να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 1:31 πμ.

alexandros.s"

δεν ξερω τον αριθμο των tiger που εχουν πουληθει-αντ/ειας και μη- σε σχεση με τους χρηστες του φορουμ.μπορει να υπαρχουν και να υπαρξουν προβληματα εδω μεσα εκτος εγγυησης που να μην αναφερθουν,με σκοπο να μην στιγματιστει το μηχ.
και ποσα αλλα υπαρχουν εξω που δεν αναφερονται σε αυτο το φορουμ. παντως μια κουβεντα με μηχανικο της T. προ 3 μηνων μου ανεφερε οτι 1 στα 3 tiger με προβληματα ειναι εκτος εγγυησης και σε λιγο καιρο (εντος 5μηνου) το ποσοστο
θα ανεβει κατα πολυ,γιατι μεγαλο ποσοστο εγγυησεων ληγει(μαλλον πληροφορια απο ανωθεν) .στην ερωτηση μου γιατι θα αυξηθει,η απαντηση μεσα σε λιγες γραμμες ειναι οτι τα tiger στο θεμα κινητηρα ειναι απροβλεπτα.δλδ αν σου τυχει την εκατσες!και αν εισαι εκτος την εκτασες χ3!

στο ερωτημα του φιλου θα απαντουσα η καινουργιο η' τιποτα!"


Δεν μας είπες το βασικότερο. Με αυτά που είναι εκτός εγγύησης (1 στα 3) τι γίνεται;
Πληρώνουν οι ιδιοκτήτες κανονικά;
Τους καλύπτει η Τ σιωπηρά;

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: tharis στις 04/02/2011 1:47 πμ.

mixalakis"
Δεν μας είπες το βασικότερο. Με αυτά που είναι εκτός εγγύησης (1 στα 3) τι γίνεται;
Πληρώνουν οι ιδιοκτήτες κανονικά;
Τους καλύπτει η Τ σιωπηρά;"


Αφου σου λεει ... την εκατσες χ3 !!

ΑΑχχ Κουλα .......
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 9:25 πμ.

πληρωνεις κανονικα. π.χ. οταν ειχα προβλημα με μιζα,βλ. σχετικο ποστ, ειχα 'κοντινη' συνομιλια με ενα προισταμενο σε καποιο συνεργειο της Τ.μου ειπε πως θα μου κανει μια καλη,βαζοντας την μιζα μου στο δικο του tiger που ειχε εγγυηση,ετσι ωστε να παρουσιαζε το προβλημα στο δικο του-ολα αυτα απο κοντα χωρις να ανοιχτει η μιζα για να δει το μεγεθος της ζημιας!
οταν ανοιχτηκε και το ειδε μου ανεφερε πως δεν γινοταν σε καμια περιπτωση να μπει αυτη η μιζα σε μηχανη που εχει 1.5 χρονο κυκλοφοριας γιατι ειναι αφυσικη η ζημια,και στην καλυτερη θα ερχοντουσαν ανθρωποι της Τ. να δουν το μηχ.απο κοντα,αν εχει περασει σερβις στην ωρα του,και γενικοτερα να επιθεωρηθη.
μπορουσε να το κανει 100%,αλλα θα ειχαμε αρνητικη απαντηση ακομα και αν ειναι εντος εγγυησης.
δηλαδη η ζημια φαινοταν σα να προυπηρχε καιρο στο καινουργιο μοτορι και κανενας μηχ.της Τ. δεν το πηρε χαμπαρι στα επισημα σερβις με αποτελεσμα να πηδηξει ολο το συστημα της μιζας,που ειχε κοστος 1340ευρω.(αυξημενο κοστος λογο δικιας τους υπαιτιοτητας,ενω το κοστος που πηγαινα να γλυτωσω εγω ηταν το μισο).
-αναφερω την κεντρικη ιδεα και μονο της συζητησης-
ΑΡΑ η Τ. τοτε ηταν αμειλικτη για αντικαταστασεις εντος η εκτος εγγυησης-για τωρα,μετα απο διαφορα αλλα και πολλα κρουσματα δεν ξερω αν αλλαξε τακτικη!

