τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville

τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 25/01/2010 6:45 μμ.

Γεια σας θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κάτοχος Triumph Bonneville να μου πει τις εντυπώσεις του
Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι η οδική συμπεριφορά ( κρατήματα) αποτελεσματικότητα φρένων η θέση οδήγησης και βεβαίως στο αν βγάζει βλάβες μικρές η μεγάλες
Μου αρέσει πάρα πολύ και για την ηλικία μου 51 νομίζω ότι μου κάνει και ενώ ήθελα να πάρω το BMW F650GS εφαγα κολλυμα με τη Bonneville τη θελω τρελα!
Θα είμαι υπόχρεος οποίος φίλος μου δόση πληροφορίες

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/01/2010 10:39 πμ.

Καλημέρα.

Εαν στο moto.gr άκουσες καλά λόγια, εδώ θα ακουσεις ύμνους

Το έχω οδηγησει ελάχιστα, αλλα μΕ αρέσει τρελά σαν αισθητική και σαν κατασκευή κ στυλ. Εχει απίθανο ήχο. Μην περιμένεις τρελές επιδόσεις κλπ, αλλα δε νομίζω οτι σε νοιάζει, άλλωστε ειναι μηχανή για απολαυστική οδήγηση

Ειδικά στο forest green ή στο μαυρο της Τ100 και με πλαϊνά δερματινα σαμάρια...

Να μην ήταν και τόσο ακριβή ρε γμτ...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Sprinter στις 26/01/2010 11:07 πμ.

Το χουμε πει, το βασικό πρόβλημα για τα 'κλασσικά' της Τ ειναι πώς είναι ΠΟΛΥ ακριβά για αυτό που είναι.. Αλλιώς θα τόχα τσιμπήσει το Thruxton από καιρό.

Δε βγάζουν ιδιαίτερες βλάβες φίλε. Αν πάς βέβαια για μεταχείρω καλό ειναι να το δεί κάνας μηχανικός (ισχύει για ολα τα μηχανάκια).


PS Αντε πάρτο γιατί βαρέθηκα να ειμαι ο μεγαλύτερος εδώ μέσα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: grgasteus στις 26/01/2010 4:38 μμ.

και μένα μου αρέσει πολύ, δεν έχω ακούσει κάτι το ιδιαίτερο απο έναν δύο που ξέρω και το έχουν.
πες μας μόνο πότε λέμε καλορίζικο ! ! !
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: tm2046 στις 28/01/2010 10:45 μμ.

Ετσι θα το παρω σας ευχαριστω για τη βοηθεια

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: johnygalan στις 28/01/2010 11:10 μμ.

Με το καλό να το πάρεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: gran tiger στις 29/01/2010 2:21 πμ.

m2046"Ετσι θα το παρω σας ευχαριστω για τη βοηθεια
"


θα παθεις την πλακα σου

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/01/2010 10:29 πμ.



Με παρμπρίζ και sissy-bar?



ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Sprinter στις 29/01/2010 11:23 πμ.

Περί ορέξεως..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 30/01/2010 9:33 μμ.

ουτε 2 χρονια κατοχος bonneville (total!) black και παραπονα δεν εχω!
το εχω φχαριστηθει τιγκα! τι εντουρο εχει κανει, τι πιστακι εχει μπει, τι σε παραλιες εχει λιωσει, σε ποσα κουλα μερη εχει παει... δεν φανταζεσαι!! 32.000χλμ σε εναμισι χρονο δεν ειναι λιγα ε?
το μονο θεματακι που ειχα ποτε ηταν με την μπαταρια, αλλα διορθωθηκε (σακης rulezz) οποτε ολα οκ!
απο επιδοσεις καλυτερο απ οτι φανταζομουν... ροπάτο πολυ, αλλα απο κρατηματα θα μπορουσε να εχει κ καλυτερα βεβαια!
καλη επιλογη, αν πας για μεταχειρο τσεκαρε το πρωτα!!

καλους δρομους!!







στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: Cpt. Haddock στις 01/02/2010 11:28 πμ.

Νομίζω πάντως οτι εαν όλα πανε καλά, μια Bonneville θα την έχω καποια στιγμή στο γκαράζ.

Ειναι φετιχ μηχανάκι και αν του βαλεις και μερικά εξτρα ειναι πόρωση... Αλλη λογική, αλλο στυλ οδήγησης, άλλη νοοτροπία.



"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: ad1 στις 04/02/2010 8:16 μμ.

καλησπερα σε ολους,

ενας φιλος ενδιαφερεται για Bonneville κ μαλιστα με ρωτησε πληροφοριες καθως εδω κ λιγο καιρο ειμαι κατοχος tiger. ΜΗ εχοντας καμια ιδεα για την συγκεκριμενη μηχανη ουσιαστικα δεν του απαντησα τις περισσοτερες ερωτησεις, οποτε θα τις κανω εδω και καθε πληροφορια ειναι δεκτη. το παιδι θα την παρει καινουρια.

1)σε ποσες εκδοσεις βγαινει, ποια η τιμη σε καθεμια κ τι διαφορες εχουν??

2)abs δεν νομιζω να εχει, ε???

3)φανταζομαι οτι οποιος αγοραζει τετοια μηχανη δεν την θελει για την ταχυτητα αλλα νομιζω οτι οι επιδοσεις της ειναι ικανοποιητικες για ενα ταξιδι. Ισχυει?

4)μιας κ ειναι γυμνη υπαρχει κατι σαν ανεμοθωρακας να κοβει τον αερα σε ενα ταξιδι και αν υπαρχει κανει καλη δουλεια?

5) δεν εχει διπλωμα αρα θα ειναι η πρωτη του μηχανη! Ειναι ευκολη για πρωταρη?

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 04/02/2010 8:39 μμ.

καλησπερα!

δεν ξερω την ηλικια του φιλου σου.. αλλα αφου θα την παρει καινουρια εχει αρκετες επιλογες "στησιματος", αναλογα με τις αναγκες του.

1. αν μιλησουμε για τις bonn του 2009-2010, οι επιλογες του ειναι 2 κατα βαση:
bonneville black - χωρις δηλαδη ενα τονο χρωμιομενες επιφανειες επανω!- ,
bonneville T100 - ιδια, αλλα γυαλιστερη λογω χρωμιου! α, κ με στροφομετρο στα plus!- . πρεπει να παιζει και special edition, χωρις φοβερες διαφορες ομως, παρα μονο χρωματικα.
ολες στα 865cc. αναλογα με την εκδοση αλλαζουν καπως τα περιφερειακα. ριξε μια ματια κ εδω:

http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... ville.aspx
http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... lleSE.aspx
http://www.triumph.co.uk/greece/2010_Bo ... eT100.aspx

2. abs?? ναι, οκ... διπιστονες και μονη δισκοπλακα. αρκουν για αυτο που ειναι το μηχανακι παντως! make yourself comfortable!


3. εγω αυτη την μηχανη την εχω ευχαριστηθει οσο τιποτα. "παπι σκυλι" μεσα στην πολη, και οσο για ταξιδια.. δεν υπαρχει καλυτερο!! ροπη ατελειωτη, ταχυτητα εχω δει μεχρι 195 (μετα αρχισα να νιωθω οτι θα διαλυθω!), δεν κουραζεται ποτε, εχω δεν κουραζομαι ποτε, αυτονομια γυρω στα + - 200χλμ..
δεν εχω κανενα παραπονο. νομιζω οτι μπορει να κανει περισσοτερα απο οσα φαινεται..


4. υπαρχουν ανεμοθωρακες after market της triumph. απο μικρο μασκακι (που εχω εγω!) μεχρι κ το παππουδιστικο μισο χιλιομετρο παρμπριζ! διαλεγεις κ παιρνεις!! το μικρο παντως, κατι ψιλοκανει! κοβει λιγο απο τον αερα που χτυπαει στον θωρακα. οπως κ να εχει, εισαι αρκετα ορθιος πανω στην μηχανη, οποτε μονο το μεγαλο θα εκανε τρελη δουλεια. αλλα ειναι θεμα αισθητικης απο κει κ επειτα..
δεν με εχει ενοχλησει ποτε παντως κατι τετοιο.

5. ειναι ευκολη, αλλα αρκετα βαρια. εχει τις ιδιαιτεροτητες της. στριβει, αλλα για να την μαθω πως σκατα στριβει ΣΩΣΤΑ ολο αυτο πραγμα, μου βγηκε η ψυχη! την ροπη της την δαμασα μετα απο αρκετο καιρο... μεσα στην πολη ειναι ευκολη, αλλα θελει κ αυτη τον τροπο της, οπως καθε εμψυχο στον κοσμο τουτο!

να την κανει ενα test ride πρωτα, καλο θα ηταν! η μηχανη ειναι πανεμορφη κ αξιζει τα λεφτα της! συναγωνιζεται ανετα ενα σωρο "wanna be μηχανακια"!
οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαι!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: ad1 στις 04/02/2010 10:03 μμ.

ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......
απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης

Re: τη γνωμη σας για τη Triumph Bonneville  

  Από: bonnie στις 04/02/2010 10:12 μμ.

ad1"ευχαριστω για την βοηθεια. μια ερωτηση μονο.......
απο τιμες η καθε εκδοση???η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τις διαφορες καθε εκδοσης"


oi διαφορες ειναι μονο εμφανισιακα. νικελ, στροφομετρο extra, διχρωμιες, πλαινα προστατευτικα στο τεποζιτο, κατι τετοια... τα οποια κοστιζουν συνηθως και παραπανω.
απο τιμες παιζουν τα εξης..

Modern Classics

Bonneville black – 8.490€
Bonneville S.E. – 9.490€
Bonneville S.E. (δίχρωμο) – 9.690€
Bonneville T100 – 10.390€

Scrambler – 9.790€ Thruxton – 10.290€



να σου πω την αληθεια, τα μοντελα του 2008 εχουν καλυτερες ζαντες!!
στριβω, αρα υπαρχω...