Απορίες για το 800

Απορίες για το 800  

  Από: Sprinter στις 28/05/2011 8:17 πμ.

Καλημέρα,

Εχω ενα Σπριντ ST, αλλά είναι μεγάλο και βαρύ για τα νησιά το καλοκαίρι. Σκέφτομαι να πάρω και ενα 800 (μάλλον το XC για να κατεβαίνω άνετα και κάνα χωματόδρομο για την παραλία) αλλά έχω ενα πρόβλημα. Διάβασα στο moto πως ενα βασικό του πρόβλημα ειναι πως ζεσταίνει πολύ και ειναι πρόβλημα η οδήγηση το καλοκαίρι με μαγιώ και σαγιονάρα. Ειναι αλήθεια? Επίσης, το ίδιο θέμα απασχολεί και τον επιβάτη? Το ρωτάω γιατί πώς θα ανεβαίνει το μωρό με το στρινγκάκι και το 12ποντο τσόκαρο να πηγαίνουμε στην πλάζ?

Αυτό με απασχολεί κυρίως ώς θέμα, για το δάχτυλο του αριστερού ποδιού δεν έχω πρόβλημα, έχω κάνει πατέντα με χανζαπλάστ.

Επίσης, συμπληρωματικά να ρωτήσω. Η κάλυψη από τον αέρα πως είναι? Καλύπτει η μαμα ζελατίνα πλήρως το κεφάλι η ασυζητητί να κοιτάξω για τη μεγαλύτερη? Και καλά εγώ, βάζω λίγο περισσότερο τζελ και ΟΚ αλλά το μωρό που θα 'χει φάει 3 ώρες με το σεσουάρ το βράδι πρίν βγούμε, πως θα το πηγαίνω στα μπαράκια.

Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει. Βέβαια σκοπεύω να το κάνω τεστ ράιντ, αλλά περιμένω να βγάλω μωρό πρώτα, για να είναι το τεστ ολοκληρωμένο.

Α! και κάτι άλλο, σε σχέση με Innova 125 που έχω εμπειρία πως συγκρίνεται σε άνεση μέσα στην κίνηση? Φαντάζομαι στα φανάρια θα του ρίχνει ε? (Μη πάω και το πάρω και γίνω και ρεζίλι στους κολλητούς)

Ευχαριστώ

ΥΓ Προειδοποιώ τους μοντ να μη μου σβήσουν το ποστ γιατί θα πάω στα αντίπαλα φόρουμ και θα σας κάνω ρεζίλι, οτι είστε μια κλειστή παρέα εδώ και αποπαίρνετε του νέους. Και θα τρέχει πάλι η Αναστασία να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

ΥΓ2 Παρακαλω τον τεχνικό υπεύθυνο του φόρουμ, να διαγράψει το καπέλο που μου φορέθηκε από πάνω, γιατί εκτός που είναι πόστ φάντασμα γιατί όπως ξέρουμε η 27η Μαιου δεν υπάρχει, οι πίστες είναι για τους κουλούς και τους ξενέρωτους, να σας πάω εγω μια Λιμάνι - Κάβο Μαούνα μέχρι τη καφετέρια του Σάκη, να δούμε τι αξίζει ο καθένας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: Απορίες για το 800  

  Από: vagtyrp στις 28/05/2011 8:28 πμ.



δεν παίζεσαι βρε παιδί μου.......αναρωτιέμαι, η ομπρέλα στο 1050 βρήκαμε πως θα τη στερεώνουμε, στο 800 όμως δεν ξέρω......

Re: Απορίες για το 800  

  Από: patapios στις 28/05/2011 8:41 πμ.

χανζαπλαστ...... ....ελιωσα λεμε!!!!

Re: Απορίες για το 800  

  Από: bonnie στις 28/05/2011 9:26 πμ.



αυτες ειναι σοβαρες αποριες ρε..
απιτελους!
πραγματικες, καθημερινες και ρεαλιστικες!
ωω σε ευχαριστουμε μαστερ!

για την καθημερινη χρηση, θα προτεινα την τοποθετηση κουβαδακιου-καφασιου στο πισω μερος που μπαινοβγαινει πιο ευκολα απο τις βαλιτσες, ασε που χωραει περισσοτερες σακουλες απο την λαϊκη γιατι δεν θα εχει καπακι να κλεινει.

επισης, θα προτεινα η σαγιοναρα, καθως ειναι κ τρεντυ, να εχει δερματινο προστατευτικο στην εν λογω δαχτυλουμπα, σου δινει νομιζω κ λιγο καλυτερη τελικη λογω αεροδυναμικης. τσεκαρε το. εγω το κανω χρονια κ εχω χτυπησει κ γκομενο ετσι, ειχα κανει καλο πεντικιουρ βεβαια. δεν λιποθυμησε γι αυτον τον λογο.

θες να μου δωσεις το ιννοβα αμα παρεις το 800?
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Απορίες για το 800  

  Από: tharis στις 28/05/2011 10:50 πμ.

Ρε παιδια σοβαρευτειτε λιγο, ελεος...................... Στο θεμα μας .. !!

Φιλε μου εισαι σιγουρος πως θελεις να κανεις την αλλαγη με το 800 ?? Στο λεω γτ εγω την εχω καταβρει με το Ιννοβα. Καταρχην ειναι ημιαυτοματο και στο αριστερο χερι παιρνω παραμασχαλα την ξαπλωστρα. Δευτερον εχει τρελο χωρο κατω απο τη σελα που χωραει ΑΝΕΤΑ 7-8 κουτακια μπυρες και με πατενρα μπορεις να το κανεις και ψυγειακι!! και τριτον αναμεσα στα ποδια μου μπορουμε να παρουμε και το σκυλακι του μωρου (με ενα δυχτακι εισαι κομπλε και δε κουνιεται καθολου) !! Αν θελεις βαζεις και παρμπριζ αλλα εμας μας αρεσει το αναμαλλιασμενο look.

Σε τι χρωμα το εχεις ??

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Απορίες για το 800  

  Από: sinister στις 28/05/2011 11:43 πμ.

Λοιπον εχω την καταλληλη ενδυμασια για το καλοκαιρι,φουλ μοτοσυκλετιστικη κ επισης καλοκαιρινοτατη

Για υπόδημα θα επιλεξουμε απο την γνωστη εταιρεια FOX με πολλες διακρισεις στο motocross-enduro
Μετα η εταιρεια alpinestars με πολλες περγαμηνές σε motogp κλπ προσφερει απολυτη προστασια με αυτο το "παντελονι"
Για τον πανω μερος του σωματος εχουμε πολλες επιλογες αλλα εγω εχω προτιμω την παρακατω!
Κ τελος για το κεφαλι θα παμε παλι στη fox γιατι εχει καλυτερες προστασιες!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Απορίες για το 800  

  Από: krysta στις 28/05/2011 11:48 πμ.




βγάλτε το καπέλωμα , χαλάει το θρεντ
"diobo'...!"

Re: Απορίες για το 800  

  Από: bonnie στις 28/05/2011 11:50 πμ.

ενας φωτοσοπάς παρακαλω με τον σπριντερ ενδεδυμενο με τα ανωθεν ακσεσουαρ-σπασουαρ..
ως υποδειγμα για νεους μοτοσυκλετισται.. τρεντυ κ καλοκαιρι, με την νεα κολεξιον για καγκουρες κ μη...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Απορίες για το 800  

  Από: Giorgos στις 28/05/2011 11:55 πμ.

χαχα, οκ.... μονο το οτι εσβησες το θεμα που δημιουργησα χθες για τα μειονεκτηματα του 800 που εσυ πρωτος ξεκινησες να γελοιοποιεις μου αρκει για να καταλαβω ποσο ασχετος και κολημενος εισαι. Για να μη μιλησω για την αυταρχικη και σχεδον φασιστικη πραξη σου να μου σβησεις και το λογαριασμο στο φορουμ. Αλλα σιγα μην το αφηνες αφου φαινοταν ξεκαθαρα ποσο λαθος ησουν και δεν σε συμφερε να το διαβαζουν και ολα τα υπολοιπα μελη.

Τελος παντων επειδη εχω και με πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθω και επειδη απο οτι καταλαβα τους δημοσιογραφους του ΜΟΤΟ τους σνομπαρεις σου παραθετω τα παρακατω προς γνωση και συμμορφωση:

http://www.triumphrat.net/tiger-chat/17 ... 800-a.html
http://www.ashonbikes.com/forum/triumph ... nbikes.com
http://rainerschade.wordpress.com/2011/ ... tiger-800/
http://www.tiger800.co.uk/index.php/topic,1622.0.html
http://www.tiger800.co.uk/index.php/topic,2033.0.html
http://www.advrider.com/forums/showthre ... 0&page=287

Τωρα μπορεις να σβησεις παλι και το με ποστ μου και το λογαριασμο μου για να μου αποδειξεις για ακομη μια φορα του λογου μου το αληθες και επιτελους να ασχοληθεις με την ησυχια σου με το ΙΝΟΒΑ!

πολλα πολλα φιλια
Γιωργος

Re: Απορίες για το 800  

  Από: bonnie στις 28/05/2011 12:03 μμ.

Giorgos"χαχα, οκ.... μονο το οτι εσβησες το θεμα που δημιουργησα χθες για τα μειονεκτηματα του 800 που εσυ πρωτος ξεκινησες να γελοιοποιεις μου αρκει για να καταλαβω ποσο ασχετος και κολημενος εισαι. Για να μη μιλησω για την αυταρχικη και σχεδον φασιστικη πραξη σου να μου σβησεις και το λογαριασμο στο φορουμ. Αλλα σιγα μην το αφηνες αφου φαινοταν ξεκαθαρα ποσο λαθος ησουν και δεν σε συμφερε να το διαβαζουν και ολα τα υπολοιπα μελη.

Τωρα μπορεις να σβησεις παλι και το με ποστ μου και το λογαριασμο μου για να μου αποδειξεις για ακομη μια φορα του λογου μου το αληθες και επιτελους να ασχοληθεις με την ησυχια σου με το ΙΝΟΒΑ!

πολλα πολλα φιλια
Γιωργος"



σπαμ ον...
εγινε καποια αναβαθμιση στο φορουμ κ σβηστηκαν αρκετα πραγματα της χθεσινης μερας.. οπως κ καποια θρεντ μπερδευτηκαν κ φαινονται λιγο αλλα αντ αλλων..

συνηθως επανερχονται καποια.. φανταζομαι ο κωστας -αντμιν θα το φροντισει αμεσα.

ασε που ο σπριντερ δεν ειναι μοντ ή κατι τετοιο, για να μπορει να σβησει θρεντ..
οποτε, μην αρπαζεσαι αν θελεις...
σβηστηκαν κ δικα μου, αλλα δεν φωναζω...
σπαμ οφ...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Απορίες για το 800  

  Από: Sprinter στις 28/05/2011 12:14 μμ.

Αμα ήξερες τι λές, δε θα τα 'λεγες αυτά που λές. Αλλά ας πρόσεχες που έμπλεξες με τον γιατί κρατάει τη μεγάλη γόμα! Επειδή μάλιστα βαριόμουνα να σβήνω ενα-ενα ποστ έσβυσα όλη τη χθεσινή μέρα

Αλλά κάτσε στην άκρη τώρα μου χαλάς το θρεντ με τα οφφτόπικ, έχουμε σοβαρή συζήτηση

ματς-μούτς

ΥΓ Πάντως δεν ήξερα πως όλοι αυτοί οδηγούν με τα σώβρακα!!!! Βέβαια αν μπορουσες να διαβάσεις τα λινκς που παρέθεσες, θα ζήταγες και συγγνώμη, αλλά αντε σε συγχωρώ ούτως ή άλλως
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Απορίες για το 800  

  Από: tharis στις 28/05/2011 1:37 μμ.

Γιωργο κανεις δεν εσβησε ουτε τα ποστ σου ουτε το λογαριασμο σου.. Αλλωστε ο sprinter δε μπορει να το κανει και να θελει ..

Απλα κατι εγινε και διαγραφηκε ολη η χθεσινη δραστηριοτητα στο forum .. μπορεις να ξαναπαραθεσεις τις ερωτησεις σου και εμεις θα σου τις ξαναπαντησουμε.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Απορίες για το 800  

  Από: Sprinter στις 28/05/2011 2:35 μμ.

Θέλω ρε γαμώτο!!!!!!!!!! Θέλω αλλά δε μπορώ Τι δυστυχία είναι και αυτή
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Απορίες για το 800  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 29/05/2011 12:59 πμ.

Λοιπον φιλε sprinter οι απαντησεις που ζητας ειναι εδω.Μπορει να μην ειναι το 800 που θελεις αλλα με αυτο μπορεις να τα βγαλεις ολα, ακομα κι αυτο το ενοχλητικο μαγιο.Εγγυημενα δεν θα καουν ουτε τα ποδια σου,ουτε τα π@π@ρι@ σου.Τωρα αντι για ευχαριστω θελω οταν με το καλο βγαλεις και κανα μωρο να ανεβειτε και οι δυο ξεβρακωτοι πανω στο εργαλειο και να μας στειλεις φωτο.Το ονειρο σου γινεται πραγματικοτητα

Re: Απορίες για το 800  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 29/05/2011 1:17 πμ.

Σου βαζω κι αυτο σαν δευτερη επιλογη αλλα δεν νομιζω οτι σου κανει γιατι αυτη η μοτοσυκλετα απαιτει λιγο πιο βαρυ ντυσιμο απο αυτο που προτιμας