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 9:49 πμ.

Εχετε μπερδεψει τώρα το ένα με το άλλο, αχταρμά τα κάνατε. Η ερώτηση ήταν τι γίνεται με το συγκεκριμενο θεμα των πιστονιών όχι αν η Τ καλύπτει όλες της ζημιές εκτός εγγύησης, έλεος! Τότε θα είχε δια βίου εγγύηση.. Ελεος ο κάθε πικραμένος.

Το θέμα του κόμπλερ έχει συζητηθεί, το κόμπλερ έχει αλλάξει στα νεότερα μοντέλα και οι ζημιές κόμπλερ-μίζας δεν αποτελούν πια εγγενές πρόβλημα στον 1050 (στα όρια του λογικού γιατί μια ζημιά μπορεί να βγεί όπως σε κάθε μηχανάκι. Βλέπε πχ ΚΤΜ με κόμπλερ...). Επίσης έχει συζητηθεί πως αμα δουλεύεις με πεσμένη μπαταρία τη μίζα μπορεί να βλάψεις το κόμπλερ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Aris. στις 04/02/2011 10:43 πμ.

Αποψη μου ειναι πως καλα κανει ο Αγγλος και απαιτει πραγματα απο τον Ηλ. για τους εξουσιοδοτημενους τους.
Εκτος αν ειναι -υπερβολικα- απαιτητικος.
Τωρα αν μερικα συνεργεια θελουν - στο τζαμπα- να θεωρουνται εξουσιοδοτημενα ... -δεν πα να ειναι και ο καλυτερος μαστορας...- ,αλλο καπελο αυτο...
Ελπιζω βεβαια οι απαιτησεις της T να μην ειναι μονο "αγορασε 5 μηχανες για βιτρινα και βαλε καφετερια στην αναμονη για το σερβις..." αλλα να απαιτει και μηχανικους να πηγαινουν συχνα για σεμιναρια πανω σε ολα τα Μοντελα Τ( και οχι μονο στον 1050 ... υμαρτον.. ) ,να απαιτει πληρως εξοπλισμενα -τεχνολογικα- συνεργεια (σοβαρους φορτιστες καλη ωρα...και οχι εναν μετασχηματιστη στην μπριζα Κυρ πολυμηχανε) και γενικοτερα ολα τα συνεργεια να αποπνεουν εναν επαγγελματισμο... οχι..ΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΑ ΚΑΙ ΣΦΙΞΕ ΚΑΡΓΑ, ΑΝΤΕΧΕΙ ! Καλος ο μαστορας ... αλλα εν ετη 2011 απαιτειται και σοβαρος , ακριβος , εξοπλισμος.

Τωρα αν η Ελλαδα προτιμα να "βαφει αβγα με κλανιες" δεν νομιζω να ειναι αναγκασμενη η Τ να το ανεχεται και στο finale να πουλαει καμποσες μηχανες στην χωρα μας και το μονο που θα της μενει ειναι ενα ασχημο ονομα και δυσφημιση...

Και οσο για την αρχικη ερωτηση του φιλου μας -αποψη μου-...εφοσων εχεις εστω ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο στην πολη σου -εφοσων γουσταρεις Triumph- αγορασε το. Ολες οι εταιριες τα εχουν τα κουσουρια τους .

Να το παρεις. Θα ξαναπαιρνα .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 11:08 πμ.

Sprinter"Εχετε μπερδεψει τώρα το ένα με το άλλο, αχταρμά τα κάνατε. Η ερώτηση ήταν τι γίνεται με το συγκεκριμενο θεμα των πιστονιών όχι αν η Τ καλύπτει όλες της ζημιές εκτός εγγύησης, έλεος! Τότε θα είχε δια βίου εγγύηση.. Ελεος ο κάθε πικραμένος.

