Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 08 Φεβ 2011, 15:02

Ο νόμος ισχύει εδώ και χρόνια. Παρόλα αυτά πηγαίναμε σε εξουσιοδοτημένους.

Όλοι ξέρουμε ότι στην πράξη ο νόμος δεν εφαρμόζεται, αλλά τι θα πρέπει να κάνει ο καθένας μας; Να τρέχει στα δικαστήρια και τους δικηγόρους για να τον καλύψει (και αν) η εγγύηση;
Υποτίθεται ότι αυτά τα θέματα θα έπρεπε να τα κυνηγούν οι λέσχες και οι σύλλογοι καταναλωτών.

Υποτίθεται επίσης ότι οι επενδύσεις της Τ και των εξουσιοδοτημένων γίνονται για να έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον μαστρομήτσο και όχι για να έχουν το μονοπώλιο. Θα πληρώσει ο αντιπρόσωπος αυτά που ζητάει η Ηλιοφίλ, αλλά θα έχει διαφήμιση από τα κεντρικά, θα είναι στον κατάλογο αντιπροσώπων και φυσικά το "όνομα" του εξουσιοδοτημένου. Εκεί θα πηγαίνουν όσοι αγοράζουν καινούργια μηχανάκια.
Αυτά θα έπρεπε να είναι τα μόνα συγκριτικά πλεονεκτήματα των εξουσιοδοτημένων!!

Βέβαια εμείς κάνουμε τόση συζήτηση επειδή ξέρουμε ότι αν συνεχίσουμε να πηγαίνουμε στον δικό μας που έχασε την εξουσιοδότηση (αν έχουμε καινούργιο) σε ενδεχόμενο πρόβλημα η Ηλιοφίλ θα ποιήσει την νήσσαν!

Εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω καινούργιο triumph γιατί δεν μπορώ να πάω στους μοναδικούς εξουσιοδοτημένους που έχουν μείνει με τόσα που τους έχω σύρει εδώ μέσα.
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 08 Φεβ 2011, 15:16

Sprinter έγραψε:καπτεν νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το ελληνικό δίκαιο είναι εναρμονισμένο με αυτό της ΕΕ σε αυτή την περίπτωση. Δηλ. σε όλη την ΕΕ τα ίδια ισχύουν. [...]

Έτσι νομίζω κι εγω, ειδικα επειδή ειναι σχετικά πρόσφατος (5-6 ετων) νομος
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 08 Φεβ 2011, 16:51

για να σας βοηθήσω το ευρωπαικό δίκαιο υπερισχύει οποιουδήποτε εγχώριου δικαίου.....τώρα στο εξωτερικό που τα περισσότερα πράγματα λειτουργούν σωστά, εφαρμόζεται ο ευρωπαικός νόμος χωρίς να είναι απαραίτητο να το νομοθετίσουν και στο δικό τους δίκαιο......στην ελλάδα μας φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει, οπότε μπλέκεις με τα ελληνικά δικαστήρια....σε καμια 10ετία δικαιωνεσαι ή 'όχι οπότε πας στα ευρωπαικά και τελειώνεις σε 1 μέρα!

στο δικό μας θέμα τώρα, κάθε νόμιμο συνεργείο μπορεί να απευθυνθεί στην αγγλία και να ζητήσει να αγοράσει τα παντα γιατί γουστάρει να επισκευάζει triumph βρε παιδί μου....το θέμα βρίσκεται στο τί θα απαντήσει η αγγλία και όχι η οποιαδήποτε ηλιοφιλ.....έχουν τα δικαίωμά να αρνηθούν, μιας και δικιά τους είναι η εταιρία και ότι θέλουν την κάνουν...

ευεπλιστώ ότι επειδή το συνεργείο που πηγαίνω, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, έχει τον πιο πολύ κόσμο και κάνει την καλύτερη δουλειά στην αθήνα τουλάχιστον, από όλες τις απόψεις, δεν θα του δημιουργηθεί πρόβλημα στο θέμα αυτό....

το μόνο που μπορούμε να κανουμε είναι να περιμένουμε.....

όσο για το θέματα νομικά κλπ όπως έχω πολλάκις πει, να μιλάτε με τη ΜΟΤΕΚ......για μας υπάρχει και από ανθρώπους σαν και μας διατηρείται και δυναμώνει..... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple t 509
Όνομα: βαγγέλης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 08 Φεβ 2011, 17:00

Βαγγελάκη

1. Για κάθε θεμα στο Ευρωπαικό δίκαιο πρέπει να υπάρχει εναρμόνιση του δικαίου της χώρας μέλους. Για αυτό ζητούνται οι εναρμονίσεις μεσα σε κάποια χρονικά πλαίσια και για αυτό η Επιτροπή επιβάλλει και πρόστιμα στις καθυστερούσες χωρες. Ισως με αυτό που λές εννοείς περιπτώσεις μη εναρμόνισης. Τότε ναι και μπορεί να πας κατευθείαν στα Ευρωπαικά δικαστήρια. Εδώ δεν έχουμε τέτοιο θέμα επειδή ο Ελληνικός νόμος υπάρχει. Απλώς όλοι ξέρουμε περί νόμων και δικαστικών οδών στην Ελλάδα. Πάντως μια και το θέμα είναι γνωστό και έχει αντιμετωπισθεί στο παρελθόν νομίζω πως μεθοδοι σχετικά γρήγορες και φτηνές υπάρχουν (ΜΟΤΕΚ κλπ)

2. Αν κάτι πωλείται, τότε δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε Αγγλος να αρνηθεί την πώληση σε οποιονδηποτε πολίτη της EE (αλλα και άλλων χωρών που έχουν υπογράψει συμβάσεις με την ΕΕ). Αυτό είναι το δίκαιο, η πράξη δεν έχω ιδέα. Από όσο γνωρίζω ΟΛΑ τα ειδικά εργαλεία πωλούνται (όχι όμως τα προγράμματα) και μπορεί να τα αγοράσει ο καθένας. Εχουν και κανονικά part numbers που αναφέρονται στο shop manual που και αυτό μπορεί να αγοράσει ο καθένας.

Μπορεί όμως να αρνηθεί υπηρεσία που παρέχει δωρεάν σε κάποιον συνεργάτη του. Δηλαδή μπορεί να αρνηθεί σε τρίτο κάτι που παρέχει σε κάποιον άλλο σαν μέρος σύμβασης που έχει με αυτόν τον άλλο. Ετερον εκάτερον.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 08 Φεβ 2011, 17:54

δυστυχώς δεν μπορείς να πας κατευθείαν στα ευρωπαικά δικαστήρια.....πρέπει να προσφύγεις στα ελληνικά και αν δεν δικαιωθείς πας παραπέρα.αυτό μου το είπαν στην ΜΟΤΕΚ...και αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στην ελλάδα, το ότι η υπόθεσή σου θα εκδικαστεί τού άει &%$#@*! ανήμερα....
στην ευρώπη το τοπικό δικαστήριο λύνει το θέμα άμεσα, σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, οπότε να υπάρξει πρόβλημα τελειωνεις γρηγορότερα
για όλα τα υπόλοιπα με κάλυψες απολύτως!
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple t 509
Όνομα: βαγγέλης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 08 Φεβ 2011, 18:30

vagtyrp έγραψε:δυστυχώς δεν μπορείς να πας κατευθείαν στα ευρωπαικά δικαστήρια.....πρέπει να προσφύγεις στα ελληνικά και αν δεν δικαιωθείς πας παραπέρα

Δε κατάλαβες τι σου είπα. Αν η νομοθεσία δεν είναι εναρμονισμένη πας κατευθείαν προσφέυγοντας κατα της νομοθεσίας. Αν είναι εναρμονισμένη πρέπει να περάσεις ολο το ελληνικό δικαστικό γολγοθα. Στην περίπτωαη μας πρεπει να είναι εναρμονισμένη.

Ομως τονίζω πως συνήθως αυτά τα πράγματα ρυθμίζονται εξωδικαστικά κυρίως αν είναι σαφής η περίπτωση νομικά το ποιός έχει δίκιο και παίζουν και θέματα φήμης της εταιρείας. Τώρα με το ιντερνετ όλοι τα φοβούνται αυτά και όσοι τα αγνοούν την πατάνε (βλέπε και περίπτωση Παπαδημητριάδη - Systemgraph - Public - isquare και Apple).
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 08 Φεβ 2011, 19:10

Sprinter έγραψε:[...'Τώρα με το ιντερνετ όλοι τα φοβούνται αυτά και όσοι τα αγνοούν την πατάνε (βλέπε και περίπτωση Παπαδημητριάδη - Systemgraph - Public - isquare και Apple).

Γράφαμε παλια στο moto.gr "μη γράφετε ονοματα συνεργείων γιατι μπορεί να βρείτε μπελα" και μας λέγανε οτι τα παίρνουμε.

