Triumph Tiger 800 ή 800 XC?

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 16/02/2011 1:20 μμ.

Παράγγειλα σήμερα το λευκό 800 με ABS.

Αναμένεται τέλος Μάρτη - αρχές Απρίλη.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: HelenKoR στις 16/02/2011 1:41 μμ.

Panos69"Παράγγειλα σήμερα το λευκό 800 με ABS.

Αναμένεται τέλος Μάρτη - αρχές Απρίλη. "


ποσο σε ζηλευω! δεν εχεις ιδεα! αντε με το καλο!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 16/02/2011 1:52 μμ.



Ευχαριστώ! Καλά χιλιόμετρα σε όλους και πάντα όρθιοι.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/02/2011 2:04 μμ.

Κατι χρέπια που πατε κι αγοράζετε...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Native στις 16/02/2011 2:11 μμ.

Cpt. Haddock"....σε οτι αφορα το υποπλαίσιο...το μηχανακι εφερε μια τουμπα και εσκασε κατω απο την αλλη πλευρα, η βαλιτσα εγινε κομματια αλλα το υποπλαισιο/μαρσπιε δεν επαθε τιποτα.
"


Εκτός του ότι εφαγε η βαλίτσα τον γαίδαρο, εγω σου λέω οτι δεν σπάει (και δεν οντως ειναι πολύ δύσκολο)...αλλα ακομα και να γρατζουνιστει η να τριφτει στο δρομο απο καποια πτώση - συρσιμο...εκεί τι κάνεις?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/02/2011 4:03 μμ.

Native"
Cpt. Haddock"....σε οτι αφορα το υποπλαίσιο...το μηχανακι εφερε μια τουμπα και εσκασε κατω απο την αλλη πλευρα, η βαλιτσα εγινε κομματια αλλα το υποπλαισιο/μαρσπιε δεν επαθε τιποτα.
"


Εκτός του ότι εφαγε η βαλίτσα τον γαίδαρο, εγω σου λέω οτι δεν σπάει (και δεν οντως ειναι πολύ δύσκολο)...αλλα ακομα και να γρατζουνιστει η να τριφτει στο δρομο απο καποια πτώση - συρσιμο...εκεί τι κάνεις?"


Ξαναπέστο γιατι κάπου μπερδεύτηκα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Sprinter στις 16/02/2011 4:41 μμ.

Δηλαδή αμα γρατζουνιζόταν / τριβόταν το βιδωτό υποπλαίσιο (πως άραγε?) εσύ τι θα 'κανες ρε Native? Για να ακούσω?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Native στις 16/02/2011 9:52 μμ.

Και αυτο πρεπει να το εξηγήσω?

Κάταρχην αυτο που λες ειναι ακόμα ένας λόγος μείον στο μασιφ πλαισιο-υποπλαίσιο.

Για να φτάσει να γρατζουνιστεί (η στραβώσει) το υποπλαίσιο, η καπου θα έχει χτύπησει κατα την πτώση η μηχανη (πετρα, κολωνάκι, κατι που να φτάσει έκει τελοσπάντων) ή θα σε έχουν τρακάρει απο τα πλάγια...Με αλλα λόγια αυτο που γρατζουνιεται απο συρσιμο (απλή πτώση), ειναι ο μαρσπιές γιατι προεξέχει, τουλαχιστον απο την αριστερη πλευρα γιατι απο δεξιά την ακούει και η εξάτμιση....

Εμένα η λογική μου έτσι λεει. και στο κάτω κάτω αμα κάπου εκανε σημάδια και το υποπλάισιο, θα μπορουσες τουλαχιστον να το άλλαξεις και αυτο. Δηλαδη που είναι το παράξενο σε αυτα που λεω?

Και ενημερωτικά να πω οτι το υποπλαίσιο για το tiger 1050 έχει 500€ ενω το πλάισιο 2700€, οπότε δεν φαντάζει και απίθανο να το αγοράσει κάποιος....

Στο 800 τι θά αγοράσεις? Ολο το πλαίσιο?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Sprinter στις 17/02/2011 6:20 πμ.

βρε Native εσύ θα αγόραζες 500 Ευρώ αν μπορουσες να το βάψεις με 30? Ατσάλινο είναι το μαμημένο, για την πλάκα διορθώνεται, φέρτο να στο βάψω εγώ τσάμπα. Και ασε που για να φτάσει να βλαφτεί όπως είπα πρέπει το υπόλοιπο μηχανάκι να έχει γίνει ρημάδι. Επαναλαμβανόμαστε. Και όπως είπε και ο καπ10, και οι παλιές Τίγρεις την ίδια ιστορία είχανε και ποτε δεν είχε ακουστεί τίποτε. Γκρινιάρης είσαι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Native στις 17/02/2011 9:30 πμ.

Εγω μίλησα πάντως κυρίως για τα μαρσπιε (Ας ηταν τουλάχιστον αυτα αποσπώμενα μαζί με τις βάσεις τους). Το υποπλαίσιο συμφωνω οτι ειναι δυσκολο να χτυπηθει και αν γινει αυτο σιγουρα και η υπόλοιπη μηχανη θα έχει γινει ρημαδιο...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 17/02/2011 11:40 πμ.

Native"Εγω μίλησα πάντως κυρίως για τα μαρσπιε (Ας ηταν τουλάχιστον αυτα αποσπώμενα μαζί με τις βάσεις τους). Το υποπλαίσιο συμφωνω οτι ειναι δυσκολο να χτυπηθει και αν γινει αυτο σιγουρα και η υπόλοιπη μηχανη θα έχει γινει ρημαδιο..."


Γι' αυτο κι εγω μιλησα για το 955 που παλι δεν ήταν αποσπώμενα και δεν παθαίναν τιποτα. Πέραν του τράκου στην Ιταλια που η μηχανη εφερε τουμπα στον αέρα και έσκασε κατω ευτυχως χωρις εμενα (ναι μεν οι βαλίτσες εσκασαν πρώτες αλλα στο υποπλαισιο και στο μαρσπιε πιανουν) , την είχα ξαπλωσει και 2-3 φορές χωρις τις βαλιτσες.

Τα πισω μαρσπιε δεν επαθαν τιποτα και μιλαμε για ΠΟΛΥ βαρια μηχανη.

Νομιζω η όλη κουβεντα γινεται για να έχουν να λενε κατι οι bmwδακηδες που αλλαζουν φλαντζες σα να 'ναι τακακια (τουλαχιστον δεν πληρώνουν)

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 17/02/2011 11:52 πμ.

Παιδιά μην το συζητάτε άλλο!

Αφού το παράγγειλα εγώ, το μηχανάκι δεν μπορεί παρά να είναι τέλειο, πανέμορφο, γρήγορο, άνετο, δεν θα σπάει και δεν θα χαλάει. Τα service του θα κάνουν όλα κάτω από 20 ευρώ και θα καίει το πολύ 2 λίτρα/100 χλμ.

Εντελώς αντικειμενικά όλα αυτά... Μην νομίζετε ότι έχω κάποιο ιδιοτελές κίνητρο...
Ελπίζω να σας κάλυψα.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: sideris στις 17/04/2011 9:23 μμ.

καλησπερα παιδια την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε ενα μακρινο ταξιδι αγκυρα-κωνσταντινουπολη 72ωρες με 2 Δ.Ν συνολικα καναμε 3.200χλμ περΙπου.
αν εξερεσουμε την χαμηλη ζελατινα που με σταθερη πορεια 150-170 max σε κουραζει...
Η καταναλωση ειναι αρκετα καλη αφου η μεση τιμη ηταν γυρω στα 5-6/L-100ΧΛΜ
Αν και ψιλοψωφησαμε στο ταξιδια αξιζε με χιλια....

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: mastersam13 στις 18/04/2011 8:53 πμ.

sideris"καλησπερα παιδια την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε ενα μακρινο ταξιδι αγκυρα-κωνσταντινουπολη 72ωρες με 2 Δ.Ν συνολικα καναμε 3.200χλμ περΙπου.
αν εξερεσουμε την χαμηλη ζελατινα που με σταθερη πορεια 150-170 max σε κουραζει...
Η καταναλωση ειναι αρκετα καλη αφου η μεση τιμη ηταν γυρω στα 5-6/L-100ΧΛΜ
Αν και ψιλοψωφησαμε στο ταξιδια αξιζε με χιλια...."


Eεεεεεεεεεεεετσι εεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιι!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: mixalakis στις 18/04/2011 4:43 μμ.

Αυτά είναι!!!

Λογικό είναι να κουράσει το μηχανάκι. Δεν είναι για 3.200χλμ με 170χλμ/ωρα!!!!