ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?

ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 19/03/2010 4:36 μμ.

ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?

Εβλεπα ενα 675 2006 και μου εκανε εντυπωση οτι επανω του εβλεπα αυτα που πρεπει να εχει ενα καθαροαιμο supersport,χωρις υπερβολες και χωρις περιτο βαρος!
den leo tipota!

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 19/03/2010 4:45 μμ.

το νταιτονα 675 του2006 απο τα top 100 bike ηρθε τριτο και στην δευτερη θεση το 675 Street Triple του 2005 και στην πρωτη θεση 1098 του2007

ολα αυτα απο το mcn!

triumph
den leo tipota!

Re: Ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: dimchrist στις 19/03/2010 4:48 μμ.

Μετά από τα 3 χρόνια το 675 δεν έχει δείξει καθόλου τα χρόνια του.
Η βαφή, η συναρμολόγιση και τα υλικά με έχουν αφήσει πλήρως ικανοποιημένο.

υ.γ. Α, και μην εμπιστεύεσαι το mcn (more crap news)

Triple Way

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 19/03/2010 4:52 μμ.

aaaa το αλο δεν σας το ειπα οτι σε ενα τεστ που εγινε αναμεσα 848-675-gsxr750 το mcn προτιμα το daytonα:confused !!!
den leo tipota!

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: Aris. στις 19/03/2010 5:54 μμ.

Οταν αναφερομαι στο θεμα "ποιοτητα μιας μηχανης" παιρνω σαν γνωμονα τις μικρολεπτομεριες και μικροδιαφορες που παρουσιαζουν οι διαφορες εταιριες οσων αφορα μηχανες της ιδιας κατηγοριας.

Παραδειγματος χαρην : θελω ο κεντρικος διακοπτης να μην γινει ξεχαρβαλωμενη κουδουνιστρα μετα απο 2χρονια χρησης οπως -ας πουμε του Vstrom ...

θελω μετα απο 2 χρονια χρησης τα μπουτον κορνας και switchkill να μην γινουν απο Κοκκινα , ανοιχτο ροζ...
(θελε... εχουν ηδη γινει)

θελω να εχει απο μαμα , σωληνακια υψηλης

θελω οι βαλβιδες αερως ελαστικων να ειναι γωνιακες για ευκολη χρηση και οχι οπως οι περισοτερες μηχανες μεσαιας κατηγοριας με κοστος 6000~9000 που της εχουν ισιες και σου βγαζουν το λαδι να φουσκωσεις τα λαστιχα...

θελω το χρωμα ποιοτικο-ζωηρο με αντοχη και ας ειχε και λιγη περλα.. Οπως -ας πουμε- το ζαχαρι-ασπρο με περλα του gsxr600 .
Ανθεκτικο διχνει μεν... οχι και τοσο ξεχωριστο δε...

θελω τα αυτοκολλητα decals να ειναι ποιοτικα και οχι φθηνα και προχειρα κολλημενα απο πανω .Δηλαδη ... χρωμα-βερνικι-αυτοκολλητο-βερνικι. Δεν εχω παραπονο σε αυτο... (βλεπε viewtopic.php?f=3&t=1161 )

Θελω τα μαμα λαστιχα να ειναι οσο το δυνατον ποιοτηκα και οχι με το που αγορασεις την μηχανη... βουρ για αλλαγη ... Ουτε εδω εχω παραπονο.

Θελω διαφανα κρυσταλα στα φλας με πορτοκαλι λαμπακι και οχι πορτοκαλι -ντεμοντε- κρυσταλο με λευκο λαμπακι..... (κανενα παραπονο)

Θελω μαρσπιε συνοδηγου σκληρα κατα το ανοιγμα τους με το χαρακτηριστικο *ΚΛΙΚ* - κουμπωμα στο τελος και οχι μετα απο 1-2 χρονια να μισοανοιγουν μονα τους...(κανενα παραπονο)

θελω διαφανο μαμα κολοφαναρο με κοκκινα leds και οχι κοκκινο κολοφαναρο με εναν λευκο, μεγαλο γλομπο μεσα (γλομπο μπορει να μην ειχε, αλλα ουτε διαφανο κρυσταλο ειχε)

Δεν θελω ξεχαρβαλωμενο πορτακι κλειδαριας ταπας ντεποζιτου ,Θελω η κλειδαρια ντεποζιτου να ειναι μαλακη και να μην παλευεις για να το ανοιξεις οπως επισεις θελω να στεκεται κατακορυφα μονη της η εν λογω ταπα στον ανεφοδιασμο βενζινης για να μην αναγκαζεσαι να την κρατας συνεχεια με το χερι για να μην πεσει (κανενα παραπονο)

θελω η σελα να κλεινει με ενα ελαφρυ πατηματακι με το μικρο μου δαχτυλο και οχι να αναγκαζομαι να πηδαω ολοκληρος στη σελα για να κλισει. (κανενα παραπονο)

Θελω να ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε οι αναβατες να γλιτωνουν μεγαλο μερος απο την εξωτερικη θερμοτητα που βγαζει ο κινητηρας και οχι να δουλευει το βεντιλατερ και να σου 'ρχετε λιποθυμια απο τα ντουμανια
(για ποιον βαραει η καμπανα...)

θελω να τα οργανα του να σου παρεχουν ολες τις απαραιτητες πληροφοριες , ενδειξη σταθμης βενζινης ας πουμε... .

Θελω να εχει υδραυλικο συμπλεκτη

Θελω η κορνα να ειναι καθαρη και δυνατη και οχι να ακουγεται σαν Yugo zastava 20ετιας.

Ολα τα υπολοιπα... κινητηρας-στησιμο-εμφανιση-κοστος-αναρτησεις-απαιτησεις ειναι πληροφοριες που τις γνωριζεις εξ'αρχης απο τον κατασκευαστη , το internet και τα περιοδικα.


================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: Aris. στις 19/03/2010 5:56 μμ.

pin"aaaa το αλο δεν σας το ειπα οτι σε ενα τεστ που εγινε αναμεσα 848-675-gsxr750 το mcn προτιμα το daytonα:confused !!! "


Αυτο το πιστευω...

Το 848 ειναι πατατα...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: triplepower στις 19/03/2010 7:45 μμ.

Aris."
pin"aaaa το αλο δεν σας το ειπα οτι σε ενα τεστ που εγινε αναμεσα 848-675-gsxr750 το mcn προτιμα το daytonα:confused !!! "


Αυτο το πιστευω...

Το 848 ειναι πατατα..."

Οχι κ το 848 πατατα.....Πιστευω οτι το 848,1098 και το 675 ειναι απο τα ομορφοτερα κ δυνατοτερα ss

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 19/03/2010 7:55 μμ.

[quote="triplepower":36yxzjix]
Aris."
pin"aaaa το αλο δεν σας το ειπα οτι σε ενα τεστ που εγινε αναμεσα 848-675-gsxr750 το mcn προτιμα το daytonα:confused !!! "


Αυτο το πιστευω...

Το 848 ειναι πατατα..."

Οχι κ το 848 πατατα.....Πιστευω οτι το 848,1098 και το 675 ειναι απο τα ομορφοτερα κ δυνατοτερα ss[/quote:36yxzjix]

den leo tipota!

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: Aris. στις 19/03/2010 10:40 μμ.

Εγω παντως στο τεστ ραϊντ του 848 αν και δικυλινδρο, μεχρι τις 7000 στροφες ... κοιμοταν ...
Μαζι του και γω...
Ομορφο μπορει να ηταν , φρενα δολοφονους για την Ελληνικη ασφαλτο , επισεις ειχε ...
Οσο για τη θεση σωματος... αποκλειστικα και μονο για πιστα ...
Καρποι να χτυπανε στο ρεζερβουαρ και τα μαρσπιε οδηγου λες και ηταν του συνοδηγου !(ψηλα και πισω)
Ισως να ημουν αμαθος απο SS αν και εχω ανεβει και σε κανα 2 ακομα...
Δεν ηταν τοσο "χάλι" ...
Χαμογελασα ξανα οταν ανεβηκα στο τριπλ για να γυρισω πισω
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: bonnie στις 21/03/2010 1:03 πμ.

Aris."Οταν αναφερομαι στο θεμα "ποιοτητα μιας μηχανης" παιρνω σαν γνωμονα τις μικρολεπτομεριες και μικροδιαφορες που παρουσιαζουν οι διαφορες εταιριες οσων αφορα μηχανες της ιδιας κατηγοριας.

.........
Ολα τα υπολοιπα... κινητηρας-στησιμο-εμφανιση-κοστος-αναρτησεις-απαιτησεις ειναι πληροφοριες που τις γνωριζεις εξ'αρχης απο τον κατασκευαστη , το internet και τα περιοδικα.
"



συμφωνω μαζι σου απολυτα.. οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα στην τελικη...
αν κ εχω κλασικο, η μονη μου σχετικη εμπειρια ηταν με χαρλει, οποτε δεν μπορω καν να μιλησω..

η αληθεια ειναι ομως πως αρκετα πραγματα πανω στο μηχανακι μου θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο προσεγμενα, αρκετα τα αναφερεις εσυ πιο πανω... οι λαμπες, οι βαλβιδες αερως ελαστικων, τα λαστιχα.. πολλα! ααα.. εμενα η σελα βγαινει με 2 βιδες απο κατω.. παρανοια κανονικη!! και για να βαλω τον κοκοβιο, πρεπει να βγει η σελα!

πιθανως ομως καποια απο αυτα ειναι θεμα αισθητικης κ επειτα πρακτικα. τα κριτηρια κατασκευης μοτοσυκλετων ποικιλλουν... οπως κ η χρηση της καθε μηχανης.
παρε τα ducati για παραδειγμα. κορυφαια μηχανακια σε στησιμο, αναρτησεις, κλπ.. αλλα απο κουσουρια.. αστο καλυτερα..
πιθανως ολα ειναι σχετικα στην μηχανοκινητη ζωη!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: nfot στις 21/03/2010 2:01 πμ.

Εμενα μου τη δινει οτι απο τον αριστερο ηλεκτρικο πολυδιακοπτη, ενω εχει αφαιρεθει ο διακοπτης των φωτων, δεν ξανασχεδιαστηκε, αλλα απλα μπηκε ενα πλαστικο καλυμα στη θεση του. Σιγα το κοστος πια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 21/03/2010 8:29 μμ.

η καθε εταιρια εχει και τα δικα τις κουσουρια...αλλα κι αυτο ειναι σχετικο!
το θεμα ειναι οτι τα triumph θεωριτικα για (μερικους) ειναι χαμηλα ποιοτικα αλλα για αυτους που ξερουνε εχει αυτα που πρεπει να εχει και ειναι γαμω τα μηχανακια,κανουν την δουλεια τους ειτε στον δρομο ειτε στην πιστα αψογα!!!
den leo tipota!

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: Aris. στις 21/03/2010 8:44 μμ.

nf"Εμενα μου τη δινει οτι απο τον αριστερο ηλεκτρικο πολυδιακοπτη, ενω εχει αφαιρεθει ο διακοπτης των φωτων, δεν ξανασχεδιαστηκε, αλλα απλα μπηκε ενα πλαστικο καλυμα στη θεση του. Σιγα το κοστος πια."



Μπηκες στο νοημα !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: pinto στις 22/03/2010 6:33 μμ.

nf"Εμενα μου τη δινει οτι απο τον αριστερο ηλεκτρικο πολυδιακοπτη, ενω εχει αφαιρεθει ο διακοπτης των φωτων, δεν ξανασχεδιαστηκε, αλλα απλα μπηκε ενα πλαστικο καλυμα στη θεση του. Σιγα το κοστος πια."


αυτο εχει γινει και στη ντουκατι,σε 749-999 στην δεξια πλευρα ομως!
den leo tipota!

Re: ποσο ποιοτικα ειναι τα triumph?  

  Από: triplepower στις 27/03/2010 10:48 πμ.

Εμενα με την έδωσε παρα πολυ το οτι δεν έχει ενδειξη βενζινης!!8χιλιαρικα μηχανακι κ δν εχει κατι π εχουν κ τα πιο ερημι σκουτερακια!ειναι τοσο ακριβο για την εταιρεια ή χαλαει την γεωμετρια κ το βαρος της μηχανησ???
Αλλα απο κουβεντες με αλλους <<καβαλαρηδες>> πολλοι ειναι που δεν εχουν!