Το πήρα, το πήρα!

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: ATN PANOS στις 11/03/2010 3:49 μμ.

καλόριζικο!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: AndreaSt στις 11/03/2010 6:36 μμ.

Καλοριζικο !!

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: tamis στις 11/03/2010 10:52 μμ.

Μ' αρεσει! μπράβο ρε καλοτάξιδο αγρατσούνιστο και πάντα με ένα φαρδύ πλατύ χαμόγελο όταν το καβαλάς!!!
White Tiger on the road...

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: grgasteus στις 11/03/2010 11:34 μμ.

καλορίζικο φίλε ! ! !καλά να περάσετε μαζί....
τι μου θύμισες τώρα . . . Αυτό πρέπει να είναι το διαφημιστικό της Triumph στην ελλάδα. Με την μαμα βαφή αν το γραντζουνούσες . . . σου λύγιζε το κλειδί. Το είχε ένα παιδί στα ΤΕΙ Ηρακλείου το 1993-1997 και το χρώμα του δεν είχε αλλάξει καθόλου. Και εγώ με το γιαπωνέζικο γυάλιζα και κέρωνα νόμιζα οτι με πειράζαν οι ρακές εκεί κάτω . . . μ@λ@κι@ μου που τις έκοψα . . . το γιαπωνέζικο έπρεπε να πετάξω γαμώτο
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: spypetr στις 12/03/2010 1:56 πμ.

καλορίζικο και καλοτάξιδο..............

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: bonnie στις 12/03/2010 2:12 πμ.

καλοριζικο, πανεμορφο ειναι!!
welcome to the british style..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Case στις 18/03/2010 10:11 πμ.

Μπράβο Μιχάλη, καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Το Trident ήταν το πρώτο μηχανάκι της Triumph που είχα ερωτευτεί μικρός. Το είχε ενας γείτονας στην παλιά μου γειτονιά σε racing green και μου έτρεχαν τα σαλια κάθε φορά που το έβλεπα...
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Polymhxanos στις 09/04/2010 6:09 μμ.

Ευχαριστώ όλους.

Εν τω μεταξύ, το trident έκανε τις βολτούλες του.

Έχει τόσο ευχάριστες μεσσαίες που στην καθημερινή χρήση δεν χρειάζεσαι ΠΟΤΕ πάνω από 6000 rpm. ΠΟΤΕ!

Μόνο όταν χρειαστεί να κυνηγήσεις κάναν γρήγορο χρειάζεται να ανεβάσεις παραπάνω. Τότε όμως ο ήχος αλλάζει, και αγριεύει τρομερά, μαζί με το ''γύρισμα'' του μοτέρ εμφανίζεται και ένας βρυχηθμός σαν άγριου ζώου, όταν δε πλησιάζει στις 10.000rpm ο ήχος είναι λες και ακούς lambo V12, βοηθάει βέβαια και η εξατμισούλα που είναι μελωδική (όχι ενοχλητική όμως).

Μέσα στον Μάρτιο πήγε Γιάννενα. Μοτοσυκλέτα καλοσυντηρημένη ποτέ χαλασμένη λέει ένα ρητό, και πράγματι έτσι έγινε. Λάδωσα αλυσίδα, έβαλα βενζίνη, έβαλα μπροστά, ΠΗΓΑ. ''Που θα πας με το μπουρδέεεεελο, κοίτα να έχεις οδικήηηηη, θα μείιιινεις'' και διάφορα άλλα τέτοια από γνωστούς και φίλους. Αμ δε. Ούτε ένα κιχ, ούτε έστω ένας δισταγμός σε κάποιο ρελαντύ σε όλη την διαδρομή, ΤΙΠΟΤΑ, διαστημόπλοιο Viking της Nasa το trident. Όχι απλά δεν έκανε κιχ, δεν έδωσε ΠΟΤΕ ούτε στο ελάχιστο, την παραμικρή αίσθηση , ότι μπορεί να χαλάσει κάτι. Α, και έβρεχε κιόλλας στο δεύτερο μισό της διαδρομής

BTW πρέπει να έχει 22 λίτρα ντεπόζιτο, πράγμα που σημαίνει ότι με 140ρες στην εθνική, έβγαλε 330 km να γυρίσει ρεζέρβα, λίγο πριν την Αμφιλοχία Απίθανη αυτονομία, αυτοκινητάδικη σχεδόν και σε κάθε περίπτωση κάτι πρωτόγνωρο για εμένα, που μετά τα 150, 160 έχω μάθει να ψάχνω βενζινάδικο...

Έχει ένα θέμα με την οδική του συμπεριφορά, βγάζει κουνηματάκια, νάναι ο τροχός λίγο στραβός, νάναι ζυγοστάθμιση, νάναι κανά ρουλεμάν, μια φορά η αίσθηση του μπροστινού είναι λίγο virago-shadow-harley για τα γούστα μου, αλλά όταν το σημείο αναφοράς μου είναι το RVF με HRC setup στις αναρτήσεις του, ε δεν φταίει μάλλον το καημένο το trident... Θα έλεγα ότι θα το ψάξω, αλλά>>>>





>>> αλλά το trident δεν πήγε Γιάννενα για βόλτα. Πήγε για να πουληθεί εκεί, σε ενδιαφερόμενο.

Να το χαίρεσαι φίλος, μακάρι να είχα το γκαράζ που ονειρεύομαι, να το κράταγα και αυτό. Και μόνο για τον ήχο του μεταξύ DB9 και DiabloGT, όταν περνάει τις 7000rpm αρκεί σαν λόγος

Ξετραιουμφιάστηκα, αλλά όχι για πολύ, χε χε χε, είναι στον δρόμο το επόμενο.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Polymhxanos στις 09/04/2010 6:19 μμ.

Εν τω μεταξύ, πήρα για τιμή ξεφτίλα, ένα VFR400-nc24 να το αναστήσω και να γίνει low budget project-ακι να περνάω την ώρα μου... Ή αν χρειαστεί ανταλλακτικά για το δικό μου.



Το είχε πάρει το μάτι μου πέρσυ το καλοκαίρι να στέκεται εκεί, το είχα γράψει κάπου στην μνήμη μου...

Φέτος πέρασα, άφησα σημείωμα για τον ιδιοκτήτη, ντριιιιν το τηλέφωνο την επόμενη... Χωρίς τιμή και κώδικα, παρατημένο 5 χρόνια στον δρόμο, από ιδιοκτήτη ΟΚΟΜΟΕ , το παράτησε 5 χρόνια και ούτε την κάνουλα της βενζίνης δεν έκλεισε ΕΝΩ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ και το έβλεπε κάθε μέρα !!!!!

Ντεπόζιτο και τρόμπα-κάνουλα off, αλλά το υπόλοιπο θέλει στοργή-περιποίηση-αγάπη και έχει να δώσει... Χάλασε -λέει- η μίζα και δεν ασχολήθηκα (ο ιδιοκτήτης), εγώ και μίζα και κόμπλερ και ρελέ μίζας διαθέτω περίσσεια, και πολύ εύκολα αλλάζουνε τα συγκεκριμένα εξαρτήματα στο μοτέρ αυτό... Το έχω το προαίσθημα βέβαια και σχεδόν ΠΑΝΤΑ μου βγαίνει σε τέτοια θέματα, το ρελέ των 5 ευρώ θα είναι χαλασμένο και τζάμπα το παράτησε ο ΟΚΟΜΟΕ, αλλά θα το δούμε στο λύσιμο...

Μου δίνει ο ιδιοκτήτης το κλειδί, το βάζω, γυρνάω, και μετά από 5 χρόνια ΕΝΤΕΛΩΣ παρατημένο, ανάβει -αμυδρά μεν αλλά ανάβει- το κόκκινο φως της πίεσης λαδιού. Βάζω νεκρά, ανάβει λίγο και το πράσινο της νεκράς. Σαν να μου μιλάει το μηχανάκι, άιντε, θέλω να ζήσω, κάνε με να ζωντανέψω, λες κι έχει ψυχή το άτιμο, ή απλά είδα πολύ cristine μικρός και μέχει εππηρεάσει

Εν αρχή είναι το λύσιμο-πλύσιμο-καθάρισμα-δέσιμο και βλέπουμε...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Aris. στις 09/04/2010 7:09 μμ.

Ε, ενταξει ... δεν μπορεις να τον πεις ΟΚΟΜΟΕ επειδη δεν εχει τις τασεις σαδομαζοχισμου σου...

O ανθρωπος το ειδε γερασε , το βαρεθηκε , δεν ασχοληθηκε , το παρατησε ....
"ολο και καποιος χαζος θα βρεθει να με απαλλαξει" σκεφτηκε ...






























Πλακιτσα κανουμε ε ! Καλοριζικο και καλο .... κουραγιο !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Sprinter στις 09/04/2010 8:05 μμ.

Polymhxanos"


Έχει τόσο ευχάριστες μεσσαίες που στην καθημερινή χρήση δεν χρειάζεσαι ΠΟΤΕ πάνω από 6000 rpm. ΠΟΤΕ!

Μόνο όταν χρειαστεί να κυνηγήσεις κάναν γρήγορο χρειάζεται να ανεβάσεις παραπάνω. Τότε όμως ο ήχος αλλάζει, και αγριεύει τρομερά, μαζί με το ''γύρισμα'' του μοτέρ εμφανίζεται και ένας βρυχηθμός σαν άγριου ζώου, όταν δε πλησιάζει στις 10.000rpm ο ήχος είναι λες και ακούς lambo V12, βοηθάει βέβαια και η εξατμισούλα που είναι μελωδική (όχι ενοχλητική όμως). "


Ρε Πολυχόντα, πολύ χαιρόμαστε που σ' άρεσε, αλλά όλα αυτά που λές εμείς τα ξέρουμε χρόνια μια και έτσι ειναι αυτός ο κινητήρας από γεννησιμιού του μέχρι τώρα που ειναι 1050. Εσύ δεν τά 'ξερες
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: mixalakis στις 11/04/2010 6:54 μμ.

Πολύ λίγο το κράτησες το αγγλάκι.

Πρέπει να πάρεις ένα και να το κρατήσεις.


By the way, ένας φίλος μου έχει ένα vfr 750 του 93 νομίζω, παρατημένο εδώ και 2 χρόνια. Λες να αξίζει ένα φτιάξιμο;

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Polymhxanos στις 11/04/2010 8:58 μμ.

'93 χμμμ , οπότε μιλάμε για Rc36 αλλά ποιό από τα δύο;

Rc36 όπως αυτό;


ή RC36II σαν αυτό;


Αν το πρώτο και φτιάχνεται και αναβαθμίζεται και μακάρι νάχαμε (αν και είναι το πιο βαρύ και ψόφιο-άνευρο VFR ever..)

Αν το δεύτερο πες του, άχρηστο-για πέταμα-τζιζας, οπότε να το πουλήσει σε εμένα πες του, όσο πιο γρήγορα γίνεται
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: Aris. στις 11/04/2010 11:54 μμ.

[youtube:262rg8z4]dRdIZ2kt7wk[/youtube:262rg8z4]
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Το πήρα, το πήρα!  

  Από: dimchrist στις 12/04/2010 10:14 πμ.

Καλορίζικο Μιχάλη και καλά μαστορέματα.

Ελπίζω το επόμενο project να είναι βρετανικό.

Triple Way