street triple r vs street triple

Re: street triple r vs street triple  

  Από: jimdom στις 07/09/2010 6:02 μμ.

@@@sprinter ειναι ακριβο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ανεξαρτητου τσεπης

Εχει δικιο η bonnie 600 γυμνο ειναι..τα 10000 ειναι εξωγηινο ποσο!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple r vs street triple  

  Από: tharis στις 07/09/2010 6:33 μμ.

bekris"
Να το πω αλλιώς τοτεΝΕΣ
Αγοράζεις μηχανάκι με βάση τις ανάγκες σου ? ΟΧΙ !!!
Με βάση το πορτοφόλι σου??? (σχετικό και αυτό αλλά σίγουρα επηρεάζει) περισσότερο όμως αποφασίζεις με το "μάτι" αντε αν έχεις κάνει κανα test ride την αίσθηση.
Επομένως αμα σου γυαλίσει το triple και σε παίρνει οικονομικά "έκλεισε"

Ο ανταγωνισμός μπορεί να σου προσφέρει και παπί για τις αποστάσεις που κάνεις ελα όμως που για τις ίδιες αποστάσεις άλλος αγοράζει παπί και άλλος gs1200. Για κάποιον "μούρη" είναι το bmw και θα τα σκάσει εκεί και για άλλον είναι... το αυτοκίνητο και θα προτιμήσει το παπί για τις μετακινήσεις του.

Με άλλα λόγια δεν έχει να κάνει τόσο με το μισθό αλλά με την γκ@βλα του καθενός (εντελώς υποκειμενικό) ... αρα μόνο σε απόλητα νούμερα θα μπορούσες να πεις εαν αξιζει το απλό από το R...

Ετσι το βλέπω εγώ "


Κατ αρχην γιατι συγκρινετε το R με το απλο αφου ολοι συμφωνουμε οτι τα +1000ευρο τα αξιζει .. ?
Αρα το θεμα μας ειναι αν τα 10.000 ειναι πολλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο ..

Αν αφησουμε τον ανταγωνισμο και το δουμε σαν απολυτο νουμερο, φυσικα και το κριτηριο ειναι ο βασικος μισθος ...
Αν ο βασικος μισθος ηταν 3000 θα ηταν ακριβο ενα τετοιο μηχανημα ???
Αν θελουμε να το δουμε για τον καθενα, θα βλεπαμε τον μισθο του καθενος..
Τι σχεση εχει η κ@υλα σου αν η τσεπη σου ειναι αδεια ?? Και γω θελω μια Aston Martin ....

Συνεπως το μονο αντικειμενικο κριτηριο ειναι ο ανταγωνισμος και δε μπορεις να λες οτι κατι ειναι "ακριβο" παρα μονο ακριβοτερο απο καποιο υποκαταστατο του ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Sprinter στις 07/09/2010 7:04 μμ.

jimdom"@@@sprinter ειναι ακριβο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ανεξαρτητου τσεπης

Εχει δικιο η bonnie 600 γυμνο ειναι..τα 10000 ειναι εξωγηινο ποσο!"


Σα παράδειγμα? Και γιατί είναι 600 και όχι 800 ας πούμε....... Επειδή από το 600 απέχει 75 κυβικά και από το 800 125 δηλαδή 50 ολόκληρα κυβικά περισσότερα? Να δούμε την τιμη ας πούμε του fz8? Για πέτε λοιπόν για τον ανταγωνισμό? (με τελευταίες τιμές ε?)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple r vs street triple  

  Από: jimdom στις 07/09/2010 8:21 μμ.

Yamaha fz8 9,970.00 € με abs,9,080.00 € χωρις abs
FZ6 S2 ABS 8780

Kawasaki Z 750 χωρις abs 8290,Z 750 με ΑBS 8790

Honda CB 600F HORNET ABS 8830

Suzuki GSR 600 ABS 6095


Ducati MONSTER 696 8980
MONSTER 696 ABS 9490
MONSTER 796 9980
MONSTER 796 ABS 10880

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Sprinter στις 07/09/2010 9:18 μμ.

Ωραία... Με ποιά απ' αυτά νομίζεις λοιπόν πως είναι ευθέως ανταγωνιστικό το τριπλ / τριπλ R και πως δικαιολογούνται τα σχόλια περί εξωφρενικά πανάκριβου?

Θυμίζω τιμές 8790 και 9990.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple r vs street triple  

  Από: jimdom στις 07/09/2010 10:34 μμ.

Sprinter"Ωραία... Με ποιά απ' αυτά νομίζεις λοιπόν πως είναι ευθέως ανταγωνιστικό το τριπλ / τριπλ R και πως δικαιολογούνται τα σχόλια περί εξωφρενικά πανάκριβου?

Θυμίζω τιμές 8790 και 9990."


η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα αντιληφθει την αυξηση κ των υπολοιπων μοντελων.
Το μεγαλο μειονεκτημα κατ΄εμε ειναι οτι το triple δεν εχει abs(πειτε με ξενερωτο δεν με νοιαζει)
Το suzuki ειναι αρκετα πιο φτηνο αλλα πιστευω οτι με αυτες τις τιμες θα προτιμουσα το ducati 796.
Περι ορεξεως...που λες κ εσυ
Τωρα για το triple vs triple r εχω να πω το εξης χωρις να ξερω αν ισχυουν οι ιδιες τιμες για τα δυο μηχανακια
Φιλος μου εκανε το hornet του 07 πληρως ρυθμιζομενο μπροστα-πισω(με ohlins πισω)με 1350 ευρω
Επαναλαμβανω δεν ξερω αν εχουν μεγαλη διαφορες οι τιμες στις αναρτησεις για τα συγκεκριμενα μοντελα μοτοσυκλετων

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Sprinter στις 07/09/2010 10:44 μμ.

Νομίζω λοιπόν πώς δεν μπορούμε να λέμε λοιπόν πως τα τριπλ είναι πανάκριβα κλπ κλπ παρά μόνο αν λέμε πώς όλα τα μηχανάκια έχουν γίνει πανάκριβα. Αυτά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Οι τιμές της Τ είναι σε γενικές γραμμές ανταγωνιστικές.

Τα υπόλοιπα είναι προσωπικά γούστα και προτερήματα - μειονεκτήματα του κάθε μοντέλου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple r vs street triple  

  Από: doohan στις 07/09/2010 10:54 μμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: babis1980 στις 08/09/2010 11:59 πμ.

jimdom"
denthnpalevw"
Υ.Γ
Στεφανε σιγα με τα σχολια γιατι υπαρχει ελειψη χιουμορ στο φορουμ"


denthnpalevw"
το καταλαβα μιτσο.... Αλλα δεν πειραζει το παλικαρι ειναι νεο και δεν μας ξερει.... Αν ηθελα να ειρωνευτω θα βαζα και κανα smiley μαζι....."
"

Ρε παιδιά τελικά είδατε ότι έσεις δεν έχετε χιουμορ; Δεν το πιασατε καθόλου το όλο θεμα.....υπήρχε περίπτωση

λογικός άνθρωπος να πει σοβαρά δωσε μου εσύ την διαφορά.... άλλα όπου μύγα..... δεν πειράζει.....

On topic..... τελικά έτσι όπως είναι τα πράγματα με την οικονομίας της χώρας αλλά και της δικής μου θεωρώ ότι

είναι (τουλάχιστον για μένα) πολύ πιο sprinter ..... σοφό ήθελα να πω να αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο.

Με σύντομη έρευνα αγοράς για μεταχειρισμένο που έκανα βρήσκω καλές ευκαιρίες.... tuono του 2007 (πένα) με 7.5

χιλιάρικα, z1000 του 2007 με 6.500 κτλ. Πάντως νομίζω ότι όσο καλό και να είναι το R η τιμή είναι εξωφρενική.

Μπορεί ίσως επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο μηχανάκι στα κυβικά αυτά με τον εξοπλισμό αυτό.... δεν ξέρω αλλά

πάει πολύ. Νταξ τα έχω τα χρήματα (μαζί με το Hornet) αλλά δεν θα μείνει μια μετά. Πάντως για το απλό δεν το

συζητώ. Αυτό νομίζω ότι δεν συμφέρει με την καμία. Το R είναι καλύτερη περίπτωση για τα χρήματά του

Επομένως φίλε cimics εάν το σκέφτεσαι σοβαρά για αγορά νέου εγώ λέω ότι καλύτερα το R με τα 9990 παρά το

απλό με 8790. Αν θες το απλό μπορείς να βρεις παρώμοια μηχανάκια (honda, yamaha, suzuki) με πολύ πιο χαμηλές

τιμές και με καλύτερο εξοπλισμό και λιγότερα μηχανικά προβλήματα. Το μοναδικό καλό που έχει η triumph

αυτή την στιγμή είναι ο άτοκος διακανονισμός που προσφέρει. Αν δεν έχεις φράγκο λοιπόν πας triumph κατευθείαν.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Πάντως εδώ που τα λέμε δεν έχει και πολύ δύναμη το street triple. Μήπως να πήγαινα για speed triple....; Θα πάω

να οδηγήσω ένα να δω τι παίζει....

Υ.Γ. Το ξέρω ότι έπρεπε να post-άρω στο άλλο topic που ξεκίνησα εγώ αλλά μου φαίνεται ότι μεταφέρθηκε η

συζητηση σε αυτό κατα κάποιο τρόπο....

Re: street triple r vs street triple  

  Από: babis1980 στις 08/09/2010 12:01 μμ.

@ sprinter το μελιτζανί εννοεις αυτό στην ερτ; αν θες απάντησε μου γιατι το έχω απορία.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: denthnpalevw στις 08/09/2010 1:30 μμ.

ελεγα να αφησω αλλους να απαντησουν αλλα......
1200 ευρω ειναι αρκετα χρηματα και με αυτα μπορεις να μεταμορφωσεις το απλο σε κατι πιθανον πολυ καλυτερο του R, αν οντως το θες και το χρειαζεσαι...
το απλο ειναι κατι υπεραρκετο για τον μεσο αναβατη. Ακομα και μαμα εχω δει με τα ματια μου ενα παλικαρι που το πηγαινε σφαιρα Σερρες. Μπραβο του...
1200 ευρω δεν ειναι λιγα χρηματα.... μην τα περιφρονειτε ετσι λεγοντας R η τιποτα....
Οσο για μηχανικα προβληματα δεν πιστευω οτι εχει κατι παραπανω απο τα αλλα μηχανακια..... Αυτο που εχει παραπανω ειναι χαρακτηρας....
δεν θελω να πεισω κανεναν, εγω εχω το μηχανακι μου και το χαιρομαι .....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: street triple r vs street triple  

  Από: tharis στις 08/09/2010 2:14 μμ.

Φιλε babi ειναι συνηθισμενο φαινομενο οταν υπαρχουν δυο εκδοσης ΠΑΝΤΑ να θελουμε την καλυτερη και να περιφρονουμε την απλη.. Μπορει το R να αξιζει τα παραπανω χρηματα ... αν δεν υπηρχε ομως ?? Πιστευεις οτι το απλο δε θα στεκοταν απεναντι στα γιαπονεζικα με την τιμη που εχει τωρα ?

Μη ξεχνας οτι οταν αγοραζεις Triumph αγοραζεις ενα φανταστικο κινητηρα !! και φυσικα μη ξεχναμε πλαισιο-ψαλιδι απο το daytona και αντε συγκρινε τα εσυ αυτα με τα δοκαρια των γιαπονεζικων ...

ε και τελος παντων πρεπει να πληρωσεις και καπως την μοναδικοτητα της μηχανης σου.. Δεν ειναι το ιδιο να βλεπεις αλλα 20 μηχανακια ιδια με το δικο σου σε καθε βολτα με το να σε κοιτανε ολοι και να μη ξερουν τι οδηγας ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple r vs street triple  

  Από: tharis στις 08/09/2010 2:17 μμ.

Αα.. και οσων αφορα στα μεταχειρισμενα, προσωπικα πιστευω οτι ΠΑΝΤΑ συμφερει ενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση..

Το θεμα ειναι οτι αλλες επιλογες εχεις οταν ψαμνεις Ζ750 και αλλες οταν ψαχνεις Street Triple ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple r vs street triple  

  Από: doohan στις 08/09/2010 2:31 μμ.

..........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: denthnpalevw στις 08/09/2010 3:03 μμ.

doohan" "


να μασαμε με κλειστο στομα παρακαλω.....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/