Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/08/2010 1:45 μμ.

Τιποτα για εξτρας (βαλίτσες κλπ) έχουμε ακούσει;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Native στις 19/08/2010 2:09 μμ.

Συμφωνω με τον σπριντερ οτι δεν ειναι ευκολο να κανεις ταρζανιες στο χωμα με ενα τετοιο μηχανακι....(με το dakar 650 του πατερα μου δεινοπαθησα για να κατεβω ενα αποτομο κομματι σε νησι....απο αποψη βαρους, ασε δε που αμα σταματησεις σε αποτομη ανηφορα σε πηρε πισω χαλαρα )....Οποιος θελει τετοια πραγματα να παρει WR 450...

Απο την αλλη η σαμπρελα φανταζομαι ειναι must στο χωμα εστω και για ενα μηχανακι 200 κιλα, διοτι σου δινει την δυνατοτητα να την αλλαξεις σε περιπτωση που σκιστει το λαστιχο...και σε χτυπημα του χειλους της ζαντας δεν χανει αερα οπως στις χυτες(αν δεν σπασουν )....πραγμα που σε χωμα ειναι σύνηθες....

Οι ακτινες ειναι παλι must γιατι παρεχουν μεγαλυτερη ελαστικοτητα και αποσβεση κραδασμων και αν στραβωσει η ζαντα απο αποτομο χτυπημα μπορεις να την φερεις με επιτοπου ακτινολογηση...η έστω να την "γλυκάνεις" λιγο...

Τωρα γιατι δεν εχουν ακτινωτες tubeless αγνωστο.....Θεμα κοστους?? Μηπως οι 21" παραείναι μεγαλες για αυτο? Αλήθεια τα 21" ελαστικά υποστηρίζουν tubeless? Δεν θυμάμαι...

Παντα μιλαω για οργανωμενους και ανθρωπους που θα πανε χωμα...οχι που θα τους τυχει χωμα....

Προφανως η ασφαλτινη εκδοση θα έχει χυτες ζαντες και tubeless....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Sprinter στις 19/08/2010 2:43 μμ.

Cpt. Haddock"Τιποτα για εξτρας (βαλίτσες κλπ) έχουμε ακούσει;"


Ολο και κάτι θά 'χει. Κάτι micro-βαλίτσες νομίζω πώς διακρίνω στη φωτό με τον Εγγλέζο στην Ξάνθη που έβαλε ο αντμίν. Κάτω από τα μπαγκάζια, λάστιχα, δοχεία κλπ. Η μου φαίνεται?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Γιωργος στις 19/08/2010 2:47 μμ.

2 ή 3 ειδών σκληρές βαλίτσες , σακίδια cordura κι πτυσόμενες σκληρές με φυσούνα cordura. περίπου στα 400 αξεσουάρ για μοτό και αναβάτη θα συπεριλαμβάνει η σειρά 800. Εχει πέσει πολύ δουλειά για αυτη τη σειρά για να προετοιμάσει και το 1200

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Sprinter στις 19/08/2010 2:54 μμ.

admin"2 ή 3 ειδών σκληρές βαλίτσες , σακίδια cordura κι πτυσόμενες σκληρές με φυσούνα cordura. περίπου στα 400 αξεσουάρ για μοτό και αναβάτη θα συπεριλαμβάνει η σειρά 800. Εχει πέσει πολύ δουλειά για αυτη τη σειρά για να προετοιμάσει και το 1200"


Τι λε ρε παιδί μου!!!! Μπεμβέ και Κατεέμ γίναμε!!
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: sundance στις 19/08/2010 3:02 μμ.

καλως σας βρηκα παιδια!

η αληθεια ειναι οτι ειχα κατασταλλαξει στο να αγορασω το 800αρι gs αλλα μολις ειδα το 800αρι της triumph επαθα πλακα.





εχω να κανω καποιες ερωτησεις, μιας και ο admin αποτι βλεπω το εχει οδηγησει:

1. το πλαισιο ειναι ασημι?

2.
οι αναρτησεις?

3. απο καταναλωση τι λεει?

4. χωρητικοτητα ρεζερβουαρ?

5. τιμη περιπου?

6. abs εχει? κουμπι απενεργοποιησης?

 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Sprinter στις 19/08/2010 3:03 μμ.

Για τιμές δες παραπάνω στο θρέντ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: AndreaSt στις 19/08/2010 3:52 μμ.

Εγω παντως με την 19αρα μου ακτινωτη και σαμπρελατη, μια χαρα παω και σε χωμα και σε ασφαλτο

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Γιωργος στις 20/08/2010 9:45 πμ.

1. το πλαισιο ειναι ασημι?

2. οι αναρτησεις?

3. απο καταναλωση τι λεει?

4. χωρητικοτητα ρεζερβουαρ?

5. τιμη περιπου?

6. abs εχει? κουμπι απενεργοποιησης?

ΠΩ ΠΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ευτυχώς που δεν έχουν και υπολοιποι απο τόσες... Αντε να ξεκινήσουμε
(μιλάω για το xc(enduro) που είδα και οδήγησα

1. ασημι

2.showa αναποδο ρυθμισόμενο μπροστινό με μάλλον τα φρενα του στρεετ 675 (λίγο μαλακές μου φάνηκαν)

3. Απ΄ότι λέει ο Εγγλέζος άν και ακόμη γίνονται ρυθμίσεις στον ψεκασμό (εμένα μια χαρα μου φάνηκε) έκαιγε με μέση ταχυτητα 135χλμ 6,8λτ

4. δεν έμαθα αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 18-19λτ

5. 9300 tiger, 9800 tiger xc με μια απόκλιση πάνω κάτω 200ευρο

6. Τα μοντελα που θα έρθουν 12/10 έως 05/11 θα είναι χωρίς abs και μετά θα έρθουν με abs και κουμπί απενεργοποίησης

τα 1,2 τα είδα τα άλλα μου τα μετεφεραν οπότε με επιφύλαξη...

και ένα ακόμη, ευκολότερο στο σερβις από το 1050

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: sundance στις 20/08/2010 9:57 πμ.

Ευχαριστω πολυ!

Συνεπως το xc με ABS θα βγαινει περιπου 10.500€

Καλη η τιμη.

Απ' οτι καταλαβαινω η καταναλωση του 800gs ειναι δυσκολο να χτυπηθει. Βεβαια λαμβανοντας υπ' όψιν και τους 95 ίππους (σε σχεση με τους 85 του gs) ειναι τιμια η καταναλωση.

Το ξηρο βαρος του δλδ θα ειναι περιπου 190kg? Καλο ειναι αλλα λιγο λιγοτερο θα ηταν καλυτερα (180kg).


Αντε να το δουμε, γιατι το θεμα ειναι να σου αρεσει και εμφανισιακα το μοτερ!

Ανυπομονω!

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/08/2010 10:13 πμ.

sundance"Απ' οτι καταλαβαινω η καταναλωση του 800gs ειναι δυσκολο να χτυπηθει. Βεβαια λαμβανοντας υπ' όψιν και τους 95 ίππους (σε σχεση με τους 85 του gs) ειναι τιμια η καταναλωση."


Κοίτα, το 800gs έχει μικρή κατανάλωση αλλα μη νομίζεις οτι ειναι κατι το εξωφρενικό. Συνταξιδεψα 25 μερες με ενα τέτοιο και στο μονο σημείο που υπερείχε καθαρά ήταν στα κλειστά κομμάτια σε αργό ρυθμο. Σε ποιο ανοικτά κομματια είχαμε ίδια κατανάλωση, ενω σε αυτοκινητόδρομο, εαν πηγαίναμε πανω απο 130 ο τίγρης έκαιγε λιγότερο.

Βάλε οτι το 800GS εχει 16 λιτρα ντεπόζιτο που του δίνει και μικρη αυτονομία. Έκαιγε λιγότερο ή το ίδιο αλλα έμπαινε ρεζέρβα πριν μπω εγω

sundance"[...]Αντε να το δουμε, γιατι το θεμα ειναι να σου αρεσει και εμφανισιακα το μοτερ!
"


το μοτέρ εμφανισιακά τί περιμένεις να έχει για να σου αρέσει ή όχι;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: sundance στις 20/08/2010 10:30 πμ.

Σωστος φιλε μου, ως προς τα της βενζίνης.

Ως προς την εμφανιση, απλα θελω ενα 'μοτερ' το οποιο να το βλεπω και να το γουσταρω, να μην μπορω να κρατηθω αλλα να το καβαλαω συνεχεια.

Στις 2 φωτογραφιες που παρεθεσα πιο πανω, μου αρεσει παρα πολυ (ειδικα ο ανεμοθωρακας του στριτ στην 1η φωτο ειναι σκετη αρρωστια! ).

Να το δουμε ομως και σε 360 μοιρες, για να φανουν καλυτερα οι ογκοι, οι σκιες, οι γωνιες, τα υλικα, τα χρωματα, οι συμμετριες, οι γραμμες...

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/08/2010 11:03 πμ.

Κάτσε, μιλάς για τη μοτοσυκλετα ολοκληρη.

Εγω κατάλαβα τον κινητηρα (=μοτερ)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: guraki στις 20/08/2010 11:16 πμ.

Για το 1200 εχουμε καμια πληροφορια?θα βγει ασφαλτινο αντικαθιστωντας τον τιγρη η θα ειναι και χωματινο???

Re: Εκτός από τα 'adventure', άλλο κάτι?  

  Από: Γιωργος στις 20/08/2010 11:18 πμ.

guraki"Για το 1200 εχουμε καμια πληροφορια?θα βγει ασφαλτινο αντικαθιστωντας τον τιγρη η θα ειναι και χωματινο???"

Πολυ βιαζεσαι 1200=2012