Triumph Tiger 675;

Triumph Tiger 675;  

  Από: galileos στις 02/09/2009 2:12 μμ.

Καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και ερωτευμένος με το Triumph Tiger 1050. Τον Μάρτιο δεν προχώρησα στην αγορά του καθώς υπήρχαν φήμες για τον Tiger 675, και ήθελα να το δω την "μικρή" έκδοση και να την συγκρίνω. Περίμενα για νέα αλλά μάταια. Αυτές τις μέρες τα περιοδικά (0-300) ξεκίνησαν πάλι τις φήμες. Με δεδομένο ότι το 1050 έβγαλαν και την SE έκδοση τις "πιθανότητες" υπάρχουν να βγει φέτος η συγκεκριμένη έκδοση; Γνωρίζει κάποιος κάτι; Ευχαριστώ πολύ!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Sprinter στις 02/09/2009 2:29 μμ.

675 Tiger δε φαίνεται να βγαίνει. Για 800άρι με νέο κινητήρα μιλάνε οι φήμες εδώ και αρκετό καιρό. Η Τ σίγουρα ετοιμάζει δύο νέους κινητήρες 800 και 1200 με πιθανότατη πρώτη εφαρμογή του 800 σε Tiger και τους δεύτερου σε Sprint.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: giannisx στις 02/09/2009 3:18 μμ.

Sprinter"675 Tiger δε φαίνεται να βγαίνει. Για 800άρι με νέο κινητήρα μιλάνε οι φήμες εδώ και αρκετό καιρό. Η Τ σίγουρα ετοιμάζει δύο νέους κινητήρες 800 και 1200 με πιθανότατη πρώτη εφαρμογή του 800 σε Tiger και τους δεύτερου σε Sprint."


Σωστός!!

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: ATN PANOS στις 02/09/2009 7:20 μμ.

οπως τα λεει ο νικος ειναι,με την διαφορα οτι ο κινητηρας εναι στα 750cc

για το tiger λοιπον μην περιμενεις πριν το μαιο του 2010!!!!
για τον 1200,πολυ συντομα ελπιζω!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: galileos στις 03/09/2009 10:42 πμ.

Άρα το σκεπτικό ότι βγήκε ή έκδοση SE του Tiger δείχνει ότι η Triumph θέλει να αποσύρει τον κινητήρα των 1050 κ.ε. (σύντομα;) και να δοκιμάσει τους καινούριους των 750 ή 800 κ.ε. και τον 1200άρι;

Θάνος, Σύρος
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Polymhxanos στις 03/09/2009 11:26 πμ.

Galileo, ότι και να λένε... η τελική απάντηση θα είναι:

ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ!


1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Sprinter στις 03/09/2009 11:32 πμ.

galileos"Άρα το σκεπτικό ότι βγήκε ή έκδοση SE του Tiger δείχνει ότι η Triumph θέλει να αποσύρει τον κινητήρα των 1050 κ.ε. (σύντομα;) και να δοκιμάσει τους καινούριους των 750 ή 800 κ.ε. και τον 1200άρι;

Θάνος, Σύρος"


O 1050 θα αποσυρθεί σιγα-σιγα, αλλα αυτό που λές δεν έχει καμμιά σχέση. Η Τ συνηθίζει τα τελευταία χρόνια να βγάζει SE σε διάφορα μοντέλλα οπου το μόνο που διαφέρει ειναι το 'custom' χρωματάκι συνήθως.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: galileos στις 03/09/2009 12:23 μμ.

Συνηθισμένη τακτική των εταιρείων (auto-moto) είναι όταν έχουν στα μελλοντικά σχέδιά τους σημαντικές αλλαγές, όπως αύξηση κ.ε., να "σκοτώνουν" τα μοντέλα τους με την διάθεση στην αγορά φορτωμένων εκδόσεων ή εκδόσεων με προσφορές. Πιο πρόσφατο παράδειγμα ήταν τα δώρα αξίας 1200ευρώ για το Tiger αλλά και για άλλα μοντέλα. Δεν νομίζω ότι η Triumph έχει ανάγκη να "σκοτώσει" τα μοντέλα της, καθώς πουλάνε από μόνα τους, αλλά όλα αυτά με βάζουν σε σκέψεις ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Sprinter στις 03/09/2009 12:26 μμ.

Ρε δεν ακούτε... Special editions εχει π.χ. βγάλει ουκ ολίγες για το Speed Triple εδώ και χρόνια. Μη κάνετε συνειρμούς που δεν ισχύουν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: galileos στις 04/09/2009 10:25 πμ.

OK ...

Sprinter"Ρε δεν ακούτε... Special editions εχει π.χ. βγάλει ουκ ολίγες για το Speed Triple εδώ και χρόνια. Μη κάνετε συνειρμούς που δεν ισχύουν."
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Sprinter στις 04/09/2009 11:16 πμ.

galileos"OK ...

Sprinter"Ρε δεν ακούτε... Special editions εχει π.χ. βγάλει ουκ ολίγες για το Speed Triple εδώ και χρόνια. Μη κάνετε συνειρμούς που δεν ισχύουν."
"




[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: galileos στις 04/09/2009 1:18 μμ.

Όπως και να έχει η κατάσταση πάντως, εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η Triumph θα προβεί σε αλλαγές του Tiger στο "άμεσο" μέλλον, όπως αύξηση/μείωση κυβικών και άλλα, και για τον λόγο αυτό έχει ξεκινήσει επιχειρηματικό πλάνο σχέδιο (προσφορές, αξεσουάρ, S.E. με αξεσουάρ) για την προώθηση και ξεπούλημα του stock.

Ευελπιστώ οι αλλαγές να έρθουν σύντομα, καθώς μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω τα λεφτά για την αγορά του Tiger SE, και με το νέο έτος εύχομαι ότι θα τον έχω στα χέρια μου. Μακάρι να είμαι σε θέση να διαλέξω ανάμεσα στην έκδοση SE και μια ενδεχόμενη νέα.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: johnygalan στις 04/09/2009 2:05 μμ.

galileos"Όπως και να έχει η κατάσταση πάντως, εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η Triumph θα προβεί σε αλλαγές του Tiger στο "άμεσο" μέλλον, όπως αύξηση/μείωση κυβικών και άλλα, και για τον λόγο αυτό έχει ξεκινήσει επιχειρηματικό πλάνο σχέδιο (προσφορές, αξεσουάρ, S.E. με αξεσουάρ) για την προώθηση και ξεπούλημα του stock.

Ευελπιστώ οι αλλαγές να έρθουν σύντομα, καθώς μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω τα λεφτά για την αγορά του Tiger SE, και με το νέο έτος εύχομαι ότι θα τον έχω στα χέρια μου. Μακάρι να είμαι σε θέση να διαλέξω ανάμεσα στην έκδοση SE και μια ενδεχόμενη νέα.

"

Μην τα πιστευεις και πολυ αυτα, εξαλλου μηχανακι που πουλαει δεν αλλαζει δες και σε αλλους κατασκευαστες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: Sprinter στις 04/09/2009 2:10 μμ.

Μου τη δίνει όταν αναγκάζομαι να λέω 100 φορες το ίδια: o 1050 καταργείται σιγα-σιγά. Το πόσο σιγά και από ποια μοντέλα θα αρχίσει να καταργείται πρώτα και πότε, μόνο η Τ ξέρει. Το speculation ειναι πώς το Sprint θα υποδεχτεί τον νέο κινητήρα πρώτο. Είδομεν.

Τα περί 800 (750) είναι άλλα. Δεν αντικαθιστά ο 800 τον 1050. Μιλάνε επίσης και για onoff εκδοση (μάλλον αρχικά με τον 800 (750)).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 675;  

  Από: stratis στις 04/09/2009 2:30 μμ.

Sprinter"Μου τη δίνει όταν αναγκάζομαι να λέω 100 φορες το ίδια: o 1050 καταργείται σιγα-σιγά. Το πόσο σιγά και από ποια μοντέλα θα αρχίσει να καταργείται πρώτα και πότε, μόνο η Τ ξέρει. Το speculation ειναι πώς το Sprint θα υποδεχτεί τον νέο κινητήρα πρώτο. Είδομεν.

Τα περί 800 (750) είναι άλλα. Δεν αντικαθιστά ο 800 τον 1050. Μιλάνε επίσης και για onoff εκδοση (μάλλον αρχικά με τον 800 (750))."


Aμα σου την δινει τοτε μην απαντας. Τοσο δυσκολο ειναι?