Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!

Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antonis lironis στις 04/02/2009 6:08 μμ.

Παιδιά είμαι έτοιμος να σκάσω
Πιο γκαντέμης δεν γίνεται. Κατέβαινα σήμερα τον κηφισό με αρκετά χλμ. και στο ύψος τοι ΙΚΕΑ προς Αθήνα
σκάω σε μια λακούβα άστα να πάνε. Πόνεσα και ο ίδιος. Γαμώ το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα. Ευτυχώς δεν έπεσα αλλά έπεσα ψυχολογικά!
Το αποτέλεσμα ο Τίγρης μου να πληγωθεί αρκετά. Στραβώσανε και οι 2 ζάντες.
Η πίσω έχει πάρει λιγάκι. Η μπροστά έχει στραβώσει εντελώς( ξεφούσκωσε το λάστιχο) έχει ένα μικρό ράγισμα και κάνει οκτάρια.
Η ζημιά θα πάει απο 150 ως 800€. Υπάρχει περίπτωση να μην επισκευάζεται οπότε θέλω καινούργια. 600€
100€ θα πάρει ο ζαντάς 20€ ο λαστιχάς και μετά θα πάω συνεργείο για να δω αν έχει πάθει κατι ο σταυρός τα αμορτισέρ και το πιρούνι.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: ATN PANOS στις 04/02/2009 6:14 μμ.

πω πω ρε φιλε!!!
ατυχια μεγαλη,αλλα το παρηγορο ειναι οτι εσυ δεν χτυπησες!!! αυτο μετραει!!!
ευχομαι γρηγορη ψυχικη και υλικη αποκατασταση!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: alki_viades στις 04/02/2009 6:18 μμ.

Φιλε γκαντεμια απο τη μια αλλα παλι καλα να λες που δεν επεσες, εμεις να ειμαστε καλα!

Οσο για τις ζημιες, υπαρχει μια διαδικασια να δηλωσεις τη λακουβα και τις ζημιες σου, καπου καπως, δεν ξερω - ρωτα. Σιγουρα παντως θα πρεπει να εχεις φωτο της λακουβας μη τη κλεισουν και μετα δε μπορεις να βρεις το δικιο σου...

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: liberal στις 04/02/2009 6:21 μμ.

Αντώνη μεγάλη γκαντεμιά! Το βασικό είναι ότι είσαι καλά και απέφυγες τα χειρότερα!

Για τον συμβάν έχω να σου πω τα εξής: Πήγαινε στο σημείο, ζήτα την τροχαία να κάνει καταγραφή και κινήσου νομικά εναντίων του ΥΠΕΧΩΔΕ, στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο δρόμος. Θα ζητήσεις εμπειρογνώμονα του υπουργείου να δει την κατάσταση της μηχανής...

Περνάω καθημερινά από το σημείο... Τώρα τελευταία έχουν ανοίξει πολλές τρύπες κατά μήκος της Κηφισού! Εκεί που την έπαθες και μια τεράστια στην αριστερή λωρίδα στις τρεις γέφυρες είναι πολύ επικίνδυνες!
Δημήτρης

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: JOSBI στις 05/02/2009 8:53 πμ.


γαμω τους δρομους μας μεσα γαμω!!!!
VALE FOR EVER

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: chris34 στις 05/02/2009 8:57 πμ.

Αντωνη μου παλι καλα που δεν επεσες!Ολα τα αλλα διορθωνονται.Σε καταλαβαινω τωρα!Μην στεναχωριεσαι σιγα σιγα θα φτιαχτει ο τιγρης ξανα!Θα σε συμβουλευα και εγω να κανεις αυτο ακριβως που ειπε ο φιλος ο Δημητρης(liberal).Φιλος στον ιδιο δρομο επεσε απο κακοτεχνια και αποζημιωθηκε!Εχει λιγο τρεξιμο και χρονο αλλα θα τα παρεις τα λεφτα σου πισω!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antonis lironis στις 05/02/2009 6:55 μμ.

Ευχαριστώ ρε παιδιά για την συμπαράσταση.

Παιδιά προσέξτε τις λακούβες. Αν κάποιος δεί καμία λακούβα - πηγάδι σε κεντρικό δρόμο να το αναφέρει...
Μπορεί κάποιος να δεί το θέμα να βάλει τα γέλια και να πεί για λακούβες θα μιλάμε.
Και όμως σαν παθών θα πώ ότι θα κοπούν τα γέλια αν ακούσετε τιμές ζαντών σε Τίγρη.
Μπροστά 743,92€ και πίσω 932,κάτι€.

Ευτυχώς οι δικές μου επισκευάζονται και γλιτώνω τα χειρότερα.
Το μηχανάκι το πήγα στον Ψυχογιό στην Λένορμαν όπου μου έβγαλε τις ζάντες.
Ο Ψυχογιός(όλοι πιστεύω πως τον ξέρετε) με έστειλε σε έναν που τις επισκευάζει στο χέρι.
Ο τύπος ζήτησε 200€ για την μπροστά και 150€ για την πίσω και με μεγάλη προσπάθεια γιατί η ζημιά είναι μεγάλη. Φρίκαρα.
Τις πήρα πίσω και τις πήγα στον Πέττα στην Καβάλας. Επισκευή σε τόρνο και 35€ και 25€ για τις ζάντες αντίστοιχα.
Υπολογίζω 60€ ζαντάς κανένα 20€ στο Ψυχογιό για να ξαναπεράσει τα λάστιχα και κανένα 20€ στο συνεργείο για τον έλεγχο του μπροστινού συστήματος. Αν όλα πάνε καλά με 100-150€ ελπίζω να καθαρίσω.
Απο τα 1675€ που κάνουν καινούριες καλά είναι.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: HelenKoR στις 05/02/2009 7:30 μμ.

οχιιιιιι !

ειναι τραγικο . ειναι οπως τα ειχε ο βενζινας μου ... πας να αποφυγεις λακουβα και πεφτεις σε πηγαδι !
δεν ειναι δρομοι αυτοι ... εχει φυγει ετσι κοσμος και κοσμακης ....

παλι καλα που δεν επεσες να ειχες κι αλλα ...
ευτυχως οπως τα παρουσιαζεις στο τελευταιο σου post μαλλον θα την γλιτωσεις φτηνα !
αντε ! καλη αναρωση στον τιγρη σου . ολα καλα θα πανε !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: alki_viades στις 06/02/2009 10:22 πμ.

Φιλε δεν ειμαι μηχανολογος να εχω τεκμηριωμενη αποψη , αλλα τοσο εντονες παραμορφωσεις στις ζαντες εισαι σιγουρος πως μπορουν να διορθωθουν; Μου φαινεται λιγο δυσκολο να καταφερει ο οποιοσδηποτε μαστορας να τις επαναφερει στην αρχικη τους κατασταση....

Καταλαβαινω πως τα λεφτα για καινουργιες ειναι παρα πολλα, αλλα υπαρχουν κι αλλες λυσεις, πχ ζαντες αλλης εταιρειας μιας και οι διαστασεις ειναι στανταρ και θα ειναι παρα πολυ ευκολο να βρεις σε καλη τιμη καινουργιες ή μεταχερισμενες και μαλιστα στο σχεδιο και χρωμα που θελησεις. Μπορεις να το δεις σαν μια ευκαιρια να βαλεις custom ζαντες

Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση πως θα τρεξεις για αποζημιωση, πραγματογνωμωνα, κτλ, κτλ

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: kostas1975 στις 06/02/2009 3:39 μμ.

afou eisai ok file ola kala!!!egw shmera efaga thn prwth mou soupa me ton tigrh....me kati psilogdarsimata thn ebgala...o tigrhs me spasmeno lebie taxuthtwn kai strabwmeno timonaki(tha doume an einai auto)..auta me thn kolobroxh....

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antonis lironis στις 06/02/2009 3:49 μμ.

alki_viades"Φιλε δεν ειμαι μηχανολογος να εχω τεκμηριωμενη αποψη , αλλα τοσο εντονες παραμορφωσεις στις ζαντες εισαι σιγουρος πως μπορουν να διορθωθουν; Μου φαινεται λιγο δυσκολο να καταφερει ο οποιοσδηποτε μαστορας να τις επαναφερει στην αρχικη τους κατασταση....

Καταλαβαινω πως τα λεφτα για καινουργιες ειναι παρα πολλα, αλλα υπαρχουν κι αλλες λυσεις, πχ ζαντες αλλης εταιρειας μιας και οι διαστασεις ειναι στανταρ και θα ειναι παρα πολυ ευκολο να βρεις σε καλη τιμη καινουργιες ή μεταχερισμενες και μαλιστα στο σχεδιο και χρωμα που θελησεις. Μπορεις να το δεις σαν μια ευκαιρια να βαλεις custom ζαντες

Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση πως θα τρεξεις για αποζημιωση, πραγματογνωμωνα, κτλ, κτλ"



Φίλε μου οι ζάντες έγιναν σε ειδικό μηχάνημα όπου μετα ελέγχονται απο λειζερ. Η πίσω ζάντα στράβωσε λίγο και της μπροστά το ράγισμα είναι πολύ μικρό.
Τις πήρα σήμερα αλλά η εμπρός χρειάζεται βάψιμο. Ρώτησα αρκετά άτομα για το θέμα της ζάντας. Μου είπαν πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Δεν θα είναι βέβαια όπως η καινούρια αλλά θα είμαι οκ.
Πρόβλημα θα έχω αν πάθω το ίδιο και στο ίδιο σημείο της ζάντας μιας και θα είναι εξασθενιμένη εκεί.
Απο την στιγμή που δεν κάλεσα αστυνομία εκείνη τη στιγμή δεν πρόκειται να βγάλω άκρη με αποζημιώσεις.
Οπότε το άφησα γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο για τρέξιμο. Μαλακία μου αλλά...........καλά κρασιά.
Με το βάψιμο το μαλλί πήγε στα 250€ χωρίς να ξέρω ακόμα αν έχει κάτι το μπροστινό σύστημα.
Ελπίζω να μην χρειαστούν άλλα.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: HelenKoR στις 07/02/2009 11:13 πμ.

kostas1975"afou eisai ok file ola kala!!!egw shmera efaga thn prwth mou soupa me ton tigrh....me kati psilogdarsimata thn ebgala...o tigrhs me spasmeno lebie taxuthtwn kai strabwmeno timonaki(tha doume an einai auto)..auta me thn kolobroxh...."


ωχ ! περαστικα !
κι εγω παραλιγο να σκοτωθω εχθες αλλα ευτυχως το γλιτωσα .

α! btw αν μπορεις γραφε ελληνικα αλλιως χρησημοποιησε αυτο
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antonis lironis στις 07/02/2009 12:54 μμ.

kostas1975"afou eisai ok file ola kala!!!egw shmera efaga thn prwth mou soupa me ton tigrh....me kati psilogdarsimata thn ebgala...o tigrhs me spasmeno lebie taxuthtwn kai strabwmeno timonaki(tha doume an einai auto)..auta me thn kolobroxh...."


Γρήγορη ανάρρωσει στον τίγρη σου. Αυτά είναι τα άσχημα φιλαράκι. Παίρνεις ένα εργαλείο για την καύλα
σου 12000€ και δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς παρά μόνο σε πίστα.

Θες να το σκίσεις και να το ευχαριστηθείς και φοβάσαι μην γλιστράει ο δρόμος, μην έχει λακούβες, μην έχει νερά και βασικό να έχεις το νού σου μην κάνει κανένα ελιγμό ο κάθε παπάρας με το αυτοκίνητο και σε στείλει στον άλλο κόσμο.

Η μεγαλύτερη ξενέρα και για μένα ο μεγαλύτερος φόβος είναι να πάθει κάτι το μηχανάκι και επειδή το
χρωστάω ακόμη να μην μπορώ να το φτιάξω και να το κοιτάω.

Λέω απο την μία εμείς να είμαστε καλά αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο πάλι δεν θα είμαι καλά από την στεναχώρια!!

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: HelenKoR στις 07/02/2009 2:46 μμ.

HelenKoR"
κι εγω παραλιγο να σκοτωθω εχθες αλλα ευτυχως το γλιτωσα .

"


σημερα ομως δεν την γλιτωσα
επεσα . το πρωτο μου ατυχημα (και ελπιζω το τελευταιο)


μια συμβουλη φιλοι μου : παντα κρανος !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Η γκαντεμιά μου δεν περιγράφεται!!!  

  Από: antonis lironis στις 07/02/2009 3:22 μμ.

HelenKoR"
HelenKoR"
κι εγω παραλιγο να σκοτωθω εχθες αλλα ευτυχως το γλιτωσα .

"


σημερα ομως δεν την γλιτωσα
επεσα . το πρωτο μου ατυχημα (και ελπιζω το τελευταιο)


μια συμβουλη φιλοι μου : παντα κρανος !"


Επλίζω να μην χτύπησες!!!
Το τελευταίο το τελευταίο να είναι!!!!