Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville

Δημοσίευσηαπό bonnie » 04 Φεβ 2010, 21:39

καλησπερα!

δεν ξερω την ηλικια του φιλου σου.. αλλα αφου θα την παρει καινουρια εχει αρκετες επιλογες "στησιματος", αναλογα με τις αναγκες του.

1. αν μιλησουμε για τις bonn του 2009-2010, οι επιλογες του ειναι 2 κατα βαση:
bonneville black - χωρις δηλαδη ενα τονο χρωμιομενες επιφανειες επανω!- ,
bonneville T100 - ιδια, αλλα γυαλιστερη λογω χρωμιου! α, κ με στροφομετρο στα plus!- . πρεπει να παιζει και special edition, χωρις φοβερες διαφορες ομως, παρα μονο χρωματικα.
ολες στα 865cc. αναλογα με την εκδοση αλλαζουν καπως τα περιφερειακα. ριξε μια ματια κ εδω:

http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... ville.aspx
http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... lleSE.aspx
http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... eT100.aspx

2. abs?? ναι, οκ... :lol1 διπιστονες και μονη δισκοπλακα. αρκουν για αυτο που ειναι το μηχανακι παντως! make yourself comfortable! :right

3. εγω αυτη την μηχανη την εχω ευχαριστηθει οσο τιποτα. "παπι σκυλι" μεσα στην πολη, και οσο για ταξιδια.. δεν υπαρχει καλυτερο!! ροπη ατελειωτη, ταχυτητα εχω δει μεχρι 195 (μετα αρχισα να νιωθω οτι θα διαλυθω!), δεν κουραζεται ποτε, εχω δεν κουραζομαι ποτε, αυτονομια γυρω στα + - 200χλμ..
δεν εχω κανενα παραπονο. νομιζω οτι μπορει να κανει περισσοτερα απο οσα φαινεται.. :wink:

4. υπαρχουν ανεμοθωρακες after market της triumph. απο μικρο μασκακι (που εχω εγω!) μεχρι κ το παππουδιστικο μισο χιλιομετρο παρμπριζ! διαλεγεις κ παιρνεις!! το μικρο παντως, κατι ψιλοκανει! κοβει λιγο απο τον αερα που χτυπαει στον θωρακα. οπως κ να εχει, εισαι αρκετα ορθιος πανω στην μηχανη, οποτε μονο το μεγαλο θα εκανε τρελη δουλεια. αλλα ειναι θεμα αισθητικης απο κει κ επειτα..
δεν με εχει ενοχλησει ποτε παντως κατι τετοιο.

5. ειναι ευκολη, αλλα αρκετα βαρια. εχει τις ιδιαιτεροτητες της. στριβει, αλλα για να την μαθω πως σκατα στριβει ΣΩΣΤΑ ολο αυτο πραγμα, μου βγηκε η ψυχη! την ροπη της την δαμασα μετα απο αρκετο καιρο... μεσα στην πολη ειναι ευκολη, αλλα θελει κ αυτη τον τροπο της, οπως καθε εμψυχο στον κοσμο τουτο!

να την κανει ενα test ride πρωτα, καλο θα ηταν! η μηχανη ειναι πανεμορφη κ αξιζει τα λεφτα της! συναγωνιζεται ανετα ενα σωρο "wanna be μηχανακια"!
οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαι!!
στριβω, αρα υπαρχω... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph thruxton black racer

Δημοσίευσηαπό ad1 » 04 Φεβ 2010, 23:03

ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......
απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης
Άβαταρ μέλους
ad1
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 abs
Όνομα: Αντωνης

Δημοσίευσηαπό bonnie » 04 Φεβ 2010, 23:12

ad1 έγραψε:ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......
απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης

oi διαφορες ειναι μονο εμφανισιακα. νικελ, στροφομετρο extra, διχρωμιες, πλαινα προστατευτικα στο τεποζιτο, κατι τετοια... τα οποια κοστιζουν συνηθως και παραπανω.
απο τιμες παιζουν τα εξης..

Modern Classics

Bonneville black – 8.490€
Bonneville S.E. – 9.490€
Bonneville S.E. (δίχρωμο) – 9.690€
Bonneville T100 – 10.390€

Scrambler – 9.790€ Thruxton – 10.290€

να σου πω την αληθεια, τα μοντελα του 2008 εχουν καλυτερες ζαντες!! :whistle
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό ad1 » 05 Φεβ 2010, 20:29

bonnie έγραψε:
ad1 έγραψε:ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......

oi διαφορες ειναι μονο εμφανισιακα. νικελ, στροφομετρο extra, διχρωμιες, πλαινα προστατευτικα στο τεποζιτο, κατι τετοια... τα οποια κοστιζουν συνηθως και παραπανω.
απο τιμες παιζουν τα εξης..

Modern Classics

Bonneville black – 8.490€
Bonneville S.E. – 9.490€
Bonneville S.E. (δίχρωμο) – 9.690€
Bonneville T100 – 10.390€

Scrambler – 9.790€ Thruxton – 10.290€

ξερεις που μπορω να βρω τι ακριβως παραπανω/διαφορετικο εχει η μια εκδοση απο την αλλη??? οι διαφορες στις τιμες καθε εκδοσης δεν ειναι κ μικρες...
Άβαταρ μέλους
ad1
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 abs
Όνομα: Αντωνης

Δημοσίευσηαπό tm2046 » 06 Φεβ 2010, 23:34

Φίλε μου γεια σου εγώ πήγα στην ηλιοφολ και έκανα τεστ τραιβ και έχω τις εξής εντυπώσεις α) η μηχανή σαν σύνολο είναι πανέμορφη αλλά β) έχει πολύ σκληρή σέλα που κουράζει εύκολα γ) είναι χαμηλή μηχανή δ) και τα φρένα, αν και είναι δυνατά ο πίσω τροχός μπλοκάρει εύκολα σε χαμηλές ταχύτητες ε) οι αναρτήσεις είναι σκληρές το νιώθεις στο σώμα σου τις ανωμαλίες του δρόμου ζ) η τιμή της είναι πολύ υψηλή με ζελατίνα ,πλαϊνές τσάντες , διπλό σταντ , και σχάρα από 8500€ βασική έκδοση πήγε στις 10500€ :swear1 εγώ θα τα έδινα αν είχε καλύτερη ανάρτηση - φρένα ,αλλά δεν έχει!!! :( ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΟΟΟΣΣΣ :cry1 :cry1 ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :lol1 :lol1
tm2046
Newbie
Progress to next rank:
12%

Μοτοσυκλέτα: honda cbf 600

Δημοσίευσηαπό bonnie » 07 Φεβ 2010, 17:11

η αληθεια ειναι οτι οι αναρτησεις ειναι λιγο.. καπως.. αλλα οχι τραγικα καπως! εγω σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη των μπροστινων λαδιων, να βαλω σκληροτερα.. την πισω αναρτηση την εχω σφιξει μεχρι την τελευταια θεση που εχει.
αν δω οτι κ παλι δεν με ικανοποιει, και φυτρωσουν τιποτα λεφτα στον κηπο μου, θα αλλαξω αναρτησεις. ονειρευομαι ohlins απο περσι.. :loco

σελα μπορεις να αλλαξεις με την gel. δεν ειναι κακη παντως αυτη που εχει, εγω εχω κανει 32000 χλμ εκει πανω!! ετοιμαζομαι για τζελ ομως πια..

το μοντελο του 2009 και ισως και του 2010 ειναι χαμηλοτερο απο τα προηγουμενα. αυτο λεει εγινε για πρακτικους λογους. αμα εχεις 19αρα ζαντα, που πας ρε καραμητρο να μπεις στην στροφη με 150?? :loco :loco
χαμηλωνοντας το κεντρο βαρους της μηχανης, φανταζομαι οτι διευκολυνει την οδηγικη συμπεριφορα.
εμενα δεν μ αρεσει χαμηλο παρολα αυτα. :secret

τα φρενα ειναι οκ. δεν μου εχει μπλοκαρει ποτε ο πισω. για 250 κιλα μηχανακι και διπιστονες, τα φρενα νομιζω ειναι ικανοποιητικα. για μενα τουλαχιστον! :wink:
αν θες να τα βελτιωσεις, παντα υπαρχουν επιλογες βεβαια! :wink:

ε, αμα θες σχαρα, ψηλη ζελατινα, διπλο σταντ, ειναι λογικο να πληρωσεις τοσα λεφτα παραπανω!!! αφενος ειναι ευρωπαικο μηχανακι, οι διαφορες στις τιμες ειναι λιγο πολυ γνωστες.. :loco
αφετερου, τοσα πραματα βαζεις πανω!!! δεν ειναι υπερβολικες νομιζω οι τιμες...
οκ, για τις βαλιτσες, ισως ειναι λιγο βεβαια.. :whistle

υπηρχε μια προσφορα στην Τ με καθε αγορα, νομιζω ειχε δωρο κατι πραγματα. δεν ισχυει πια? ρωτα το!

στο triple εδινε δωρο το καρινακι και το μασκακι νομιζω. ισως και κατι ακομα, δεν θυμαμαι.
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό ATN PANOS » 07 Φεβ 2010, 17:21

προσφορες τελος!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.
Άβαταρ μέλους
ATN PANOS
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675
street triple

Δημοσίευσηαπό bonnie » 07 Φεβ 2010, 17:26

ATN PANOS έγραψε:προσφορες τελος!!!!

λιτοτητα φιλε μου...

:plaf
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό tm2046 » 07 Φεβ 2010, 21:59

Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ :salut1 για τις πληροφορίες θέλω όμως να σε παρακαλέσω να μου πεις περισσότερα πράγματα για τη Bonneville όπως μηχανικές βλάβες τριγμούς –κραδασμούς που πιστεύω ότι δεν έχει γιατί είναι πολύ ποιοτική μηχανή αναμφισβήτητα :right , πως πάει από κρατήματα- συμπεριφορά στις ανοικτές στροφές τη ΄΄ έχεις΄΄ τη μηχανή πάντα σε όλες τις συνθήκες βροχή κλπ δηλαδή με δυο λόγια σου μεταδίδει ασφάλεια και καλή πληροφόρηση πρέπει εδώ να σου πω ότι δεν είμαι κάποιος που πέφτει φέτες στις στροφές πλέον είμαι 51 χρονών αλλά η μηχανή είναι για μένα τρόπος ζωής και ελευθερίας και ας πηγαίνω με 80χλμ πάντως μόλις τη πάρω που θα τη πάρω θα ξεσκιστώ στα ταξίδια :salut1
tm2046
Newbie
Progress to next rank:
12%

Δημοσίευσηαπό johnygalan » 07 Φεβ 2010, 23:30

tm2046 έγραψε:Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ :salut1

Μάλλον θέλεις να πείς φίλη μου bonnie :mrgreen
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
Άβαταρ μέλους
johnygalan
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 - YAMAHA YBR

Δημοσίευσηαπό tm2046 » 07 Φεβ 2010, 23:46

johnygalan έγραψε:
tm2046 έγραψε:Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ :salut1

Μάλλον θέλεις να πείς φίλη μου bonnie :mrgreen

συγνωμη :plaf :plaf
tm2046
Newbie
Progress to next rank:
12%

Δημοσίευσηαπό bonnie » 08 Φεβ 2010, 12:49

καλημερα! αν κ πιστευω οτι αν δεν την δοκιμασεις εσυ ο ιδιος, τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο, θα επαναλαβω οτι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι, χωρις προβληματα που, ισως, καποιος να περιμενε να βγαλει ενα ευρωπαικο μηχανακι, με αντοχες ακομα κ κατω απο σκληρες συνθηκες - βροχη τιγκα, κρυο (πηρε αμεσως μπροστα!).
η μηχανη στριβει ετσι οπως δεν φανταζομουν για classic bike, εχω ξυσει μαρσπιε, αυτο σου λεω μονο.
σου μεταδιδει ασφαλεια, αλλα με ενα ζευγαρι καλυτερα λαστιχα ακομα περισσοτερη, ειμαι σιγουρη!

τεχνικα, το μονο παραπονο που ειχα ποτε ηταν με την μπαταρια κ τον ανορθωτη. εκαψα ανορθωτη μεσα σε 1,5 χρονο, αλλα δεν ξερω γιατι. μικρο το κακο ομως, εγγυηση κ ολα κομπλε!

κανω πολλα ταξιδια, προσπαθω να βρισκω χρονο οσο μπορω, η μηχανη ειναι τροπος ζωης για μενα, και δεν θελω να με φανταστω χωρις αυτη! καποια στιγμη σκεφτηκα να την πουλησω να παρω κατι "γρηγορο".. αλλα δεν μου παει! ενα τετοιο μηχανακι δεν το αποχωριζεσαι τοσο ευκολα...

αντε, με το καλο! μην περιμενεις να βρεις τα παντα εδω μεσα, η μηχανη ειναι αισθηση, πρεπει να την ζησεις! :wink:
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης