τα ίδια και τα ίδια.....

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: kostas1975 στις 20/09/2010 8:27 πμ.

Sprinter"Γενικώς το εχουμε πεί 100 φορές να το πουμε και μια ακόμα. Το μοντέλο δεν είναι ποτε το αγοράσαμε είναι ανάλογα τι γράφει ο αριθμός πλαισίου. Που σημαίνει πώς μπορεί να αγοράσθηκε η μηχανή το 09 αλλα να είναι μοντέλο του 08, ή να αγοράστηκε το 08 και να είναι 09 (!!!!!) μια και μοιάζει η Τ τα model years να τα αλλάζει στα μέσα του χρόνου..."

ο αριθμος μου ειναι SMTTG7455S83
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 20/09/2010 8:29 πμ.

Μοντέλο 08 είσαι.

Και σβήσε τα 3 τελευταία νουμερα από το ποστ σου, δε ξέρεις ποτέ....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: kostas1975 στις 20/09/2010 8:32 πμ.

Sprinter"Μοντέλο 08 είσαι."

οκ θα παρω τηλ το σακη μπας και ειμαι στην εγγυηση

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 20/09/2010 8:33 πμ.

Η εγγύηση μετράει από τότε που το αγόρασες...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: kostas1975 στις 20/09/2010 8:38 πμ.

Sprinter"Η εγγύηση μετράει από τότε που το αγόρασες..."

αν ειναι 3 χρονια ειμαι κατι μερες εκτος.το παρελαβα αρχες σεπτεβρη του 07

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 20/09/2010 8:39 πμ.

3 χρόνια έδινε η Τ το 07? Δε νομίζω αλλά μπορεί να είναι κι έτσι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: kostas1975 στις 20/09/2010 8:48 πμ.

Sprinter"3 χρόνια έδινε η Τ το 07? Δε νομίζω αλλά μπορεί να είναι κι έτσι."

αν δεν με καλυπτει δεν θα βιαστω και αμεσα να το φτιαξω...δεν μου εχει παρουσιασει τπτ!ουτε λαδακι ουτε τιποτα.anywayοτι και να ναι φιλε δεν με νοιαζει.ερωτας ειναι το μοτερι....

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: ATN PANOS στις 20/09/2010 3:47 μμ.

τα 3 χρονια ισχυουν μονο για μηχανες που εβγαλαν πινακιδα το 2010 μονο
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: kostas1975 στις 20/09/2010 9:34 μμ.

ATN PANOS"τα 3 χρονια ισχυουν μονο για μηχανες που εβγαλαν πινακιδα το 2010 μονο "

οντως φιλε....
εμιλησα με το φιλιππο σημερις.δεν ειμαι στην εγγυηση .εχει δει πολλα tiger παντως που να μην βγαζουν προβλημα,αλλα να μην πανε πανω απο 210.θα το δουμε σε λιγες μερες απο κοντα και βλεπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: jimdom στις 20/09/2010 10:39 μμ.

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα ρωτησα διαφορετικο πραγμα!
Λεω οταν αλλαχθει κατι μεσα στην εγγυηση π.χ πιστονια,εχοντας στην μηχανη αλλους εφτα μηνες εγγυηση,τα εξαρτημα που αλλαχθηκε(τα πιστονια στην συγκεκρμενη περιπτωση) εχουν εγγυηση για αλλους 7 μηνες ή για 2-3 χρονια αναλογα την χρονολογια της αδειας?

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 20/09/2010 11:03 μμ.

kostas1975"
ATN PANOS"τα 3 χρονια ισχυουν μονο για μηχανες που εβγαλαν πινακιδα το 2010 μονο "

οντως φιλε....
εμιλησα με το φιλιππο σημερις.δεν ειμαι στην εγγυηση .εχει δει πολλα tiger παντως που να μην βγαζουν προβλημα,αλλα να μην πανε πανω απο 210.θα το δουμε σε λιγες μερες απο κοντα και βλεπουμε"


Τους λείπουν καμμια 20αριά άλογα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: ATN PANOS στις 20/09/2010 11:54 μμ.

jimdom"Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα ρωτησα διαφορετικο πραγμα!
Λεω οταν αλλαχθει κατι μεσα στην εγγυηση π.χ πιστονια,εχοντας στην μηχανη αλλους εφτα μηνες εγγυηση,τα εξαρτημα που αλλαχθηκε(τα πιστονια στην συγκεκρμενη περιπτωση) εχουν εγγυηση για αλλους 7 μηνες ή για 2-3 χρονια αναλογα την χρονολογια της αδειας?"



δημητρη αυτο δεν ειναι στανταρ σε ολες τις εταιριες
συνηθως συνεχιζει να ισχυει η πρωτη εγγυηση μεχρι να ληξει.
υπαρχουν ομως περιπτωσεις, που δινουν παρατασεις αν εχει οντως διαπιστωθει
σοβαρη βλαβη και στο ανταλαχτικο που δοθηκε εγγυηση
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: jimdom στις 21/09/2010 6:19 μμ.

Ευχαριστω Πανο

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: xaotikos στις 10/11/2010 4:28 μμ.

Καλησπέρα σε όλους.

Νομίζω ότι ξαναέγραψα το ίδιο ποστ χτες αλλά δεν το βρίσκω (ίσως από την νύστα να μην πάτησα υποβολή) οπότε το ξαναγράφω.

Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι το θέμα με τα πιστόνια υπήρχε σε κάποια μοντέλα του 2007 και μερικά αρχές του 2008 αλλά βλέπω ότι συνεχίζεται το έργο και μάλλον είναι γενικό.

Θα πάω να δω σε κανα δυο μέρες έναν τιγρη του 2008 με ~29000km. Βάζοντας κάτω τα + και τα - αποφάσισα να πάω σε μοντέλο του 2008 (χωρίς εγγύηση) αντί για κάποιο του 2009 γιατί στα λεφτά που διαθέτω βρίσκω μοντέλα του 2008 με αρκετά extra που με ενδιαφέρουν ενώ του 2009 είναι συνηθως γυμνά. Από την άλλη σκεφτόμουνα ότι και εγγύηση να έχει κάποιο του 2009 θα τελειώνει οπότε δεν με εξυπηρετεί σε κάτι.

Το θέμα με τα πιστόνια όμως έχει αρχίσει και με αγχώνει πάρα πολύ (είναι πολλά τα λεφτά άρη)! Και εδώ έρχομαι να ζητήσω την βοήθεια σας:

Πως μπορώ να καταλάβω στον προσωπικό έλεγχο και την βόλτα που θα κάνω αν υπάρχει ενδεχόμενο να έχουν αρπάξει τα πιστόνια? Λάδι να κάψει στην βόλτα μου φαίνεται λίγο χλωμό. Διαφορά στο γκάζι και στην απόκριση...δύσκολο να το καταλάβω φαντάζομαι.
Το ψυγείο θα μου δείξει κάτι? Να παρατηρήσω για κάποιους συγκεκριμένους ήχους? Ζεστό-κρύο?? Δεν έχω και εμπειρία από τρικύλινδρα πέρα από το test ride που του έκανα.

Επίσης, στην Triumph που θα το πάω φυσικά για έλεγχο, υπάρχει τρόπος να τσεκάρουν κάτι περισσότερο γιαυτό το θέμα?

Τέλος, αν έχετε κάτι να προτείνετε πέρα από τσεκάρισμα σε αλυσιδογράναζα, service book, δισκόπλακες και τυχόν ραγίσματα - χτυπήματα στον έλεγχο...

thank you

Υ.Γ θέλω Τιγγγρρρρη

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Native στις 10/11/2010 5:02 μμ.

Καταρχην δες τα λαστιχα...ενα παλιο λαστιχο ειναι +300€...που πιστευω ειναι διολου ευκαταφρονητο ποσο...

Για τα πιστονια δεν μπορεις να τσεκαρεις κατι αμεσα εκτος κι αν βγαζει ντουμανια απο την εξάτμιση οταν γκαζωνεις...ενας μηχανικος μπορει ομως κοιτάζοντας τις αναθυμιασεις του λαδιου....

Τσεκ για πατιναρισμα συμπλεκτη ξερεις να κανεις? Αν οχι ρωτα καποιο μηχανικο να σου πει, η μαλλον να σου δειξει

Βασικά πηγαινε σε έναν μηχανικό, μετα καντο και μια βολτα να δεις αν ειναι κουτσο στραβο παρδαλο και τσιμπα το
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...