να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Polymhxanos στις 03/02/2011 5:57 μμ.

Όχι, το σωστό σωστό, ΕΣΥ δεν συννενοείσαι.

Ήμαρτον πια, ο μετρημένος και ο λωλός, ίσα κι όμοια ''δεν συννενοούμαστε''.

Δεν καταλαβαίνεις απλά πράγματα, αποδίδεις παντελώς λάθος αίτιο σε αποτέλεσμα, και ''δεν συνεννοούμαστε''.

Έχει κι η ανοχή στην σαχλαμάρα τα όριά της.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 6:03 μμ.

Πολυμήχανε, επειδή εχει και η υπομονή μου τα όρια της, κόφτο για να μην αρχίσω τα δικά μου. ΟΚ? Παπαρολογείς ασύστολα, επειδή μάλλον δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις. Μάλλον σ' έχει φάει η ... Λοιπον, κόφτο σε παρακαλώ μην αρχίσουμε τα χοντρά. Αμα θες ανταλλαγές χαρακτηρισμών, εχω πολλους για την παρτη σου όπως και πολλοί που σε ξέρουν καλά εδώ μέσα. Δε θες να τους ακούσεις... Συμμαζέψου
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: galileos στις 03/02/2011 6:09 μμ.

Για την γενικότερη κατάσταση όμως είτε έχει να κάνει με φραντσαιζ ή με οτιδήποτε άλλο η Τ, σε Ελλάδα και Αγγλία, πρέπει να λάβει υπ'όψιν της ότι, υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι μηχανών Τ οι οποίοι επιθυμούν να συνεχίσουν να έχουν αξιόπιστη υποστήριξη, αλλά και αρκετοί υποψήφιοι αγοραστές, ειδικά μετά από την αναγέννηση της εταιρείας και την καθολική αναβάθμισή της, οι οποίοι θα βάλουν ως βασικό επιχείρημα το σωστή after-market πολιτική της εταιρείας, είτε έχει να κάνει με αγορά νέων προϊόντων είτε με υποστήριξη (σερβις, επισκευές, ανακλήσεις, κλπ).

Δεδομένου όλων αυτών δεν είναι και πολύ καλή επιχειρηματική κίνηση από τους "ανωτέρους", Άγγλους ή Έλληνες, να έχουν τρελές απαιτήσεις και να επιθυμούν να ξεζουμίζουν τους υπόλοιπους συνεργάτες τους, καθώς αυτό θα έχει μακροπρόθεσμα, αρνητικό για την εταιρεία και φυσικά για τους ίδιους.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Sprinter στις 03/02/2011 6:24 μμ.

Φίλε μου δίκιο έχεις. Ομως το σύστημα αυτό δουλεύει σε άλλες αγορές. Σε άλλο θρεντ ο Cap10 σημειώνει πως στη Στοκχόλμη υπάρχει 1 συνεργείο Τ που τυχαίνει να είναι και το μοναδικό dealership και είναι κάθετη μονάδα. Αλλη αγορά εκεί, άλλη εδώ..

Ο Ηλιόπουλος δε φημίζεται για τις πρακτικές του στο χώρο, μέχρι χθές (ίσως και σήμερα) ανταγωνίζονταν τους dealers και τα συνεργεία του π.χ μέσω διαφόρων σχημάτων ένα εκ των οποίων ήταν και το κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου, άλλο το συνεργείο στη Πεύκη.

Το γεγονός όμως παραμένει πώς η Τ, ζητάει από τους συνεργάτες της να είναι καθετες μονάδες, η Τ ζητάει βιτρίνες, ταμπέλες, μπλουζάκια και νταβατζιλίκια. Οχι ο Ηλιόπουλος ο οποίος είναι ο ενδιάμεσος. Σωστή πολιτική? Διεθνώς μάλλον γιατί αυτή ακολουθουν όλοι (οι Ευρωπαίοι τουλάχιστον). Δουλεύει στην Ελλάδα? Οχι για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και η Ηλιοφίλ. Διαχειρίζεται ίσως λάθος ο Η την γενικότερη πολιτική της Τ? Μπορεί, αγνοώ και δεν έχει πολύ σημασία για το ζήτημα που συζητάμε. Αν κάποιος γνωρίζει πως η Τ ζητάει το Α αλλά ο Η το Α+ ας βγεί να μας το πεί.

