800 xc service πόσο?που?

800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 14/05/2011 4:25 μμ.

χαιρετω την παρεα... νεοτατος στο forum σας αλλα οχι γενικα.

θα μπω κατευθειαν στο θεμα μου και δεν ειναι αλλο απο το τiger 800xc.
Πηγα πιερρακο το πηρα βολτα κ ενθουσιαστηκα(ειναι οτι πρεπει για την χρηση που το θελω),επισης δεν υπαρχει καποιο καλυτερο σε αυτα τα cc αφου δεν θελω 1000 κ το εχω ψαξει αρκετα.

μιλησαμε για την τιμη +δωρο βαλιτσα με βαση φυσικα + meta v357.

Το σημαντικο βεβαια ειναι τα σερβις επειδη το υπολογιζω στα 15000χλμ το χρόνο.
σε ποιον? (μηχανικο εχω,εγγυηση δεν θα εχω)
καθε ποσα χλμ και τι θελει? πόσο ? (εχω ακουσει για το 1050 τρελα κοστολογια)
προβληματα εχουν ακουστει ? (στο 1050 για αναρτησεις)

Δεν θα σας κρυψω οτι ειμαι yamahaκιας αλλα στην κατηγορια που ψαχνω δεν υπαρχει κατι καλυτερο και ειπα να κανω το βημα προς ευρωπη.
Στηριζομαι στις απαντησεις σας κ ελπιζω να ειναι θετικες μιας κ η αγορα της μηχανης θα ειναι(μπορει κ οχι) λογικα μεσα στην εβδομαδα.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: tharis στις 14/05/2011 4:36 μμ.

Τα επισημα σερβις λογικα ειναι καθε 10.000km. Μπορεις να αλλαζεις λαδια καθε 5.000km.

Δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να ισχυει η εγγυηση σου, μιας και οι αποψεις για τα εξουσιοδοτημενα της Αττικης δεν ειναι και πολυ θετικες. Γενικα παντως θα βρεις το μαστορα σου κι αν διαβασεις λιγο εδω μεσα θα καταλαβεις τι παιζει! (Προσφατα συμφορουμιτης εγραψε για πολυ φθηνο σερβις που εκανε στην Αττικη, σε σχεση με τα μεχρι τωρα δεδομενα)

Προβληματα δεν εχουν ακουστει μεχρι τωρα τουλαχιστον εδω περα..

Παρ το εσυ και θα βρεις οτι χρειαζεσαι στην πορεια..! Στο κατω κατω αν δωσεις και 50 ευρω παραπανω για σερβις το χρονο δε νομιζω να ειναι εμποδιο για την αγορα σου..

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 14/05/2011 5:03 μμ.

θα ηθελα να διαβασω το ποσό σε euros κ τι περιλαμβανει ενα "μεγαλο" σερβις. αν ξεκιναει απο 5 παντως καλυτερα να μην σχολιασω.. μαζι με τακακια παντα.

ελπιζω να μην εχει κ αυτο θεμα με τα πιστονια οπως διαβαζω σε αλλο topic.

ναι εννοειται αλλαγη λαδιων καθε 5 παντα το εκανα παντα θα το κανω.

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: tmos στις 14/05/2011 5:08 μμ.

atanaz"θα ηθελα να διαβασω το ποσό σε euros κ τι περιλαμβανει ενα "μεγαλο" σερβις. αν ξεκιναει απο 5 παντως καλυτερα να μην σχολιασω.. μαζι με τακακια παντα.

ελπιζω να μην εχει κ αυτο θεμα με τα πιστονια οπως διαβαζω σε αλλο topic.

ναι εννοειται αλλαγη λαδιων καθε 5 παντα το εκανα παντα θα το κανω."


στις 10Κ έδωσα 150€ αλλά χωρίς τακάκια γιατί είχαν ψωμί ακόμα.

Αλήθεια, τι τιμή σου έδωσε για το 800 xc; Με ABS ή χωρίς;

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: tharis στις 14/05/2011 5:10 μμ.

Στα 10.000 ειναι ενα συνηθισμενο σερβις.. Λαδια, φιλτρο και καποιοι ελεγχοι στον ψεκασμο.

Το μεγαλο ειναι στα 20.000 με μπουζι, φιλτρο αερος, ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη καποιες φλατζες κτλ και ειναι καπως πιο τσουχτερο..

Υπαρχει τιμοκαταλογος στα εξουσιοδοτημενα, οποτε αν πας στον Πιερρακο ριξε μια ματια ..

Το προβλημα με τα πιστονια αφορα μονο το Tiger1050.

ΥΓ Ενδεικτικα το σερβις για το street triple στα 10.000 κοστιζει 120 ευρω με χρεωση 80 ευρω λαδια 10 φιλτρο και 30 εργατικα. Πιθανον να μπορεις να το κανεις και με τα μισα λεφτα σε αλλο συνεργειο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 14/05/2011 5:18 μμ.

mos"Αλήθεια, τι τιμή σου έδωσε για το 800 xc; Με ABS ή χωρίς;"


χωρις ABS, προσωπικα το θεωρω αχρηστο. Δεν αλλαξε κατι στην τιμη (9890) απλα μου εκανε τα δωρα που εγραψα παραπανω. (βαλιτσα κ συναγερμο)

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 14/05/2011 5:49 μμ.

haris"Στα 10.000 ειναι ενα συνηθισμενο σερβις.. Λαδια, φιλτρο και καποιοι ελεγχοι στον ψεκασμο.
Το μεγαλο ειναι στα 20.000 με μπουζι, φιλτρο αερος, ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη καποιες φλατζες κτλ και ειναι καπως πιο τσουχτερο..
Υπαρχει τιμοκαταλογος στα εξουσιοδοτημενα, οποτε αν πας στον Πιερρακο ριξε μια ματια ..
Το προβλημα με τα πιστονια αφορα μονο το Tiger1050.
ΥΓ Ενδεικτικα το σερβις για το street triple στα 10.000 κοστιζει 120 ευρω με χρεωση 80 ευρω λαδια 10 φιλτρο και 30 εργατικα. Πιθανον να μπορεις να το κανεις και με τα μισα λεφτα σε αλλο συνεργειο."


μια βολτα δλδ απο τον Π θα μου λυσει τις αποριες...σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: Montechristo στις 14/05/2011 6 μμ.

Στον Πιερράκο πλήρωσα για λάδια + φίλτρο στα 1000km 88 euros.
Τόσο φαντάζομαι είναι το κόστος κάθε 5000km και στα 10000km μου είπε κόστος 250 euros (ελπίζω να εννοούσε με τακάκια..... )
Πάντως είναι φοβερό μηχανάκι
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 14/05/2011 6:49 μμ.

Tiger800xc"Στον Πιερράκο πλήρωσα για λάδια + φίλτρο στα 1000km 88 euros.
Τόσο φαντάζομαι είναι το κόστος κάθε 5000km και στα 10000km μου είπε κόστος 250 euros (ελπίζω να εννοούσε με τακάκια..... )
Πάντως είναι φοβερό μηχανάκι "

αγ. παρασκευη ??

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: Montechristo στις 14/05/2011 9:06 μμ.

Οχι

Απλά το πήρα από εκεί....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: Sprinter στις 14/05/2011 10:22 μμ.

Tiger800xc" και στα 10000km μου είπε κόστος 250 euros (ελπίζω να εννοούσε με τακάκια..... "


Και εγώ το ελπίζω, αλλιώς έχει αρχίσει η Τ να πιάνει τον κώλο άγρια Αμα σούπε τόσα στα 10 στα 20 που έχει βαλβίδες πόσα θα σου ζητήσει?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: tharis στις 14/05/2011 10:32 μμ.

Δε νομιζω παντως να χρειαζεσαι τακακια στα 10.000km .. Εκτος αν αυτοι στα αλλαζουν προληπτικα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: Montechristo στις 14/05/2011 11:32 μμ.

Sprinter"

Και εγώ το ελπίζω, αλλιώς έχει αρχίσει η Τ να πιάνει τον κώλο άγρια Αμα σούπε τόσα στα 10 στα 20 που έχει βαλβίδες πόσα θα σου ζητήσει?"


Να σου πω την αλήθεια έχω καιρό να πάρω καινούριο όχημα γενικώς και έχω ξε-συνηθίσει απο εξουσιοδοτημένα.....
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: vpafi στις 20/05/2011 5:34 μμ.

Λαδια και φιλτρο λαδιου 80euro στο γνωστο Σακη για sprint sport.Μπαινεις τα αλλαζεις σου κανει γενικο ελεγχο(αλυσιδες τακακια και ολα τα εμπριμε),εισαι ετοιμος το παιρνεις και φευγεις.

Re: 800 xc service πόσο?που?  

  Από: atanaz στις 23/05/2011 1:38 μμ.

vpafi"Λαδια και φιλτρο λαδιου 80euro στο γνωστο Σακη για sprint sport.Μπαινεις τα αλλαζεις σου κανει γενικο ελεγχο(αλυσιδες τακακια και ολα τα εμπριμε),εισαι ετοιμος το παιρνεις και φευγεις. "


εγγυησουλα??? μηχανικο εχω κ εγω τον οποιο εμπιστευομαι κιολας.ασε που ολα τα απλα μπορω κ μονος μου.