Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Street Triple 10000km service

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Street Triple 10000km service

Δημοσίευσηαπό Art-I-Sun » 10 Ιαν 2011, 21:59

triplelover έγραψε:εγω πηγα σημερα στην Triumph Πιερρακος για το service στα 800χλμ σε street triple, πληρωσα για αλλαγη λαδιων ( mobil 10-40 semi synthetic ) αλλαγη φιλτρου , λιπανση , σφυξιμο , εγκεφαλο κτλ 70Ε , βεβαια δεν μου πηρε καθολου εργατικα αλλα υπολογιζω περιπου τοσο να σου παρει αφου δεν κανει κατι παραπανω , εκτος αν σου χρεωσει εργατικα .
Ερωτηση και sorry αν βγαινω off topic , για την ιδια δουλεια πηρα τον Κωστα στον Πειραια και μου ειπε 95Ε ...

Λάδια 80 ευρώ 4Λίτρα (3,5 και σου δίνει μισό, ή το αφήνεις καβάτζα) και 15 ευρώ το φίλτρο λαδιού = 95Ε
Ο Πιερράκος, ή είναι πολύ φθηνός, ή σου έβαλε 3 λίτρα λάδι όπως κάναν στα προηγούμενα στριτ.
Τα μόμπιλ ο Κώστας τα δίνει 19ευρώ επί 3 λίτρα=57 σύν 15 το φίλτρο λαδιού =72. Περίπου στα ίδια. :thinking:
Μια πατατιά τηγάνες...
Άβαταρ μέλους
Art-I-Sun
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: KTM DUKE 200
Όνομα: Σωτήρης

Δημοσίευσηαπό black_power » 10 Ιαν 2011, 22:47

εγώ που πήγα στον πιερράκο , αφου έφτασα τσέκαρα τη στάθμη και ηταν στο όριο :loco:
Άβαταρ μέλους
black_power
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: street triple
Όνομα: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό triplelover » 10 Ιαν 2011, 23:05

ναι μου εβαλε 3 λιτρα λαδι , ειμαι σιγουρος γιατι ημουν μπροστα , αρα τα ιδια ειναι σε τιμες .
Γιατι ομως ο ενας βαζει 3 λιτρα και ο αλλος 4 ? σε τι διαφερει το προηγουμενο street ?
οταν λεω λιπανση εννοω σε αλυσιδα , μαρσπιε , σταντ κτλ . Οχι οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο , αυτο το κανω ουτως ή αλλος και εγω μιας και εχω ορεξη και χρονο απλα το ανεφερα .
Το βαλε στον εγκεφαλο για να τσεκαρει ολους τους αισθητηρες σε θερμοκρασια 90 βαθμων οπου και ανοιγουν ολοι ( οι αισθητηρες ) . Εται μου ειπε ετσι λεω , μηχανικος δεν ειμαι .
triplelover
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: street triple
Όνομα: Γιαννης

Δημοσίευσηαπό tharis » 10 Ιαν 2011, 23:16

Ποιο ειναι το προηγουμενο street ??? Ενα street δεν υπαρχει ?? :blink:

3,(κατι) παιρνουν ολα αναλογως αν θα αλλαξεις το φιλτρο λαδιου ή οχι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό Art-I-Sun » 11 Ιαν 2011, 01:46

Τα street ίδια είναι, πολύ σωστά, αλλά αν δεν κάνω λάθος, από τα τέλη του 09' αλλάξανε τον δείκτη λαδιού.

Στο δικό μου πχ ο δείκτης είναι πιο κοντός από παλιότερα street με αποτέλεσμα, αν μου βάλει 3 λίτρα όπως λέει στο manual, θα δείχνει κατώτατο όριο. Έτσι την πάτησα την πρώτη φορά και νόμιζα ότι χάνει λάδια.

Τελικά το έψαξα και διάβασα σε αγγλικά φόρουμ, ότι είναι θέμα αλλαγής δείκτη λαδιού.
Τώρα γιατί το κάνανε, δέν ξέρω!

Παραθέτω το παρακάτω ώς παράδειγμα των διαφόρων συζητήσεων στο νετ:

http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=46002

Επίσης το πιο κάτω παρουσιάζει τις αλλαγές που έχουν γίνει τις δύο περιπτώσεις:

http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=48419
Μια πατατιά τηγάνες...
Άβαταρ μέλους
Art-I-Sun
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό tharis » 11 Ιαν 2011, 11:59

Απ τη στιγμη που δεν αλλαξαν και κατι στο καρτερ μαλλον καταλαβαν οτι ο κινητηρας χρειαζεται περισσοτερο λαδι ..

Θα επρεπε ομως να εχει γινει μια ανακληση για τους παλιους δεικτες ή εστω να δωθει μια σχετικη οδηγια στους παλαιοτερους χρηστες ωστε να ξερουν οτι θα πρεπε να βαζουν περισσοτερο λαδι ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Δημοσίευσηαπό Aris. » 11 Ιαν 2011, 21:48

Οντως το τριπλ παιρνει 3 και κατι λιτρα οπως ειπε ο Χαρης. Με τον δικο μου δεικτη βενζινης (2008 μοντελο) τα 3.5Λ φτανανε την σταθμη του , οριακα, πανω απο την 2η γραμμη (επρεπε να ηταν αναμεσα απο τις 2 γραμμες). Οταν του το ανεφερα μου ειπε πως οντως ειναι πολυ -δεν ξερει γιατι- και ετσι αφαιρεσα γυρω στα 200-300ml.
Καλο θα ηταν μετα απο αλλαγη λαδιων - σερβις να τσεκαρετε -ιδιοις ομμαση- την σταθμη.
Οντως δεν αλλαξε κατι στα βασικα χαρακτηριστικα του κινητηρα ολων των Street triple(δεν ξερω για τυχον εσωτερικες λεπτομερειες) και το να αλλαξει μονο ο δεικτης με βαζει σε υποψιες και θελω να ρωτησω... Αν εγω βαλω τον νεο δεικτη στο δικο μου θα μου δειχνει οτι εχω ελειψη λαδιου ή οτι ειμαι "πνιγμενος"? Δηλαδη ειναι πιο βαθια οι 2 γραμμες οταν ειναι βιδωμενος τερμα ή πιο ψιλα απο τον παλιο ? :?:
================================================================================================
Εικόνα
I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
Άβαταρ μέλους
Aris.
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Street triple 675 '08

Δημοσίευσηαπό tharis » 11 Ιαν 2011, 22:02

Θα σου δειχνει οτι εχεις ελλειψη. Ο καινουργιος δεικτης ειναι ο πιο κοντος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 11 Ιαν 2011, 22:04

Β'αζε 300ml παραπάνω λαδάκι και θα σαι εντάξει. Τι δείκτες να αλλάζεις τώρα.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό Aris. » 11 Ιαν 2011, 22:11

Προφανως και δεν θελω να αλλαξω δεικτη , απλα αναρωτιομουν γιατι να το κανουν και μαλιστα χωρις να αναφερουν τιποτα.
Ειναι αντιεπαγγελματικο να αφηνεις τον πελατη-καταναλωτη με αποριες και ανησυχιες ! :D
Βγαλε μια ρημαδοανακοινωση και πες ... καναμε λαθος στον δεικτη , καλο θα ηταν οι παλιοι κατοχοι να γεμιζουν μεχρι "εκει".
Δηλαδη επρεπε να το μαθω απο "εσενα"? Ουτε καν απο τον εξουσιοδοτημενο μου ? :naughty
================================================================================================
Εικόνα
I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
Άβαταρ μέλους
Aris.
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Street triple 675 '08

Δημοσίευσηαπό Art-I-Sun » 12 Ιαν 2011, 01:29

Αν διαβάσεις καλά αυτά που λέει στα δύο λίνκ που έβαλα, (εγώ πάντως βαρέθηκα να τα διαβάσω όλα) θα δείς ότι λένε, ότι η επίσημη απάντηση της Τ είναι ότι δεν προτείνουν στους παλιούς κατόχους να αλλάξουν τους δείκτες, ή να βάζουν περισσότερο λάδι και εξηγεί ένας τύπος:

The 06-08 motor has a simple edge gasket along the rim of the oil pan. My take is that they added this gasket/shield to the new ones to keep the additional oil from the crank, which should reduce foam build up. All other parts, like the oil pump and tubes all seem the same.

http://gallery.me.com/antirich/100103/IMG_2675/web.jpg?ver=12916057360001

Μιλάει για την μοναδική διαφορά στις δύο περιπτώσεις.
Μια πατατιά τηγάνες...
Άβαταρ μέλους
Art-I-Sun
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό antostam » 01 Μάιος 2013, 18:08

Σήμερα πήγα και ρώτησα για service 10000χμ σε street triple του 2009.
Μου είπαν 180€ περίπου για:
Αλλαγή Λαδιών-->οκ
Αλλαγή Φίλτρου Λαδιού-->οκ
Αλλαγή υγρού ψυγείου-->οκ
Αλλαγή φίλτρου αέρα--> ??? manual-->20000χμ
Αλλαγή υγρών στις μπουκάλες--> ??? manual-->40000χμ
Αλλαγή υγρών φρένων-->οκ
Λοιπά Γρασαρίσματα, σφιξήματα κτλ-->οκ

Και σας ρωτώ κύριοι, Τα λέει καλά ο μάστορας και εγώ τα βλέπω στραβά?
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ενημερώνει τον εγκέφαλο για το service ή λέω π@π@..ές :?:
Τελευταία επεξεργασία από antostam και 14 Μάιος 2013, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
antostam
Newbie
Progress to next rank:
34%

Μοτοσυκλέτα: Triumph Street Triple

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης