Προς κατόχους Street triple

Προς κατόχους Street triple  

  Από: DIonK στις 30/09/2009 1:29 μμ.

Έχοντας καβαλησει και πάθει πλάκα με την μηχανή είμαι στο τσακ να την παραγγείλω, επειδη όμως οι αντιπροσωπείες δεν τα λένε όλα και κανένας φίλος δεν έχει εμπειρία απο Triumph...

Σας έχουν βγει απροσδόκητες ζημιές; Κάποιες ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέξω; Αξιοπιστία;
Κόστος χρήσης;
Με άλλα λόγια οι εντυπώσεις σας ως τωρα;

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 30/09/2009 5:12 μμ.

Είμαι κάτοχος του street triple '08.
Έχω 11.000 χλμ σχεδόν, κάποια από αυτά είναι πίστα (Σέρρες) κ τα άλλα από ταξίδια εντός -κ τώρα- εκτός Ελλάδας
Η μηχανή η συγκεκριμένη είναι ό,τι πιο πολύ μου άρεσε στα 600ρια που κυκλοφορούσαν εκείνη την περίοδο. Έκανα αρκετές μηχανές test ride, αλλά με το triple έδεσα αμέσως: φιλικότατο στην πόλη, μάχιμο στην πίστα, γυμνό που έχω τρέλα, οδηγική αίσθηση που δεν βρήκα σε άλλη μηχανή...
ε, δεν ήθελα κ πολύ, το έκλεισα επιτόπου

Τα φρένα κ η ροπή είναι καταπληκτικά κατά τη γνώμη μου, ενώ ο 3κίλυνδρος κινητήρας μέχρι στιγμής έχει αποδειχτεί σκύλος. Δεν μου'χει παρουσιάσει την παραμικρή βλάβη (ούτε λάμπα δεν έχω αλλάξει) κ όλα τα σέρβις τα κάνω σε εξουσιοδοτημένο μάστορα που εμπιστεύομαι (πολύ σημαντικό αυτό), καθότι πολλοί δεν προσέχουν τις μηχανές αρκετά. Όσο για τις ταχύτητες που πιάνει: σαφώς ικανοποιητικές, έχω δει 250 κάτι στο κοντέρ, αλλά είμαι κ 1,65 κ χωράω κάτι από το μίνι ζελατινάκι
Συνήθως, στα ταξίδια, ταξιδεύω μέχρι 170, για να είμαι άνετη.
Το μόνο που λιγάκι με έχει απογοητεύσει, αν κ βασικά το περίμενα μιας κ η μηχανή έχει μόνο τον κινητήρα του daytona, είναι το αμορτισέρ, το οποίο θέλω να αναβαθμίσω, ή γενικά να ανταλλάξω τη μηχανή με το Triple R που φοράει φρενάκια κ αμορτισέρ από το αδερφάκι του το daytona.

Είναι μακράν από τις καλύτερες μηχανές που'χω οδηγήσει, τα super sport δεν τα ευχαριστιέμαι στο ταξίδι κ εντός πόλης (είναι αποκλειστικά για χρήση πίστας) αλλά η γνώμη μου είναι ότι, το triple έχει τη δυνατότητα να σου ικανοποιήσει όλες τις οδηγικές σου επιθυμίες...

Αυτάαααααα
ελπίζω να βοήθησα

καλή επιλογή η απόφασή σου, by the way

Προς κατόχους Street triple  

  Από: DIonK στις 01/10/2009 12:02 μμ.

Αποστομωτική η απάντησή σου all the way!! Κατατοπιστικότατη!


Νατάσσα σε ευχαριστώ πολύ για την διορατική απάντηση σου, η οποία με εξέπληξε τόσο για το περιεχόμενο αλλά ακόμη περισσότερο για την πηγή της!

Vielen Dank! Tschüss!

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 01/10/2009 4:47 μμ.

τίποτα καλέ.

Όταν με το καλό παραλάβεις την κούκλα, βάλε φωτο να δούμε
Καλές αγορές!

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 02/10/2009 4:33 μμ.

Natassa_triple"....
Το μόνο που λιγάκι με έχει απογοητεύσει, αν κ βασικά το περίμενα μιας κ η μηχανή έχει μόνο τον κινητήρα του daytona, είναι το αμορτισέρ, το οποίο θέλω να αναβαθμίσω, ή γενικά να ανταλλάξω τη μηχανή με το Triple R που φοράει φρενάκια κ αμορτισέρ από το αδερφάκι του το daytona."


Κάτοχος R με 3.000 περίπου χλμ και 2 tdays στο ενεργητικό της μηχανής ...
το μηχανάκι δεν παίζεται !!!

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το service και μιλάω για θέμα ακρίβειας μιας και έχω κάνει μόνο 1 .. (άκου 20€ το λτ το λάδι.. !!)

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 02/10/2009 7:02 μμ.

bekris"Κάτοχος R με 3.000 περίπου χλμ και 2 tdays στο ενεργητικό της μηχανής ...
το μηχανάκι δεν παίζεται !!!

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το service και μιλάω για θέμα ακρίβειας μιας και έχω κάνει μόνο 1 .. (άκου 20€ το λτ το λάδι.. !!)"


Δεν ξέρω αν με συμφέρει εν τελει (με την έννοια ότι ίσως χάσω αρκετά χρήματα...). Θα το δω, όταν με το καλό κατέβω Ελλάδα.
Με το triple έχω πάει σε 4 track days στις Σέρρες κ φέτος με την νέα χρονιά θα κάνουμε κ css.
Αλλά το αμορτισεράκι του το θέλει πιστεύω

Όσο για το σέρβις, είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές, αλλά πριν είχα BMW, οπότε δεν το΄χω πάρει πολύ ''βαριά'' το θέμα

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 02/10/2009 7:40 μμ.

φαντασου οτι εσυ με τα 49 κιλα το εχεις παρατηρησει. αυτος που εχει 90+ τι να πει.
εγω με την σειρα μου θα σου προτεινω Ohlins που εδω Ελλαδα το βρηκα πιο φθηνα απο παντου. αυτο που δινει στο σιτε για street triple και R
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 02/10/2009 11:12 μμ.

Διορθωνω αυτο που εγραψα για Ελλαδα οτι ειναι το φθηνοτερο που βρηκα. Βρηκα αρκετα φθηνοτερα απο US.

Ουσιαστικά την Καλυτερη τιμη στην Ελλαδα δεν την ειχα βρει εγω αλλα ο John street triple 675
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: guraki στις 05/10/2009 10:19 πμ.

Egw pantws evala amortiser apo Daytona apo ebay me 350 euros kai eida tromaktiki diafora!Episis megali diafora ekanan ta elatiria tis WP mprosta kai h aktiniki trompa apo Daytona!Allo mixanaki!

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 05/10/2009 11:49 πμ.

350 σαν πολλα δεν το πηρες????? sorry κιολας.
υπηρχε καποιος που πουλουσε το δικο του εδω Ελλαδα με 200. Δεν ξερω αν το εχει ακομα διαθεσιμο η το εδωσε.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 05/10/2009 11:52 πμ.

για πες για τα ελατηρια μπροστα εντυπωσεις??? αν θες κανε ενα νεο thread. κανεις δεν εχε γραψει εντυπωσεις για τετοια μετατροπη. και για το πισω αν δεν βαριεσαι.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 05/10/2009 6:44 μμ.

ναι,για πείτε εντυπώσεις να πάρουμε ιδέες κ εμείς που ετοιμαζόμαστε για βελτιώσεις.

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 05/10/2009 6:52 μμ.

εγω θα γραψω οταν τα τοποθετησω και κανω και καμια 100αρα χλμ για να μπορω να κρινω.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 06/10/2009 6:11 μμ.

χαίρομαι πάντως που πήγα 'συστημένη΄στον μηχανικό μου (που τυγχάνει να'ναι κ πολύ κοντά στο σπίτι μου) κ δεν χρειάστηκε να ψάχνω για εξουσιοδοτημένο της προκοπής...

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: grgasteus στις 25/10/2009 11:17 μμ.

εγώ πάντως οδήγησα την street triple (με arrow εξάτμιση) και έπαθα την πλάκα μου. Δεν θέλω να δω άλλο μηχανάκι. Ζητώ ταπεινά συγνώμη που τόσα χρόνια δεν έπαιρνα triumph λόγω χρημάτων. Ελπίζω μα νε συγχωρέσει ο θεός και να με αξιώσει σύντομα να δώσω το μηχανάκι που έχω και να επενδύσω σε μια μόνιμη και παντοτινή αγάπη με τρείς κυλινδρους.
Ακόμα χαμογελώ απο το test ride και ο λόγος που δεν το δοκίμαζα ήταν αυτός. Γιατί τώρα βρίσκομαι σε "μονόδρομο".
Σας χαιρετώ και ελπίζω να με δείτε καβάλα σε street triple σύντομα.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...