Daytona 955

Re: Daytona 955  

  Από: Costas στις 25/05/2008 2 μμ.

Καλώς ήρθες!
Εγώ δε ξέρω από το 955 αλλά κάποιοι από δω το έχουν και μπορούν να σε διαφωτίσουν.

Re: Daytona 955  

  Από: Case στις 26/05/2008 1:39 πμ.



Άντε να σε δούμε και από κοντά!!!
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Daytona 955  

  Από: Leoni στις 01/06/2008 9:16 μμ.

διάβασε ε΄δω..

http://www.mainstreet.gr/ForumTriumph/viewtopic.php?f=11&t=109

είναι ένα θέμα απότο φόρουμ μας με σχόλια κριβώς για το μοντέλο που θές
3>4

Re: Daytona 955  

  Από: Sprinter στις 01/06/2008 9:26 μμ.

Ο Τ595 ξέρει απο δαύτα. Στείλε του κανα ΠΜ μπας και δεν είδε το ποστ σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Daytona 955  

  Από: MouziS στις 04/06/2008 10:08 μμ.

λοιπον φιλε..σαν κατοχος θα σου πω τα εξης.
...αν δεν ειναι μονομπρατσο τοτε δεν ειναι 955...κ το προηγουμενο μονομπρατσο ηταν...μηπως δεν προσεξες καλα?δεν ξερω τι οδηγουσες πριν αλλα το μηχανακι απο φρενα κ πλαισιο ξεφευγει...κ το γκαζι του δεν ειναι κ λιγο...ειναι οσο χρειαζεται...150 αλογα σε τρικυλινδο ειναι καλα...το θεμα ειναι το μηχανακι που βρηκες να ειναι ισο...θα πρεπει να το κανεις ενα test drive οπωσδηποτε...μαθε αν το ειχε ιδιωτης πριν κ αν υπαρχει bookservice...επισης αν το μηχανακι το ειχα για χρηση στην αντιπροσωπεια θα σε συμβουλευα να μην το παρεις...ρωτα οτι εχεις απορια...
a walk on the dark side...

Re: Daytona 955  

  Από: Sprinter στις 05/06/2008 10:07 πμ.

το Δαιτόνα έχει βγεί και με κανονικό ψαλίδι κάποιες χρονιές απ' όσο ξέρω...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Daytona 955  

  Από: T595 στις 05/06/2008 10:16 μμ.

Επιβεβαιώνω κι εγώ, το Daytona 955i είχε βγεί για 1-2 χρόνια με συμβατικό ψαλίδι. Θα το έψαχνα λίγο παραπάνω και θα έβρισκα μονόμπρατσο μοντέλο. Από αισθητικής απόψεως, δεν υπάρχει σύγκριση... Απ' την άλλη, de gustibus et coloribus non disputandum est ή, κοινώς, περί ορέξεως μελιτζανόπιτα...
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: Daytona 955  

  Από: Sprinter στις 09/06/2008 9:19 πμ.

ΜΕΛΙΤΖΑΝΟπιτα Indeed
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Daytona 955  

  Από: spypetr στις 18/06/2008 3:22 πμ.

Νομίζω ότι μέχρι το 2003 έβγαινε με συμβατικό ψαλίδι, ίσως μέχρι το 2002, δεν θυμάμαι.
Καλή η τιμή δεν μπορείς να πεις ότι είναι, αρκεί να λάβεις υπόψη το κόστος των πλαστικών και την παλαιότητα (αν είναι 2002 πχ).
Ανεξάρτητα από κάθε τι, είναι πολύ καλό το μηχανάκι και νομίζω ότι το μονόμπρατσο έχει λίγο περισσότερο βάρος και μεγαλύτερο μεταξόνιο, άρα πιο αργή γεωμετρία.
Σου εύχομαι καλή αγορά και να πανε όλα καλά

Re: Daytona 955  

  Από: Sprinter στις 19/06/2008 3:50 μμ.

Μπράβο μπράβο καλές βόλτες!!!!

