να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: lucifsg στις 03/02/2011 1:54 μμ.

Sprinter"Τα ονόματα ειπώθηκαν παραπάνω. Εδώ μέσα θα βρείς τόπικ με όλα τα συνεργεία."


οκ επειδη τοτε εγω δε μπορω να καταλαβω μπορει καποιος να μου πει εστω τα ονοματα απ τα 2 καλυτερα που λες ? πανω λεει 5 ονοματα που ξερω εγω ποιος ειναι ποιος

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: tharis στις 03/02/2011 2 μμ.

ο "Σακης" Κοντης κι ο Ευθυμιου ειναι πρωιν εξουσιοδοτημενα που πολλοι τα προτιμουν..

ο Καλαμοβρακας, ο Πιερράκος και τα κεντρικα της Ηλιοφιλ ειναι εξουσιοδοτημενα συνεργεια.

Διευθυνσεις θα βρεις στην ενοτητα με τα συνεργεια.

(Δεν μενω Αθηνα και δεν γνωριζω κανεναν.. οτι διαβαζω εδω περα αναφερω.. )
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 2:04 μμ.

Τα συνεργεία που αποχώρησαν, αποχώρησαν γιατί δεν άντεχαν άλλο τις οικονομικές απαιτήσεις της εταιρίας (μιλάω για την Ηλιοφιλ).

Οι οποίες ήταν του τύπου: Δώστε 7000 για ντουλάπια, δώστε 500 ευρώ για φορτιστή μπαταριών(*), πάρτε 4000 ευρώ το χρόνο μπλουζάκια και γκατζετάκια, πάρτε 5 μηχανάκια το χρόνο βιτρίνα (και πληρώστε τα, εννοείται..), πάρτε άδεια και κωδικούς για το online, δώστε 20.000 ευρώ απόθεμα, εεε, πόσο να βγούν;

Γενικά το σύστημα της αντιπροσωπείας, με απλά λόγια, και χωρίς προσχήματα, όπως θα τα λέγαμε αν συζητάγαμε κατοιδίαν είναι: Βρες συνεργεία, κάντα εξουσιοδοτημένα, ΑΦΑΙΜΑΞΕ ΤΑ από όπου μπορείς όσο αντέξουν, και μόλις φτύσουν αίμα, βρες άλλους και πάλι από την αρχή. Χρήμα να μπαίνει και οι εξουσιοδοτημένοι είναι αναλώσιμοι.

*(offtopic τελείως, αλλά αξίζει να αναφερθεί: Κάποια στιγμή το κακό με τις μπαταρίες σε εγγύηση παράγινε, και όλως τυχαίως ήταν πάντα από συγκεκριμένους πωλητές. Κάποιοι ότι μηχανάκι είχαν δώσει έβγαλε εγγύηση μπαταρίας, και κάποιοι άλλοι δεν είχαν ούτε ένα. Κάπου εκεί κατάλαβε η Τ. ότι κάποιοι πωλητές δεν κάνουν σωστά την αρχική φόρτιση, και επέβαλε ΣΕ ΟΛΟΥΣ τον φορτιστή της.)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 2:07 μμ.

lucifsg"

οκ επειδη τοτε εγω δε μπορω να καταλαβω μπορει καποιος να μου πει εστω τα ονοματα απ τα 2 καλυτερα που λες ? πανω λεει 5 ονοματα που ξερω εγω ποιος ειναι ποιος"



Αναφέρονται σαφώς, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Εκτός αυτού, υπάρχει ένα πράγμα, το λένε INTERNET, στο οποίο η κάθε εταιρία έχει τα στοιχεία της, και το βρήσκεις με 2 δάχτυλα και 7 δευτερόλεπτα >>>>> http://www.triumph.co.uk/greece/dealers.aspx
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 2:09 μμ.

Polymhxanos"Τα συνεργεία που αποχώρησαν, αποχώρησαν γιατί δεν άντεχαν άλλο τις οικονομικές απαιτήσεις της εταιρίας.

