τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: ad1 στις 05/02/2010 7:29 μμ.

bonnie"
ad1"ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......
απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης"
"


oi διαφορες ειναι μονο εμφανισιακα. νικελ, στροφομετρο extra, διχρωμιες, πλαινα προστατευτικα στο τεποζιτο, κατι τετοια... τα οποια κοστιζουν συνηθως και παραπανω.
απο τιμες παιζουν τα εξης..

Modern Classics

Bonneville black – 8.490€
Bonneville S.E. – 9.490€
Bonneville S.E. (δίχρωμο) – 9.690€
Bonneville T100 – 10.390€

Scrambler – 9.790€ Thruxton – 10.290€


ξερεις που μπορω να βρω τι ακριβως παραπανω/διαφορετικο εχει η μια εκδοση απο την αλλη??? οι διαφορες στις τιμες καθε εκδοσης δεν ειναι κ μικρες...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 06/02/2010 10:34 μμ.

Φίλε μου γεια σου εγώ πήγα στην ηλιοφολ και έκανα τεστ τραιβ και έχω τις εξής εντυπώσεις α) η μηχανή σαν σύνολο είναι πανέμορφη αλλά β) έχει πολύ σκληρή σέλα που κουράζει εύκολα γ) είναι χαμηλή μηχανή δ) και τα φρένα, αν και είναι δυνατά ο πίσω τροχός μπλοκάρει εύκολα σε χαμηλές ταχύτητες ε) οι αναρτήσεις είναι σκληρές το νιώθεις στο σώμα σου τις ανωμαλίες του δρόμου ζ) η τιμή της είναι πολύ υψηλή με ζελατίνα ,πλαϊνές τσάντες , διπλό σταντ , και σχάρα από 8500€ βασική έκδοση πήγε στις 10500€ εγώ θα τα έδινα αν είχε καλύτερη ανάρτηση - φρένα ,αλλά δεν έχει!!! ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΟΟΟΣΣΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 07/02/2010 4:11 μμ.

η αληθεια ειναι οτι οι αναρτησεις ειναι λιγο.. καπως.. αλλα οχι τραγικα καπως! εγω σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη των μπροστινων λαδιων, να βαλω σκληροτερα.. την πισω αναρτηση την εχω σφιξει μεχρι την τελευταια θεση που εχει.
αν δω οτι κ παλι δεν με ικανοποιει, και φυτρωσουν τιποτα λεφτα στον κηπο μου, θα αλλαξω αναρτησεις. ονειρευομαι ohlins απο περσι..

σελα μπορεις να αλλαξεις με την gel. δεν ειναι κακη παντως αυτη που εχει, εγω εχω κανει 32000 χλμ εκει πανω!! ετοιμαζομαι για τζελ ομως πια..

το μοντελο του 2009 και ισως και του 2010 ειναι χαμηλοτερο απο τα προηγουμενα. αυτο λεει εγινε για πρακτικους λογους. αμα εχεις 19αρα ζαντα, που πας ρε καραμητρο να μπεις στην στροφη με 150??
χαμηλωνοντας το κεντρο βαρους της μηχανης, φανταζομαι οτι διευκολυνει την οδηγικη συμπεριφορα.
εμενα δεν μ αρεσει χαμηλο παρολα αυτα.

τα φρενα ειναι οκ. δεν μου εχει μπλοκαρει ποτε ο πισω. για 250 κιλα μηχανακι και διπιστονες, τα φρενα νομιζω ειναι ικανοποιητικα. για μενα τουλαχιστον!
αν θες να τα βελτιωσεις, παντα υπαρχουν επιλογες βεβαια!

ε, αμα θες σχαρα, ψηλη ζελατινα, διπλο σταντ, ειναι λογικο να πληρωσεις τοσα λεφτα παραπανω!!! αφενος ειναι ευρωπαικο μηχανακι, οι διαφορες στις τιμες ειναι λιγο πολυ γνωστες..
αφετερου, τοσα πραματα βαζεις πανω!!! δεν ειναι υπερβολικες νομιζω οι τιμες...
οκ, για τις βαλιτσες, ισως ειναι λιγο βεβαια..

υπηρχε μια προσφορα στην Τ με καθε αγορα, νομιζω ειχε δωρο κατι πραγματα. δεν ισχυει πια? ρωτα το!

στο triple εδινε δωρο το καρινακι και το μασκακι νομιζω. ισως και κατι ακομα, δεν θυμαμαι.
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: ATN PANOS στις 07/02/2010 4:21 μμ.

προσφορες τελος!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 07/02/2010 4:26 μμ.

ATN PANOS"προσφορες τελος!!!!"


λιτοτητα φιλε μου...


στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 07/02/2010 8:59 μμ.

Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες θέλω όμως να σε παρακαλέσω να μου πεις περισσότερα πράγματα για τη Bonneville όπως μηχανικές βλάβες τριγμούς –κραδασμούς που πιστεύω ότι δεν έχει γιατί είναι πολύ ποιοτική μηχανή αναμφισβήτητα , πως πάει από κρατήματα- συμπεριφορά στις ανοικτές στροφές τη ΄΄ έχεις΄΄ τη μηχανή πάντα σε όλες τις συνθήκες βροχή κλπ δηλαδή με δυο λόγια σου μεταδίδει ασφάλεια και καλή πληροφόρηση πρέπει εδώ να σου πω ότι δεν είμαι κάποιος που πέφτει φέτες στις στροφές πλέον είμαι 51 χρονών αλλά η μηχανή είναι για μένα τρόπος ζωής και ελευθερίας και ας πηγαίνω με 80χλμ πάντως μόλις τη πάρω που θα τη πάρω θα ξεσκιστώ στα ταξίδια

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: johnygalan στις 07/02/2010 10:30 μμ.

m2046"Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ "

Μάλλον θέλεις να πείς φίλη μου bonnie
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 07/02/2010 10:46 μμ.

johnygalan"
m2046"Φίλε μου bonnie σε ευχαριστώ "

Μάλλον θέλεις να πείς φίλη μου bonnie "

συγνωμη

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 08/02/2010 11:49 πμ.

καλημερα! αν κ πιστευω οτι αν δεν την δοκιμασεις εσυ ο ιδιος, τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο, θα επαναλαβω οτι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι, χωρις προβληματα που, ισως, καποιος να περιμενε να βγαλει ενα ευρωπαικο μηχανακι, με αντοχες ακομα κ κατω απο σκληρες συνθηκες - βροχη τιγκα, κρυο (πηρε αμεσως μπροστα!).
η μηχανη στριβει ετσι οπως δεν φανταζομουν για classic bike, εχω ξυσει μαρσπιε, αυτο σου λεω μονο.
σου μεταδιδει ασφαλεια, αλλα με ενα ζευγαρι καλυτερα λαστιχα ακομα περισσοτερη, ειμαι σιγουρη!

τεχνικα, το μονο παραπονο που ειχα ποτε ηταν με την μπαταρια κ τον ανορθωτη. εκαψα ανορθωτη μεσα σε 1,5 χρονο, αλλα δεν ξερω γιατι. μικρο το κακο ομως, εγγυηση κ ολα κομπλε!

κανω πολλα ταξιδια, προσπαθω να βρισκω χρονο οσο μπορω, η μηχανη ειναι τροπος ζωης για μενα, και δεν θελω να με φανταστω χωρις αυτη! καποια στιγμη σκεφτηκα να την πουλησω να παρω κατι "γρηγορο".. αλλα δεν μου παει! ενα τετοιο μηχανακι δεν το αποχωριζεσαι τοσο ευκολα...

αντε, με το καλο! μην περιμενεις να βρεις τα παντα εδω μεσα, η μηχανη ειναι αισθηση, πρεπει να την ζησεις!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/02/2010 12:30 μμ.

bonnie"[...]εχω ξυσει μαρσπιε, [...]"





bonnie"αντε, με το καλο! μην περιμενεις να βρεις τα παντα εδω μεσα, η μηχανη ειναι αισθηση, πρεπει να την ζησεις! "


+1050
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 08/02/2010 5:08 μμ.

bonnie"καλημερα! αν κ πιστευω οτι αν δεν την δοκιμασεις εσυ ο ιδιος, τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο, θα επαναλαβω οτι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι, χωρις προβληματα που, ισως, καποιος να περιμενε να βγαλει ενα ευρωπαικο μηχανακι, με αντοχες ακομα κ κατω απο σκληρες συνθηκες - βροχη τιγκα, κρυο (πηρε αμεσως μπροστα!).
η μηχανη στριβει ετσι οπως δεν φανταζομουν για classic bike, εχω ξυσει μαρσπιε, αυτο σου λεω μονο.
σου μεταδιδει ασφαλεια, αλλα με ενα ζευγαρι καλυτερα λαστιχα ακομα περισσοτερη, ειμαι σιγουρη!

τεχνικα, το μονο παραπονο που ειχα ποτε ηταν με την μπαταρια κ τον ανορθωτη. εκαψα ανορθωτη μεσα σε 1,5 χρονο, αλλα δεν ξερω γιατι. μικρο το κακο ομως, εγγυηση κ ολα κομπλε!

κανω πολλα ταξιδια, προσπαθω να βρισκω χρονο οσο μπορω, η μηχανη ειναι τροπος ζωης για μενα, και δεν θελω να με φανταστω χωρις αυτη! καποια στιγμη σκεφτηκα να την πουλησω να παρω κατι "γρηγορο".. αλλα δεν μου παει! ενα τετοιο μηχανακι δεν το αποχωριζεσαι τοσο ευκολα...

αντε, με το καλο! μην περιμενεις να βρεις τα παντα εδω μεσα, η μηχανη ειναι αισθηση, πρεπει να την ζησεις! "
ευχαριστω!!τα ειπες ολα΄΄ η μηχανη ειναι τροπος ζωης για μενα,΄΄..

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: noe στις 22/01/2011 9:50 πμ.

bonnie"η αληθεια ειναι οτι οι αναρτησεις ειναι λιγο.. καπως.. αλλα οχι τραγικα καπως! εγω σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη των μπροστινων λαδιων, να βαλω σκληροτερα.. την πισω αναρτηση την εχω σφιξει μεχρι την τελευταια θεση που εχει.
αν δω οτι κ παλι δεν με ικανοποιει, και φυτρωσουν τιποτα λεφτα στον κηπο μου, θα αλλαξω αναρτησεις. ονειρευομαι ohlins απο περσι.. :loco "


Γεια χαρά αγαπητή bonnie.
Μιας και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλη/ον κάτοχο Bonneville στο φόρουμ, στάθηκα σε αυτό το σημείο που παρέθεσα από το κείμενό σου.
Εδώ και μια εβδομάδα είμαι κι εγώ κάτοχος της απλής έκδοσης Bonneville Black με τις χυτές 17άρες ζάντες.
Η μόνη παραφωνία που βρήκα ήταν ένας μεταλλικός ήχος στις αναρτήσεις κατά την απόσβεση των ανωμαλιών (όχι στο βύθισμα). Στην αρχή νόμισα πως προέρχεται από τα ρουλεμάν του λαιμού γιατί αυτός ό ήχος ήταν γνώριμος (σαν γκλουκ-γκλουκ) από παλιά μου μοτοσικλέτα που επισκευάσα στον λαιμό της.
Πήγα στην αντιπροσωπεία στον Άλιμο και μου είπαν ότι είναι από τα μικρά ελατήρια απόσβεσης μέσα στις αναρτήσεις και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι φυσιολογικό. Εμένα όμως επειδή με ενοχλούσε αυτό το γκλιγκ - γκλιγκ - γκλιγκ ακόμα και πλακόστρωτο να διανύω, πήγα και σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στον Πειραιά. Και εκεί την ίδια απάντηση είχα: είναι φυσιολογικό (σημειωτέον ότι έγινε test drive από τα μαστόρια που το διαπίστωσαν και οι ίδιοι) o οποίος μου πρότεινε σε επόμενο σέρβις να βάλω παχύτερα λάδια με κόστος 10 €, ή υπάρχει η λύση μιας πλήρους αναβάθμισης με αλλαγή και ελατηρίων σε σκληρότερα, με κόστος περίπου 120 €.

Έτσι που λες bonnie διαβάζοντας το μήνυμά σου αισθάνθηκα ότι κάτι θα ξέρεις για τις αναρτήσεις στα Bonneville και θα ήθελα να διασταυρώσω αν και στη δική σου μηχανή (που γνωρίζω πως δεν έχεις πια) είχες παρόμοιο αισθητικό πρόβλημα ή μήπως με δουλεύουν συνεννοημένα στα εξουσιοδοτημένα σέρβις; Μάλλον για να μου φύγει αυτή η υπόνοια θα ήταν καλό να πάρω και μια τρίτη γνώμη από ανεξάρτητο μηχανικό. Αλλά για την ώρα στηρίζομαι και στη δική σου γνώμη που αναμένω.

Εν κατακλείδι καλώς σας βρήκα και εύχομαι σε όλους πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Νίκος

Υ.Γ. αυτό είναι το κορίτσι μου.

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: grgasteus στις 22/01/2011 2:59 μμ.

ATN PANOS"προσφορες τελος!!!!"


"νταν" "νταν"
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: poseidonas στις 22/01/2011 6:46 μμ.

noe"
bonnie"η αληθεια ειναι οτι οι αναρτησεις ειναι λιγο.. καπως.. αλλα οχι τραγικα καπως! εγω σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη των μπροστινων λαδιων, να βαλω σκληροτερα.. την πισω αναρτηση την εχω σφιξει μεχρι την τελευταια θεση που εχει.
αν δω οτι κ παλι δεν με ικανοποιει, και φυτρωσουν τιποτα λεφτα στον κηπο μου, θα αλλαξω αναρτησεις. ονειρευομαι ohlins απο περσι.. :loco "


Γεια χαρά αγαπητή bonnie.
Μιας και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλη/ον κάτοχο Bonneville στο φόρουμ, στάθηκα σε αυτό το σημείο που παρέθεσα από το κείμενό σου.
Εδώ και μια εβδομάδα είμαι κι εγώ κάτοχος της απλής έκδοσης Bonneville Black με τις χυτές 17άρες ζάντες.
Η μόνη παραφωνία που βρήκα ήταν ένας μεταλλικός ήχος στις αναρτήσεις κατά την απόσβεση των ανωμαλιών (όχι στο βύθισμα). Στην αρχή νόμισα πως προέρχεται από τα ρουλεμάν του λαιμού γιατί αυτός ό ήχος ήταν γνώριμος (σαν γκλουκ-γκλουκ) από παλιά μου μοτοσικλέτα που επισκευάσα στον λαιμό της.
Πήγα στην αντιπροσωπεία στον Άλιμο και μου είπαν ότι είναι από τα μικρά ελατήρια απόσβεσης μέσα στις αναρτήσεις και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι φυσιολογικό. Εμένα όμως επειδή με ενοχλούσε αυτό το γκλιγκ - γκλιγκ - γκλιγκ ακόμα και πλακόστρωτο να διανύω, πήγα και σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στον Πειραιά. Και εκεί την ίδια απάντηση είχα: είναι φυσιολογικό (σημειωτέον ότι έγινε test drive από τα μαστόρια που το διαπίστωσαν και οι ίδιοι) o οποίος μου πρότεινε σε επόμενο σέρβις να βάλω παχύτερα λάδια με κόστος 10 €, ή υπάρχει η λύση μιας πλήρους αναβάθμισης με αλλαγή και ελατηρίων σε σκληρότερα, με κόστος περίπου 120 €.

Έτσι που λες bonnie διαβάζοντας το μήνυμά σου αισθάνθηκα ότι κάτι θα ξέρεις για τις αναρτήσεις στα Bonneville και θα ήθελα να διασταυρώσω αν και στη δική σου μηχανή (που γνωρίζω πως δεν έχεις πια) είχες παρόμοιο αισθητικό πρόβλημα ή μήπως με δουλεύουν συνεννοημένα στα εξουσιοδοτημένα σέρβις; Μάλλον για να μου φύγει αυτή η υπόνοια θα ήταν καλό να πάρω και μια τρίτη γνώμη από ανεξάρτητο μηχανικό. Αλλά για την ώρα στηρίζομαι και στη δική σου γνώμη που αναμένω.

Εν κατακλείδι καλώς σας βρήκα και εύχομαι σε όλους πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Νίκος

Υ.Γ. αυτό είναι το κορίτσι μου.

"


Φίλε Νίκο ο ήχος στον οποίο αναφέρεσαι αφου διαπιστωσες οτι δεν προκειται για ρουλεμαν λαιμου
προέρχεται σίγουρα απο το πιρούνι οπως και σε ενημέρωσαν.Φυσιολογικο δεν είναι τιποτα που δεν γίνεται σε ολα τα μοντέλα της εταιρίας.
Την επομενη φορα που θα πας για service και θα εισαι αποφασισμενος να τα (σκασεις)για τις αναρτησεις σου μαζι με τα ελατηρια και τα λαδια τσεκαρε να στις σφιξουν αρκετα στα σπειρώματα...Υπαρχει πιθανότητα ενα απο τα δυο σου καλαμια να μην έχει φτάσει στο τέρμα του και να κουνάει ολίγον...Για μένα δέσε την μηχανή με 2 ιμάντες όρθια τελείως και πιάσε τα πιρούνια με τα χέρια και κούνα μπρος πίσω.Αν ακούγεται τίποτα τοτε σίγουρα ειναι αυτο αφου δεν ειναι τα ρουλεμάν του λαιμού...Α,επίσης υπάρχει πιθανότητα να ειναι ρουλεμάν άξονα του μπροστινού σου τροχού,αν και αυτό πιστεύω οτι θα το είχες καταλάβει διότι θα κούναγε το τιμόνι στα πολλά(αν την έχεις τρέξει βέβαια)
Φιλικά Δημήτρης
TORS,125 Mains,snorkelctomy,much love!:)

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 22/01/2011 6:54 μμ.

noe"

Η μόνη παραφωνία που βρήκα ήταν ένας μεταλλικός ήχος στις αναρτήσεις κατά την απόσβεση των ανωμαλιών (όχι στο βύθισμα). Στην αρχή νόμισα πως προέρχεται από τα ρουλεμάν του λαιμού γιατί αυτός ό ήχος ήταν γνώριμος (σαν γκλουκ-γκλουκ) από παλιά μου μοτοσικλέτα που επισκευάσα στον λαιμό της.
Πήγα στην αντιπροσωπεία στον Άλιμο και μου είπαν ότι είναι από τα μικρά ελατήρια απόσβεσης μέσα στις αναρτήσεις και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι φυσιολογικό. Εμένα όμως επειδή με ενοχλούσε αυτό το γκλιγκ - γκλιγκ - γκλιγκ ακόμα και πλακόστρωτο να διανύω, πήγα και σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στον Πειραιά. Και εκεί την ίδια απάντηση είχα: είναι φυσιολογικό (σημειωτέον ότι έγινε test drive από τα μαστόρια που το διαπίστωσαν και οι ίδιοι) o οποίος μου πρότεινε σε επόμενο σέρβις να βάλω παχύτερα λάδια με κόστος 10 €, ή υπάρχει η λύση μιας πλήρους αναβάθμισης με αλλαγή και ελατηρίων σε σκληρότερα, με κόστος περίπου 120 €.

"



καταρχην καλως ηρθες εδω...
ομολογω οτι με καλυψε ο -εμπειροτερος- προλαλησαντας...
που τα λεει κ καλα κ σωστα!

εγω δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κατι αντιστοιχο στην μπονιτσα, ουτε θορυβους ακουγα, ουτε τιποτα..
ουτε στα ρουλεμαν, ουτε στην αναρτηση.
απλα αλλαξα λαδια με σκληροτερα κ ειδα μια ελαχιστη διαφορά.
το επομενο βημα θα ηταν αλλαγη ελατηριων.
αν μπεις σε διαδικασια να τα αλλαξεις παντως, ψαξτο λιγο, κ μην πας κατευθειαν αντιπροσωπεια, πιθανως εχεις κ πιο οικονομικες λυσεις.

καλοταξιδο να ειναι και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε!
στριβω, αρα υπαρχω...