Triumph Tiger 800 ή 800 XC?

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: tamis στις 25/01/2011 9:11 πμ.

παιδια εχω το 1050 και μπορω να πω οτι ταξίδι - πορεία μεχρι και 180-190 που εχω παει είναι μια χαρα. Υποψιν φοράω την μαμα ζελατινα ειμαι 1,93 και η κοπελα είναι 1,70 οπότε ερχεται στο ιδιο ύψος με μένα περίπου... και ενώ έχω πάρει το 800 το απλο test drive βόλτα και ενθουσιάστηκα, το 1050 εχει αυτο το κάτι παραπάνω σε όλους τους τομεις... θα προτιμούσα μεταχειρησμενο κ 1050 με το αβς που με εχει σώσει ουκ ολίγες φορες παρά το 800.
White Tiger on the road...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/01/2011 11:06 πμ.

Υποψιν, οτι εδω συγκρίνουμε τα δύο 800αρια μεταξυ τους και οχι το 800αρι με το 1050

(εχει ανοιξει ο , αλλο θρεντ γι' αυτο)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: strani στις 26/01/2011 7:32 μμ.

Cpt. Haddock"Υποψιν, οτι εδω συγκρίνουμε τα δύο 800αρια μεταξυ τους και οχι το 800αρι με το 1050

(εχει ανοιξει ο , αλλο θρεντ γι' αυτο)"

σημερα το καβαλησα για 1 ωρα{ τεστ ραιντ} πολυ καλο το ψηλοφτερο λιγο ασχημο βεβαια αλλα απο κινητηρα και τραβηγμα τα σπαει...και να σκεφτεις οτι πριν 15 μερες ειχα παλι σε τεστ το μεγαλο το τενερε.πιστευω οτι θα πηγαινα με κλειστα ματια στο 800xc.το μονα που θελει αμεσα ειναι μια ψηλοτερη ζελατινα μετα τα 160σε παιρνει και σε σηκωνει ενω το μηχανακι εχει να δωσει πολυ{γκαζι} ακομα

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: crazy artist στις 03/02/2011 7:21 μμ.

αδερφέ και γω πάνω κάτω έχω το ίδιο δίλλημα!!! σκέψου ότι εκτός από την καθημερινή σου χρήση στην πόλη, ζεις και σε μία χώρα με απίστευτες ομορφιές δάση, βουνά, νησιά, παραλίες κλπ κλπ στα οποία δεν πάει πάντα βατός χωματόδρομος... γιατί να τα στερηθείς??? αφού θα δώσεις, που θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά (τα οποία για τους περισσότερους μαζεύονται πολύ δυσκολα) γιατί να μη πάρεις κάτι που θα τα κάνει πραγματικά όλα?
ασε που οι κωλοδρομοι της ελλάδας με τις λακουβες, και τις κακοτεχνίες είναι ταμάμ για 21 τροχό!
αυτά! (πες μου τι θα διαλέξεις να παίρνω ιδέες χαχαχα)

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 06/02/2011 10:42 πμ.

Cpt. Haddock"

"


Γειά σου Captain!

Σε άλλο thread, υποσχέθηκες ότι θα μας κάνεις ραπόρτο για το test ride που έκανες το Σάββατο!

Περιμένουμε...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: gran tiger στις 06/02/2011 9:28 μμ.

Panos69"
Cpt. Haddock"

"
"


Γειά σου Captain!

Σε άλλο thread, υποσχέθηκες ότι θα μας κάνεις ραπόρτο για το test ride που έκανες το Σάββατο!

Περιμένουμε...

[/quote


http://www.youtube.com/watch?v=K2OEGZYA_nI

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: ATN PANOS στις 07/02/2011 12:01 πμ.

σαν να ειδα καπου το μηχανακι μου
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: gran tiger στις 07/02/2011 12:20 πμ.

ATN PANOS"σαν να ειδα καπου το μηχανακι μου "


τι θελει να πει ο ποιητης???? θα παρεις και αλλο μηχανακι?

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: tharis στις 07/02/2011 1:09 πμ.

Αυτος ο τυπος εχει πολυ πλακα ..!!

Πρωτη μουρη το daytona ε ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 07/02/2011 2:58 μμ.

[quote="gran tiger":2g5mztd9]
Panos69"
Cpt. Haddock"

"


Γειά σου Captain!

Σε άλλο thread, υποσχέθηκες ότι θα μας κάνεις ραπόρτο για το test ride που έκανες το Σάββατο!

Περιμένουμε...

"



http://www.youtube.com/watch?v=K2OEGZYA_nI[/quote:2g5mztd9]

Αυτός είναι ρε παιδιά ο Cpt. Haddock? Χμ...

Μοιάζει εκπληκτικά με τον Γιάννη "Κόκκινα Φεγγάρια"...

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/02/2011 11:25 πμ.

Με μια βδομαδα καθυστέρηση, επανερχόμαστε.

Test ride λοιπον και τα δύο μοντέλα, απο την Ηλιοφιλ Μιχαλακοπούλου ως την Πολυτεχνειούπολη και πίσω. Με το ζόρι 40 λεπτα μας άφησαν (αν και καναμε μικρή καταχρηση...). Πολύ οριακό για να βγάλεις καποιο συμπερασμα, αλλα ας δούμε

Πρώτον το "απλό"

Πανεύκολο στη χρήση και πολύ καλά ζυγισμένο, ομορφη λειτουργία κινητήρα, ελαφρύ οποτε τσιμπαει στο γκαζι άνετα. Στρίβει για πλάκα, αλλαζει πορεία αμεσως, ελισσεται.

