Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.

Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Laksof στις 12/08/2010 12:37 μμ.

Εχω γινει μελος του φορουμ εδω και λιγο καιρο. Εχω διαβασει αρκετα για το Tiger 1050 και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Θα ηθελα να με συμβουλεψετε, ολα τα παιδια εδω, γιατι ειστε σιγουρα πολυ πιο εμπειροι απο μενα.

Οταν περισυ τον Ιουλιο αποφασισα να αλλαξω το XTX, η πρωτη μου προτιμηση ηταν το Tiger. Τρελαινομαι γι' αυτη τη μηχανη. Δεν μπορουσα ομως να τη φτασω (12.500€ με το ABS και με εντοκη χρηματοδοτηση....φανταζεστε). Ετσι, μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα και πηρα το BMW F800R.

Εδω και μερικους μηνες, εδω στη Λευκαδα, πωλειται ενα Tiger 1050 με ABS, μοντελο 7/2008 με μολις 2100 χλμ. Το παιδι αυτο το γνωριζω, εχουμε γνωριστει μαλιστα πριν παρει τον Τιγρη. Ειχε κι αλλες μηχανες πριν. Με ειχε σταματησει μια μερα πριν τεσσερα χρονια, οταν ειχα αγορασει ενα μπουφαν Colori, για να με ρωτησει για το μπουφαν κι ετσι ειχαμε γνωριστει. Εκτοτε ειχαμε κουβεντες, πιο πολυ για μηχανες. Καποια στιγμη αγορασε το Tiger και ηταν πολυ ενθουσιασμενος μαζι του. Το παιδι αυτο ομως ειναι φουρναρης και μαλιστα στο Νυδρι, δηλαδη σ' ενα μερος πολυ τουριστικο. Απο Μαϊο μεχρι Οκτωβρη δουλευει ολη μερα. Καθολου χρονος για βολτες. Το χειμωνα, καιρος χαλια, οικογενεια, παιδια.....καταλαβαινετε. Ετσι εχουν περασει περιπου δυο χρονια και ο Τιγρης εχει κανει 2100 χλμ μονο.

Το δινει 9500€ κι εχει και διαφορα καλουδια πανω. Συναγερμο της Triumph, διπλο σταντ, καγκελα στον κινητηρα, aftermarket ζελατινα πιο ψηλη (αυτη με το "φρυδι" στο πανω μερος...δεν θυμαμαι την μαρκα), tankbag της Triumph και προστατευτικο ντεποζιτου carbon της Triumph. Το Μαϊο που ειχαμε μιλησει τελευταια φορα, τον ειχα καταφερει να μου το δωσει στα 9300€. Κι επειδη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα στις επομενες μερες να δωσω το BMW (εχει ενδιαφερθει σοβαρα ενα παιδι) σας ρωταω τωρα.

Τι σας ρωταω. Εχω τον εξης προβληματισμο. Διαβασα εδω στο forum, οτι υπηρξαν καποια κομματια Tiger, μοντελα του 2007 και του 2008 (ισως και καποια μεσα στο 2009 αν θυμαμαι καλα), που εβγαλαν προβλημα με πιστονια. Τα αποκαλειτε πιστονια απο "βουτυρο". Κι επειδη το μηχανακι για το οποιο ενδαφερομαι ειναι μοντελο του 2008 και η εγγυηση του τελειωνει...........φοβαμαι. Το μηχανακι ειναι αδουλευτο, οποτε αν ανηκει στην ελλατωματικη παρτιδα, δεν εχει δειξει ακομη το προβλημα του. Ή μηπως το εχει δειξει (αληθεια θα μπορουσα να το διαπιστωσω με καποιο τροπο;). Εχω διαβασει οτι οσα βγαζουν αυτο το προβλημα, καινε πολυ λαδι και καποια στιγμη τα φτυνουν.

Το παιδι αυτο το πουλαει διοτι δεν το κυκλοφορει και οπως λεει κι αυτος "παει χαμενο". Λετε να εχει διαπιστωσει καποιο προβλημα απο τοσο νωρις και να το πουλαει.......δεν ξερω τι να πω.Παντως το βλεπω απο κοντα και ειναι λες κι εχει βγει απο το κουτι του. Το εχει σ' ενα μαγαζι με μοτοσυκλετες εδω στη Λευκαδα με ενα "πωλειται" πανω και ειναι στο δρομο για το σπιτι μου......συνεπως το βλεπω καθε μερα.

Τι να κανω ρε παιδια....... Κοιταζω επισης και την προσφορα της Triumph. 30% προκαταβολη και το υπολοιπο σε 48 ατοκες και 3 χρονια εγγυηση......πολυ καλη προσφορα η οποια συνεχιζεται μεχρι τελος της χρονιας........αλλα πεφτει ακομη "πολυ" για τα οικονομικα μου.

Ελα δωστε συμβουλες. Και τα παιδια που εχουν ηδη Tiger, αλλα κι εσεις οι υπολοιποι εμπειροι.

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ. Ηθελα να γραψω κι αλλα......αλλα τα εχω ξεχασει.......ισως αργοτερα.

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Sprinter στις 12/08/2010 12:54 μμ.

Τι περιμένεις να σού πουμε που δε το είπες και μόνος σου? Και να είναι από τα προβληματικά, στα 2000 χλμ σα καινούργιο θα είναι.Δες πόσο κάνουν 3 πιστονάκια με τα δαχτυλίδια τους και κράτα στη μπάντα τόσα λεφτά μπας και τραβήξεις λαχείο σε κανα 15άρι - 20άρι χιλιάδες χλμ.

Αν παρόλα αυτά δείς (και πώς θα το δείς δηλ?) πώς καίει αρκετό λαδάκι / 1000χλμ μείνει μακριά. Απίθανο το βλέπω όμως ασχέτως αν έχει ή όχι τα προβληματικά πιστόνια.

Ετσι που τα κανε η Τ, πηδάει όλους τους κατόχους (και τους 'τυχερούς' και τους υπόλοιπους) γιατί δυσκολεύει τη μεταπώληση....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Laksof στις 12/08/2010 1 μμ.

Sprinter"Τι περιμένεις να σού πουμε που δε το είπες και μόνος σου? Και να είναι από τα προβληματικά, στα 2000 χλμ σα καινούργιο θα είναι.Δες πόσο κάνουν 3 πιστονάκια με τα δαχτυλίδια τους και κράτα στη μπάντα τόσα λεφτά μπας και τραβήξεις λαχείο σε κανα 15άρι - 20άρι χιλιάδες χλμ.

Αν παρόλα αυτά δείς (και πώς θα το δείς δηλ?) πώς καίει αρκετό λαδάκι / 1000χλμ μείνει μακριά. Απίθανο το βλέπω όμως ασχέτως αν έχει ή όχι τα προβληματικά πιστόνια.

Ετσι που τα κανε η Τ, πηδάει όλους τους κατόχους (και τους 'τυχερούς' και τους υπόλοιπους) γιατί δυσκολεύει τη μεταπώληση...."


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Sprinter.
Αληθεια....ποσο κοστιζουν περιπου τα 3 πιστονια με τα δαχτυλιδια τους.....γνωριζει καποιος;

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Native στις 12/08/2010 1:39 μμ.

190€ χ 3 πιστόνια
160€ χ 3 χιτώνια

Σύνολο 1050€ (τυχαίο??? Δεν νομίζω! )

+
φλάτζες
+
αναλώσιμα
+
εργασία

Νόμιζω οτι κάτω απο 1500€ αποκλείεται να στοιχίσει...

Παντως αν καποιος την "πατήσει" εκτος εγγύησης θα του έλεγα να βαλει after market πιστονια....τα οποια σίγουρα θα ειναι πιο καλά απο τα μαμα....

Τα χιτωνια δεν θελουν απαραιτητα αλλαγη...ειναι χυτοσιδερένια...αυτο που δεν εχω καταφέρει να μάθω ακόμα ειναι αν έχουν κάποια επίστρωση...αν δεν έχουν με ενα γυαλισματάκι να ειναι κομπλέ...

Αυτα...ελπίζω να σε φώτισα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Sprinter στις 12/08/2010 1:42 μμ.

Αν κάποιος το παρακολουθήσει προσεκτικά και επέμβει νωρίς, τα χιτώνια πιθανότατα τα γλιτώνει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: chris34 στις 13/08/2010 7:35 πμ.

Εγω ειμαι της γνωμης φιλε μου να το παρεις καινουργιο!!Με ολα αυτα που εγραψες το αγχος που θα σε "φαει"
περιμενοντας μηπως και σου βγαλει προβλημα φτανει! 9500-9300 ειναι πολλα για τον τιγρη του ΄08 και ειδικα στις δυσκολες μερες που περναμε!!
Δινοντας την BMW συν κατι ακομα αν εχεις στην ακρη ξεπερνας παρα πολυ την προκαταβολη που θελει η Τ και ετσι η δοση για 48 μηνες θα ειναι παρα πολυ χαμηλη!!
Θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και 3 χρονια εγγυηση!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: ATN PANOS στις 13/08/2010 7:40 πμ.

εγω νομιζω οτι αξιζει να το παρεις.
ειδικα αν στο αφησει 9000.

καλα χιλιομετρα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Sprinter στις 13/08/2010 7:53 πμ.

Μη χρεώνεστε ρε αυτούς τους καιρούς.....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: johnygalan στις 13/08/2010 9:44 πμ.

chris34" 9500-9300 ειναι πολλα για τον τιγρη του ΄08 και ειδικα στις δυσκολες μερες που περναμε!"

+1050

ATN PANOS"εγω νομιζω οτι αξιζει να το παρεις.
ειδικα αν στο αφησει 9000.
"

+1050 και πιο κάτω αν μπορείς
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: tooljim13 στις 13/08/2010 1:54 μμ.

Φίλε μου αν τα έχεις τα φράγκα πες του 8.500 γιούργια μετρητά.Εάν θελει.Εάν δεν θέλει προσωπική μου άποψη είναι πως θα'ταν καλύτερο να κάνεις αυτό που λέει ο chris34.
Με μια διαφορά,οχι 48 δόσεις!Είναι πολλά τα χρονάκια..

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Laksof στις 13/08/2010 4:59 μμ.

Sprinter"Μη χρεώνεστε ρε αυτούς τους καιρούς....."


Ναι ....... αυτο που λεει ο φιλος μου ο Sprinter σκεφτομαι κι εγω.
Αν δεν υπηρχε αυτη η πιθανοτητα με τα πιστονια......δεν θα το σκεφτομουν καθολου.......θα το επαιρνα το μεταχειρισμενο αμεσως (θα προσπαθουσα βεβαια να πετυχω καποια καλυτερη τιμη).

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: Sprinter στις 13/08/2010 5:14 μμ.

Δες και τις αγγελίες τι μπήκε πρίν από λίγο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: gran tiger στις 13/08/2010 6:40 μμ.

κανε σκοντο

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100 χλμ.  

  Από: jzer40 στις 19/08/2010 2:38 πμ.

[quote:ov7xra7z]Δες και τις αγγελίες τι μπήκε πρίν από λίγο[/quote:ov7xra7z]


Nαί...ναι.....δές και εκεί.....

Re: Να το πάρω ή όχι ;;;; Tiger 1050 μοντέλο 7/2008 με 2100  

  Από: eddiekayak στις 12/12/2010 9:23 μμ.

Παιδιά καλησπέρα,

Σας μιλάει ένα νεούδι!!!!!
Επιστρέφω στο θέμα μετά από μερικούς μήνες!
Είμαι κάτοχος ενός V strom και είμαι έτοιμος για τον Τίγρη!!! Με βοήθησε πολύ το post του φίλου από Λευκάδα. Βλέπω το μηχανάκι αυτό ακόμα στο CAR.gr. Εγώ θα πάω για καινούριο μιας και το άτοκο πρόγραμμα είναι κουτί.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου είναι ποιας χρονολογίας μηχανάκια είχαν προβληματικά πιστόνια!!
Του 09 και του 10 είναι εντάξει? Έχει παρουσιαστεί κάτι ?
Όπως και να 'χει είναι μεγάλη χαζομάρα να δίνεις 12.500 και να σου βγαίνει σκάρτο... Δεν είναι μία απλή ζημιά!!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...