street triple or speed triple

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 11:10 πμ.

n.g.k"Π από κει που είχα 197 άλογα πάω στα μισά"


Ε εντάξει τα 120 του στρητ δεν είναι και τα μισα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple or speed triple  

  Από: n.g.k στις 08/07/2010 1:26 μμ.

Το ότι είχα r1δεν λέει κάτι ..στο μόνο που βοηθάει είναι στο Γκάζι..από θέμα οδήγησης παει αλλού το γυμνό..αυτό που θέλω να πω είναι το εξεις.με απλά λόγια..με το r1. Έκανα την καυλα μου..μου πέρασε λιγάκι..από την άλλη όταν έκανα το street είδα ότι δεν μπορείς να πας πάνω από 170 για που ώρα σε τρώει ο αέρας..αυτό που ψάχνω να βρω είναι το εξεις..αφού δεν μπορείς με το 675..άρα δεν μπορείς και με το 1050 να πας παραπάνω έτσι δεν είναι..αυτό που θέλω σε γυμνό είναι το στήσιμο μιας μηχανής γαυτο έβαλα αυτά τα 2. Θέλω σαν σύνολο να είναι όλη η μηχανή οκ..όχι όπως κάτι yamaha600 που ενώ έχει 90 άλογα και αρκετά είναι ελα που θελει ανάρτηση μπρος πίσω αλλά φρένα..και πάμε αλλού..απ ότι βλέπω το 675street δεν θέλει ούτε βιδα εχτρα..θα ήθελα να με διορθώσετε αν τα λέω λάθος..

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 1:30 μμ.

Αφου στα 'παμε, πάλι απ την αρχή?

Τεσπα σα σουμα IMHO, το 675 είναι το πιο ισοροπημένο μηχανάκι, ευέλικτο, ελαφρύ, καλοστημένο και πιο γρήγορο από όσο χρειάζεται να είναι ενα γυμνό. Το σπηντ είναι κάβλα. Γκε γκε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple or speed triple  

  Από: jimdom στις 08/07/2010 1:36 μμ.

καλα οχι κ 120....κοψε κατι
Το street ειναι μια καινουργια μοτοσυκλετα και κορυφαια στην κατηγορια της ενω στο speed μια μετρια(για την κατηγορια της) κ σχετικα παλια!
Για μενα το speed δεν ειναι πλεον ικανο να χτυπησει τα 1000 from japan!
15 hp + δεν ειναι σφαλμα του δυναμομετρου μην τρελαθουμε κιολας!
Παρεπιπτωντος ολα τα παραπανω μπορεις να τα αγνοησεις κ να παρεις αυτη που σου αρεσει πιο πολυ εμφανησιακα

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: street triple or speed triple  

  Από: tharis στις 08/07/2010 3:22 μμ.

Αν δε θα σου κακοφαινεται που θα εχεις λιγοτερο γκαζι απο πριν (οχι λιγο .. "λιγοτερο") τοτε μπορεις να πας ανετα με το 675.

Το θεμα του αερα επισης μπορει να σε χαλασει λιγο στην αρχη αφου δε θα μπορεις να ταξιδευεις με τα χιλιομετρα του R1 αλλα αφου εχεις αποφασισει για γυμνο μαλλον ουτε αυτο θα σε πειραζει.. Ο αερας παντως συνηθιζεται (ως ενα σημειο) και οσο πιο πολυ τρεχεις τοσο πιο γρηγορα θα το συνηθισεις.. Επισης ισως το 675 να εχει λιγο καλυτερη καλυψη απο το 1050 λογω της επιπλεον ζελατινας που εχει.

Εμφανισιακα μοιαζουν πολυ (και μπορεις να τα κανεις να μοιαζουν ακομα πιο πολυ, αλλαζοντας μασκες ) οποτε δε νομιζω να εχεις κολησει αποκλιστικα με καποιο απ τα δυο.. Σιγουρα ολα τα χιλιαρια ειναι λιγο πιο ομορφα λογω μεγαλυτερου ογκου..

Προσωπικα ο μονος λογος που θα πηγαινα στο speed θα ηταν για να απολαμβανω τη ροπη του.. κατα τα αλλα.. ολα γερνουν προς το street + οτι μικροτερη μηχανη = φθηνοτερη συντηρηση, μικροτερη καταναλωση κτλ κτλ ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 3:24 μμ.

jimdom"καλα οχι κ 120....κοψε κατι
"


Γιατί να κόψω? Ο άλλος στο ρ1 έκοψε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple or speed triple  

  Από: Sprinter στις 08/07/2010 3:30 μμ.

Ποιά εινα αυτά τα 1000 from japan μωρέ?

Ενα είναι, το CB1000R, και αυτό παρολου που είναι καλότατο μηχανάκι όσο έχει προσωπικότητα (όχι φάτσα) streetfighter και macho άλλο τόσο είναι ο jimdom ζεν πρεμιέ της τηλεόρασης.

Το γιαμάπα ή το νέο Ζ ειναι streetfighter? Το ενα με τη ροπή στο θεό και το άλλο να μη το χαρακτηρίσω (αλλά το χαρακτηρίζει το τελευταίο ebike μια χαρα.....)

Δείχνετε απλώς τη μοτοσυκλετιστική σας ανωριμότητα λέγοντας τέτοιες παπαριές.

Και BTW τα χετε βάλει στο δυναμόμετρο? Γιατί τουλάχιστον με το Χόντα τα χέρια δίνουνε απο όσο έχω δεί. Το γιαμάπα ειναι κινητήρας τελείως άλλης λογικής και το Ζ δε το σχολιάζω.


Πίπες δε καταλαβαίνετε. Οποιος θέλει να καταλάβει τι είναι το speed να ψάξει να βρεί το MOTO με το άρθρο του Ντάνη Φώτου όταν το αγόρασε (κάπου πέρισυ αν θυμάμαι).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: street triple or speed triple  

  Από: tharis στις 08/07/2010 3:33 μμ.

σωστο κι αυτο ..

Αν και με την Arrow το street παει σιγουρα στα 115 .. !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple or speed triple  

  Από: guraki στις 08/07/2010 3:35 μμ.

Sprinter"
jimdom"καλα οχι κ 120....κοψε κατι
"


Γιατί να κόψω? Ο άλλος στο ρ1 έκοψε? "

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Re: street triple or speed triple  

  Από: guraki στις 08/07/2010 3:38 μμ.

Εγω που το ειχα δυναμομετρησει 93 αλογα σκαρτα ειχε δειξει στο στρητ τριπλ παντως...Σιγα μην παει 115 με την Arrow!Οσον αφορα τα γιαπωνεζικα 1000 που αναφερατε συμφωνω με sprinter 100%!!!

Re: street triple or speed triple  

  Από: guraki στις 08/07/2010 3:40 μμ.

Sprinter"
Πίπες δε καταλαβαίνετε. Οποιος θέλει να καταλάβει τι είναι το speed να ψάξει να βρεί το MOTO με το άρθρο του Ντάνη Φώτου όταν το αγόρασε (κάπου πέρισυ αν θυμάμαι)."

O οποιος μετα αρχισε τις παπαριες και αποθεωνε το tuono...

Re: street triple or speed triple  

  Από: tharis στις 08/07/2010 3:49 μμ.

guraki"Εγω που το ειχα δυναμομετρησει 93 αλογα σκαρτα ειχε δειξει στο στρητ τριπλ παντως...Σιγα μην παει 115 με την Arrow!Οσον αφορα τα γιαπωνεζικα 1000 που αναφερατε συμφωνω με sprinter 100%!!!"


Αν ισχυουν τα 108 μαμα .. τοτε σιγουρα παει ..

Το ebike το εχει δυναμομετρημενο στα 95 .. και απ οτι μου ειπε μηχανικος η arrow δινει 5 στον τροχο ..
οποτε αν ισχυουν κι αυτα καπου εκει ειναι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: street triple or speed triple  

  Από: bekris στις 08/07/2010 4:03 μμ.

haris"
guraki"Εγω που το ειχα δυναμομετρησει 93 αλογα σκαρτα ειχε δειξει στο στρητ τριπλ παντως...Σιγα μην παει 115 με την Arrow!Οσον αφορα τα γιαπωνεζικα 1000 που αναφερατε συμφωνω με sprinter 100%!!!"


Αν ισχυουν τα 108 μαμα .. τοτε σιγουρα παει ..

Το ebike το εχει δυναμομετρημενο στα 95 .. και απ οτι μου ειπε μηχανικος η arrow δινει 5 στον τροχο ..
οποτε αν ισχυουν κι αυτα καπου εκει ειναι .."


+2 τροχό κάπου στις 11 ...
-2 σε όλο το υπόλοιπα φάσμα

το έιχε και το moto σε ενα αφιέρωμα για "αξατμίσεις"

Re: street triple or speed triple  

  Από: Native στις 08/07/2010 4:19 μμ.

bekris"

+2 τροχό κάπου στις 11 ...
-2 σε όλο το υπόλοιπα φάσμα

το έιχε και το moto σε ενα αφιέρωμα για "αξατμίσεις""


...Χωρις να αναφερει ποιο προγραμμα φοραει ή τι φιλτρο....ολα σχετικα είναι....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: street triple or speed triple  

  Από: Aris. στις 08/07/2010 5:39 μμ.

Το street θελει πολυ δουλεια για να βγαλει πανω απο 100 πραγματικα αλογα στον τροχο, καπου στα πολυ ψηλα...
Μαμα street βγαζει απο 90 μεχρι 94 τραβηγμενα.
Αυτα δεν ειναι λιγα μιας που το "yamaha600" δεν βγαζει 90 , αλλα 80 και αν ειναι το "S" το απλο βγαζει 70
Απαραδεκτο για τετρακυλιδρο...

Οταν ο σπριντερ ειπε 120 αλογα καταλαβα αμεσως οτι το ελεγε λογω των 197 του R1
197hp μιλανε για το bmw και αυτα στον στροφαλο...
Το R1 παιζει -μαμα- γυρω στα 155-160 τροχο , με καμμια ολοσωμη yoshi και τα συναφη, φτανει max τα 165-170.

Φιλε n.g.k. πιστευω πως εισαι για το speed. Ειμαι σιγουρος θα το εκτιμισεις περισσοτερο απο το R1 , Εχει γκαζι που ουτε το φανταζεται το R1 στις μεσαιες και δεν θα δυσαρεστησει στις ψηλες.
Οντως οπως ειπε και ο kyrkyriakos ειναι ΜΗΧΑΝΗ , ασε που οι ακτινικα 4πιστονες brembo του ειναι ταυλα!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.