Mηχανη για την γυναικα

Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ehetlaios στις 05/08/2015 6:30 μμ.

Οπως λεει και ο τιτλος η γυναικα μου θελει να μπει στον πολυ ωραιο κοσμο της μοτοσυκλετας.Αφου με κοπο απορριψαμε την supersport κατηγορια που της αρεσει λογω εμφανισης,συμβιβαστηκε με τα naked και τις αρεσει το street triple αλλα δεν φτανουμε οικονομικα μεχρι εκει οποτε και καταληξαμε στο speed four.Oποιεσδηποτε πληροφοριες για την εν λογο μηχανη ευπροσδεκτες.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: maddog στις 05/08/2015 6:53 μμ.

Ατσα!!!!!!!!!!!!!!μπραβο φιλε πολυ καλη κινηση!!!!!!!!!

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: grgasteus στις 06/08/2015 8:40 πμ.

Τηλέφωνο θα δώσεις ή να σου στείλω εγώ της δικιάς μου ;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: HelenKoR στις 06/08/2015 10:34 πμ.

Ωραία! Άντε με το καλό!
Έχει όμως εμπειρία από δίκυκλα; Το καλό είναι ότι, αν θυμάμαι καλά, είστε επαρχία.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ehetlaios στις 06/08/2015 11:35 πμ.

grgasteus"Τηλέφωνο θα δώσεις ή να σου στείλω εγώ της δικιάς μου ;"

Τι εννοεις;

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ehetlaios στις 06/08/2015 11:39 πμ.

Δεν εχει εμπειρια απο δικυκλα,γι αυτο απορριφθηκε εξ αρχης η supersport κατηγορια,οποτε ειπαμε να ξεκινησει μαθηματα κι αν δει οτι το εχει με του δασκαλου τη μηχανη προχωραμε.Ναι επαρχια ειμαστε

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: HelenKoR στις 06/08/2015 12:02 μμ.

ehetlaios"
grgasteus"Τηλέφωνο θα δώσεις ή να σου στείλω εγώ της δικιάς μου ;"

Τι εννοεις;"


Εννοεί να έρθουν οι γυναίκες σας σε επαφή μπας και η μια επηρρεάσει την άλλη στο θέμα της οδήγησης!

ehetlaios"Δεν εχει εμπειρια απο δικυκλα,γι αυτο απορριφθηκε εξ αρχης η supersport κατηγορια,οποτε ειπαμε να ξεκινησει μαθηματα κι αν δει οτι το εχει με του δασκαλου τη μηχανη προχωραμε.Ναι επαρχια ειμαστε"


Το ότι είστε σε επαρχία είναι πολύ καλό διότι θα έχει άνεση να μάθει με την ησυχία της. Είναι αλλιώς να οδηγας μέσα στην πολυκοσμία της Αθήνας (αναφέρομαι σε νέους οδηγούς μηχανής)
Αλλά μήπως να κοιτάξετε για μικρότερα κυβικά; Όπως πχ το suzuki 250 inazuma; Το πήρε μια γνωστή και έχει ξετρελαθει μ'αυτο!
Βέβαια και το speed four είναι πολύ καλή επιλογή! Και θα το κρατήσει παραπάνω!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: grgasteus στις 06/08/2015 12:03 μμ.

Ναι, να την πείσει θέλω
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ehetlaios στις 06/08/2015 2:16 μμ.

Τη συμβουλη για μικροτερα κυβικα και για 250 συγκεκριμενα μου την ελεγαν κι εμενα ολοι οι "ειδικοι" πριν παρω μηχανη μιας και δεν ειχα ποτε και ευτυχως δεν την τηρησα.Οπως εγραψα και παραπανω αν δει οτι το εχει με του δασκαλου που εχει hornet προφανως θα μπορεσει και με το speed four

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: PTiger800 στις 06/08/2015 3:09 μμ.

Δεν είναι ότι δεν γίνεται να ξεκινήσεις από πολλά κυβικά. Γίνεται. Πλην όμως θέλει αρκετή προσοχή και το γκάζι συγχωρεί δύσκολα. Άρα είναι ασφαλέστερο να ξεκινήσεις με λιγότερα. Γνώμη μου βέβαια έτσι;

Εγώ το λέω γιατι ξεκινώντας από 125 και μεταβαίνοντας σε 800 δύο χρόνια αργότερα είχα θεματάκια. Κυρίως με φόβιζε το θεριό. Εγώ θα ξεκινούσα με κάνα Δούκα 400 αν ήμουν σε αυτή τη θέση τώρα.

Σε κάθε περίπτωση ευχομαι καλό ξεκίνημα στη σύζυγο!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ehetlaios στις 06/08/2015 3:47 μμ.

Εμενα η πρωτη μου μηχανη ηταν το 800 χωρις καμια προηγουμενη εμπειρια σε μηχανες,ναι το γκαζι θελει πολυ προσοχη και ειδικα στους δρομους μας ομως το ελεγχει ο καρπος και τον καρπο ο εγκεφαλος και καποια στιγμη που ετυχε να οδηγησω παπακι τρομαξα.Η ενεργητικη ασφαλεια μιας μηχανης ειναι πολυ καλυτερη ενος παπιου η σκουτερ η καποιας μικροτερης μηχανης.Το θεμα ειναι αν δει οτι μπορει να τα καταφερει η γυναικα μου οκ προχωραμε αλλιως καποια απ την κατηγορια των 250-300

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 06/08/2015 10:34 μμ.

Φίλε ενα CBF 600 Ή 1000 είναι και φθηνή και καλή αγορά και ευκολο στην οδηγηση
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: doohan στις 04/05/2018 7:03 μμ.

Triumph Street triple!!! Ότι καλύτερο γι αυτό που ζητάς

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: martin στις 20/05/2018 11:07 μμ.

Τωρα σοβαρα...προτυνετε καποιοι σαν πρωτο μηχανακι ενα διαολο 100+ αλογων? ο αλλος 1000cc,και ειδικα για γυναικα?(και δεν το λεω υποτιμητικα,αλλα οι αντρες το βλεπουμε τελειως διαφορετικα) μα με ποιο σκεπτικο?το ενα πολυ γρηγορο και ροπατο το αλλο βαρυδι.Το ποιο πιθανο με αυτες τις επιλογες ειναι αφενος να τρομαξει απο το πολυ γκαζι στο ενα ή να της φανει πολυ βαρυ το αλλο και να μη καταφερει ποτε να το κουμανταρει.Για να μην παμε στη περιπτωση ατυχηματος που ειναι πολυ πιθανο.
Αν ηταν ετσι δεν θα ξεκιναγανε τα πιτσιρικια 6-7 χρονων με τα mini moto αλλα θα περιμενανε να πανε 15 κατευθειαν στα 1000αρια,αλλα θα αργουσανε πολυ να φτασουν σε κορυφαιο επιπεδο.Ετσι πρεπει να βλεπουμε και εμεις τον εαυτος μας ασχετα την ηλικια μας.Γνωμη μου ειναι να ξεκινησει με παπι ή ενα 200αρι scooter,θα μαθει,θα εξοικιωθει και θα εξεληχθει πολυ ποιο γρηγορα και με μεγαλητερη ασφαλεια χωρις να φοβηθει ή να απογοητευτει.

Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω οταν στα 33 αποφασησα να βγαλω δηπλωμα μηχανης,ουτε παπακι δεν ειχα μεχρι τοτε.Ολοι μου λεγανε παρε κατι μικρο να μαθεις ενα σκουτερακι για αρχη και εγω ελεγα οτι δεν μου αρεσουν και τους γειωσα ολους και αγορασα ενα Tmax Το ποσο με δυσκολεψε στην αρχη δεν λεγετε σε σημειο να σκευτομαι να το βγαζω βολτα,αλλα και μεχρι που το πουλησα μετα απο 9 μηνες δεν μπορω να πω οτι εμαθα να οδηγω σωστα.Επειτα ηρθε το τριπλακι.Και εκει ζωριστηκα παρα πολυ σε απογοητευτικο σημειο αλλα πεισμωσα αρκετα και δεν το εβαλα κατω.
Αυτο που με βοηθησε απολυτα ηταν ενα σχολειο που εκανα προσφατα και ηταν ενα μεταβατικο σταδιο στην εξελιξη μου κατι που το προτυνω σε ολους ανεπιφυλακτα ασχετα αν οδηγουν 1 χρονο ή 10 χρονια,αλλωστε ατομα που οδηγουσαν και πανω απο 10 χρονια δηλωναν εκπληκτοι μετα το σχολειο.Επισης υπηρχαν κανα δυο εκει που ειχαν κατι 800 αρια adventure
σαν πρωτη μηχανη και πραγματικα οπως ξεκινησανε στο πρωτο session μεχρι και το τελευταιο δεν ειδα καμια εξελιξη και αυτο νομιζω τα λεει ολα.

Re: Mηχανη για την γυναικα  

  Από: doohan στις 20/05/2018 11:28 μμ.

Αγαπητέ Φίλε....

Κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ και διάβασε το αρχικό ποστ..... Και πες μου τι δεν κατάλαβες.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