Triumph Tiger 800

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: gran tiger στις 20/01/2011 10:27 μμ.

Με απλή λογική (δεν είμαι γνώστης) πιστεύω ότι και βιδωτά να είναι, πάλι υπάρχει ο κίνδυνος να πάρει το υποπλαίσιο υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Απλά, αν είναι βιδωτά τα μαρσπιέ αλλάζονται εύκολα και επίσης ένα στραβωμένο υποπλαίσιο που είναι βιδωτό πάνω στο πλαίσιο αλλάζεται πολύ πιό εύκολα...[/quote]

ουτε βιδωτα ηταν, ουτε προβλημα ειχαν.αντεχουν ν σουπες

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Panos69 στις 21/01/2011 10:16 πμ.

Εντάξει λοιπόν! Με πείσατε.

Θα το πάρω!

Τυλίξτε μου ένα για το σπίτι.

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Native στις 22/01/2011 6:41 μμ.

Όσα λεμε έδω μέσα τα ίδια έγραψαν και στο τελευταίο μοτο...

Βάσικα έχω την εντύπωση οτι ζορίζονται λιγο να το πούνε καλύτερο απο το BMW....

Καίει πιο πολύ απο το BMW, απλα σώζεται λόγω μεγαλύτερου ρεζερβουάρ.

To BMW έχει μεγαλυτερη ιπποδύναμη και ροπη σε όλες τις στροφες(εκτος απο 1000 στροφες ψηλά που κερδίζει 2,5hp) τρίχες δηλαδή, είχα δίκιο που μου φάνηκε πιο δυνατό το BMW στο test ride.

Αρκετές ανησυχίες και απο αυτους για το μασίφ υποπλάισιο-πλαισιο-μαρσπιε.

Είχα δίκιο που έλεγα οτι η εξάτμιση κάνει σαν τενεκές, το ανεφέρουν δις.

Επίσης δεν μπορω να καταλάβω πως το μηχανακι σε προτρέπει να κάνεις καγκουριες(όπως αναφέρουν), είναι πάρα πολυ ήπιο...δηλαδη τότε το 1050 τι σε προτρέπει να κάνεις? Ληστεία??

Τα υπόλοιπα (που φυσικα γράφει και αρκετα θετικά) τα αφήνω να τα διαβάσετε μόνοι σας...

Ααα και λεει τελική 210(6η στον κόφτη)...212 πιάνει το vstrom 650! Eκτος αν έχουνε κάνει λάθος(μάλλον έχουνε κάνει, ας επιβεβαιωσει κάποιος κάτοχος), και δεν ξέρω αν το XC έχει αλλο σασμαν απο το απλο αλλα μου ακούγεται γενικα πολύ κοντό...δεν θύμαμαι ποσες στροφες είχε οταν το οδήγησα, το είχα παει μεχρι 160-170 αττικη οδο...άλλα μάλλον γιάυτο καίει πιο πολυ βένζίνη απο το BMW.

Συμπέρασμα παρόλαυτα δεν βγάζω απλά αναφέρω αυτα που διάβασα και την λιγοστη προσωπικη εμπειρία μου.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Sprinter στις 22/01/2011 8:07 μμ.

Native".212 πιάνει το vstrom 650! "


Μόνο?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 02/02/2011 2:42 μμ.

Πέρασα σήμερα απο Ηλιοφιλ Μιχαλακοπούλου για να κλεισω ενα τεστ ράιντ. Ειχε κι ενα μαυρο 800αρι κι ανεβηκα λιγο.

Εκπληξη: Το μαλακό πλαστικο που ειναι μεταξυ σέλας και προστατευτικου πλαστικού στο ντεποζιτο, ειχε ξεκολησει και φαινόταν η κόλα...

Ενδεχομένως να οφείλεται στον ήλιο που πεφτει κατ' ευθειαν στη βιτρινα, αλλα και παλι κατι δεν πηγαινε καλα....

Ασχετο: Πάλι αλλαξε το προσωπικο, η Φαίη και ο Κωστας δεν ήταν εκει.

Περισσότερα μετα το τεστ ράιντ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Sprinter στις 02/02/2011 2:46 μμ.