Αν κάποιος θέλει να έχει επίσημο συνεργείο, στην Ελλάδα, στη Γερμανία ή στο Τσιμπουκιστάν, πρέπει να έχει κάθετη μονάδα και να σκάει χοντρά λεφτά. Τέρμα τελείωσε. Τα παράπονά σας στην κυρία τάδε που είναι υπέυθυνη στην Αγγλία του franchising.

Ο Σάκης και ο κάθε Σάκης δικαίως ή αδίκως, δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της μαμάς και βγαίνουν από το δίκτυο των συνεργατών. Δικαίωμά τους, επιχειρηματίες είναι. Αλλοι δεν θέλουν να μπούν γιατί βρίσκουν του όρους επιχειρηματικά ασύμφορους. Και αυτών δικαίωμά τους είναι.

Βλάπτει αυτό την Τ στην Ελλάδα? Προφανώς, λόγω της συνολικής κατάστασης του δικτύου και των συνεργείων αλλά και των ιδιομορφιών της Ελληνικής αγοράς. Ο καθένας υποψήφιος πελάτης κρίνει και αποφασίζει.

Αλλά αν νομίζει κάποιος πως αν αλλάξει χέρια η διανομή, ή έρθει η ίδια η Τ στην Ελλάδα μέσω κάποιου σχήματος θα αλλάξει το συγκεκριμένο ζήτημα, είναι γελασμένος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: Native στις 03/02/2011 6:40 μμ.

Γιάυτο πάρτε ducati που ακόμα έχει ξεχωριστά τα συνεργεία απο τις εκθέσεις....

ΥΓ...το μαμήσαμε και ψόφησε το θρέντ
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: bonnie στις 03/02/2011 7:15 μμ.

Native"Γιάυτο πάρτε ducati που ακόμα έχει ξεχωριστά τα συνεργεία απο τις εκθέσεις....

ΥΓ...το μαμήσαμε και ψόφησε το θρέντ"


..καλομαθε η γρια στα συκα ε?
θα ερθει κ η σειρα σου... προδοτη...
...ο καιρος γαρ εγγυς... ... οπως αναφερθηκε προσφατα παλι εδω μεσα...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: galileos στις 03/02/2011 7:30 μμ.

Sprinter"Φίλε μου δίκιο έχεις. Ομως το σύστημα αυτό δουλεύει σε άλλες αγορές. Σε άλλο θρεντ ο Cap10 σημειώνει πως στη Στοκχόλμη υπάρχει 1 συνεργείο Τ που τυχαίνει να είναι και το μοναδικό dealership και είναι κάθετη μονάδα. Αλλη αγορά εκεί, άλλη εδώ..

Ο Ηλιόπουλος δε φημίζεται για τις πρακτικές του στο χώρο, μέχρι χθές (ίσως και σήμερα) ανταγωνίζονταν τους dealers και τα συνεργεία του π.χ μέσω διαφόρων σχημάτων ένα εκ των οποίων ήταν και το κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου, άλλο το συνεργείο στη Πεύκη.

Το γεγονός όμως παραμένει πώς η Τ, ζητάει από τους συνεργάτες της να είναι καθετες μονάδες, η Τ ζητάει βιτρίνες, ταμπέλες, μπλουζάκια και νταβατζιλίκια. Οχι ο Ηλιόπουλος ο οποίος είναι ο ενδιάμεσος. Σωστή πολιτική? Διεθνώς μάλλον γιατί αυτή ακολουθουν όλοι (οι Ευρωπαίοι τουλάχιστον). Δουλεύει στην Ελλάδα? Οχι για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και η Ηλιοφίλ. Διαχειρίζεται ίσως λάθος ο Η την γενικότερη πολιτική της Τ? Μπορεί, αγνοώ και δεν έχει πολύ σημασία για το ζήτημα που συζητάμε. Αν κάποιος γνωρίζει πως η Τ ζητάει το Α αλλά ο Η το Α+ ας βγεί να μας το πεί.

Αν κάποιος θέλει να έχει επίσημο συνεργείο, στην Ελλάδα, στη Γερμανία ή στο Τσιμπουκιστάν, πρέπει να έχει κάθετη μονάδα και να σκάει χοντρά λεφτά. Τέρμα τελείωσε. Τα παράπονά σας στην κυρία τάδε που είναι υπέυθυνη στην Αγγλία του franchising.

