Triumph Tiger 800 ή 800 XC?

Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: NicosMG στις 08/01/2011 4:56 πμ.

Γεια χαρά σε όλους,
είμαι νέος στο forum και ψάχνω απλά για μια γνώμη! Μετά από αρκετό καιρό οικονομιών είμαι κοντά στο να πάρω την πρώτημου μηχανή! Ερωτευμένος με την Triumph και τον τίγρη εδώ και αρκετό καιρό, έχω καταλήξει στο νέο Tiger 800 που βγήκε πριν λίγο καιρό! Ο λόγος είναι πως η χρήση που θέλω την μηχανή είναι για μακρινά ταξιδιά με φορτίο και συνεπιβάτη, αλλά συνάμα και μια συμπεριφορά από την μηχανή που θα μου επιτρέπει να την χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην πόλη! Δεν τρελένομαι για χώμα, αλλά θέλω να μπορεί να ανταπεξέλθει αξιοπρεπώς όταν το βρει! Η ερώτηση είναι απλή, Tiger 800 ή Tiger 800 XC?
Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/01/2011 9:27 πμ.

Απο τη στιγμή που δεν τρελαινεσαι για χωμα, πας στο απλό. Με τον 19αρη τροχό κινείται μια χαρα σε οποιοδηποτε χωματόδρομο.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: johnygalan στις 08/01/2011 12:58 μμ.

Οτι ακριβώς είπε ο Ηλίας.

Το XC δεν με ενθουσιάζει προσωπικά, πολύ εντουραδικο για εμένα σε αντίθεση με το απλό που
το καλοβλέπω
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: NicosMG στις 08/01/2011 2:56 μμ.

Θεωρείται ότι και τα 2 συμπεριφέρονται εξίσου καλά σε μακρινά και φορτωμένα ταξίδια, όπως και εξίσου καλά στην καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη?

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 08/01/2011 3:12 μμ.

Με βάση τις προδιαγραφές, τα δύο μοντέλα έχουν κάποιες διαφορές στις αναρτήσεις και σε κάποια στοιχεία της γεωμετρίας τους.

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορά στην χαρτογράφηση της λειτουργίας του κινητήρα και στις σχέσεις του κιβωτίου.

Θεωρώ ότι στις δυνατότητες ταξιδιού είναι ισάξια.

Για την πόλη ίσως το απλό να είναι πιό κατάλληλο αν και δεν νομίζω ότι και το XC θα έχει σημαντικό πρόβλημα...

Προσωπικά είμαι υπέρ του απλού (θεωρώ πλεονέκτημα το tubeless ελαστικό).

Και στην τελική ανάλυση, έναν χωματόδρομο κάποια στιγμή όλες οι μηχανές τον περνάνε με κάποια προσοχή (ακόμα και τα SS).

Για μεγαλύτερες απαιτήσεις στο χώμα, το XC έχει πλεονέκτημα.

Δοκίμασε και τα δύο στην πόλη και πες μας. Έκανα test ride μόνο στο "απλό".

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: tharis στις 08/01/2011 3:39 μμ.

Αφου για το δρομο το θελεις γτ να πας στο XC.. ? To 1050 το εχεις αποκλεισει ?

Το ebike.gr εχει μια δοκιμη και των δυο στο τελευταιο τευχος !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: NicosMG στις 09/01/2011 6:19 πμ.

Ένα καλό test drive νομίζω θα δώσει τη λύση, και μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα πάω Θεσσαλονίκη να το κάνω (είμαι από Κοζάνη)! Τα έχω δει μόνο σε βιτρίνα και το XC μου άφησε την αίσθηση του πιο άνετου, με πιο αρχοντική θέση οδήγησης! Από την άλλη επειδή δεν έχω καμιά τρελή εμπειρία στο τιμόνι (ουσιαστικά θα είναι η πρώτη μου μηχανή) φοβάμαι μήπως με δυσκολέψει ο 21΄τροχός, όπως και οι αναρτήσεις! Η άνεση και η ασφάλεια πάντως είναι 2 βασικά ζητούμενα...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/01/2011 9:24 πμ.

Η μονη διαφορά στη θεση οδήγησης ειναι το τιμονι που στο XC ειναι πιο μεγαλο.

Κατα τα άλλα, μια και ειναι η πρώτη σου μηχανη (!), πηγαινε στο απλό, τα πλεονεκτήματα του άλλου ουτε που θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις, επισης ειναι πιο ψηλό και θα σου πέφτει πιο ευκολα...

Παντως να εισαι προσεκτικος, 95 αλογα για πρωτη μηχανη δεν ειναι λιγα...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: GNAZ στις 09/01/2011 2:01 μμ.

Είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα πριν λίγο καιρό.
Σε κανα 2 περιοδικά που διάβασα προτιμούσαν το XC γιατί σε σχέση με το απλό είναι ελάχιστα υποδεέστερο στο δρόμο αλλά πολύ καλύτερο στο χώμα.
Το απλό το έκανα βόλτα σε μικτές συνθήκες κ δε με ενθουσίασε το μπροστινό στο στρίψιμο (είχα ss μέχρι τώρα όμως). Επίσης σκέψου πολύ προσεκτικά τα αξεσουάρ που θα του βάλεις. Εγώ το ήθελα για ταξίδια οπότε βάλε βαλίτσες, κεντρικό σταντ, χούφτες κλπ θα σου βγει πάνω από 10.000€ με το κλειδί στο χέρι.
Με λιγότερα λεφτά βρίσκεις μτχ 1050 που είναι πολλά σκαλοπάτια ψηλότερα από την κατηγορία του κ μερικούς ορόφους πάνω από τα 800άρια.
Για μένα λοιπόν στο δίλλημα 800 απλό ή 800 XC η απάντηση ήταν 1050 Tiger !!!!!!

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: mixalakis στις 09/01/2011 6:11 μμ.

GNAZ"Είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα πριν λίγο καιρό.
Εγώ το ήθελα για ταξίδια οπότε βάλε βαλίτσες, κεντρικό σταντ, χούφτες κλπ θα σου βγει πάνω από 10.000€ με το κλειδί στο χέρι.
Με λιγότερα λεφτά βρίσκεις μτχ 1050 που είναι πολλά σκαλοπάτια ψηλότερα από την κατηγορία του κ μερικούς ορόφους πάνω από τα 800άρια.
Για μένα λοιπόν στο δίλλημα 800 απλό ή 800 XC η απάντηση ήταν 1050 Tiger !!!!!!"


Καλά τα λες φίλε μου, αλλά το παλικάρι θέλει δικάβαλα ταξίδια και το 1050 με δύο άτομα δεν είναι για πάνω από 150χλμ/ώρα.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: tharis στις 09/01/2011 6:54 μμ.

mixalakis"
Καλά τα λες φίλε μου, αλλά το παλικάρι θέλει δικάβαλα ταξίδια και το 1050 με δύο άτομα δεν είναι για πάνω από 150χλμ/ώρα."


Γιατι, λιγα ειναι 150km/h για δικαβαλο ταξιδακι ?? Με το 800 δλδ με ποσα θα παει ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: GNAZ στις 09/01/2011 7:16 μμ.

mixalakis"
Καλά τα λες φίλε μου, αλλά το παλικάρι θέλει δικάβαλα ταξίδια και το 1050 με δύο άτομα δεν είναι για πάνω από 150χλμ/ώρα."


Δεν έχω προσωπική εμπειρία επ'αυτού αλλά αν δεν μπορεί το 1050 σίγουρα δεν μπορεί το 800 με το 19άρι μπροστινό

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: johnygalan στις 09/01/2011 8:35 μμ.

mixalakis"
Καλά τα λες φίλε μου, αλλά το παλικάρι θέλει δικάβαλα ταξίδια και το 1050 με δύο άτομα δεν είναι για πάνω από 150χλμ/ώρα."


Μιχάλη γιατί δεν είναι για πάνω απο 150 χλμ;
Εγω πάντως δικάβαλος και φορτωμένος μέχρι και τα 170-180χλμ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα
(δεν θεωρώ πρόβλημα οτι με 180 ρουφάει )
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: mixalakis στις 09/01/2011 8:52 μμ.

Γιάννη αναφέρομαι κυρίως στον αέρα που τρώει ο συνεπιβάτης λόγω της ψηλής θέσης του. Εμένα η γυναίκα μου, με το που πλησιάζω προς τα 150χλμ. αρχίζει να γκρινιάζει κτλ. Έχει δίκιο, της κουνάει ο αέρας το κεφάλι συνέχεια και είναι βασανιστικό. Αν είναι να ταξιδεύεις με 130-140χλμ. δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 1050, μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου με το 800.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: tharis στις 09/01/2011 11:31 μμ.

Ενταξει αν θελει να ταξιδευει δικαβαλος με 200 δε θα παει σε on-off.. υπαρχουν κι αλλα μηχανακια!!

Το 1050 ομως πιστευω θα εχει καλυτερη συμπεριφορα στο δρομο, ανεξαρτητα με ποσα πας και με το τι κουβαλας, απο το 800.

Επισης μπορει στο 1050 να εχει προβλημα ο συνεπιβατης αλλα στο 800 νομιζω οτι θα εχει προβλημα ο οδηγος.. δε νομιζω να εχουν την ιδια αεροδυναμικη και καλυψη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..