Το θέμα του κόμπλερ έχει συζητηθεί, το κόμπλερ έχει αλλάξει στα νεότερα μοντέλα και οι ζημιές κόμπλερ-μίζας δεν αποτελούν πια εγγενές πρόβλημα στον 1050 (στα όρια του λογικού γιατί μια ζημιά μπορεί να βγεί όπως σε κάθε μηχανάκι. Βλέπε πχ ΚΤΜ με κόμπλερ...). Επίσης έχει συζητηθεί πως αμα δουλεύεις με πεσμένη μπαταρία τη μίζα μπορεί να βλάψεις το κόμπλερ."


μια απλη αναφορα εκανα στην ερωτηση του μιχαλη για το αν η T.λυνει σιωπηρα τυχον προβληματα εκτος εγγυησης,με αλλο παραδειγμα!
δεν εχει μπερδευτει κανεις,δεν πιστευω να υπαρχει πικραμενος οπως το εθεσες,τοσο απλα!

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 11:23 πμ.

Ο μιχαλάκης ρώτησε και ξαναρώτησε για το θέμα των πιστονιών, δε ρωτησε αν γενικώς η Τ έχει πολιτική να καλύπτει βλάβες εκτός εγγύησης. Για αυτό το θέμα έχεις να σχολιάσεις τίποτα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 11:30 πμ.

λοιπον,λεω τωρα εγω, αν δεν μπορει να κανει κατι η Τ.σε κατι σχετικα μικρο,απο θεμα συχνοτητας βλαβων και κοστους,
πως θα κανει κατι σε κοστος που ειναι διπλασιο και η συχνοτητα 10πλασια?

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 12:18 μμ.

Εαν δεν καταλαβαίνεις αυτή τη διαφορά, τι να πώ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 12:58 μμ.

alexandros.s"λοιπον,λεω τωρα εγω, αν δεν μπορει να κανει κατι η Τ.σε κατι σχετικα μικρο,απο θεμα συχνοτητας βλαβων και κοστους,
πως θα κανει κατι σε κοστος που ειναι διπλασιο και η συχνοτητα 10πλασια?"


Καλά σου λέει ο Νίκος φίλε Αλέξανδρε.

Λες να νομίζω ότι η Τ καλύπτει όλες τις βλάβες εκτός εγγύησης; Απλά μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει πουθενά κανέναν να έχει πληρώσει από την τσέπη του για τα πιστόνια. Το μεγάλο ερώτημα είναι μήπως σιωπηρά η Τ το καλύπτει και για τα εκτός εγγύησης, αντί να βγει και να κάνει ανάκληση ή να ανακοινώσει ότι θα λύνει το πρόβλημα για πάντα σε όλους.

Μιλάμε για ένα γνωστό σοβαρό πρόβλημα που έχει ευθύνη η ίδια η Τ, για αυτό και θα έπρεπε να το λύσει.
Δεν έχει σημασία αν δεν σε καλύπτει εκτός εγγύησης σε άλλα πιο μικρά πράγματα.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 2:40 μμ.

Κ.νικο την διαφορα την καταλαβαινω.ο γραπτος λογος εξ αποστασεως δημιουργει πολλα κενα στην συζητηση.και παιρνει ααν οχι ωρες για να οδηγηθει μια συζητηση καπου ισως και μερες.για αυτο το λογο λεω να σταματησω εδω οσο αφορα βλαβες,γκρινιες,διαμαχες,υποστηριξη η μη της Τ.
Αρχιζω και καταλαβαινω καποιους που δυσφορουν για τα καινουργια post που αυξανονται συνεχως με προβληματα.
ακρη δεν βγαινει εως οτου αποδειχθη κατι διαφορετικο δια ζωσης φωνης Τ.εχει ενδιαφερον παντως να δω την συνεχεια του ολου project triumph tiger 1050.
μιχαλη εισαι σωστος στο τελευταιο ποστ-το εγραψες πιο σωστα νομιζω.
συναδελφικους χαιρετισμους!

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: tharis στις 04/02/2011 4:41 μμ.

Δεν ειπαμε ρε Αλεξανδρε να βγαλει τα σπασμενα πιστονια και να τα βαλει σε καινουργιο μηχανακι .. Να κανει την παπια το εργοστασιο λεμε και να τα αλλαξει ...

Τελος παντων.. συντομα θα εχουμε ενα παραδειγμα απο την περιπτωση του Johntar
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: bob16 στις 04/02/2011 7:05 μμ.

lucifsg"παιδια γραφτηκα στο forum με σκοπο να μαθω τι παιζει με το 1050. πουλαω αυριο το ζ750 μου (που μηχανικα ηταν αστερι) με σκοπο να παω σε κατι πιο ψηλο και ανετο αλλα να χει και τα γκαζια/φρενα του. Το μονο που ειδα στο δρομο και μ αρεσε ηταν το 1050. στο συνεργειο μου (του ζ750) δουλευει ενα παλικαρι που ηταν στη triumph παλια μου ειπε τα χειροτερα για αντιπροσωπεια service κλπ... Μπαινω εδω μεσα πρωτο πραγμα που διαβαζω ειναι οτι εχουν προβλημα με τα πιστονια τους τα tiger. μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω σε μια πιθανη αγορα ? απο φρενα πως ειναι ? απο συνεργεια τι παιζει μονο της αντιπροσωπειας ? κρατηματα αναρτησεις ? εχω μπερδευτει με κατι που πηρε το ματι μου για βενζινη (οτι καιει σχεδον και πετρελαιο). ειναι ανετο για το συνεπιβατη αλλα και τον οδηγο ? δε το εχω καν οδηγησει ποτε ...

Και τελος η προσωπικη σας αποψη που το εχετε ποια ειναι, θα το ξαναπαιρνατε ? μηπως να κοιταγα και τιποτα αλλο γιατι απ ο,τι καταλαβαινω μηχανολογικα και απο θεμα service δεν ειναι και εγγυηση η απλα ο κοσμος μεγαλωνει το προβλημα που του παρουσιαζεται ?

ps: βασικο που ξεχασα. τι διαφορες εχουν τα μοντελα καθε χρονιας ? παιζει να βγει ανανεωμενο 1050 το 2011 που να διαφερει απ τα προηγουμενα ?"


lusifsg,
Συμφωνώ με την άποψη του Μιχαλάκη και θα σου στείλω με email σκαναρισμένο ενα συγκριτικό test (θα ακολουθήσουν και άλλα εαν ενδιαφέρεσαι ) για να διαμορφώσεις την άποψη σου.
Εύχομαι σύντομα να βρεθείς . . . κοντά μας.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/02/2011 8:55 μμ.

lucifsg"ps: βασικο που ξεχασα. τι διαφορες εχουν τα μοντελα καθε χρονιας ? παιζει να βγει ανανεωμενο 1050 το 2011 που να διαφερει απ τα προηγουμενα ?"


Χλωμο μια και βγηκε το 800αρι tiger σε δυο εκδόσεις και ετοιμαζεται το Tiger 1200. Μην ξεχνας οτι ο 1050 κινητήρας τα έχει τα χρονακια του
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Native στις 05/02/2011 9:20 μμ.

Καποιο πουλάκι μου είπε οτι το νέο tiger θα ειναι 1300, άσχετο απλά το αναφέρω αν και δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει....

Οπότε κι εγώ χλώμο το κόβω για ανανέωση το 1050....

Αν κάτσω και ισορροπήσω τις συγκινησεις που μου πρόσφερε το Tiger σε σχέση με τα προβλήματα....θα έλεγα οτι μάλλον θα το ξαναέπαιρνα...ειλικρινά ειναι ενα καταπληκτικό μηχανάκι σε σημείο να λες χαλάλι κι αμα σπασουν τα πιστόνια, θα τα φτιάξω και παλι θα έρθει το χαμόγελο στα χείλη Πολυ ποιητίκο ε? Κι όμως ισχύει....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...