Γενικώς ειναι μηχανάκι "απ' όλα" που θα σε πάει παντού, δρομο, χωματόδρομο, ταξιδι, πόλη, δουλεια. Εργαλείο. Λιγο ακριβό, αλλα εργαλείο.

Δείχνει λιγο "λιγο", ειδικα μπροστά στο μεγάλο του αδερφάκι, παρ'ολο που δεν υστερεί σε επιδόσεις όπως το αντιστοιχο μικρό της bmw. Ισως ειναι και η ιδέα, επειδή υπαρχει το μεγάλο. Αν δεν υπήρχε μπορεί να μη μας απασχολούσε. Δείχνει καπως άδειο, ειδικα μπροστά που λειπει το φτερο και η μουρη ειναι κομμενη. Σελα πολύ καλη, θεση άνετη, μικρο τιμονακι, οργανα πολυ καλα, ενδειξεις άφθονες και, επιτέλους ΦΩΤΑ !!!!

Για την Ελλαδα ειναι ειναι τελειο μηχανακι και θα σαρώσει τον ανταγωνιστή του το μικρό 800αρι της bmw.

Πάμε τώρα στο μεγάλο. Εξ ισου καλα ζυγισμένο, πιο ψηλό, πιο ονοφαδικη θεση, μεγαλο τιμονι, οδηγείς όρθιος ανετα, σελα καλη και ρυθμιζομενη. Για μενα που ειμαι κοντος ειναι οριακό μηχανακι. Στο "μικρό" ειμαι άνετα.

Τα μείον του, σε ότι αφορά αυτο για το οποίο υποτίθεται οτι φταχτηκε: Εκτός δρομου

- Βαση φωτων και οργανων κολλημενη στο λαιμο (στο bmw ειναι βιδωτη)
- Υποπλαίσιο κολλημένο πανω στο πλαίσιο. Σε γερη τουμπα, ειδικα με βαλιτσες.... δεν ξερω...
- Πολύ γραμμικός και γκαζιαρης κινητήρας και αυτό, συμφωνα με όσους πανε χωμα, ειναι μείον. Δεν το γνωρίζω, μεταφερω αποψη ενος απο την παρεα που ήταν μαζι μας και είχε το bmw800gs (δεν ειναι προκατειλημενος παντως - τον ξερω)

Γενικό συμπερασμα: Το "μικρό" κοντραρει στα ίσια και κερδίζει το F650gs (το μικρό 800αρι). Επισης κερδίζει και το μεγαλο εαν δε σε ενδιαφέρει το (πολύ) εκτός δρομου. Χωματόδρομο θα περασει, όπως όλα αλλωστε.

Το μεγάλο κερδίζει το bmw σε ταξιδι κλπ, σε εκτός δρομου (για όσο εκτός μιλαμε), μαλλον χανει λιγο.

Αυτα. Ο ενας απο την παρεα που δοκιμασε το μεγαλο, τη Δευτέρα το έκλεισε και χθες το παρελαβε

Σε μαυρο χρώμα χανει, το ασπρο ειναι ομορφο.

Μερικές φωτό:
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/02/2011 11:27 πμ.

Σημείωση: Στις δυο πρωτες φωτό βλεπετε τη διαφορα στο υποπλαίσιο που έχουν τα δύο μηχανακια

(η πρωτη ειναι η bmw)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Sprinter στις 12/02/2011 8:05 μμ.

Εγώ που δε καταλαβαίνω γιατί ενας γραμμικός κινητήρας είναι μείον στο χώμα που πάνε αυτά τα μηχανάκια? Δηλαδή, όχι μόνο δε καταλαβαίνω, αλλά αρλούμπα θεωρώ ότι είναι, τουλάχιστον έτσι όπως έχει μεταφερθεί η άποψη. Πιθανόν κάτι άλλο να ήθελε να πεί ο αρχικός ποιητής. Ο κινητήρας όντως είναι γραμμικός κρίνοντας από κάτι καμπύλες εδω και εκεί που είδα, αλλά γιατί αυτό είναι μειονέκτημα, δεν γνωρίζω.

Στα μόνα μηχανάκια που ο γραμμικός κινητήρας είναι μείον, είναι αυτά που θέλεις κάποιο ξέσπασμα σε κάποιο σημείο για να σπάσεις απότομα την πρόσφυση και να αρχίσεις τα ντριφτ. Ξέρω γω, speedway, super motard αντε και κάνα μοτο-κρός ίσως.

Εγώ για το χώμα θέλω να ακούσω για λειτουργία αναρτήσεων και ζύγισμα βάρους.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Sprinter στις 12/02/2011 9:01 μμ.

Καπ10 πρώτος εγώ εδώ μέσα είπα για θέμα των κολλητών υποπλαισίων, αλλά να είσαι σίγουρος πως σε μια καλή χύμα με τις βαλίτσες, αυτές και οι βάσεις τους ισως πάνε στον αγύριστο, αλλά αυτό το χαλύβδινο χωροδυκτίωμα που βλέπω δε θα κάνει κίχ. Δεν είναι αλουμινένιο υποπλαισιάκι της πλάκας αυτό, αυτό είναι heavy duty. Σαφώς και θα ήταν καλύτερα να μην είναι κολλητό αλλά μη το παρακάνουμε στην ανησυχία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800 ή 800 XC?  

  Από: Panos69 στις 12/02/2011 10:41 μμ.

Αν ξέρει κάποιος Γαλλικά, μπορεί να μας πει τί λέει ο φίλος μας στο βίντεο για το πλαίσιο και τα μαρσπιέ γύρω στο 2:30 και μετά;

Ευχαριστώ!

[youtube:1ezkqrvq]z5Od0bskXhU[/youtube:1ezkqrvq]