Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Chrisgti στις 16/03/2011 4:40 μμ.

Καλησπερα ειμαι νεος στην παρεα σας οποτε θα χρειαστω την βοηθεια
Με βαση την εμπειρια σας στα triumph ειδικοτερα τα τρικυλινδρα και
Ακομα ειδικοτερα τον τιγρη... Αυριο το πρωι προκειται να δω ενα τιγρακι
Συγκεκριμενα αυτο εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1056447/
Και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι να προσεξω στο μηχανακι..
Ισως και να το γνωριζετε... Ευχαριστω πολυ..

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/03/2011 4:43 μμ.

Chrisgti"[...]Και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι να προσεξω στο μηχανακι..[...]"


Τα πιστόνια του...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: strani στις 16/03/2011 4:52 μμ.

γεια σου φιλε λογω οτι ειναι του του ΄07 απο τα πρωτα ΤΙGER που βγηκαν ψαξτο γενικως

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: johnygalan στις 16/03/2011 4:54 μμ.

Cpt. Haddock"
Chrisgti"[...]Και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι να προσεξω στο μηχανακι..[...]"


Τα πιστόνια του..."

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Chrisgti στις 16/03/2011 4:56 μμ.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.. Προφανως ομως δεν μπορω να ανοιξω το μοτερ... Οποτε αν ακουσω καποιο μεταλικο ηχο στο αναμα στο ρελαντι ακυρο??
Κατι αλλο η λυση για χειροποιητα σφυριλατα πχ wisecco δρακος κλπ.. Ειναι αποτελεσματικη;
Και ποιο το κοστος της..; Γτ σα μηχανακι το γουσταρω πολυ αρα μηπως αν το παρω μελλοντικα εκανα κατι τετοιο...
Προκειμενου να τα κανω ολα πουρε μεσα στο μοτερ...
Αλλα θεματα υπαρχουν παραταυτα η μονο για τα "ισως" προβληματικα πιστονια που ακουω απο παντου..;;

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/03/2011 5 μμ.

Chrisgti"[...]Αλλα θεματα υπαρχουν παραταυτα η μονο για τα "ισως" προβληματικα πιστονια που ακουω απο παντου..;;"


Ολα τα άλλα θεματα, αν υπαρχουν, ή φαινονται ή λυνονται εύκολα και φτηνα. Το συγκεκριμένο που κοιτάς είναι και στην κατάλληλη ηλικία και στα κατάλληλα χιλιόμετρα να σου εμφανίσει το πρόβλημα, ΕΑΝ υπάρχει.

Επίσης ειναι και εκτός εγγυησης, εδω και 2 χρονια.

Εγω θα έλεγα να μιλήσεις με τον πωλητή (μια και δεν ειναι ιδιώτης), εξηγώντας του το συγκεκριμένο ζήτημα μηπως έχει να σε βεβαιώσει με καποιο τρόπο.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Chrisgti στις 16/03/2011 5:09 μμ.

Ολοι (σχεδον) οι πωλητες περιμενουν να σπρωξουν να αρπαξουν η και να αποκρυψουν καποιο τυχων θεμα...
Εχω απειρα παραδειγματα μεχρι και σε κοψε ραψε αυτοκινητων που ηταν παντελως ατρακαριστα...
Τες πα στο θεμα μας, μπορω να κανω τη διαγνωση μονος μου; θα πρεπει να προσεξω για καποιο θορυβο; Να του πω να το παω σε καποιο συνεργειο για ελεγχο;
Και αν ναι μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μιας και δεν εχω παλαιοτερη επαφη με T..

Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: redfoot στις 16/03/2011 5:21 μμ.

Καλώς ορισες ;-)
Καλο ΦΑΙΝΕΤΑΙ αλλα 29.000 χιλ;;;
Το σκεφτηκες Καλά ; Δεν το λες κ Φτηνό ( αν κ έχει αρκετά ΕΞΤΡΑ)
Ότι κ αν αποφασίσεις (κι Εγώ στην ίδια φάση ειιμαι ) αν θες άκουσε τη συμβουλή μου:μην το πάρεις αν δεν το πας προηγουμένως σε κάποιο (οποιοδήποτε)εξουσιοδοτημένο κατάστημα -συνεργείο triumph (το τονίζω εξουσιοδοτημένο ) γιατί Μόνο ΑΥΤΟΙ μπορούν να εντοπίσουν τυχόν προβλήματα που εσένα θα σου διαφύγουν .ΕΠΙΠΛΕΟΝ βάζοντας το στο διαγνωστικο θα βρουν Τα ΠΑΝΤΑ που αφορούν τη μηχανη .Καλύτερα να χεις ήσυχο κεφάλι (ΕΙΝΑΙ πολλα τα λεφτά και τα χιλιόμετρα Αρη ..)
the road is made clear when viewed from above..

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Tigris3 στις 16/03/2011 5:26 μμ.

Για τα πιστόνια αν θα προκύψει ή όχι πρόβλημα, εκτιμώ πως είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις ούτε για καινούργιο και ειδικά ούτε για το μεταχειρισμένο. Στην περίπτωση του καινούργιου έχει όμως εγγύηση. Στο μεταχειρισμένο και μάλιστα στο συγκεκριμένο δεν ισχύει πλέον, οπότε βλάβες που τυχόν βγουν καλύπτονται από σένα.
Ψάξε το μηχανάκι σε αυτά που μπορείς να δεις και υπολόγισε το κόστος σε περίπτωση που κάτι θέλει αλλαγή/επισκευή, κλπ. Και το κόστος ανταλλακτικών/εργασίας δεν είναι μικρό, οπότε το συγκαταλέγεις και αυτό στην τιμή αγοράς.
Τώρα αν σκέφτεσαι για αλλαγή πιστονιών, εγώ θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω από τώρα και να αγοράσεις ένα καινούργιο να ξενοιάσεις. Το μεταχειρισμένο είναι και λίγο λαχείο.
Ότι και να αποφασίσεις πάντως, ο Τίγρης είναι σουπερ μηχανάκι και θα το χαρείς!

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/03/2011 5:27 μμ.

Τα χιλιόμετρα ειναι λιγα. Μακαρι να είχε περισσότερα, θα έδειχνε εαν υπαρχει θεμα με τα πιστόνια ή όχι.

Σε όποιο συνεργείο κι αν το πάει, δε μπορούν να ελεγξουν εαν το πιστόνι ειναι οκ ή οχι, ή να το πουν με σιγουριά χωρις να ανοιξουν κινητήρα.

@chrisgti: Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να δεις στο σερβις μπουκ σε ποιο συνεργείο το πήγαινε και να δεις εκει εαν το ξέρουν το μηχανακι και εαν στην αλλαγή λαδιώνΕ, είχε χασούρα ή όχι.

Long shot, αλλα αξιζει.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: Chrisgti στις 16/03/2011 5:50 μμ.

@ Cpt.Haddock εγω ξερω οτι κανεις δεν περνει ευθηνη να πει "ειναι κομπλε" χωρις να ανοιξει μοτερ... Αρα ρισκο ειναι..

Τι να πω θα το δω το μηχανακι και αν καταλειξω και μου κανει το κλικ και μου φανουν ολα ροδινα θα παρω το ρισκο..

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: vagtyrp στις 16/03/2011 6:10 μμ.

καλησπέρα! σου πουλάω τον δικό μου που τα άλλαξα όλα προσφάτως! πλάκα πλάκα, πήγαινε αυτόν που θες στο σάκη στο πολύγωνο, να τον τσεκάρει. είμαι σίγουρος ότι το ρίσκο σου θα μειωθεί κατά πολύ από το να το πάς οπουδήποτε αλλού.

το κόστος για αλλαγή πιστονιών και χιτωνιών με κάτι παρελκόμενα είναι περίπου 1300ευρώ.....άουτς....τα χιλιόμετρα είναι αρκετά για να έχει εμφανίσει το γνωστό άγνωστο πρόβλημα, αλλά όχι αρκετά για να είναι αποδεκτή μια τέτοια βλάβη.....


ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι ήδη τρια τιγράκια εκτός εγγύησης με τα παρόμοια χλμ και λιγότερα,πιθανώς θα καλυφθούν κανονικά από την αντιπροσωπία......υποθέτω προσεχώς θα έχουμε και νεα από τους κατόχους αυτών....

τα χλμ είναι πολύ λίγα και με τις ανόλογες πιέσεις μπορείς να πετύχεις πράγματα που στην ελλάδα συνήθως τα καταπίνουν...δες και τα σχετικά ποστ για τις διάφορες κινήσεις που μπορείς να κάνεις.....να μην τα ξαναλέω και με βγάλουν κακό

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: johnygalan στις 16/03/2011 8:56 μμ.

vagtyrp"
ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι ήδη τρια τιγράκια εκτός εγγύησης με τα παρόμοια χλμ και λιγότερα,πιθανώς θα καλυφθούν κανονικά από την αντιπροσωπία......υποθέτω προσεχώς θα έχουμε και νεα από τους κατόχους αυτών....
"


Αμα το πουλάκι λέει την αλήθεια τότε κολλητέ σωθήκαμε
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: redfoot στις 17/03/2011 7:49 πμ.

Πολυ χλωμο μου ΦΑΙΝΕΤΑΙ,Ειδικα εν μέσω κρίσης να αναλάβει κάλυψη ακριβών ανταλλακτικών ΕΚΤΟΣ εγγύησης ..μακάρι ωστόσο το Πουλάκι να μην ΕΙΝΑΙ παπαγαλάκι
the road is made clear when viewed from above..

Re: Αγορα tiger 1050 ΒΟΗΘΕΙΑ!!  

  Από: mixalakis στις 17/03/2011 9:43 πμ.

Αυτή τη φήμη ότι καλύπτονται (ανεπίσημα) και τα εκτός εγγύησης την έχω ακούσει και εγώ.

Επί της ουσίας είναι γεγονός ότι κανένας μηχανικός δεν μπορεί να ξέρει αν θα σου παρουσιάσει πρόβλημα ή όχι με τα πιστόνια. Ας το ελέγξει κάποιος ότι γενικά είναι ΟΚ το μηχανάκι και απλά να σου πει ότι δεν καίει λάδια ή ότι δεν ακούει κάποιον περίεργο θόρυβο, ώστε να είσαι σχετικά ήσυχος.