Οι οποίες ήταν του τύπου: Δώστε 7000 για ντουλάπια, δώστε 500 ευρώ για φορτιστή μπαταριών(*), πάρτε 4000 ευρώ το χρόνο μπλουζάκια και γκατζετάκια, πάρτε 5 μηχανάκια το χρόνο βιτρίνα (και πληρώστε τα, εννοείται..), πάρτε άδεια και κωδικούς για το online, δώστε 20.000 ευρώ απόθεμα, εεε, πόσο να βγούν;

Γενικά το σύστημα της αντιπροσωπείας, με απλά λόγια, και χωρίς προσχήματα, όπως θα τα λέγαμε αν συζητάγαμε κατοιδίαν είναι: Βρες συνεργεία, κάντα εξουσιοδοτημένα, ΑΦΑΙΜΑΞΕ ΤΑ από όπου μπορείς όσο αντέξουν, και μόλις φτύσουν αίμα, βρες άλλους και πάλι από την αρχή. Χρήμα να μπαίνει και οι εξουσιοδοτημένοι είναι αναλώσιμοι.

*(offtopic τελείως, αλλά αξίζει να αναφερθεί: Κάποια στιγμή το κακό με τις μπαταρίες σε εγγύηση παράγινε, και όλως τυχαίως ήταν πάντα από συγκεκριμένους πωλητές. Κάποιοι ότι μηχανάκι είχαν δώσει έβγαλε εγγύηση μπαταρίας, και κάποιοι άλλοι δεν είχαν ούτε ένα. Κάπου εκεί κατάλαβε η Τ. ότι κάποιοι πωλητές δεν κάνουν σωστά την αρχική φόρτιση, και επέβαλε ΣΕ ΟΛΟΥΣ τον φορτιστή της.)"


Πολυχόντα, μη μπερδεύεις 'αντιπροσωπεία' (εισαγωγέα) με εταιρεία. Δεν ξέρω το ρόλο του Ηλιόπουλου στο όλο θέμα, αλλά η πολιτική του franchising είναι διεθνής πολιτική της Τ Αγγλίας. Το θέμα έπαιξε στα ξένα φόρουμ πέρισυ (όπου μέχρι και Αμερικάνοι γκρινιάζανε πως χάσαν το τοπικό τους συνεργείο).

Σε αυτό που λές με τις μπαταρίες και εγώ το έχω υποπτευθεί αλλά στοιχεία ποτέ δεν είχα, και ο αντμιν που τον σεβομαι ισχυρίστηκε πολλάκις πως το θέμα είναι των μηχανών. Για το Σπριντ μου ειναι γνωστό πως βαρέθηκε να έχει την ίδια μπαταρία 4 χρόνια και την άλλαξε έτσι για ανανέωση και μόνο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 2:13 μμ.

Για την Ηλιοφιλ γράφω εγώ. ΑΥΤΑ ζητάει που ανέφερα. Θα μου πεις, και αυτηνης μπορεί να της ζητάει ο εγγλέζος την αντίστοιχ ροή, οπότε τι να κάνει. Η ουσία είναι ότι δεν κόπηκε κανείς, αναγκάστηκαν να φύγουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ για να σωθούνε...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 2:17 μμ.

Μάλλον έχεις μείνει πίσω. Ο Εγγλέζος από πέρισυ ζητάει πολύ περισσότερα. Οπως είπα, ολοκληρωμένη μονάδα, franchising fees κλπ κλπ. Τώρα αν τα ζητάει κατευθείαν ή μέσω του διανομέα, μικρή διαφορά κάνει. Νομίζω πως δουλεύει κατευθείαν αλλά μπορεί να κάνω λάθος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 2:21 μμ.

Οι εξουσιοδοτημένοι-καταστήματα-συνεργεία στην Ηλιοφιλ υπάγονται διοικητικά.

Οπότε αυτά που λες, ισχύουν για το τι ζητάει ο Εγγλέζος για Ηλιοφιλ.

Ο εγγλέζος σιγά μην έχει ιδέα, τι κάνει ο πατρινός, ο κερκυραίος και ο ξανθιώτης, ούτε που βρήσκονται στον χάρτη δεν ξερει...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 2:31 μμ.

Polymhxanos"Οι εξουσιοδοτημένοι-καταστήματα-συνεργεία στην Ηλιοφιλ υπάγονται διοικητικά.

Οπότε αυτά που λες, ισχύουν για το τι ζητάει ο Εγγλέζος για Ηλιοφιλ.

Ο εγγλέζος σιγά μην έχει ιδέα, τι κάνει ο πατρινός, ο κερκυραίος και ο ξανθιώτης, ούτε που βρήσκονται στον χάρτη δεν ξερει..."


Δεν γνωρίζω και δεν έχει και σημασία. Σημασία έχει πως η Τ ζητάει ολοκληρωμένες μονάδες και franchising http://www.triumphmotorcycles.co.uk/tri ... e-a-dealer. Και ο Λαρισαίος που πήρε το μαγαζί στη Μιχαλακοπούλου, συνεργείο ανοιγει παραπάνω αν δεν κάνω λάθος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 2:35 μμ.

Τελος πάντων, σου εξηγώ ΓΙΑΤΙ κάποιοι πρώην εξουσιοδοτημένοι, είναι πια χωρίς κωδικούς. Γιατί δεν είχαν πια λεφτά να πληρώνουν αυτά που τους ζητάει η Ηλιοφιλ.

Ποιός της ζητάει της Ηλιοφιλ απο κει και πέρα, ο Εγγλέζος, ο Obama, ο Θεός, αυτό είναι ΑΛΛΗ ιστορία, που δεν είναι το ΓΙΑΤΙ φύγανε όσοι φύγανε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 2:39 μμ.

Polymhxanos"Τελος πάντων, σου εξηγώ ΓΙΑΤΙ κάποιοι πρώην εξουσιοδοτημένοι, είναι πια χωρίς κωδικούς. Γιατί δεν είχαν πια λεφτά να πληρώνουν αυτά που τους ζητάει η Ηλιοφιλ.

Ποιός της ζητάει της Ηλιοφιλ απο κει και πέρα, ο Εγγλέζος, ο Obama, ο Θεός, αυτό είναι ΑΛΛΗ ιστορία, που δεν είναι το ΓΙΑΤΙ φύγανε όσοι φύγανε."


Ρε Πολυχόντα, έλεος. Δε θέλω να μου εξηγήσεις τίποτα για αυτά που έχω γράψει σε 2 θρεντ από το πρωί. Ελεος δηλαδή. Το ποιά ειναι η πολιτική της Τ δεν έχει σημασία και είναι ΑΛΛΗ ιστορία για σένα? Ελεος δηλαδή.

Σου ξαναλέω είναι διεθνής πολιτική, δεν καταλαβαίνει η Τ την έννοια του συνεργείου, θέλει ολοκληρωμένους dealers (καλώς ή κακώς) και ο μαστρο-Νικος ΔΕΝ μπορεί να είναι μαστρο-Νίκος πρέπει να είναι εμπορος-Νίκος με τις βιτρίνες του τα σέα του και τα μέα του. Στα απ' αυτά μου αν τα παίρνει τα λεφτά η Τ μέσω του Ηλιόπουλου η κατευθείαν στον λογαριασμό της.

http://www.triumphrat.net/triumph-model ... -hand.html
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: lucifsg στις 03/02/2011 2:58 μμ.

Polymhxanos"
lucifsg"

οκ επειδη τοτε εγω δε μπορω να καταλαβω μπορει καποιος να μου πει εστω τα ονοματα απ τα 2 καλυτερα που λες ? πανω λεει 5 ονοματα που ξερω εγω ποιος ειναι ποιος"



Αναφέρονται σαφώς, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Εκτός αυτού, υπάρχει ένα πράγμα, το λένε INTERNET, στο οποίο η κάθε εταιρία έχει τα στοιχεία της, και το βρήσκεις με 2 δάχτυλα και 7 δευτερόλεπτα >>>>> http://www.triumph.co.uk/greece/dealers.aspx"


φιλε δε μπορουσα να καταλαβω στο 5ο-6ο reply απλα αργησα να κανω post αυτο που ειχα γραψει λογω δουλειας μεχρι που αρχησαν ολοι να μιλανε για το σακη. εβλεπα ο σακης ο ευθυμιου ο πιραικος και δε ξερω εγω ποιος αλλος. τι να μου πουν εμενα αυτα. οπως επισης δε μου λεει κατι ενα search 7 " με τα συνεργεια στην ελλαδα τη στιγμη που στο ιδιο φορουμ μιλανε μονο για 2 καλα και 3 μαπα. εσυ ετσι θα πηγαινες σε συνεργειο ? αν ηταν ετσι τωρα θα μουν στην ηλιοφιλ ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: mixalakis στις 03/02/2011 3:20 μμ.

Προτείνω σε κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει τα άσχετα ποστ σε ξεχωριστό θέμα.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 5:46 μμ.

Sprinter"Ρε Πολυχόντα, έλεος. Δε θέλω να μου εξηγήσεις τίποτα για αυτά που έχω γράψει σε 2 θρεντ από το πρωί. Ελεος δηλαδή. Το ποιά ειναι η πολιτική της Τ δεν έχει σημασία και είναι ΑΛΛΗ ιστορία για σένα? Ελεος δηλαδή. "


Εμ που θα με βάλεις να ξαναγράψω ΤΕΤΑΡΤΗ φορά το ίδιο απλό πράγμα που οι περισσότεροι φαντάζομαι διάβασαν και κατάλαβαν με την πρώτη, εμ οι άλλοι δεν καταλαβαίνουνε.

Τι έχεις πάθει εσύ τελευταία; Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις απλά πράγματα;

Σου ξαναεξηγώ, αυτοί που φύγανε, φύγανε γιατί η Ηλιοφίλ τους ζήταγε πολλά λεφτά και δεν βγαίνανε οι άνθρωποι.

Πολιτικές δεν ξέρω τι άλλαξε, οι γκρίνιες για τα υπερβολικά που ζητάει η Ηλιοφίλ, είναι ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ, οχι τώρα, απλά ΤΩΡΑ έφτασε ο κόμπος στο χτένι για μερικούς και φύγανε τώρα και όχι εδώ και καιρό.

Κατά τα άλλα τι σχέσεις πάρε-δώσε η Ηλιοφίλ με την αγγλική εταιρία, ΑΛΛΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ αυτό, δεν το εξετάζω, δεν εξηγεί τι σκέφτονται αυτοί που φύγανε. Εγώ σου λέω τι σκέφτονται αυτοί που φύγανε και εξαιτίας ποιάς κατάστασης που ζούσανε αναγκάζονται να φύγουν, όχι τι έχει αποφασίσει το ξανθόν γένον για την Ελλάδα.

Σου λέω ότι αύριο θα κάνω μακαρόνια, και απαντάς ότι τα πλοία επιπλέουν λόγω άνωσης, επιμένοντας κιόλλας ότι αυτό που λες έχει σχέση με το δικό μου.

Δεν ξέρω τι κάνεις, αλλά δεν έχεις λογική συνοχή τελευταία. Τουλάχιστον άσε να μιλάει και κανένας που έχει...

ΗΜΑΡΤΟΝ μην ξαναπεις τα ίδια πάλι...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 5:52 μμ.

Πολυχόντα, η λογική συνοχή η δική σου είναι γνωστή τοις πάσι εδώ μέσα εκ γεννέσεως φόρουμ

Δε συνενοούμαστε άστο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε