τα ίδια και τα ίδια.....

τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Tigrisss στις 09/09/2010 8:04 μμ.

η γνωστη βλάβη λοιπόν, διαγνώστηκε, πηγα τις καλοκαιρινες μου διακοπές με τη δέουσα προσοχη, γύρισα, αφήνω το τιγράκι στο Σακη, λύνει μοτερ, όντως 2 στα 3 πιστόνια καμμένα.....
εγγύησεις ιστορίες κτλ οκ, τρίτη βδομαδα μέσα το μηχανάκι και χτες ενημερώθηκα οτι πιστόνια δεν υπάρχουν.....και κανένας φυσικά δε ξέρει τι να πεί....ο μαστορας βεβαια δε φταίει, τι να κάνει.....ούτε εγω φταίω βέβαια για το μπουρδέλο την αντιπροσωπεία.....χρονοδιαγραμμα?????? αγνωστο.......

τι να κάνω??????

τίποτα.....

ευτυχως έχω κ άλλο μηχανακι....

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: chris34 στις 09/09/2010 8:08 μμ.

Αααα γι'αυτο σε καθε "βλαβη" λες πιστονια ε;
Ευχομαι φιλε μου να το παρεις στα χερια σου και παλι το συντομοτερο δυνατον!!
Τα εχουμε πει με τις κωλοαντιπροσωπειες!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 09/09/2010 8:15 μμ.

Τι φταίει η Ηλιοφίλ ρε γμτ αμα η Τ δεν έχει πιστόνια να παραδώσει. Το χουμε πει τα της εγγύησης ερχονται απευθείας από Αγγλία. Τα ίδια και τα ίδια λέμε ρε γμτ συνέχεια
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: johnygalan στις 09/09/2010 9:53 μμ.

Tigrisss"

τι να κάνω??????

τίποτα.....

ευτυχως έχω κ άλλο μηχανακι...."

Υπομονή
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: tooljim13 στις 09/09/2010 10:06 μμ.

Tigrisss"η γνωστη βλάβη λοιπόν, διαγνώστηκε, πηγα τις καλοκαιρινες μου διακοπές με τη δέουσα προσοχη, γύρισα, αφήνω το τιγράκι στο Σακη, λύνει μοτερ, όντως 2 στα 3 πιστόνια καμμένα.....
εγγύησεις ιστορίες κτλ οκ, τρίτη βδομαδα μέσα το μηχανάκι και χτες ενημερώθηκα οτι πιστόνια δεν υπάρχουν.....και κανένας φυσικά δε ξέρει τι να πεί....ο μαστορας βεβαια δε φταίει, τι να κάνει.....ούτε εγω φταίω βέβαια για το μπουρδέλο την αντιπροσωπεία.....χρονοδιαγραμμα?????? αγνωστο.......

τι να κάνω??????

τίποτα.....

ευτυχως έχω κ άλλο μηχανακι...."





Χλμ;;;Μοντέλο;;;Χρώμα;;;
Όποτε διαβάζω κάτι τέτοια με ζώνουν τα φίδια..Τί να πώ;
Ελπίζω να επιδιορθωθεί οσο το δυνατόν συντομότερο..

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: vagtyrp στις 10/09/2010 1:15 πμ.

να τα αγοράσει ο μάστοράς σου και να στα βάλει και όταν έλθουν τα μπουρδελοπίστονα από την αγγλία της εγγύησης να τα κρατήσει..........λέω εγώ τώρα.....

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Tigrisss στις 10/09/2010 8:39 πμ.

2009 λευκο....
χλμ ΤΩΡΑ 30.000, αλλά εχει αρχίσει τα κόλπα από τις 22.000, να ανεβαζει νερά, να ακουγεται που και που περιεργα....να κροταλίζει κρύο....

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: gpal στις 10/09/2010 9:39 πμ.

Γειά σας,

Επειδή είμαι του επαγγέλματος (δικηγόρος όχι μάστορας) έχεις δικαίωμα να ασκήσεις αγωγή και να ζητήσεις αποζημίωση.
Αποζημίωση γιατί μέσα στην περίοδο της εγγύησης η αντιπροσωπεία και η Τ έχουν υποχρέωση να σε εξυπηρετήσουν κατά προτεραιότητα. Δεν δικαιολογείται η αντιπροσωπεία Ηλιοφίλ να μην έχει τα πιστόνια σε στοκ. Εσύ χάνεις τη μηχανή σου για τόσο διάστημα και παθαίνεις πλάκα (ηθική βλάβη λέγεται νομικά) που το προΙόν που σου παρουσιάσανε ως αξιόπιστο, ανταγωνιστικό κλπ Λ@λ@κίες δεν ανταποκρίνεται σ'όλα αυτά δηλαδή δεν είχε τις συνομολογημένες ιδιότητες.
Ζητάς λοιπόν τα έξοδα μετακίνησής σου για όσο διάστημα μένει η μηχανή σου ακινητοποιημένη πέραν του ευλόγου χρόνου (που ορίζεται σύμφωνα με την καλή πίστη). Γι αυτό δεν λές ότι έχεις άλλο μηχανάκι αλλά τραβήχτηκες με ταξί, λεωφορεία, κλπ κλπ.
Μπορείς ακόμη να ζητήσεις και αντικατάσταση της μηχανής εάν εύλογα σου δημιουργείται η πεποίθηση ότι μετά την επισκευή η μηχανή δεν θα είναι αυτό που ήταν πριν.
Τελευταία επιλογή (που δεν αναιρεί την α' και β' επιλογή της ηθικής βλάβης και των εξόδων μετακίνησης) είναι να ζητήσεις μείωση τιμής, δηλαδή λόγω ελαττώματος της μηχανής που είναι ουσιώδες, να σου επιστρέψουν ένα μέρος του τιμήματος.
Όλα αυτά πρωί πρωί επειδή τα πήρα με τη στάση τους.
Κάνε και μια καταγγελία εάν θέλεις στο Υπουργείο Εμπορίου, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να τους τσούξει.
Βέβαια δικαστήριο σημαίνει έξοδα, χρόνος και μη άμεση λύση, βέβαια αναλόγως πόσο χρόνο θα πάρει να ξαναπάρεις τη μηχανή στα χέρια σου μπορείς όλα αυτά να τα κάνεις και μετά.

Γιώργος

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/09/2010 10:06 πμ.

Tigrisss"2009 λευκο....
χλμ ΤΩΡΑ 30.000, αλλά εχει αρχίσει τα κόλπα από τις 22.000, να ανεβαζει νερά, να ακουγεται που και που περιεργα....να κροταλίζει κρύο...."



Μαγκες, αυτο ειναι σοβαρο. Ειχα την εντυπωση οτι θεμα με τα πιστόνια ειχε μια παρτιδα στο 2007, στα πρωτα μοντέλα.

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 10/09/2010 10:32 πμ.

Cpt. Haddock"
Tigrisss"2009 λευκο....
χλμ ΤΩΡΑ 30.000, αλλά εχει αρχίσει τα κόλπα από τις 22.000, να ανεβαζει νερά, να ακουγεται που και που περιεργα....να κροταλίζει κρύο...."



Μαγκες, αυτο ειναι σοβαρο. Ειχα την εντυπωση οτι θεμα με τα πιστόνια ειχε μια παρτιδα στο 2007, στα πρωτα μοντέλα.

"


no no, 2008 που ίσως έπιασε και μερικά του 2009
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: mixalakis στις 10/09/2010 10:37 πμ.

[quote="Sprinter":1wgmshpa]
Cpt. Haddock"
Tigrisss"2009 λευκο....
χλμ ΤΩΡΑ 30.000, αλλά εχει αρχίσει τα κόλπα από τις 22.000, να ανεβαζει νερά, να ακουγεται που και που περιεργα....να κροταλίζει κρύο...."



Μαγκες, αυτο ειναι σοβαρο. Ειχα την εντυπωση οτι θεμα με τα πιστόνια ειχε μια παρτιδα στο 2007, στα πρωτα μοντέλα.

"


no no, 2008 που ίσως έπιασε και μερικά του 2009[/quote:1wgmshpa]

Μάλλον έτσι είναι, γιατί ούτε σε εμένα ούτε σε άλλον είχε συμβεί κάτι στην αρχή. Μετά άρχισαν τα πρώτα φαινόμενα.

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/09/2010 10:38 πμ.

[quote="Sprinter":1lfe2bld]
Cpt. Haddock"
Tigrisss"2009 λευκο....
χλμ ΤΩΡΑ 30.000, αλλά εχει αρχίσει τα κόλπα από τις 22.000, να ανεβαζει νερά, να ακουγεται που και που περιεργα....να κροταλίζει κρύο...."



Μαγκες, αυτο ειναι σοβαρο. Ειχα την εντυπωση οτι θεμα με τα πιστόνια ειχε μια παρτιδα στο 2007, στα πρωτα μοντέλα.

"


no no, 2008 που ίσως έπιασε και μερικά του 2009[/quote:1lfe2bld]


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Native στις 10/09/2010 10:55 πμ.

Ελπίζω του χρόνου να μην πούμε οτι επιασε και μια παρτίδα απο το 2010....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: mixalakis στις 10/09/2010 11:05 πμ.

Καπετάνιο εσένα τι παρτίδα είναι;

Re: τα ίδια και τα ίδια.....  

  Από: Sprinter στις 10/09/2010 11:25 πμ.

Γύρω στα 20000χλμ γίνεται εμφανές συνήθως το πρόβλημα, αλλά έχω διαβάσει και περιπτώσεις με πολύ λιγότερα. Αν έχετε 40ρίσει τότε πιθανότατα δεν έχετε θέμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε