O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα

O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: motomad στις 09/05/2010 1:56 μμ.

Είμαι στα πρόθυρα να αγοράσω ένα Tiger 900 (97-98) και αυτο γιατι ολα τα υπολοιπα που ειδα (Vstrom, Transalp, Africa κ.α) δεν ειχαν αυτο το Look το Adventure του εργαλειου που δεν εχει επιδοσεις αλλα ειναι σκληροτραχηλο....


Το 98-μετα ισως να αρεσει σε πολλους ομως εμενα δε μου αρεσει η "στρογγυλοποιηση"....

Μου αρεσει το Tiger διοτι κερδιζει σε Look και λειτουργια κινητηρα εκει που χανουν Africa και TEnere 750....

Ενας δισταγμος ειναι οτι δεν κυκλοφορησε πολυ και ακομα και στο Ebay των αγγλων δε βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα....


Επισης να σημειωσω πως η επιλογη αυτη εγινε γιατι δεν ηθελα να παρω ενα TDM που ειναι μετριο σε ολα ή ενα Vstrom που ειναι αλλεργικο στο χωμα και τα χαλικια....


Ακουω λοιπον και ελπιζω στην βοηθεια σας ... Καλα?Κακα? ειχαν ηλεκτρολ.προβληματα? ειναι δυσκολο στην συντηρηση? Ανετο στο ταξιδι? (στην πολη ισως επιλεξω ενα Scooterοπαπο γιατι υποθετω θα δυσανασχετει ο Τιγρης λογω ογκου)

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: motomad στις 09/05/2010 2:40 μμ.




Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: Aris. στις 09/05/2010 4:05 μμ.

Αφου θα το παρεις που θα το παρεις ... δεν μου δινεις το Buell ?
Παντως για την χρηση που το θες πιστευω θα καραγουσταρεις !
Εκτος αν θες κανα KTM Adventure ...

Απο τεχνικα , δεν εχω γνωση , μπηκα για λιγο spam
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: AndreaSt στις 10/05/2010 12:01 πμ.

Εγω παντως εναμισυ χρονο τωρα δεν εχω αντιμετωπισει ουτε ηλεκτρολ προβληματα ουτε τιποτε αλλο σημαντικο.
Ταξιδευει ανετα με 140-160 και εχω δει μεχρι 220 στο κοντερ. Αυτονομια αναλογα ποσο βαρυ χερι εχεις απο 200-280 χλμ με 20 λιτρα. Στριβει καλα, παει χωμα σχετικα ευκολα (μην περιμενεις να εξαφανιστουν τα 220 κιλα ξαφνικα) και θα ελεγα ειναι ενα τιμιο εργαλειο. Ανταλλακτικα βρισκεις ευκολα (εχουν κυκλοφορησει περιπου χιλια κατα την Τ).

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: makis30 στις 10/05/2010 12:18 πμ.

AndreaS"Εγω παντως εναμισυ χρονο τωρα δεν εχω αντιμετωπισει ουτε ηλεκτρολ προβληματα ουτε τιποτε αλλο σημαντικο.
Ταξιδευει ανετα με 140-160 και εχω δει μεχρι 220 στο κοντερ. Αυτονομια αναλογα ποσο βαρυ χερι εχεις απο 200-280 χλμ με 20 λιτρα. Στριβει καλα, παει χωμα σχετικα ευκολα (μην περιμενεις να εξαφανιστουν τα 220 κιλα ξαφνικα) και θα ελεγα ειναι ενα τιμιο εργαλειο. Ανταλλακτικα βρισκεις ευκολα (εχουν κυκλοφορησει περιπου χιλια κατα την Τ).
"




οταν την συντηρεις σωστα πιστευω δεν εχουν προβληματα αυτα τα μοντελα κατι ξερει ο ανδρεας που δεν την αλλαζει

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/05/2010 9:53 πμ.

AndreaS"[...]μην περιμενεις να εξαφανιστουν τα 220 κιλα ξαφνικα[...]"


να 'ταν μονο 220
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: Sprinter στις 11/05/2010 2 μμ.

Πάντως η Αφρικα είναι σαφώς καλύτερη στο χώμα και σαφώς χειρότερη στην άσφαλτο. Εχω προσωπική εμπειρία και απο τα δύο. Για τα άλλα δύο που ανέφερες δε σχολιάζω γιατί μιλάμε για μηχανάκια
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: motomad στις 11/05/2010 4:03 μμ.

Sprinter"Πάντως η Αφρικα είναι σαφώς καλύτερη στο χώμα "



Προφανως μιλας για την παλια...την 650...

Λες δλδ οτι το 1ης γενιας Tiger ειναι μόνο στο Look "Adventure" & "αγριμι?

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: Sprinter στις 11/05/2010 5:26 μμ.

Μιλάω για το 750. Από τα 750 το πρώτο (RD04) ηταν ελαφρώς καλύτερο στο χώμα από το δεύτερο (RD07). Το 650 βέβαια ήταν καλύτερο και απ' τα δύο.

Ολες οι Αφρικες ειναι καλύτερες στο χώμα από τον Τίγρη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: motomad στις 11/05/2010 6:04 μμ.

Sprinter"Μιλάω για το 750. Από τα 750 το πρώτο (RD04) ηταν ελαφρώς καλύτερο στο χώμα από το δεύτερο (RD07). Το 650 βέβαια ήταν καλύτερο και απ' τα δύο.

Ολες οι Αφρικες ειναι καλύτερες στο χώμα από τον Τίγρη."



Οτι εχει ψηλοτερο κεντρο βαρους ο Τιγρης το ξερω...Αλλα μηχανακι με Off Road (αντε καλα πιο πολυ "adventure") καταβολες θα το καναν τοσο αγαρμπο και ατσουμπαλο?


Στην πολη θα ειναι δυσκολο....στο χωμα θα ειναι δυσκολο.....ε τοτε σε ποια κατηγορια παιζει...?Super Sport-Touring μαζι με Varadero ?




Επισης το ασημενιο πισω ψαλιδι , το φορουσαν ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ μοντελα ; ή τα ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 97-98;

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: AndreaSt στις 11/05/2010 10:55 μμ.

Κατα την ταπεινη μου αποψη οταν αγοραζεις μηχανη 900cc με 200++ κιλα δεν περιμενεις να κανεις enduro.
Στην ασφαλτο ειναι καλη και κινειται σβελτα. Στην πολη το ιδιο, εμενα δεν με εχει κουρασει καθολου (φυσικα το παπι ειναι πιο ευελικτο). Στο χωμα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα πηγαινοντας νορμαλ σε περασματα μικρης δυσκολιας. Δυσκολευεται σε λασπες χαλικια και σαθρο χωμα κυριως λογω βαρους και ασφαλτινων ελαστικων.

Αν θες ενα εργαλειο που να πηγαινει σχεδον παντου αξιοπρεπως, αυτο ειναι!

Ασημενιο ψαλιδι ειχαν τα παλιοτερα μεχρι 96 αν δεν κανω λαθος.

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: motomad στις 11/05/2010 11:23 μμ.

Οπότε αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι '97 ή '98 ...σωστά



Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: gran tiger στις 12/05/2010 8 μμ.

[quote="motomad"]Οπότε αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι '97 ή '98 ...σωστά



[/quote

εμενα σαν καινουργιο μου μοιαζει

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: johnygalan στις 12/05/2010 9:03 μμ.

gran tiger"
motomad"Οπότε αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι '97 ή '98 ...σωστά



[/quote

εμενα σαν καινουργιο μου μοιαζει "
"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: O Γέρος ο Τίγρης...και τα διλλήματα  

  Από: AndreaSt στις 12/05/2010 10:50 μμ.

motomad"Οπότε αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι '97 ή '98 ...σωστά :"


Δεν ξερω αν ειναι 97-98 αλλα φαινεται σε πολυ καλη κατασταση.