street triple r vs street triple

Re: street triple r vs street triple  

  Από: 955i στις 08/09/2010 3:06 μμ.

...καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς... άλλο πόσο να γράφεις, που μένουν...

955i!

Re: street triple r vs street triple  

  Από: bekris στις 08/09/2010 3:42 μμ.

denthnpalevw"ελεγα να αφησω αλλους να απαντησουν αλλα......
1200 ευρω ειναι αρκετα χρηματα και με αυτα μπορεις να μεταμορφωσεις το απλο σε κατι πιθανον πολυ καλυτερο του R, αν οντως το θες και το χρειαζεσαι...
το απλο ειναι κατι υπεραρκετο για τον μεσο αναβατη. Ακομα και μαμα εχω δει με τα ματια μου ενα παλικαρι που το πηγαινε σφαιρα Σερρες. Μπραβο του...
1200 ευρω δεν ειναι λιγα χρηματα.... μην τα περιφρονειτε ετσι λεγοντας R η τιποτα....
Οσο για μηχανικα προβληματα δεν πιστευω οτι εχει κατι παραπανω απο τα αλλα μηχανακια..... Αυτο που εχει παραπανω ειναι χαρακτηρας....
δεν θελω να πεισω κανεναν, εγω εχω το μηχανακι μου και το χαιρομαι ....."


Δεν παίζει αυτό που λες.
Το έγραψα και παραπάνω εάν θέλεις να βάλεις τα έχτρα του R στο απλό (καινούρια) το 1200 το ξεπερνάς για πλάκα.
Και να τα βρεις μεταχειρισμένα και πάλι σε ποιόν "μάστορα" θα εμπιστευθείς την μετατροπή?
Καλύτερα δεν είναι να τα έχεις έτοιμα εργοστασιακά εγκατεστημένα?
...

όσο για το εάν για τον μέσο αναβάτη το απλό είναι υπεραρκετό... σίγουρα!!!. Ελάχιστες είναι οι διαφορές που θα καταλάβεις εκτός πίστας.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: doohan στις 08/09/2010 3:47 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: tharis στις 08/09/2010 3:53 μμ.

Ενα ειναι σιγουρο που λεει κι ο Bekris .. Οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο για μας !!!

Οποτε.. να ξανα κεραστει !!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple r vs street triple  

  Από: denthnpalevw στις 08/09/2010 4:12 μμ.

Sorry βρε Χρυσανθε, αλλα ποσο δυσκολο ειναι να κανεις την μετατροπη που εκανε η νατασσα??? Σαν συνολικο αποτελεσμα μπορει να ειναι καλυτερο του R η οχι???? Και αν πιανουν τα χερια σου την μετατροπη την κανεις και ανετα μονος σου.. DIY που λενε και οι Αγγλοι. Δεν ειναι πυρινικη φυσικη. με ενα τροπο μπαινουν. Αρκει να εχεις τα καταλληλα εργαλεια. Εδω θα ρθεις εσυ και θα θεσεις το ερωτημα σου. Ποσοι εχουν τα εργαλεια, ορεξη και γνωσεις....????...... Εγω θα σου πω οχι πολλοι αλλα αν θες βρισκεις, και ατομα με διαθεση να βοηθησουν.....
Γενικα το θεμα αυτο πιστευω το εχουμε καλυψει αρκετα...
Ορεξη να χεις και φυσικα χρηματα και μπορεις να κανεις πολλα....
Μην αγιοποιουμε το R. εχει και αυτο τα θεματακια του. οπως με το πισω του daytona (μεχρι 08) που αρκετος κοσμος στην πρωτη ευκαιρια το αλλαζει...
ετσι οπως το παρουσιαζουμε ειναι σαν να μην εχει λογω υπαρξη το απλο... κατι που δεν με βρισκει συμφωνω...Αν η διαφορα ηταν στα 700-800 ευρω θα υποστηριζα και εγω το R. αλλα στα 1200 αποψη μου ειναι απλο και αν θες μετα το σκαλιζεις.....
με ψαξιμο αν δεν θες "ανδρα θελω τωρα τον θελω" μπορει να σου βγει φθηνοτερα με καλυτερο αποτελεσμα...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Sprinter στις 08/09/2010 4:25 μμ.

Δεν αλλάζεις αμορτισέρ, βελτιώνεις πηρούνια και προσθέτεις ρυθμιζόμενες βαλβίδες και βάζεις τετραπίστονες ακτινικές με 1200 Ευρώ (για καινούργια μιλάμε πάντα). Ασε που η ιστορία αμορτισέρ - μπροστινό, αν δεν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις ή στο κάνει κάποιος που πραγματικά ξέρει, έχει πολλές πιθανότητες να καταλήξει σε 'ανισόροπο' μηχανάκι (δεν εννοώ από την άποψη σωστής εγκατάστασης αλλά από την άποψη ταιριάσματος για ενα ισοροπημένο αποτέλεσμα).

Κατα τα άλλα, ολα έχουν λόγο ύπραξης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple r vs street triple  

  Από: johnygalan στις 08/09/2010 4:28 μμ.

doohan"
babis1980"Ρε παιδιά τελικά είδατε ότι έσεις δεν έχετε χιουμορ;"


Που το καταλαβες βρε θηριο μεσα σε ενα μηνα που εισαι εγγεγραμενος στο Φορουμ?Εγω Δυο χρονια τωρα δεν πηρα χαμπαρι τιποτα!
"


" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Natassa_triple στις 08/09/2010 4:31 μμ.

Οι λόγοι που δεν πήρα το r ήταν ότι βγήκε μερικούς μήνες από τότε που πήρα το ''απλό'' (σε εισαγωγικά γιατί μόνο απλό δεν είναι, τη θεωρώ άψογη μηχανή σε σχέση με όλα τα τεστ ράιντ που έκανα εκείνη την εποχή -hornet 600, cbf 600, fazer 600 και ER6- κ στα τεστ είχε βγει θεριό , αποσπώντας θετική κριτική κ σχόλια).
Επίσης το r δεν βγαίνει σε άσπρο

Εκτός πίστας δεν μπορείς να δεις μεγάλες διαφορές στις δύο μοτό.
Εγώ το βελτίωσα το Triple μου γιατί επισκέπτομαι τις Σέρρες κ ήθελα περισσότερη πληροφορία δρόμου

Για τοποθέτηση πας κ στο μηχανικό σου της triumph να τα βάλεις, αλλά ξέρω κόσμο που ασχολείται αποκλειστικά μόνοι τους σε τέτοια projects, αφού έχουν το χρόνο κ το μεράκι να το κάνουν. Σεβαστά όντα

Re: street triple r vs street triple  

  Από: babis1980 στις 08/09/2010 4:47 μμ.

doohan"
babis1980"Ρε παιδιά τελικά είδατε ότι έσεις δεν έχετε χιουμορ;"


Που το καταλαβες βρε θηριο μεσα σε ενα μηνα που εισαι εγγεγραμενος στο Φορουμ?Εγω Δυο χρονια τωρα δεν πηρα χαμπαρι τιποτα!

babis1980"Δεν το πιασατε καθόλου το όλο θεμα...."


Το πιασαμε Ρε Μαγκα!!

babis1980".υπήρχε περίπτωση

λογικός άνθρωπος να πει σοβαρά δωσε μου εσύ την διαφορά.... "


Διαβασα μολις μια λιγο παραπανω

babis1980"άλλα όπου μύγα...."


Τι εννοεις εδω γιατι το iq μου δεν μου επιτρεπει να ακολουθησω το φευγατο χιουμορ σου!!

babis1980"Με σύντομη έρευνα αγοράς για μεταχειρισμένο που έκανα βρήσκω καλές ευκαιρίες...."


Μιλας για μετ/νο μοτο 2-3 ετων με 7500 και σου φαινοντε πολλα τα 9-10000 για καινουργιο? Εγω νομιζω οτι τα μετ/μενα που βρηκες ειναι πολυ πιο ακριβα απο την εμπορικη τους αξια παρα το Καινουργιο triple

babis1980"Το R είναι καλύτερη περίπτωση για τα χρήματά του "


Μα τι λες του ανθρωπου ,αφου το ανεβασανε 190 ολοκληρα ευρω(και μαλιστα χωρις να μας ενημερωσουν)και τωρα μας λες οτι ειναι καλη περιπτωση για τα λεφτα του?Σου θυμιζω:

babis1980"νομίζω ότι όσο καλό και να είναι το R η τιμή είναι εξωφρενική. "



babis1980"Αν θες το απλό μπορείς να βρεις παρώμοια μηχανάκια (honda, yamaha, suzuki) με πολύ πιο χαμηλές

τιμές και με καλύτερο εξοπλισμό και λιγότερα μηχανικά προβλήματα. "


Παρομοια οχι!!Πιο φθηνα ναι!!Το μονο που διαθετουν ειναι το ABS Αν κανω λαθος διωρθωσε με σε παρακαλω!
Αληθεια!!Δεν μου λες και μενα τι μηχανικα προβληματα εχουν τα triple ?

babis1980"Το μοναδικό καλό που έχει η triumph

αυτή την στιγμή είναι ο άτοκος διακανονισμός που προσφέρει. Αν δεν έχεις φράγκο λοιπόν πας triumph κατευθείαν."


Σουθυμιζω οτι λιγο πιο πανω αλλα ελεγες:

....όταν έχει αλλάξει η τιμή 500 ευρώ πάνω και τα 300 είναι για

τον ΦΠΑ και τα υπολοιπα 200 είναι όλα κοροιδία εσύ τι καταλαβαίνεις; Σαν να πας στο περίπτερο να πάρεις

τσιγάρα, το πακέτο να λέει 3,2 και να πληρώσεις 3,5 γιατί ο περιπτεράς σπουδάζει το παιδί του στην πάτρα.

Επειδή η triumph κάνει την "άτοκη" προσφορά ανεβάζει ταυτόχρονα τις τιμές;

Με λιγα λογια σαλατα ροκα παρμεζανα!!!Οχι Φιλε cimics να μην πας στη triumph γιατι σπουδαζουν τα παιδια τους στη Πατρα και ο καθενας πουλαει οσο θελει και με λιγα λογια θα σε κωλοπιασουν!!!

babis1980"Πάντως εδώ που τα λέμε δεν έχει και πολύ δύναμη το street triple"


Με ποιο το συγκρινεις Αγαπητε?Με το Hornet ?Oσο για το speed αστο ξεχνα το!!Μολις μαθεις τιμη θα παθεις εγκεφαλικο....Υπ'οψην μεσα στην τιμη Και αυτου του μοντελου θα ειναι και τα διδακτρα ετσι

Υ.Γ.Ευχομαι πραγματικα να παρεις αυτο που Γουσταρεις και οχι αυτο που Μπορεις!!! "


Ωραία τα λες.....1 μηνα στο forum και περιμενα εναν κομπλεξικο να μου την βγει ετσι όπως εσυ ......

To προβλημα σου τελικά πιο είναι; Το οτι δεν έχω χιουμορ, ότι απαγορευται να λέω οτιδήποτε επειδη είμαι
στο φορουμ μονο 1 μηνα, οτι αποφάσισα να μην αγοράσω καινουρια μηχανη προς το παρον; Η μηπως είναι
επειδή δεν σου αρέσουν τα παραδείγματα που δίνω;
Πάντως νομιζω ότι παρακολουθείς με μεγάλη προσοχή αυτά που λέω και χαλάς φαιά ουσία μονο
και μονο για να μουν την πεις. Αυτό μπορώ να το χαρακτηρίσω τουλάχιστον χάσιμο χρόνου και εντελώς
κομπλεξική συμπεριφορά.

Θέλω απλά να πω για την τιμή: Ανατίμηση στην ανατίμηση χωρις διακαιολογία ή τουλάχιστον σοβαρή
δικαιολογία είναι κακή διαφήμιση. Άσε ήσυχο τον ΦΠΑ.

Το ότι προτρέπω τον φίλο να πάρει το R αν το αποφασίσει το λέω επειδή είναι καλύτερο μηχανάκι, τα
χαρακτηριστικα του δικαιολογούν την διαφορά στην τιμή με το απλό, και επειδή έχει τον άτοκο η triumph.
Tον άτοκο διακανονισμό τον είχε από τον απρίλη. Δικό μου λάθος δεν το εξήγησα καλά παραπάνω. Αν
δεν έχεις μία δεν έχει σημασία η τιμή ή η ανατίμηση. Με δόσεις θα το πάρεις. Πάλι άφραγκος είσαι.

Για τα προβλήματα.....ψάχνωστας το site βρήκα πολλά θέματα με ηλεκτικά και διάφορα άλλα. Σε αυτά
αναφέρομαι. Δεν λέω ότι οι ιαπωνες δεν βγαζουν προβληματα αλλά τουλάχιστον δεν κάνουν τα
ανταλλακτικά να έρθουν 2 μηνες. Και μην μου πειτε ότι δεν ειναι αλήθεια αυτό.

Περι εξοπλισμού, όλα τα υπόλοιπα σε σχέση με το απλό triple είναι πιο φθηνα, έχουν abs και το hornet
που έχει τα ίδια λεφτά έχει επιπλέον ρύθμιση της απόσβαισης των αναρτήσεων και μπροστά και πισω.
Αν εγώ ήθελα να πάρω το απλό απλά δεν θα το έπαιρνα. Το καταλαβαίνει κανεις αυτό; Δεν μπορώ να το
εξηγήσω διαφορετικά. Ειναι θέμα τιμης προς απόδοσης. Τι θα έκανα; Θα έπαιρνα το R!

Τελος έχω να πω το εξης: Εγώ δεν ειρωνευτικα ούτε την ειπα σε κανενα. Μπήκα εδω μεσα να συζητησουμε
για μηχανες. Τώρα για ποιο λόγο ο φιλος doohan βγάζει τόσο μα τόσο κόμπλεξ δεν ξέρω. Πειτε και οι
υπόλοιποι. Αν όντως έχω κάνει κατι που μου αξίζει τέτοια συμπεριφορά καλώ τον admin να κάνει αυτό που
πρέπει. Αν όμως δεν ισχύει.... ξανά-καλώ τον admin να κάνει αυτό που πρέπει.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: bekris στις 08/09/2010 4:58 μμ.

Ρε συ Στεφ μαζί σου !!!
Εγώ λέω εάν το συγκρίνεις σε απόλυτα νούμερα το R με το απλό το R θα σου βγεί πιο φθηνό. (καινούρια parts πάντα)
Για το αποτέλεσμα όλα σχετικά είναι.

ΤΟ δικό μου που το έχω καρασφίξει (εν όψη t-day στις 26) χοροπηδάει και δεν οδηγείται σε δρόμο... σε πίστα ... (χααααλιααααα) παρ όλαυτά ενα καλύτερο πίσω θα το ήθελα

Δεν σου κρύβω ότι πέρασε απ το μυαλό μου να πάρω το απλό (μεταχειρισμένο μαλιστα) και να το σκαλίσω.
Δεν το έκανα για διάφορους λόγους και ενας απ τους σημαντικότερους ήταν να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένη "μόντα" στην Ελλάδα. Και στον Άγιο Μπέϊ δεν έβρισκα μπροστινό από daytona... Ασε που η διαφορά όταν το αγόρασα ήταν ακριβώς 1.000€

Θέλω να πω ότι εάν το ψάξεις και έχεις υπομονή μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από το εργοστασιακό αλλά έχεις το ρίσκο της ποιότητας και της συναρμολόγησης. Μόνος μου δεν θα το έκανα με τίποτα πάντως, όχι ότι είμαι κουλός αλλα όταν το πιέζεις και στην πίστα ... ε δεν θέλεις να σε πολυαπασχολέι το πόσα κιλά έσφηξες την κάθε βίδα...
Και να σου πω την αμαρτία μου ακόμα και τώρα κάποιος που να ξέρει από αναρτήσεις και να μου πει 5 -10 πραγματάκια δεν έχει βρεθεί ακόμα...σαν να το κρατάνε 7σφραγιστο μυστικό ενα πράμα... Οπότε που εμπιστοσύνη για ολόκληρη μετατροπή ... ( οκ πυρηνική φυσική δεν είναι αλλά δεν έχω όρεξη για παίζω(πέφτω) και μαθαίνω )

EDIT : Η Νατάσα έχει αλλάξει μπρός-πίσω ανάρτηση, ακτινικά φρένα και τρόμπα ??? δεν το έχω δει το σχετικό post

Oσο για το απλό που λες ... ΔΕΝ έχει σχεδόν καμία διαφορά με το R στο δρόμο...Το R να το πω Ποζερομηχανάκι??