Εσκασε η φαση με το γιατρο και όλοι κατάλαβαν τί παιζει :sprinter:
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό ΛΑΜΔΑ » 08 Φεβ 2011, 19:28

:bye:
mixalakis έγραψε:
ΛΑΜΔΑ έγραψε:φιλε mixalakis δεν εχω προλαβει να σχηματισω εικονα γιατι το μηχανακι εχει παει μονο για ενα servis.η χειροτερη εικονα που λες αφορα εργασια,τιμες,χρονο παραδοσης η ολα μαζι?επειδη το εχεις ψαξει πιο πολυ το θεμα αν εχεις να προτεινεις καποιον αλλον χωρις να βγω απο την εγγυηση ειμαι ολος αυτια!!! :hail:

Έχω γράψει κατά καιρούς τα διάφορα θέματα που είχα, αλλά δεν θέλω να δίνω συνέχεια σε αυτά. Άλλωστε έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.
Το βασικότερο μου πρόβλημα είναι ότι ο μηχανικός αυτός εκφράζει ακριβώς αυτό που φοβάται ο πιθανός πελάτης για τους μηχανικούς Triumph! Ακριβές τιμές, όχι πάντα η φτηνότερη δυνατή λύση και το χειρότερο είναι μερικές πατέντες γιατί ξέρει καλύτερα από την triumph.

οκ φιλαρακι σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. :bye:
Άβαταρ μέλους
ΛΑΜΔΑ
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675 '08, Aprilia sportcity 300.
Όνομα: Πολύκαρπος

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 08 Φεβ 2011, 20:19

Cpt. Haddock έγραψε:
Sprinter έγραψε:[...'Τώρα με το ιντερνετ όλοι τα φοβούνται αυτά και όσοι τα αγνοούν την πατάνε (βλέπε και περίπτωση Παπαδημητριάδη - Systemgraph - Public - isquare και Apple).

Γράφαμε παλια στο moto.gr "μη γράφετε ονοματα συνεργείων γιατι μπορεί να βρείτε μπελα" και μας λέγανε οτι τα παίρνουμε.

Σε περίπτωση που δε ξέρεις την εξέλιξη, αυτό που παίζει είναι πως η Systemgraph απέσυρε την αγωγή με την ουρά στα σκέλια, δημιούργησε ενα κάκιστο όνομα στην αγορά, μέχρι και hategroups, κινδυνεύει να χάσει την εξουσιοδότηση από την Apple, και to public του δίνει καινούργιο imac. Και, φαντάζομαι ο οποιοσδήποτε δικηγορος ή εταιρεία θα το σκεφτεί 2 φορές στο μέλλον να κάνει κάτι τέτοιο (εφόσον βέβαια δεν παίζει θέμα υβριστικής συμπεριφοράς κλπ). Δεν θα δίσταζα ποτε να πώ τεκμηριωμένα την εμπειρία μου και τη γνώμη μου στο νετ με ονόματα διευθύνσεις και τηλέφωνα.

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 09 Φεβ 2011, 11:48

Sprinter έγραψε:
Cpt. Haddock έγραψε:

Σε περίπτωση που δε ξέρεις την εξέλιξη, αυτό που παίζει είναι πως η Systemgraph απέσυρε την αγωγή με την ουρά στα σκέλια, δημιούργησε ενα κάκιστο όνομα στην αγορά, μέχρι και hategroups, κινδυνεύει να χάσει την εξουσιοδότηση από την Apple, και to public του δίνει καινούργιο imac. [...]

Αλλιως τα ήξερα εγω (αλλα θα ρωτήσω για επιβεβαίωση).
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 09 Φεβ 2011, 12:43

Sprinter έγραψε:
Cpt. Haddock έγραψε:

Σε περίπτωση που δε ξέρεις την εξέλιξη, αυτό που παίζει είναι πως η Systemgraph απέσυρε την αγωγή με την ουρά στα σκέλια, δημιούργησε ενα κάκιστο όνομα στην αγορά, μέχρι και hategroups, κινδυνεύει να χάσει την εξουσιοδότηση από την Apple, και to public του δίνει καινούργιο imac. Και, φαντάζομαι ο οποιοσδήποτε δικηγορος ή εταιρεία θα το σκεφτεί 2 φορές στο μέλλον να κάνει κάτι τέτοιο (εφόσον βέβαια δεν παίζει θέμα υβριστικής συμπεριφοράς κλπ). Δεν θα δίσταζα ποτε να πώ τεκμηριωμένα την εμπειρία μου και τη γνώμη μου στο νετ με ονόματα διευθύνσεις και τηλέφωνα.

Δε μας λέτε και εμάς δυο λόγια για την υπόθεση;
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 09 Φεβ 2011, 13:15

θα ημαστε εκτός θέματος, τοπικ και φορουμ. Γκούγκλαρε Papadimitriadis Systemgraph και θα τα βρείς μόνος σου. Μη συνεχίσουμε αυτό το θέμα.

Καπ10 έτσι είναι που στα λέω.

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης