Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Αγορά Tiger 1050 ABS

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Αγορά Tiger 1050 ABS

Δημοσίευσηαπό coot » 05 Ιουν 2009, 11:57

baran έγραψε:Προς εημέρωσή σας, παρήγγειλα Tiger 1050 abs 2009 από Globalmpc στην Αλεξάνδρας (πανεμπορική μοτοσυκλετών) και μου είπε πως τα δώρα της ηλιοφίλ περιλαμβάνονται κανονικά στην παραγγελία.

Η ερώτηση μου είναι για τα δώρα που μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν πιο ελεύθερη εξάτμιση και πρόγραμμα, λέει. Από ήχο έτυχε και άκουσα ένα Τ και είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με μαμά, άντε λίγο πιο μπάσος (σίγουρα καλύτερος). Από απόδοση να περιμένω διαφορές;; Δίνει παραπάνω άλογα ή μόνο θόρυβος η υπόθεση;;

Αντε, περιμένω να παραλάβω επιτέλους και με έχει φάει η αγωνία με όλα όσα έχω διαβάσει εδωμέσα...

(Μόλις παραλάβω θα κάνω και κανονικά ποδαρικό στο φόρουμ, τώρα μπήκα λίγο σφήνα... )

τσάο

Απατεώνας μιλάω από προσωπική εμπειρία. Πρόσεχε μπορεί να σου δώσει 08 μοντέλο και για αυτό όλα αυτά τα οφέλη...
Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could
Άβαταρ μέλους
coot
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph speed triple

Δημοσίευσηαπό baran » 05 Ιουν 2009, 14:20

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας τις οποίες τις παίρνω σοβαρά υπόψη μου και είναι σεβαστές. Άλλωστε ότι έπαθε κανείς θέλει να το μοιραστεί με άλλους ώστε να τους προφυλάξει.

Ελπίζω να μη μου τύχει και μένα καμία στραβή εδώ που φτάσαμε. Σίγουρα θα ελένξω τον αριθμό πλαισίου με ηλιοφίλ πριν προχωρήσω και σίγουρα η μηχανή θα είναι ελληνικής εισαγωγής ηλιοφίλ αφού είναι ο μοναδικός αντιπρόσωπος εδώ. Άυτή ήταν άλλωστε και η αρχική εξήγηση αφού ο global μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει μόνος του εισαγωγή αλλά θα την αγοράσει ουσιαστικά και αυτός απο την ηλιοφίλ. Γενικά δεν μπορεί να κάνει μόνος του εισαγωγή ευρωπαϊκά μηχανάκια αλλά μόνο ιαπωνέζικα (...βάση νόμου;;).

Να δούμε λοιπόν πως θα πάει, από ότι λέει σε καμιά βδομάδα θα είμαστε κομπλέ.

Ελπίζω το επόμενο ποστ να είναι με φώτο από το νέο όχημα...!!!
baran
Newbie
Progress to next rank:
24%

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 05 Ιουν 2009, 14:34

Γενικά μην πολυπιστεύεις αυτά που σου λέει. :evil

Το ότι η ελιοφίλ είναι ο μοναδικός αντιπρόσωπος δεν σημαίνει τίποτα.
Και η μοτοδυναμική είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος, αλλά φέρνουν όλοι παραεισαγωγής.

Παραεισαγωγής σημαίνει ότι έφερε το μηχανάκι ο έμπορος μόνος του απ'έξω και δεν το αγόρασε από την αντιπροσωπεία. Φυσικά δεν απαγορεύεται κάτι τέτοιο. Μάλιστα όλα τα γιαπωνέζικα παραεισαγωγής τα φέρνουν από Ευρώπη και μάλιστα κυρίως Γαλλία (v-strom, fazer, tdm).
Για τα triumph προφανώς δεν συμφέρει να γίνει αυτό, πιθανότατα γιατί δεν πουλάνε τόσο πολύ ώστε να συμφέρει, ή γιατί δεν πετυχαίνουν πολύ καλύτερες τιμές από αυτές που τους τα δίνει η αντιπροσωπεία.

Τίποτα δεν αποκλείει το μηχανάκι σου να είναι παραεισαγωγής ή παλιότερο μοντέλο, όπως είπε και ο coot.

Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ στην παραλαβή!! Αν σε καθυστερήσει πολύ, ζήτα τα λεφτά σου πίσω!!

Και πάλι καλορίζικο! :)
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό baran » 23 Σεπ 2009, 13:16

Μετά απο 4 μήνες (20/05/09) που έχω παραγγείλει στον Global, Βασίλη Μάζη, ένα Tiger, μπαίνω να ενημερώσω με κατεβασμένα τα μούτρα ότι ακόμα με καθυστερεί ενώ το έχω ξοφλήσει (μένει μόνο να του δώσω την μηχανή μου)!!!
Έλληνας μικροαπατεώνας έμπορας με όλη τη σημασία της λέξης, με καθυστερεί μέ διάφορες χιλιάδες δικαιολογίες που εμφανώς τις έχει δοκιμάσει σε πολλούς άλλους άμοιρους/όμηρους αγοραστές και του είναι η δεύτερη φύση του. Οι δικαιολογίες που έχω ακούσει περιλαμβάνουν καθυστέρηση στην απόσυρση (ψέμα), καθυστέρηση στην Ηλιοφίλ (τσεκαρισμένο ψέμα με τηλεφώνημά μου στην Ηλιοφίλ) και τώρα τελευταία που του τελείωσαν τα ψέματα και μένα η υπομονή δηλώνει αδυναμία "ρευστότητας" (κοινώς δεν έχει φράγκα να διαθέσει για να την αγοράσει απο την Ηλιοφίλ.) Βέβαια το γεγονός ότι του έχω προσφέρει την ρευστότητα που απαιτείται για να την αγοράσει απο την Ηλιοφίλ δεν μετράει προφανώς γιατί με τα λεφτά μου έκλεισε άλλες τρύπες ή τα μαζεύει για να ρίξει κανόνι.

ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ που πήγα σε αυτόν, το δηλώνω, γιατί εκτός απο ένα καλοκαίρι χωρίς νέα μηχανή έχω μείνει και ένα καλοκαίρι χωρίς τα λεφτά που κοστίζει αυτή!!!!!

Απο εδώ και πέρα δεν θέλω να μου φέρει καμία μηχανή, καθώς μέχρι να τα καταφέρει θα έχει αλλάξει το μοντέλο, αλλά θέλω τα λεφτά μου πίσω. Σκοπεύω να κινηθώ και με δικηγόρο για αυτό.

Βρισίδια δεκτά αλλά και καμία νομική συμβούλή θα μου έκανε καλό σε αυτή τη φάση!
Ευχαριστώ και με τις υγείες μου...
baran
Newbie
Progress to next rank:
24%

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 23 Σεπ 2009, 13:30

Στο είπα ότι ο τύπος είναι μεγαμ@κ@κ@ς!!!

Απορώ πως δεν τον έχει πετάξει ακόμα κανένας σε κανένα χαντάκι!

Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα φόρουμ που έχουν γραφτεί αντίστοιχα πράγματα μετά από καιρό σβήνονται!

Το ερώτημα είναι ένα. Του ζήτησες τα χρήματά σου και δεν στα δίνει;
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό baran » 23 Σεπ 2009, 13:52

Θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω τις αμέσως επόμενες μέρες και αν δεν βγάλω τίποτα με τα λόγια θα προχωρήσω με ότι δικαιώματα μου δίνει ο νόμος περί καθυστέρησης παραλαβής κλπ κλπ με δικηγόρο.
Έχει κανείς υπόψη του τί κάλυψη έχουμε σαν καταναλωτές απο εμπόρους αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών σε παρόμοιες περιπτώσεις; Υπάρχει όριο που να θεωρείτε ο έμπορος εκπρόθεσμος και να δικαιούμε τα χρήματα για προκαταβολή/εξόφληση πίσω;

ΓΑΜΑΤΑΜΕΜΕΓΑΛΑΓΡΑΜΜΑΤΑ
baran
Newbie
Progress to next rank:
24%

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 23 Σεπ 2009, 14:04

Δυστυχώς είναι από τα χειρότερα μαγαζιά. Όσοι είχανε παρε-δωσε μαζί τους μόνο τα χειρότερα έχω ακούσει.
Κουράγιο φιλαράκο. Απορώ πως παραμένει ακόμα ανοικτό... :swear1 :evil :pop
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό denthnpalevw » 23 Σεπ 2009, 15:20

απο αλλα ποστ αλλων παιδιων σε αλλα φορουμς μετα απο πολλα τους εδεινε τα χρηματα τους πισω. πιστευω οοτι θα τα παρεις. αυτος τοσο καιρο που ειχε στην διαθεση του τα χρηματα σου ποιος ξερει τι τα εκανε και αν εβγαλε τιποτα απο αυτα............
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
denthnpalevw
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Daytona 675

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 23 Σεπ 2009, 22:19

Καλού κακού κάνε και καμιά καταγγελία εδω http://kataggellwgr.blogspot.com/.
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό baran » 24 Σεπ 2009, 10:31

Κατάφερα και πήρα υπεύθυνη δήλωση απο τον κύριο πως μέχρι αύριο 25/09/09 θα μου φέρει την μηχανή, αλλιώς θα μου επιστρέψει τα χρήματά μου πίσω.
Αυτό σημαίνει πως βία μέχρι την Δευτέρα είτε μέσω αυτού είτε μόνος μου θα βρεθώ με νέα μηχανή...
Δηλαδή ρε παιδιά τι άλλο μπορεί να πάει στραβά και να μείνω μπουκάλα πάλι;;; Ρωτάω ο άμοιρος αγοραστής με τα τσαλαπατημένα όνειρα για ταξίδια και ροπές ένα καλοκαίρι τώρα, τι άλλο μπορεί να πάει στραβά;;;;;;;
π.χ.
-Δεν σου δίνω τα χρήματα / Περίμενε λίγο ρε φιλαράκι, πως κάνεις έτσι;... :plaf
-Δεν έχω μετρητά, πάρε αυτή την (ακάλυπτη) επιταγή... :swear1
-Να παίξει μπινιά στην Ηλιοφίλ και να τον σιχτιρήσουν :argument

Τέλος πάντων, τα λέω όλα αυτά για να διασκεδάσω τις εντυπώσεις, σαν αγχολυτικά γιατί αρχίζω να μην κοιμάμαι τα βράδια...

ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΙΣΑΙ ΙΝΔΙΑΝΟΣ!!!!! ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
baran
Newbie
Progress to next rank:
24%

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 24 Σεπ 2009, 10:41

Φίλε μου εσύ είσαι ο μόνος που μπορεί να κάτι για αυτόν τον άνθρωπο!!

Εγώ την είχα πατήσει πριν αρκετά χρόνια. Από τότε σε όλα τα φόρουμ που κάποιος ρώταγε για αυτόν, τους έλεγα την ιστορία μου και τους απέτρεπα. Είχαν δημιουργηθεί και σχετικά θέματα από όλους αυτούς που τον έβριζαν!! Για διάφορους λόγους, όμως, κυρίως λόγω του θέματος της δυσφήμισης, τα ποστ διαγράφονταν.

Πάρα πολύς κόσμος έγραφε ότι κάτι πρέπει να γίνει ώστε να μην την πατήσουνε και άλλοι ανυποψίαστοι.
Δυστυχώς οι περισσότεροι ενημερώνουν τα φόρουμ αφού κάνουν την παραγγελία ή αφού έχουν αγοράσει τη μηχανή.

Μόνο με επώνυμη καταγγελία, με όλα τα στοιχεία, σε κάποιον admin ενός μεγάλου φόρουμ μπορεί να γίνει κάτι.

Εδώ που έφτασες, ειδικά αν δεν έχεις αύριο το μηχανάκι, το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό και φυσικά να πας σε οργανώσεις καταναλωτών.
Το blog που σου έστειλα έχει στοιχεία αυτών των οργανώσεων.
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό chris34 » 24 Σεπ 2009, 10:58

Συμφωνω απολυτα με το φιλο Μιχαλη και να συμπληρωσω οτι σε καμια περιπτωση να μην δεχτεις επιταγη για επιστροφη χρηματων ακομη κι αν ειναι ημερας!!
Υπαρχει και το υπουργειο εμποριου που μπορεις να κανεις καταγγελια σε περιπτωση που δεν βγαλεις ακρη αυτες τις μερες!!
Ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις την μηχανη στα χερια σου!!
Λευκος Τιγρης!!see you................
Άβαταρ μέλους
chris34
Moderator

Μοτοσυκλέτα: SYM HD2 200i
Όνομα: Χρηστος

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες