Κιβώτιο Sprint 1050 ST

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 7:57 μμ.

Ρε σύ έλεος, η Τ είμαι? Τι δικαιολογίες και φούμαρα τσαμπουνάς εκεί? Την ερώτηση μπορείς να την απαντήσεις? Αν θέλεις δηλαδή μπάς και βοηθήσουμε, αν δεν θέλεις..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 31/03/2011 8:06 μμ.

Το κάνει και στην κίνηση δλδ μετά από 20 φανάρια μπορεί να το κάνει στο εικοστόπρωτο, μπορεί όμως και μετά από 1 ή 2 φανάρια αφού έχει δουλέψει για 30-40 λεπτά.
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 8:09 μμ.

ΚΑΙ στην κίνηση ή στην κίνηση? Εχει σημασία να δούμε αν το κάνει οταν ζεσταίνεται πολύ το λάδι.. Τεσπα δοκίμασε 20-50 λάδι, ημισυνθετικό της προκοπής κατα προτίμηση. Την έχει την αναποδιά του το κιβώτιο δαύτο, στα τελευταία λένε πως το σιάξανε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 31/03/2011 8:15 μμ.

Και στην κίνηση σχεδόν στάνταρ αλλά και στην μη κίνηση. Για αυτό έβαλα το πχ Λουτράκι - Α.Ο. - 16P - Μαραθώνος Δεύτερο φανάρι και το κάνει, θεωρώ ότι δεν λογίζεται ως κίνηση (με την έννοια ότι έχει ζεσταθεί το λάδι)
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 31/03/2011 8:17 μμ.

Εμένα μια φορά μόνο το παθε αυτό το κοκο-μπλόκο σε μποτιλιάρισμα.Μόλις έφυγα ΟΚ. Αλλά εγώ δε το κυκλοφορώ στη κίνηση. Ο άλλος ο Νιόνιος το 'χε ψιλοπάρει στο χέρι το κιβώτιο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 01/04/2011 12:52 πμ.

Φίλε Βασίλη καλησπέρα,

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ούτε και να σε τρομάξω.........
αλλά έχεις απ' ότι διαφαίνεται το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ..........
το οποίο με ταλαιπώρησε αφάνταστα, κόντεψε να με σκοτώσει και με έκανε να φτάσω
σχεδόν μέχρι τα δικαστήρια με την Ηλιοφίλ.

6 φορές το είχαμε ανοίξει με τον Σάκη ( αλλάξαμε δίσκους, τους καθαρίσαμε, τους παπαριάσαμε, βάλαμε πιο λεπτούς για καλύτερη κυκλοφορία του λαδιού, αλλάξαμε καμπάνες κα )... τα οποία δεν απέφεραν κανένα αποτέλεσμα.

Σίγουρα όσο θα γράφεις χλμ, το φαινόμενο θα γίνεται πιο έντονο.
Δεν έχει να κάνει με την κίνηση η την υπερθέρμανση, που αναφέρει ο Νίκος,
απλά συμβαίνει, χωρίς κανείς να μπορεί να στο αιτιολογήσει.
Η πιο πιθανή διάγνωση ( και του Σάκη ) είναι ότι φταίει το κάρτερ ( ανοχές κλπ ).

Μετά τον Σάκη, συνέχισα τα πειράματα με την Ηλιοφίλ ( δίσκους αλλαγή, καμπάνα, όλα τα εντόσθια του κιβωτίου ).....
και το αποτέλεσμα....γυρνώντας βράδυ από Ξάνθη, λίγο μετά τον Πλαταμώνα με πάνω από 200χλμ ακούω ένα έντονο μεταλλικό ήχο από το κιβώτιο......
ένα γλυκό ( αρχικά ) μπλοκάρισμα του πίσω τροχου το οποίο έξελίχθηκε σε εφιάλτη μέχρι να καταφέρω να σταματήσω μετά από 100αδες μέτρα, και ένα κιβώτιο διαλυμένο, με μόνη ταχύτητα να δουλεύει την έκτη ( με την οποία και γύρισα Αθήνα ).
Μίλα και με τον Σάκη, ξέρει όλο το στόρυ και κυρίως ΠΡΟΣΕΧΕ !!!

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 01/04/2011 6:59 πμ.

Dennis G."

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ούτε και να σε τρομάξω.........

"


[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 01/04/2011 7:17 πμ.

Διονύση, εσείς σκαλίζατε κατ' αρχήν τον συμπλέκτη, εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως αυτό το κοκομπλόκο που περιγραφεται εδώ έχει να κάνει με το συμπλέκτη. Φοβάμαι πως έχει να κάνει με το κιβώτιο και δή με υλικο κάποιων εξαρτημάτων. Τώρα για τη δική σου κατάληξη είναι αδύνατο να πεί κανείς αν η τελική καταστροφή οφείλονταν σε εξέλιξη του ίδιου φαινομένου ή στα 40 χέρια που μπήκαν επανειλλημένα στο κιβώτιο. Επιπλέον εσύ αν θυμαμαι καλά είχες θέμα σχεδόν από καινούργιο, του vasat είναι καλά δουλεμένο.

Οπως είπα και παραπάνω, εμένα μια φορά μου έκανε ακριβώς αυτό το μπλοκάρισμα, σε κίνηση σταμάτα ξεκίνα. Από τότε δεν το έχει ξανακάνει και έχω κάνει καμπόσα χλμ. αλλά όχι μέσα στην πόλη. Σε επαρχιακούς όμως με συνεχή ανεβοκατεβάσματα 1η-2α-3η επί εκατοντάδες χιλιόμετρα δεν έχει κάνει κίχ.

vasat,

Κανε ενα πείραμα με βαρύτερο λάδι, ούτως η άλλως το μηχανάκι σου θα τα 'χει τα χιλιομετράκια του, κακό δε κάνει, και δές αν δείς καμμιά διαφορά.

Υπάρχουν συγκεκριμένες αλλαγές στα κιβώτια των Σπριντ GT και νέου speed που αφορούν αντικατάσταση κάποιων εξαρτημάτων με νέων προδιαγραφών. Αν μπορείς να βρείς άκρη τι καβλιτζέκια έχουν αλλάξει και αν γίνεται να τα αλλάξεις στο κιβώτιο σου, ίσως να είταν μια λύση. Αλλά δε θα βγάλεις άκρη εύκολα φανταζομαι. To καλύτερο θα είταν να δείς αν στο ST του 11 (ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΑ) περιλαμβάνονται τέτοιες αλλαγές σε κωδικούς.

Τώρα να πάς στον Σάκη να το ανοίξει να ρίξει μια ματιά μπας και έχει κάτι προφανές φαγωμένο η χαλαρό κακό δε θα κάνει. Καμπόσα χλμ θα έχεις φαντάζομαι. Αλλά μην αρχίσετε τις πατέντες με τους δίσκους, άκρη δε θα βγάλετε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 01/04/2011 10:27 πμ.

Νίκο,

Τα συμπτώματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.............. με τα δικά μου,

ξεκινήσαμε με την γωνία του μοχλού απο τον συμπλέκτη, μετά λάδια, μετά δίσκους, μετά καμπάνες,
μετά ΟΛΑ τα εντόσθια.......... αλλά τίποτα.

Επειδή είναι πολύ σοβαρό θέμα, γι' αυτό τα αναφέρω ακριβώς όπως ήταν.

Το δικό μου τα ξεκίνησε στα 27.000χλμ περίπου και τελείωσε στα 47.500χλμ όπου άλλαξα μοτοσυκλέτα.

Μέχρι στιγμής ( έχω περίπου 14.000χλμ ) δεν μου έχει δείξει τίποτα, ούτε σε ταξίδι, ούτε σε γρήγορο επαρχιακό,
ούτε στην πίστα μέσα όπου δούλεψε υπερωρίες.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 01/04/2011 5:29 μμ.

Sprinter"
vasat,

Κανε ενα πείραμα με βαρύτερο λάδι, ούτως η άλλως το μηχανάκι σου θα τα 'χει τα χιλιομετράκια του, κακό δε κάνει, και δές αν δείς καμμιά διαφορά.

Υπάρχουν συγκεκριμένες αλλαγές στα κιβώτια των Σπριντ GT και νέου speed που αφορούν αντικατάσταση κάποιων εξαρτημάτων με νέων προδιαγραφών. Αν μπορείς να βρείς άκρη τι καβλιτζέκια έχουν αλλάξει και αν γίνεται να τα αλλάξεις στο κιβώτιο σου, ίσως να είταν μια λύση. Αλλά δε θα βγάλεις άκρη εύκολα φανταζομαι. To καλύτερο θα είταν να δείς αν στο ST του 11 (ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΑ) περιλαμβάνονται τέτοιες αλλαγές σε κωδικούς.

Τώρα να πάς στον Σάκη να το ανοίξει να ρίξει μια ματιά μπας και έχει κάτι προφανές φαγωμένο η χαλαρό κακό δε θα κάνει. Καμπόσα χλμ θα έχεις φαντάζομαι. Αλλά μην αρχίσετε τις πατέντες με τους δίσκους, άκρη δε θα βγάλετε."


Για το 'βαρύτερο' λάδι δεν έχεις άδικο...Πέρσυ το καλοκαίρι με τον καύσωνα που είχα βάλει για λίγο 10w60 δεν θυμάμαι να έκανε τίποτα (με είχες κράξει βέβαια πάλι για το 60, αλλά τότε δεν ήξερα).
Για το ρετάρισμα ουδέν νεότερο από δυτικό μέτωπο...Ίδομεν την επαύριο
/βσ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 01/04/2011 6:01 μμ.

Τι ακριβως εννοείς 'ρετάρισμα' ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 01/04/2011 6:50 μμ.

Sprinter"Τι ακριβως εννοείς 'ρετάρισμα' ?"


(Σε μη μόνιμη βάση) Δουλεύει δικύλνδρα... και επιπλέον δεν κρατάει σταθερό ρελαντί, δεν επιταχύνει σωστά αλλά με κομπιάσματα και κραδασμό, ανοίγει το γκάζι δεν γίνεται τίποτα και ξαφνικά ορμάει σαν ταύρος κτλ κτλ.
Αρχικά θα ελεχθεί για μπουζί, tps και βλέπουμε...
/ ΒΣ

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: doohan στις 01/04/2011 6:54 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 01/04/2011 8:32 μμ.

80% κάτι ηλεκτρονικό είναι (tps, κάνας σένσορας άλλος), 15% σερβομοτέρ πεταλούδων, 3% βρώμες στους ψεκαστήρες, 2% μπουζί κλπ. Μην ανησυχείς ο Φίλιππας θα το βρει.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 01/04/2011 10:41 μμ.

doohan"Βρε συ Βασιλη ετσι οπως το περιγραφεις,αυτο εχει ρημαξει ολακαιρο Ολα μαζι δεν γινεται! "


Τι να πω, λόττο πάντως δεν θα παίξω...
/ ΒΣ