Τι είχες πρίν?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Daytona 955  

  Από: coot στις 19/06/2008 4:24 μμ.

anasa-g"χαιρετω ξανα..
τη μηχανη τη πηρα!ειναι απλα α π ι σ τ ε υ τ η..
σχετικα με τις λεπτομερειες, ειναι η 955, μοντ 2002 με συμβατικο ψαλιδι, κ φυσικα ιδιωτη..
ο,τι κ να πω ομως...
απιστευτη, ετσι απλα..
αντε, καλο μας καλοκαιρι!

ΥΓ με την οποια απορια ελπιζω να βρω βοηθεια εδω.."

Καλοτάξιδη πάντα όρθιος. Πόσα άλογα βγάζει αυτή; μου είπε ενας γνωστος ότι βγάζει 145?? αληθεύει; αν ναι γιατι φτιάξανε τον 1050 με λιγότερα άλογα;;;
ΥΓ ελπίζω να βρεις τη βοηθεια που ψάχνεις εδώ αλλά το βλέπω λίγο χλωμο . Πλάκα κάνω ε; μη βαράτε εσείς οι παλιοί
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Daytona 955  

  Από: Sprinter στις 19/06/2008 5:46 μμ.

Βγάζει καμμια 15αριά παραπάνω από το Sprint 1050 (αλλά έχει άλλες ροπές). Ο 1050 σε σχέση με τον 955 έχει πιο μακρια διαδρομή εμβόλου μόνο. Ισον σχετικά λιγότερη υπερστροφία.

Εβγαζε καμμιά 20αριά παραπάνω από το Sprint 955 με διαφορετικούς εκκεντροφόρους και βυθίσματα κυρίως, καθώς και υπερστροφία.

Επίσης μη ξεχνάς τις προδιαγραφές ρύπων...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Daytona 955  

  Από: mixalakis στις 19/06/2008 5:47 μμ.

c"
anasa-g"χαιρετω ξανα..
τη μηχανη τη πηρα!ειναι απλα α π ι σ τ ε υ τ η..
σχετικα με τις λεπτομερειες, ειναι η 955, μοντ 2002 με συμβατικο ψαλιδι, κ φυσικα ιδιωτη..
ο,τι κ να πω ομως...
απιστευτη, ετσι απλα..
αντε, καλο μας καλοκαιρι!

ΥΓ με την οποια απορια ελπιζω να βρω βοηθεια εδω.."

Καλοτάξιδη πάντα όρθιος. Πόσα άλογα βγάζει αυτή; μου είπε ενας γνωστος ότι βγάζει 145?? αληθεύει; αν ναι γιατι φτιάξανε τον 1050 με λιγότερα άλογα;;;
ΥΓ ελπίζω να βρεις τη βοηθεια που ψάχνεις εδώ αλλά το βλέπω λίγο χλωμο . Πλάκα κάνω ε; μη βαράτε εσείς οι παλιοί "


Το daytona είναι ss μηχανάκι.
Ο 1050 είναι πιο αδύναμος (και στο ST και στο Seep και στο tiger) γιατί δεν έχει σχεδιαστεί για ss.
Για αυτόν το λόγο δεν παρουσιάζεται και το πολυαναμενόμενο daytona 1050. Προφανώς δεν μπορούν να βγάλουν τα άλογα που χρειάζονται με αξιόπιστο τρόπο.

Re: Daytona 955  

  Από: MouziS στις 19/06/2008 9:52 μμ.

μεγειες....φωτο...τωρα...
a walk on the dark side...

Re: Daytona 955  

  Από: spypetr στις 20/06/2008 12:44 πμ.

Με γεια, καλορίζικο και καλοτάξιδο το εργαλείο
Θέλουμε φωτό και τίποτα άλλο προς το παρόν

Το μηχανάκι βγάζει 149 άλογα και μετρήθηκε να βγάζει 129 στον τροχό, χωρίς καμία παρέμβαση.
Αν αλλάξεις εξάτμιση πιστεύω να έχεις κάτι παραπάνω.
Εγώ το έκανα αλλά δεν ασχολήθηκα με το θέμα ιπποδύναμη.
Το μηχανάκι είναι πολύ δυνατό, έχει απόλυτη γεωμετρία έτσι και αλλιώς (22,8 γωνία κάστερ,ίχνος 81mm , μεταξόνιο 1417cm, βάρος 188 κιλά).

Δες και εδώ http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ ... i%2002.htm