Από πολύ καιρό δεν είναι εκεί. Ειχανε πάει στα κεντρικά. Η έχω χάσει επεισόδια?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: tharis στις 02/02/2011 3:46 μμ.

Αρχες του μηνα τους ειχα πετυχει εδω πανω για ενα σειμαριο πανω στο καινουργιο 800αρι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Native στις 02/02/2011 4:08 μμ.

Εγω πάντως την μέρα που βγήκε το 800 απο την Φαίη το πήρα test. Μαλλον απο το νεο έτος εφυγαν?

Κάτι ακούστικε οτι θα το πάρει άλλος το μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου. Και έχω δει και λιγο παραπάνω δεξια και ενα πιο μίκρο σαν service (μάλλον service).
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: ATN PANOS στις 03/02/2011 12:02 πμ.

εχουν αναλαβει αλλου ποστα.

το μαγαζι το εχει αγορασει,αντιπροσωπος απο επαρχια.

ο θεος να τον βοηθησει τον ανθρωπο δηλαδη.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/02/2011 7:32 πμ.

Sprinter"Από πολύ καιρό δεν είναι εκεί. Ειχανε πάει στα κεντρικά. Η έχω χάσει επεισόδια?"


Ειχαν φυγει για τα κεντρικα, ηρθε κοσμος απο το κατάστημα που ειχαν Βουλιαγμένης και Αρδηττου, μετα τους ξαναείδα Νοεμβριο - Δεκέμβριο και τωρα κατι καινουριοι (αγνωστες φατσες)

Γνωμη θα οω οταν μιλησω λιγο περισσοτερο μαζι τους.

Το Σαββατο εχω κλεισει τεστ ράιντ και τα δυο μοντελα και θα σας πω περισσότερα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: vagtyrp στις 03/02/2011 7:35 πμ.

από όσο γνωρίζω το κατάστημα της μιχαλακοπούλου θα το πάρει ο αντιπρόσωπος της λάρισας........διορθώστε με αν κάνω λάθος

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: mastersam13 στις 12/02/2011 6:22 πμ.

Παιδιά καλώς σας βρίσκω!
Παρήγγειλα το καινούριο μου tiger 800 μετά από test ride.
Με όλο τον σεβασμό θα ήθελα να πω σε όλους όσους κάνουν τα σχόλιά τους για τον τίγρη να κάνουν ενα test ride αμεσα.
Χωρίς να έχω την μεγαλύτερη εμπειρία στον κόσμο από μηχανές έμεινα πραγματικά έκπληκτος από το πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται το μηχανάκι στο άνοιγμα του γκαζιού. Ο θόρυβος του κινητήρα στο ρελαντί μπορεί να μην συγκρίνεται με αυτόν της gs... αλλά εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό μπάσσου...
Η θέση οδήγησης (ανέβασα την σέλα στην ψηλότερη σκάλα) ήταν αρκετά καλή και ξεκούραστη, τα φρένα του νομίζω οτι μπορούν να το σταματήσουν επαρκώς. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος μετά το test ride.
Για να μην θεωρήσετε οτι με έχει συνεπάρει η προ ολίγων ωρών αγορά μου θα σας έλεγα οτι στα πλήν είναι σίγουρα το fairing της μαμάς, χάρις στο οποίο ο αέρας μετά τα 130 χλμ ήταν σχεδόν ανυπόφορος.
Επίσης δεν μου άρεσε ο ξερός ήχος της εξάτμισης στο άφημα του γκαζιού από πολλές στροφές.
Τα όργανα είναι μια χαρά.
Το κούμπωμα της πρώτης είναι γ@μ@το
Το μαύρο τρέχει πιό γρήγορα
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Υ.Γ. Οδηγήστε το... χάνετε
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/02/2011 11:28 πμ.

triumph-tiger-800-800-t3062-20.html#p38956
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: tharis στις 12/02/2011 11:31 πμ.

Καλοταξιδο φιλε μ !!

Μπορεις να γραψεις δυο-τρια λογια για σ ενα και στην ενοτητα των νεων μελων !
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 800  

  Από: mastersam13 στις 12/02/2011 3:30 μμ.

Σε ευχαριστώ tharis.
Θα το κάνω αλλά περιμένω να γίνω... επίσημα μέλος, μόλις παραλάβω τον τίγρη...
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