Κιβώτιο Sprint 1050 ST

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 17/06/2009 10:08 μμ.



Δεν υπάρχει κανένα νέο........

απλά..................
γιατί δεν το έχει πιάσει ακόμη ο γιατρός ................????????????????

μέχρι την Παρασκευή ΠΡΕΠΕΙ να την έχει λύσει και να μου έχει δώσει ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....
γιατί θα τρελλαθώ.

Με έχει η φάει η αγωνία για το τι σκατά είναι, πότε θα γίνει, το πώς θα είναι μετά

και αυτά Νίκο, Δημήτρη κ.α πιστέψτε με...

ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ !!!!!


Το σταματάω εδώ, γιατί από το πρωί είμαι πύραυλος και μπορεί να πώ
καμμιά χοντράδα και να πάρει ανθρώπους που δεν φταίνε.

Ciao

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 17/06/2009 10:26 μμ.

Διονύση,

Ξεκουρδίσου και πάρτο απόφαση πώς ότι και νάναι θα αργήσει να φτιαχτεί αλλά θα φτιαχτεί.

Δεν έχω καλύτερη συμβουλή να σου δώσω. Προσωπικά χωρίς να ξέρω στοιχηματίζω στο batch των ελατωματικών πιστονιών.

Δεν εχει χτυπήσει μόνο Tiger 08, εχει χτυπήσει και Σπριντ 08 και Σπηντ 08. Απλως στην Ελλάδα ειναι η πρώτη περίπτωση που ακούω που πιθανώς να χτύπησε σε άλλο από Tiger.

Αν ισχύει αυτό, θα φτιαχτεί μια χαρά. Ελαττωματικά batches συμβαίνουν στα καλυτερα σπίτια. Θα παραμένει η μαλακία της Τ που δεν έχει μαζεψει πίσω ολα τα ελλατωματικά πιστόνια και τα αφήνει να χτυπήσουν, με αποτέλεσμα αν είσαι ατυχος και βγάλει πρόβλημα εκτός εγγύσησης να τρεχεις και να μη φθάνεις. Αμφιβάλλω αν άλλη εταιρεία θα το χειριζόταν διαφορετικά, αλλά παραμένει ότι είναι μαλακία.


ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ 1050 '08

Παρακολουθείτε την κατανάλωση λαδιού. Αν παρατηρήσετε κατανάλωση παραπάνω από μηδενική έως ελάχιστη πάτε σε καλό εξουσιοδοτημένο και ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ το άνοιγμα του κινητήρα και τον έλεγχο των πιστονιών.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Case στις 25/06/2009 5:32 μμ.

Διονύση, κουράγιο ρε φίλε... τι να πω....

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 25/06/2009 6:14 μμ.

Πιστόνια εμενταλ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 27/06/2009 8:26 μμ.

:Όντως τελικά είναι ραγισμένο το πιστόνι.....
και μάλιστα σε 3 σημεία (ααααααχχχχ βρε Άγγλοι )....

Περιμένω το ΟΚ των Άγγλων ότι είναι στα πλαίσια της εγγύησης ( άμα θέλουν ας σκεφτούν κάτι διαφορετικό ) και μετά την αποστολή των ανταλακτικών.

Άν όλα πάνε καλά, κατά τα λεγόμενα του Σάκη, ίσως την Παρασκευή να βρίσκεται
πάλι ανάμεσα στα σκέλια μου

Εν αναμονή λοιπόν



Σ.Σ: Πιστεύετε ότι μπορώ να ζητήσω αποζημίωση για τον βιασμό
που έχω υποστεί ( εννοώ ότι με έχουν αναγκάσει να μετακινούμε μόνο με τον τετράτροχο κουβά ), εδώ και τόσο καιρό
Πλάκα κάνω........ για την ώρα.

Το χειρότερο είναι ότι δυστυχώς έχασα την βόλτα που προγραμμάτιζα όλο τον χρόνο με τους φίλους μου, οι οποίοι φεύγουν την Τρίτη για Ιταλία, Ισπανία και επιστροφή από Σκωτία παρακαλώ σε 10 μέρες.
Τέλος πάντων.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: ATN PANOS στις 27/06/2009 8:38 μμ.

μην ζητησεις τιποτα
γιατι θα παρεις τα...... πιστονια στο χερι!!!

καλα ξετελα φιλε.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 01/07/2009 12:55 μμ.

Αντε κωλόφαρδε,

Τζιτζι το μηχανάκι, μόνο το κουστουμάκι του λείπει να μπεί.
Καλό ξανα-στρώσιμο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2009 9:35 πμ.

Την ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όντως τα πράγματα δείχνουν ότι όλα λειτουργούν ΡΟΛΟΙ.

Μπράβοοοοο στον Σάκη, για την άμμεση ανταπόκριση του αφού παρέλαβε
τα ανταλλακτικά και την συναρμολόγησε σε χρόνο dt.

Ευχαριστώ και εσάς για την ηθική συμπαράσταση... ( ξέρω Νίκο..... ότι θα μου βγάλεις το παρατσούκλι '' Ο γκρινιάρης'' ), αλλά δεν σας κρύβω ότι είχα αγχωθεί ΤΡΕΛΛΑΑΑΑ.

Anyway... τώρα είμαι στην διαδικασία στρωσίματος, χθές ανεβοκατέβηκα την ΑΟ από Αεροδρόμιο-Ελευσίνα 2 φορές και μια τον Περιφερειακό Υμητού. Ήταν απίστευτα κουραστικό, λές και πήγα 3 φορές Αλεξανδρούπολη και γύρισα.

Μόλις στρωθεί, να κανονίσουμε εξόρμηση οπουδήποτε όλοι μαζί.

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 11:07 πμ.

Να ευχαριστείς που βάλαμε τα μέσα να μη την πάρεις το Σεπτέμβριο Το κάναμε γιατι δεν αν΄τεχαμε τη γκρίνια Και να ευχαριστείς και την τύχη σου μεσα στην ατυχία σου που το πρόβλημά σου ήταν γνωστό στην Τ και δεν κάνανε κανα μήνα για να παραδεχτούν πώς δεν εφταιγες εσύ, ο μηχανικός σου, τα λάδια σου, τα ξύδια σου κλπ.

Μη το παρακάνεις στο στρώσιμο ε? Και παιζε τις στροφές. Ανοιξε το και λιγάκι καλό του κάνει. Απλώς μη το παραζεστάνεις. Κιβώτια κλπ όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζονται τίποτα οπότε καλό είναι να πατήσουν τα ελατήρια σωστά.

Γκρινιάρη



PS. To κιβώτιο εντάξει ειναι?

PS2 Ηθελα να ξερα πόσοι ακομα έχουν τα πιστόνια με το αλτσχαιμερ στο μηχανάκι τους, δεν κάνουν πολλά χλμ., τους τελειώνει η εγγύηση μεσα στο 2010 και θα τους έρθει κατακούτελο όταν θα βγεί το πρόβλημα. Γιατί θα βγεί αργά ή γρήγορα. Ουτε service bulletin ουτε τίποτα δεν εχουν βγάλει οι αθλιοι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2009 12:49 μμ.

Sprinter"Να ευχαριστείς που βάλαμε τα μέσα να μη την πάρεις το Σεπτέμβριο Το κάναμε γιατι δεν αν΄τεχαμε τη γκρίνια Και να ευχαριστείς και την τύχη σου μεσα στην ατυχία σου που το πρόβλημά σου ήταν γνωστό στην Τ και δεν κάνανε κανα μήνα για να παραδεχτούν πώς δεν εφταιγες εσύ, ο μηχανικός σου, τα λάδια σου, τα ξύδια σου κλπ.
Το ξέρω και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!



Μη το παρακάνεις στο στρώσιμο ε? Και παιζε τις στροφές. Ανοιξε το και λιγάκι καλό του κάνει. Απλώς μη το παραζεστάνεις. Κιβώτια κλπ όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζονται τίποτα οπότε καλό είναι να πατήσουν τα ελατήρια σωστά.
Όποιος καίγεται στον χυλό..... φυσάει και το γιαούρτι....
Το ξέρω, όντως θα αρχίσω να παίζω λίγο με τις στροφές.


Γκρινιάρη
Δεν το γλίτωσα τελικά το παρατσούκλι εεεεε???????



PS. To κιβώτιο εντάξει ειναι?
Καλύτερο το είδα, όμως δεν χρειάστηκε να δουλέψει και καθόλου. Θα σε κρατήσω ενήμερο.

PS2 Ηθελα να ξερα πόσοι ακομα έχουν τα πιστόνια με το αλτσχαιμερ στο μηχανάκι τους, δεν κάνουν πολλά χλμ., τους τελειώνει η εγγύηση μεσα στο 2010 και θα τους έρθει κατακούτελο όταν θα βγεί το πρόβλημα. Γιατί θα βγεί αργά ή γρήγορα. Ουτε service bulletin ουτε τίποτα δεν εχουν βγάλει οι αθλιοι."

Είδες, καλό είναι να κάνεις γρήγορα τα χιλιόμετρα... γιατί μετά ...γάματα αν σου συμβεί κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ Νικόλα και να κανονίσουμε πάλι κάποιον καφέ, γιατί κοψίδι δύσκολο το βλέπω μιας και είμαι σε διαδικασία δίαιτας...τρομάρα μου

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 02/07/2009 12:51 μμ.

Ελα σήμερα ΠΡ που εχει μαζωξη...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Dennis G. στις 02/07/2009 6:22 μμ.

Sprinter"Ελα σήμερα ΠΡ που εχει μαζωξη..."



Kρίμα ρε γαμώτο....

Σήμερα το πρόγραμμα μου είναι σκ@τά.
Έχω το τελευταίο ραντεβού στις 21:45', άσε που θέλω και 1 ώρα έτσι που πάω με το μοτόρι τώρα
να φτάσω Πόρτο Ράφτη.

Την επόμενη φορά θα είμαι εκεί.

Να περάσετε ΚΑΛΑ όσοι βρεθείτε εκεί


Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 30/03/2011 10:47 μμ.

Εξακολουθεί να με προβληματίζει το κιβώτιο.
Η εφαρμογή της συμβουλής του Doohan δλδ να γίνονται οι αλλαγές λίγο πιο άγρια είναι σωστή και βελτιώνει την κατάσταση, πλην όμως υπάρχουν φορές που ο μοχλός μουλαρώνει απίστευτα, πιστεύω ούτε με βαριά δεν θα κουνιότανε, σε σημείο μάλιστα που κάνω δεξιά το σβήνω βρίσκω νεκρά και ξανά ξεκινάω ( το κάνει σε αλλαγή από 1η σε 2α).
Επίσης άλλοτε η εύρεση της νεκράς είναι παιχνιδάκι, άλλοτε δεν μπαίνει με τίποτα και όσο προσπαθώ 'μπετόνει' και ο μοχλός.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μέσα σε 100 μέτρα μπορεί να αλλάξει τόσο δραματικά η συμπεριφορά του... Γενικά θέμα με τις αλλαγές έχουν οι 3εις πρώτες σχέσεις στις υπόλοιπες είναι οk. Αυτό πάλι πως εξηγείται;;;
Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω ότι έχουν προτείνει στο διεθνές φόρουμ της Τ (βούτηγμα στο λάδι από βραδύς να μουλιάσουνε κτλ), όποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
/ ΒΣ

@Sprinter κάπου/κάποτε είχες γράψει για τα λιπαντικά της Torco και της Motul (ως θεωρούμενες καλές επιλογές) σε τι ιξώδες αντίστοιχα;

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: Sprinter στις 30/03/2011 11:30 μμ.

Στή κίνηση στο κάνει αυτό?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κιβώτιο Sprint 1050 ST  

  Από: vassat στις 31/03/2011 7:55 μμ.

Sprinter"Στή κίνηση στο κάνει αυτό?"


Ένα πχ βγαίνω από την 16P της Α.Ο. στην Μαραθώνος μετά το δεύτερο φανάρι τυχαίνει και το κάνει, ενίοτε και μετά το πρώτο.
Σε κάθε περίπτωση δεν θεωρώ επαρκή δικαιολογία την 'κίνηση', ότι δήθεν η μότο είναι 'τουραστάδικη' και δεν κάνει για πόλη (δεν εννοώ κέντρο αλλά δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και με φανάρια). Αν είναι έτσι τότε να γράψουν στο μάνιουαλ: όταν ξεκινήσετε για ταξίδι πχ στη Ρώμη παρκάρετε καμία 30χλμ πριν και πάρτε το μετρό...
Αλλά μάλλον περί ματιάσματος πρόκειται καθόσον τις τελευταίες 10 μέρες :
- έμεινα από τακάκια πριν την γαλατοπιτοβόλτα, λίγο ακόμα και θα έπαιρνα τον δίσκο στο χέρι
- σπρώχνοντας το μέσα στο συνεργείο με το στάντ ανοικτό, βρήκε και μου φύγε από την άλλη πλευρά=> μείον ένας καθρέπτης και η ζελατίνα (πάλι καλά που δεν γκρέμισα την τζαμαρία του Σάκη)
- μπλόκαρε δύο φορές το χειριστήριο του συναγερμού (μία δίωρη ταλαιπωρία έκαστη φορά)
- και το τελευταίο και καλύτερο σημερινό, ρ ε τ ά ρ ε ι...
/ ΒΣ

@Sprinter πες μου για τα ιξώδη