Re: street triple r vs street triple  

  Από: doohan στις 08/09/2010 5:07 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: johnygalan στις 08/09/2010 5:26 μμ.

Εμένα πάντως το χιουμορ του doohan μου αρέσει πολύ
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: street triple r vs street triple  

  Από: denthnpalevw στις 08/09/2010 5:35 μμ.

bekris"Ρε συ Στεφ μαζί σου !!!
Εγώ λέω εάν το συγκρίνεις σε απόλυτα νούμερα το R με το απλό το R θα σου βγεί πιο φθηνό. (καινούρια parts πάντα)
Για το αποτέλεσμα όλα σχετικά είναι.

ΤΟ δικό μου που το έχω καρασφίξει (εν όψη t-day στις 26) χοροπηδάει και δεν οδηγείται σε δρόμο... σε πίστα ... (χααααλιααααα) παρ όλαυτά ενα καλύτερο πίσω θα το ήθελα

Δεν σου κρύβω ότι πέρασε απ το μυαλό μου να πάρω το απλό (μεταχειρισμένο μαλιστα) και να το σκαλίσω.
Δεν το έκανα για διάφορους λόγους και ενας απ τους σημαντικότερους ήταν να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένη "μόντα" στην Ελλάδα. Και στον Άγιο Μπέϊ δεν έβρισκα μπροστινό από daytona... Ασε που η διαφορά όταν το αγόρασα ήταν ακριβώς 1.000€

Θέλω να πω ότι εάν το ψάξεις και έχεις υπομονή μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από το εργοστασιακό αλλά έχεις το ρίσκο της ποιότητας και της συναρμολόγησης. Μόνος μου δεν θα το έκανα με τίποτα πάντως, όχι ότι είμαι κουλός αλλα όταν το πιέζεις και στην πίστα ... ε δεν θέλεις να σε πολυαπασχολέι το πόσα κιλά έσφηξες την κάθε βίδα...
Και να σου πω την αμαρτία μου ακόμα και τώρα κάποιος που να ξέρει από αναρτήσεις και να μου πει 5 -10 πραγματάκια δεν έχει βρεθεί ακόμα...σαν να το κρατάνε 7σφραγιστο μυστικό ενα πράμα... Οπότε που εμπιστοσύνη για ολόκληρη μετατροπή ... ( οκ πυρηνική φυσική δεν είναι αλλά δεν έχω όρεξη για παίζω(πέφτω) και μαθαίνω )

EDIT : Η Νατάσα έχει αλλάξει μπρός-πίσω ανάρτηση, ακτινικά φρένα και τρόμπα ??? δεν το έχω δει το σχετικό post

Oσο για το απλό που λες ... ΔΕΝ έχει σχεδόν καμία διαφορά με το R στο δρόμο...Το R να το πω Ποζερομηχανάκι??

"



οκ αστα αυτα τωρα και λεγε ποτε θα ανεβεις Σερρες????? καιμο το χω να ρθει πανω καποιος και να βαρεθουμε να γυρναμε Σερρες
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: street triple r vs street triple  

  Από: Natassa_triple στις 08/09/2010 5:48 μμ.

[quote:2ihevh3d]Η Νατάσα έχει αλλάξει μπρός-πίσω ανάρτηση, ακτινικά φρένα και τρόμπα ??? δεν το έχω δει το σχετικό post[/quote:2ihevh3d]

Άλλαξα μπρος-πίσω αναρτήσεις (ρυθμιζόμενες), τακάκια (carbon loren) κ υγρά φρένων.
Με τα φρένα είμαι πολύ ευχαριστημένη στην πίστα κ σε αίσθηση κ σε απόδοση, οπότε δεν βρήκα το λόγο γιατί να τα πειράξω.

Re: street triple r vs street triple  

  Από: doohan στις 08/09/2010 6:40 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.