Ο Σάκης και ο κάθε Σάκης δικαίως ή αδίκως, δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της μαμάς και βγαίνουν από το δίκτυο των συνεργατών. Δικαίωμά τους, επιχειρηματίες είναι. Αλλοι δεν θέλουν να μπούν γιατί βρίσκουν του όρους επιχειρηματικά ασύμφορους. Και αυτών δικαίωμά τους είναι.

Βλάπτει αυτό την Τ στην Ελλάδα? Προφανώς, λόγω της συνολικής κατάστασης του δικτύου και των συνεργείων αλλά και των ιδιομορφιών της Ελληνικής αγοράς. Ο καθένας υποψήφιος πελάτης κρίνει και αποφασίζει.

Αλλά αν νομίζει κάποιος πως αν αλλάξει χέρια η διανομή, ή έρθει η ίδια η Τ στην Ελλάδα μέσω κάποιου σχήματος θα αλλάξει το συγκεκριμένο ζήτημα, είναι γελασμένος."


Πραγματικά με φοβίζει το γεγονός ότι σε λίγα χρόνια αντί να υπάρχει "αποκέντρωση" των μεγάλων εταιρειών για την καλύτερη εξυπηρέτηση αλλά και προσέλευση των πελατών, οι οποίοι δίνουν τα ωραία τους λεφτά, να συγκεντρωθούν ΞΑΝΑ όλα στο "μεγάλο χωριό", καθώς οι επαρχιώτες αν και θα έχουν την υποδομή δεν θα μπορούν να το στηρίξουν οικονομικά (δυσανάλογα έσοδα-έξοδα), με ότι επιφέρει αυτό!!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: bonnie στις 03/02/2011 7:40 μμ.

galileos"

Πραγματικά με φοβίζει το γεγονός ότι σε λίγα χρόνια αντί να υπάρχει "αποκέντρωση" των μεγάλων εταιρειών για την καλύτερη εξυπηρέτηση αλλά και προσέλευση των πελατών, οι οποίοι δίνουν τα ωραία τους λεφτά, να συγκεντρωθούν ΞΑΝΑ όλα στο "μεγάλο χωριό", καθώς οι επαρχιώτες αν και θα έχουν την υποδομή δεν θα μπορούν να το στηρίξουν οικονομικά (δυσανάλογα έσοδα-έξοδα), με ότι επιφέρει αυτό!!!"



...σκεψου απλα οτι στην κρητη ουσιαστικα δεν υπαρχει αντιπροσωπος.... ξερω καποιους απο εκει, που απεκλεισαν το γεγονος να παρουν Τ απλα κ μονο λογω ελλειψης βασικου αντιπροσωπου...
να μην σου πω για την υπολοιπη ελλαδα..

sprinter, +οσα... οπως τα λες ακριβως θεωρω οτι ειναι...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: vagtyrp στις 03/02/2011 7:48 μμ.

..οπότε η απάντηση στο αρχικό πόστ του παιδιού, να το πάρω ή θα το ξανάπαιρνες, είναι ............ΟΧΙ!
εκτός και αν μεταναστεύσω στην αγγλία, ή αυστραλία, ή αμερική, ή ολλανδία ή νέα ζηλανδία που πουλάει πολύ triumph οπότε θα είμαστε οκ!

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: galileos στις 03/02/2011 7:50 μμ.

bonnie"
...σκεψου απλα οτι στην κρητη ουσιαστικα δεν υπαρχει αντιπροσωπος.... ξερω καποιους απο εκει, που απεκλεισαν το γεγονος να παρουν Τ απλα κ μονο λογω ελλειψης βασικου αντιπροσωπου...
να μην σου πω για την υπολοιπη ελλαδα..
"


Ακριβώς αυτό !!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: galileos στις 03/02/2011 7:51 μμ.

vagtyrp"..οπότε η απάντηση στο αρχικό πόστ του παιδιού, να το πάρω ή θα το ξανάπαιρνες, είναι ............ΟΧΙ!
εκτός και αν μεταναστεύσω στην αγγλία, ή αυστραλία, ή αμερική, ή ολλανδία ή νέα ζηλανδία που πουλάει πολύ triumph οπότε θα είμαστε οκ! "


λές να είναι αυτή μια λύση???
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: mixalakis στις 03/02/2011 8:10 μμ.

Μέχρι κάποιος mod να μεταφέρει τα άσχετα ποστ για την εξουσιοδότηση κτλ στο αντίστοιχο thread που δημιουργήθηκε, παρακαλώ τους υπόλοιπους να μην συνεχίζουν τουλάχιστον εδώ αυτή τη συζήτηση.
Με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αλλά έγινε κώλος το θέμα.

lucifsg"παιδια γραφτηκα στο forum με σκοπο να μαθω τι παιζει με το 1050. πουλαω αυριο το ζ750 μου (που μηχανικα ηταν αστερι) με σκοπο να παω σε κατι πιο ψηλο και ανετο αλλα να χει και τα γκαζια/φρενα του. Το μονο που ειδα στο δρομο και μ αρεσε ηταν το 1050. στο συνεργειο μου (του ζ750) δουλευει ενα παλικαρι που ηταν στη triumph παλια μου ειπε τα χειροτερα για αντιπροσωπεια service κλπ... Μπαινω εδω μεσα πρωτο πραγμα που διαβαζω ειναι οτι εχουν προβλημα με τα πιστονια τους τα tiger. μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω σε μια πιθανη αγορα ? απο φρενα πως ειναι ? απο συνεργεια τι παιζει μονο της αντιπροσωπειας ? κρατηματα αναρτησεις ? εχω μπερδευτει με κατι που πηρε το ματι μου για βενζινη (οτι καιει σχεδον και πετρελαιο). ειναι ανετο για το συνεπιβατη αλλα και τον οδηγο ? δε το εχω καν οδηγησει ποτε ...

Και τελος η προσωπικη σας αποψη που το εχετε ποια ειναι, θα το ξαναπαιρνατε ? μηπως να κοιταγα και τιποτα αλλο γιατι απ ο,τι καταλαβαινω μηχανολογικα και απο θεμα service δεν ειναι και εγγυηση η απλα ο κοσμος μεγαλωνει το προβλημα που του παρουσιαζεται ?

ps: βασικο που ξεχασα. τι διαφορες εχουν τα μοντελα καθε χρονιας ? παιζει να βγει ανανεωμενο 1050 το 2011 που να διαφερει απ τα προηγουμενα ?"



Θα απαντήσω λοιπόν εντός θέματος σε ότι μπορώ από αυτά που ρωτάει το παλικάρι.

Μην ρωτάς ποτέ τον μηχανικό που πας το μηχανάκι σου για τη γνώμη του πάνω σε μηχανάκια που πιθανότατα δεν θα τα ξαναπάς σε αυτόν!!!
Σε αντίθεση με παλιότερα τα triumph σήμερα είναι πολύ αξιόπιστα και δεν ισχύουν όλα αυτά που λένε κατά καιρούς γύρω γύρω. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι οι πιθανότητες να σου παρουσιάσει δεν είναι μεγαλύτερες σε σχέση με άλλα μηχανάκια και σε τελική ανάλυση δεν θα αποτελέσει αυτό το κριτήριο της αγοράς του ή όχι.

Το ζήτημα με τα πιστόνια είναι υπαρκτό, αλλά κανείς δεν γνωρίζει το μέγεθός του και σίγουρα έχει διογκωθεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε. Σε τελική ανάλυση δεν έχει βρεθεί κάποιος μέχρι τώρα που να πλήρωσε έστω και ένα ευρώ για την υπόθεση αυτή, ανεξάρτητα από τις βλακείες που κάνει η Τ στο όλο θέμα.

Επί της ουσίας σαν μηχανάκι σίγουρα θα σου αρέσει! Είναι πιο άνετο από το Ζ και τουλάχιστον το ίδιο γρήγορο, ενώ η άφθονη ροπή του σε όλο το φάσμα θα σε συνεπάρει. Τα φρένα είναι πάρα πολύ καλά και ίσως η πίσω ανάρτηση να προκαλέσει κάποιες αναπηδήσεις.

Το βασικότερο πρόβλημα για τον συνεπιβάτη είναι ότι κάθεται ψηλά και τρώει όλον τον αέρα. Ταξίδι δικάβαλο με πάνω από 140χλμ/ώρα πρακτικά αποκλείεται.

Τα μηχανάκια δεν έχουν διαφορές από όσο ξέρω από το 2007. Ίσως κάποιες ελάχιστες σε μηχανολογικές λεπτομέρειες αλλά υπάρχουν εδώ ποστ που μπορεί να σε βοηθήσουν. Δεν θυμάμαι κάτι τώρα.

Και τώρα στο τελικό θέμα του αν θα το ξαναγόραζα.
Τώρα που έχω γυναίκα και έχω μετακομίσει και αφού μου έχει ξεκόψει τα ταξίδια, δε νομίζω ότι θα ξαναέπερνα αυτό το στυλ. Διαφορετικά σίγουρα ναι θα σου απαντούσα σήμερα το πρωί!!!!!!!
Μετά διάβασα για τον Σάκη κτλ. Το δικό μου είναι πλέον εκτός εγγύησης οπότε δεν έχω πρόβλημα και θα συνεχίσω να το πηγαίνω στον Σάκη.
Αν αγόραζα σήμερα καινούργιο triumph και είχα να επιλέξω μεταξύ Καλαμοβρακά, Πιερράκου και επίσημου , δεν ξέρω.

Όπως είπα και παραπάνω, για διάφορους λόγους, θέλω να πάρω το καινούργιο μικρό τιγράκι, αλλά τώρα το βλέπω να δυσκολεύει. Για μεταχειρισμένο δεν θα είχα πρόβλημα.

Σε τελική ανάλυση όταν θελήσεις να πάρεις μεταχειρισμένο tiger 1050, πήγαινε στον Σάκη να σου πει. Μπορεί να έχει και μερικά για πούλημα.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: doohan στις 03/02/2011 9:06 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: johnygalan στις 03/02/2011 9:55 μμ.

vagtyrp"..οπότε η απάντηση στο αρχικό πόστ του παιδιού, να το πάρω ή θα το ξανάπαιρνες, είναι ............ΟΧΙ!
"

Εσυ μη λες μεγάλες κουβέντες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: να το παρω ? θα το ξαναπαιρνες ?  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 1:06 πμ.

mixalakis"Μέχρι κάποιος mod να μεταφέρει τα άσχετα ποστ για την εξουσιοδότηση κτλ στο αντίστοιχο thread που δημιουργήθηκε, παρακαλώ τους υπόλοιπους να μην συνεχίζουν τουλάχιστον εδώ αυτή τη συζήτηση.
Με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αλλά έγινε κώλος το θέμα.

lucifsg"παιδια γραφτηκα στο forum με σκοπο να μαθω τι παιζει με το 1050. πουλαω αυριο το ζ750 μου (που μηχανικα ηταν αστερι) με σκοπο να παω σε κατι πιο ψηλο και ανετο αλλα να χει και τα γκαζια/φρενα του. Το μονο που ειδα στο δρομο και μ αρεσε ηταν το 1050. στο συνεργειο μου (του ζ750) δουλευει ενα παλικαρι που ηταν στη triumph παλια μου ειπε τα χειροτερα για αντιπροσωπεια service κλπ... Μπαινω εδω μεσα πρωτο πραγμα που διαβαζω ειναι οτι εχουν προβλημα με τα πιστονια τους τα tiger. μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω σε μια πιθανη αγορα ? απο φρενα πως ειναι ? απο συνεργεια τι παιζει μονο της αντιπροσωπειας ? κρατηματα αναρτησεις ? εχω μπερδευτει με κατι που πηρε το ματι μου για βενζινη (οτι καιει σχεδον και πετρελαιο). ειναι ανετο για το συνεπιβατη αλλα και τον οδηγο ? δε το εχω καν οδηγησει ποτε ...

Και τελος η προσωπικη σας αποψη που το εχετε ποια ειναι, θα το ξαναπαιρνατε ? μηπως να κοιταγα και τιποτα αλλο γιατι απ ο,τι καταλαβαινω μηχανολογικα και απο θεμα service δεν ειναι και εγγυηση η απλα ο κοσμος μεγαλωνει το προβλημα που του παρουσιαζεται ?

ps: βασικο που ξεχασα. τι διαφορες εχουν τα μοντελα καθε χρονιας ? παιζει να βγει ανανεωμενο 1050 το 2011 που να διαφερει απ τα προηγουμενα ?"



Θα απαντήσω λοιπόν εντός θέματος σε ότι μπορώ από αυτά που ρωτάει το παλικάρι.

Μην ρωτάς ποτέ τον μηχανικό που πας το μηχανάκι σου για τη γνώμη του πάνω σε μηχανάκια που πιθανότατα δεν θα τα ξαναπάς σε αυτόν!!!
Σε αντίθεση με παλιότερα τα triumph σήμερα είναι πολύ αξιόπιστα και δεν ισχύουν όλα αυτά που λένε κατά καιρούς γύρω γύρω. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι οι πιθανότητες να σου παρουσιάσει δεν είναι μεγαλύτερες σε σχέση με άλλα μηχανάκια και σε τελική ανάλυση δεν θα αποτελέσει αυτό το κριτήριο της αγοράς του ή όχι.

Το ζήτημα με τα πιστόνια είναι υπαρκτό, αλλά κανείς δεν γνωρίζει το μέγεθός του και σίγουρα έχει διογκωθεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε. Σε τελική ανάλυση δεν έχει βρεθεί κάποιος μέχρι τώρα που να πλήρωσε έστω και ένα ευρώ για την υπόθεση αυτή, ανεξάρτητα από τις βλακείες που κάνει η Τ στο όλο θέμα.

Επί της ουσίας σαν μηχανάκι σίγουρα θα σου αρέσει! Είναι πιο άνετο από το Ζ και τουλάχιστον το ίδιο γρήγορο, ενώ η άφθονη ροπή του σε όλο το φάσμα θα σε συνεπάρει. Τα φρένα είναι πάρα πολύ καλά και ίσως η πίσω ανάρτηση να προκαλέσει κάποιες αναπηδήσεις.

Το βασικότερο πρόβλημα για τον συνεπιβάτη είναι ότι κάθεται ψηλά και τρώει όλον τον αέρα. Ταξίδι δικάβαλο με πάνω από 140χλμ/ώρα πρακτικά αποκλείεται.

Τα μηχανάκια δεν έχουν διαφορές από όσο ξέρω από το 2007. Ίσως κάποιες ελάχιστες σε μηχανολογικές λεπτομέρειες αλλά υπάρχουν εδώ ποστ που μπορεί να σε βοηθήσουν. Δεν θυμάμαι κάτι τώρα.

Και τώρα στο τελικό θέμα του αν θα το ξαναγόραζα.
Τώρα που έχω γυναίκα και έχω μετακομίσει και αφού μου έχει ξεκόψει τα ταξίδια, δε νομίζω ότι θα ξαναέπερνα αυτό το στυλ. Διαφορετικά σίγουρα ναι θα σου απαντούσα σήμερα το πρωί!!!!!!!
Μετά διάβασα για τον Σάκη κτλ. Το δικό μου είναι πλέον εκτός εγγύησης οπότε δεν έχω πρόβλημα και θα συνεχίσω να το πηγαίνω στον Σάκη.
Αν αγόραζα σήμερα καινούργιο triumph και είχα να επιλέξω μεταξύ Καλαμοβρακά, Πιερράκου και επίσημου , δεν ξέρω.

Όπως είπα και παραπάνω, για διάφορους λόγους, θέλω να πάρω το καινούργιο μικρό τιγράκι, αλλά τώρα το βλέπω να δυσκολεύει. Για μεταχειρισμένο δεν θα είχα πρόβλημα.

Σε τελική ανάλυση όταν θελήσεις να πάρεις μεταχειρισμένο tiger 1050, πήγαινε στον Σάκη να σου πει. Μπορεί να έχει και μερικά για πούλημα."


δεν ξερω τον αριθμο των tiger που εχουν πουληθει-αντ/ειας και μη- σε σχεση με τους χρηστες του φορουμ.μπορει να υπαρχουν και να υπαρξουν προβληματα εδω μεσα εκτος εγγυησης που να μην αναφερθουν,με σκοπο να μην στιγματιστει το μηχ.
και ποσα αλλα υπαρχουν εξω που δεν αναφερονται σε αυτο το φορουμ. παντως μια κουβεντα με μηχανικο της T. προ 3 μηνων μου ανεφερε οτι 1 στα 3 tiger με προβληματα ειναι εκτος εγγυησης και σε λιγο καιρο (εντος 5μηνου) το ποσοστο
θα ανεβει κατα πολυ,γιατι μεγαλο ποσοστο εγγυησεων ληγει(μαλλον πληροφορια απο ανωθεν) .στην ερωτηση μου γιατι θα αυξηθει,η απαντηση μεσα σε λιγες γραμμες ειναι οτι τα tiger στο θεμα κινητηρα ειναι απροβλεπτα.δλδ αν σου τυχει την εκατσες!και αν εισαι εκτος την εκτασες χ3!

στο ερωτημα του φιλου θα απαντουσα η καινουργιο η' τιποτα!