ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: alexandros.s στις 27/02/2011 11:50 μμ.

300 ευρα ειναι 300 ευρα οπως και να το κανουμε! ειναι ενας λογος για ξενερωμα! πιστευω.

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 28/02/2011 12:17 πμ.

johnygalan"
mastersam13"
Μιλάμε δε για 900€ ΑΒS, δηλαδή το 10% της αξίας της μηχανής (9000€) "

Αμα σου φαίνονται πολλά το παίρνεις χωρίς ΑBS, που είναι το πρόβλημα?

crazy artis"...δε ξέρω αδερφέ, εγώ μια φορά ξενέρωσα.
"
"

Γιατί ξενέρωσες φίλε μου για τα 300ευρω... για πες μας?[/quotd

αδερφέ, το εξήγησα πιο πάνω... δεν είναι τα 300 ευρώ! είναι το ότι μόλις είδαν ότι το μηχανάκι πάει να "τραβήξει" καλά στην αγορά το ακριβαίνουν για να κάνουν αρπαχτή!!! ...μόνο έτσι εξηγείται για μένα!!! η μηχανή δεν έχει ούτε ένα μήνα που παρουσιάστηκε!!!

...δηλαδή εσύ την επικροτείς αυτή την αύξηση???

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: mastersam13 στις 28/02/2011 5:06 πμ.

Παιδιά sorry αλλά...
1ον. Ανέφερα οτι ήδη παρήγγειλα την μηχανή χωρίς το ABS
2ον Για να μην παραλογιζόμαστε... τo ΑBS κοστίζει 900€ και όχι 300€. (300€ κοστίζει για όσους ήθελαν να δώσουν εξ αρχής 600€...)

Φιλικά πάντα...
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: Panos69 στις 28/02/2011 10:18 πμ.

Πήγα να ποστάρω και χάθηκε το πόστ μου... Τέλως πάντων.

Ψυχραιμία παιδιά! Κάνω ανακεφάλαιωση για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Η τιμή του 800 είναι η ίδια από την αρχή δηλ. 8.990 € (χωρίς ABS).
Η τιμή του 800 XC αυξήθηκε κατά 300 €, δηλ. από τα 9.590 € πήγε στα 9.890 € (χωρίς ABS).

Bγήκε και επίσημα η τιμή του ABS στα 900 € (ακριβό!).

Επίσημη τιμή για το ABS δεν υπήρχε μέχρι τώρα. Κακώς!

Πάντα ανεπίσημα, τον Δεκέμβρη έλεγαν κατ' εκτίμηση από 600€ ώς 1000€ και τον Φλεβάρη πάλι κατ' εκτίμηση 800 €.
Ποτέ δεν δεσμεύτηκε κανείς (σε μένα τουλάχιστον) για την τιμή του ABS.

Σίγουρα, θα ήθελα να ήξερα με ακρίβεια την τιμή του ABS από την αρχή και θα ήθελα να είναι χαμηλότερη.

Για την αύξηση στην τιμή του XC φαντάζομαι ότι είδαν μεγάλη ζήτηση και αποφάσισαν να ρισκάρουν. Αν τους βγει ή όχι θα φανεί σε λίγο καιρό.

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: mixalakis στις 28/02/2011 10:49 πμ.

johnygalan"
mastersam13"
Μιλάμε δε για 900€ ΑΒS, δηλαδή το 10% της αξίας της μηχανής (9000€) "

Αμα σου φαίνονται πολλά το παίρνεις χωρίς ΑBS, που είναι το πρόβλημα?

crazy artis"...δε ξέρω αδερφέ, εγώ μια φορά ξενέρωσα.
"

Γιατί ξενέρωσες φίλε μου για τα 300ευρω... για πες μας?"



Προφανώς είναι μεγάλο πρόβλημα να θες ABS και να καταλήγεις να το πάρεις χωρίς γιατί κάποιο αποφάσισαν να το χρεώσουν 900€!! (ας μην ξανασυζητήσουμε τη χρησιμότητα ή όχι του ABS)

Εσύ με 300€ καπέλο δεν θα ξενέρωνες, ειδικά σε τέτοιες εποχές που ζούμε;

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/02/2011 10:55 πμ.

Panos69"[...]Για την αύξηση στην τιμή του XC φαντάζομαι ότι είδαν μεγάλη ζήτηση και αποφάσισαν να ρισκάρουν. Αν τους βγει ή όχι θα φανεί σε λίγο καιρό."


'Η είδαν πολύ μικρή ζητηση στο "απλό" 800αρι
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: Panos69 στις 28/02/2011 11:04 πμ.

Cpt. Haddock"
Panos69"[...]Για την αύξηση στην τιμή του XC φαντάζομαι ότι είδαν μεγάλη ζήτηση και αποφάσισαν να ρισκάρουν. Αν τους βγει ή όχι θα φανεί σε λίγο καιρό."


'Η είδαν πολύ μικρή ζητηση στο "απλό" 800αρι "


Πολύ πιθανό κι αυτό!

Με την ευκαιρία, σε ένα ξένο forum που παρακολουθώ, οι προτιμήσεις είναι 55% 800 και 45% 800 XC.

Βέβαια αυτά δεν ισχύουν απαραίτητα για την Ελλάδα. Έχουμε αρκετά διαφορετικά γούστα από τους ξένους και σίγουρα περισσότερες ευκαιρίες για off-road οδήγηση. Το κάνουμε για πλάκα κάθε καλοκαίρι τουλάχιστον! Μερικοί και κάθε ΣΚ ίσως!

Προσωπικά επέλεξα το 800 για τους δικούς μου λόγους.

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 28/02/2011 2 μμ.

[quote="Panos69":hw4grk3p]
Cpt. Haddock"
Panos69"[...]Για την αύξηση στην τιμή του XC φαντάζομαι ότι είδαν μεγάλη ζήτηση και αποφάσισαν να ρισκάρουν. Αν τους βγει ή όχι θα φανεί σε λίγο καιρό."


'Η είδαν πολύ μικρή ζητηση στο "απλό" 800αρι "


Πολύ πιθανό κι αυτό!

Με την ευκαιρία, σε ένα ξένο forum που παρακολουθώ, οι προτιμήσεις είναι 55% 800 και 45% 800 XC.

Βέβαια αυτά δεν ισχύουν απαραίτητα για την Ελλάδα. Έχουμε αρκετά διαφορετικά γούστα από τους ξένους και σίγουρα περισσότερες ευκαιρίες για off-road οδήγηση. Το κάνουμε για πλάκα κάθε καλοκαίρι τουλάχιστον! Μερικοί και κάθε ΣΚ ίσως!

Προσωπικά επέλεξα το 800 για τους δικούς μου λόγους.[/quote:hw4grk3p]


εν πάει περιπτώσει, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΠΑΝΟ!!! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: Panos69 στις 28/02/2011 2:29 μμ.

crazy artis"

εν πάει περιπτώσει, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΠΑΝΟ!!! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!"


Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά και πάντα όρθιος!

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: johnygalan στις 28/02/2011 4:44 μμ.

mixalakis"
Εσύ με 300€ καπέλο δεν θα ξενέρωνες, ειδικά σε τέτοιες εποχές που ζούμε;"


Μιχάλη εγω δεν είπα οτι τα 300ευρω τα έχω για πέταμα αλλά αυτό που
είπε και ο Δημήτρης, οτι οταν θέλεις πολύ ενα μηχανάκι των 9000 και 10000 δεν
κολλάς στα 300 ή 400 ευρω

Και στο κάτω κάτω αν δεν τα έχεις απο την αρχή τα λεφτά τότε κακώς το
κοιτάς, για εμένα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: black_power στις 28/02/2011 5:29 μμ.

τι λες ρε τζον... τα όνειρα είναι τσάμπα... εγω 3 χρόνια το κοίταγα το τριπλε

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: johnygalan στις 28/02/2011 10:11 μμ.

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: mixalakis στις 01/03/2011 5:36 μμ.

johnygalan"
mixalakis"
Εσύ με 300€ καπέλο δεν θα ξενέρωνες, ειδικά σε τέτοιες εποχές που ζούμε;"


Μιχάλη εγω δεν είπα οτι τα 300ευρω τα έχω για πέταμα αλλά αυτό που
είπε και ο Δημήτρης, οτι οταν θέλεις πολύ ενα μηχανάκι των 9000 και 10000 δεν
κολλάς στα 300 ή 400 ευρω

Και στο κάτω κάτω αν δεν τα έχεις απο την αρχή τα λεφτά τότε κακώς το
κοιτάς, για εμένα "


Δεν κολλάς στα 300€, αλλά ξενερώνεις όπως και να το κάνουμε.

Π.χ. Εγώ ψηνόμουν καιρό για την μετάβαση στο 800σάρι για πολλούς λόγους. Κάτι η έλλειψη ρευστού, κάτι το αυξημένο κόστος, κάτι η ιστορία με τους εξουσιοδοτημένους, ξενέρωσα.
Να φανταστείς δεν έχω πάει να το δω ακόμα από κοντά ή να το κάνω test ride.
ΟΚ δεν ήμουν από αυτούς που κοιμούνται και ξυπνάνε με τα φυλλάδια της μηχανής των ονείρων τους, αλλά όπως και να το δεις δεν είναι και ευκαιρία! Άλλωστε οι διαφορές σε μηχανές της ίδιας κατηγορίας με παρόμοιο εξοπλισμό είναι της τάξης των 500€ maximum.

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: orange στις 10/03/2011 2:06 μμ.

θα "παρέμβω"... δεν γίνεται... πρέπει να παρέμβω.

Τι διάβασα...: "αποδεικνύεται ότι η Triumph είναι μαγαζάκι μπροστά στη BMW"
ναι είναι! Ποιος σας είπε το αντίθετο; Τι σας κάνει να πιστεύετε κάτι διαφορετικό; Νομίζετε ότι επειδή έτυχε να καβαλάτε ένα τρικύλινδρο ή επειδή θέλετε ένα Triumph, νομίζετε ότι και ο κατασκευαστής είναι ΚΟΛΟΣΣΟΣ? Δεν έχει τα μεγέθη της BMW, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μία υψηλή τιμή ενός αξεσουάρ ή η τιμολογιακή πολιτική αποδεικνύουν τα μεγέθη των εταιρειών.

Όσοι έχετε "ξενερώσει" μπράβο σας. Καιρός ήταν. Δεν γουαστάρουμε οι υπόλοιποι που είμαστε επάνω στα μηχανάκια μας να βλέπουμε ξενέρωτους πάνω σε Triumph! Εντάξει... δεν σας μαλώνω. Αστειεύομαι! Ή μήπως σας μαλώνω?

Έχετε βγάλει και τα συμπεράσματα περί "αρπαχτής" και δεν είναι δυνατόν να υπάρχει άλλη απάντηση στην αύξηση της τιμής. Είναι δεδομένο ότι είναι αρπαχτή ή να εξηγήσω παρακάτω;

Όταν η Triumph ΚΑΘΕ χρόνο εδώ και χρόνια σας δίνει προσφορές που άλλες αντιπροσωπείες δεν σκέφτονται καν... τώρα ξαφνικά μετετράπει σε αντιπρόσωπο της "αρπαχτής"?

Δεν ξέρω. Σηκώστε το τηλέφωνο και πάρτε τους. Ρωτήστε τους. Γιατί ρε μάγκες αύξηση στην τιμή του 800 XC?? Ρωτήσατε? Τα βγάλατε όμως τα συμπεράσματα. Είναι δεδομένο ότι μιλάμε για αρπαχτή και για εταιρεία μαγαζάκι!

Re: ΤΙΜΗ 800 & 800XC ABS  

  Από: crazy artist στις 10/03/2011 4:26 μμ.

range"θα "παρέμβω"... δεν γίνεται... πρέπει να παρέμβω.

Τι διάβασα...: "αποδεικνύεται ότι η Triumph είναι μαγαζάκι μπροστά στη BMW"
ναι είναι! Ποιος σας είπε το αντίθετο; Τι σας κάνει να πιστεύετε κάτι διαφορετικό; Νομίζετε ότι επειδή έτυχε να καβαλάτε ένα τρικύλινδρο ή επειδή θέλετε ένα Triumph, νομίζετε ότι και ο κατασκευαστής είναι ΚΟΛΟΣΣΟΣ? Δεν έχει τα μεγέθη της BMW, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μία υψηλή τιμή ενός αξεσουάρ ή η τιμολογιακή πολιτική αποδεικνύουν τα μεγέθη των εταιρειών.

Όσοι έχετε "ξενερώσει" μπράβο σας. Καιρός ήταν. Δεν γουαστάρουμε οι υπόλοιποι που είμαστε επάνω στα μηχανάκια μας να βλέπουμε ξενέρωτους πάνω σε Triumph! Εντάξει... δεν σας μαλώνω. Αστειεύομαι! Ή μήπως σας μαλώνω?

Έχετε βγάλει και τα συμπεράσματα περί "αρπαχτής" και δεν είναι δυνατόν να υπάρχει άλλη απάντηση στην αύξηση της τιμής. Είναι δεδομένο ότι είναι αρπαχτή ή να εξηγήσω παρακάτω;

Όταν η Triumph ΚΑΘΕ χρόνο εδώ και χρόνια σας δίνει προσφορές που άλλες αντιπροσωπείες δεν σκέφτονται καν... τώρα ξαφνικά μετετράπει σε αντιπρόσωπο της "αρπαχτής"?

Δεν ξέρω. Σηκώστε το τηλέφωνο και πάρτε τους. Ρωτήστε τους. Γιατί ρε μάγκες αύξηση στην τιμή του 800 XC?? Ρωτήσατε? Τα βγάλατε όμως τα συμπεράσματα. Είναι δεδομένο ότι μιλάμε για αρπαχτή και για εταιρεία μαγαζάκι!"



...για πες μας εσύ που ξέρεις ρε φίλε...να μάθουμε κι υπόλοιποι...