Αλλαγή μίζας

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 15/07/2014 2:59 πμ.

Φίλε Γιάννη (cojones),

Λυπάμαι, αλλά και στα καινούρια Tiger800 και Tiger800xc ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΙΖΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ!

Απλά, ψάξε και θα δείς πως ο κωδικός του ανταλακτικού είναι ίδιος με αυτά του 2011.

Συνήθως, η βλάβη παρουσιάζεται σταδιακά (αργή περιστροφή της μίζας σε ζεστή κατάσταση του κινητήρα), και στην αρχή πάει η σκέψη σου στην μπαταρία!

Τώρα περί "παιδικές ασθένειες" και τα συναφή, σωστά τα λές, μια και θέλουν να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ!!! :

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: sprint900 στις 15/07/2014 2:49 μμ.

Φίλε voyager1970 , αυτά που συζητάγαμε σε αυτό το πόστο ισχύουν ;

episkeui-tou-moter-mizas-t6142.html

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 15/07/2014 8:18 μμ.

Φίλε και συνονόματε Γιώργο,

Φυσικά και ισχύουν στο 100%!

Αλλά τι να πώ του φίλου μας του Γιάννη (cojones);;;... Οτι σε περίπτωση που σου χαλάσει η μίζα και είναι πια το μοτο εκτός εγγύησης, θα μπoρείς να κάνεις επισκευή στα καρβουνάκια της μίζας;

Δέν νομίζω πως θα το έβλεπε θετικά για να προχωρίσει στην αγορά αυτή!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: sprint900 στις 15/07/2014 9:34 μμ.

voyager1970"Φίλε και συνονόματε Γιώργο,

Φυσικά και ισχύουν στο 100%!

Αλλά τι να πώ του φίλου μας του Γιάννη (cojones);;;... Οτι σε περίπτωση που σου χαλάσει η μίζα και είναι πια το μοτο εκτός εγγύησης, θα μπoρείς να κάνεις επισκευή στα καρβουνάκια της μίζας;

Δέν νομίζω πως θα το έβλεπε θετικά για να προχωρίσει στην αγορά αυτή! "


Άμα ισχύουν αυτα το λοιπόν και δεν αμφιβάλλω καθόλου σε αυτό που λες φίλε , όταν έχει βγει από την εγγύηση και φυσικά ο συλλέκτης της μίζας δεν έχει πάθει ζημιά από την ελαττωματική ψυκτροθήκη , γιατί να μην κάνει την εν λόγο αλλαγή και να ησυχάσει το κεφάλι του ;
Την στιγμή φυσικά που το εργοστάσιο δεν ενδιαφέρεται όπως φαίνεται και είναι πολύ κρίμα αυτό , να δώσει επίσημα μια σωστή λύση ;
Δηλαδή και να ξανά πληρώσει μια όμοια καινούργια μίζα με ελαττωματική ψυκτροθήκη και σε λίγο να έχει , το τι είχα Γιάννη ότι έχεις πάντα ;

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 15/07/2014 11:02 μμ.

Φίλε και συνονόματε Γιώργο,

Μέχρι στιγμής η επισκευασμένη μίζα έχει γράψει περίπου 6-7000χλμ (4,5 μήνες) και δουλεύει άψογα.
Κατά την επισκευή ο συλλέκτης ήταν σε άριστη κατάσταση. Τώρα σε πόσο καιρό θα μου παρουσιάσει πρόβλημα, θα σας το αναφέρω σε σχετικό post!

Αλλά γενικά, όταν κάποιος σκέφτεται για αγορά μοτό, και του λές τέτοιες για επισκευές /πατέντες... μάλλον τον αποθαρρύνεις. Αυτή είναι η άποψη μου βέβαια... ανεφ παρεξηγήσεως!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: sprint900 στις 16/07/2014 1:42 μμ.

voyager1970"Φίλε και συνονόματε Γιώργο,

Μέχρι στιγμής η επισκευασμένη μίζα έχει γράψει περίπου 6-7000χλμ (4,5 μήνες) και δουλεύει άψογα.
Κατά την επισκευή ο συλλέκτης ήταν σε άριστη κατάσταση. Τώρα σε πόσο καιρό θα μου παρουσιάσει πρόβλημα, θα σας το αναφέρω σε σχετικό post!

Αλλά γενικά, όταν κάποιος σκέφτεται για αγορά μοτό, και του λές τέτοιες για επισκευές /πατέντες... μάλλον τον αποθαρρύνεις. Αυτή είναι η άποψη μου βέβαια... ανεφ παρεξηγήσεως! "


Δεν αντιλέγω συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες φίλε μου , το φυσιολογικό είναι το εργοστάσιο και τα επίσημα συνεργεία του να είχαν βρει την λύση , αλλά ποστάρισα το δικό σου πόστο με την επισκευή μήπως ο φίλος δεν το είδε και δεν είχε υπό όψιν του την συγκεκριμένη λύση .
Η γνώση δεν κάνει κακό !
Και αν ακολουθούσουν την λύση σου και άλλοι παθόντες και αποδειχτεί από πολλούς η ορθότητα της , να φύγει και η ρετσινιά που ακόλουθη αυτή την υπέροχη κατά τα άλλα μοτοσυκλέτα .
Εγώ θα σου πρότεινα μάλιστα να το ποστάρεις σε κάποιο από τα αγγλικά forum για το Tiger και να δεις από περιέργεια τι ανταπόκριση θα έχει και εκεί .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: PAGANIAS στις 16/07/2014 9:48 μμ.

Αγόρι υπομονή.Στον τίγρη είχα αλλάξει 3 μέχρι τα 40000 που το έκλεψαν.
Γιώργο καλησπέρα: είμαι σε κυκλαδίτικο νησί με τον γέρο μας .ΣΠΡΙΝΤ και τα σπάει. 500 χιλιομετρά σε 5 ημέρες 15 μιζιές την ημέρα και όλα καλά.
Είδα προχθές στο λιμάνι και ένα πράσινο.Αυτό και αν ήταν κουφό.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: cojones στις 17/07/2014 11:35 πμ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τι να πω ρε παιδιά,έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.Το πήρα test ride το καινούριο SE του 14 και μου άρεσε πολύ.
3 μίζες σε 40κ όμως είναι τραγικό νούμερο τι να πω..
Σου δίνει κάνα στοιχείο ότι θέλει άλαγμα τουλάχιστον πχ να μην παίρνει με την πρώτη στην αρχή ως ένδειξη ότι τα έχει παίξει,η εκεί που έχεις πάει ταξιδάρα ξαφνικά δεν έχεις με τι να γυρίσεις?

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: sprint900 στις 17/07/2014 6:09 μμ.

PAGANIAS"Αγόρι υπομονή.Στον τίγρη είχα αλλάξει 3 μέχρι τα 40000 που το έκλεψαν.
Γιώργο καλησπέρα: είμαι σε κυκλαδίτικο νησί με τον γέρο μας .ΣΠΡΙΝΤ και τα σπάει. 500 χιλιομετρά σε 5 ημέρες 15 μιζιές την ημέρα και όλα καλά.
Είδα προχθές στο λιμάνι και ένα πράσινο.Αυτό και αν ήταν κουφό. "


Να πω ότι δεν ζηλεύω ; Χαχαχχαχα να περάσεις οσο καλυτέρα γίνετε φίλε .
Εντάξει τα παλιά τα sprint ήταν γαϊδούρια γενικά σε όλα , με πολλά περιθώρια σε συμπλέκτες σασμάν και ηλεκτρικά γενικά .
Αν τα σημερινά TRIUMPH είχαν την αξιοπιστία των παλιών τα HONDA θα τα θεωρούσαμε παθητικά μηχανάκια .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: john doufexis στις 18/07/2014 12:38 μμ.

το προβλημα εμφανιζεται....
πας αντιπροσςπεια γεια σας θελω την μιζα.....
περιμενεις συνηθως απο 1 μερα εως 10 μερες συνολο (οχι εργασιμες)
στην περνανε σε 1 ωρα
φευγεις

το μηχανακι εν θα σε αφησει πουθενα καθ ολη την παραπανω ιστορια....

αν τα βαλουμε κατω δεν ειναι κ τοσο τρελο προβλημα !!!!

παραμενει προβλημα αλλα ουτε πιστονια ειναι η αλλο μηχανολογικο, οθτε ηλεκτρικο να μεινεις στη μεση του πουθενα

ειναι σπασιμο ναι αλλα....τι να πουν κ κατι χοντα/σουζι με κομμενα πλαισια κ πηνια πολλαπλασιαστες καδενες πετσικαρισμενα πλαστικα μπλα μπλα,
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 18/07/2014 2:52 μμ.

Φίλε john doufexis,

Ωραία και απλά τα λές, αλλά το δικό μου Tigerακι είναι πιά εκτός εγγύησης (Μάρτιος του 2011).

Το ότι ήταν εν καλή θελήσει και μου έδωσαν μια καινούρια, δεν σημένει πως και την επόμενη φορά, ή εφ όρου ζωής θα μου δίνουν τσάμπα την μίζα!!!

Όσο για την περιγραφή σου "πας αντιπροσςπεια, γεια σας θελω την μιζα.....περιμενεις συνηθως απο 1 μερα εως 10 μερες συνολο, (οχι εργασιμες), στην περνανε σε 1 ωρα φευγεις"!!!!! Ε ρε φίλε, δεν είναι ακριβώς έτσι!!!

Και το σχόλιο σου: "δεν ειναι κ τοσο τρελο προβλημα"!
Πες το στο παλικάρι που θα πάει κάποιο ταξιδάκι/ διακοπές και θα τον "αφήσει" η μίζα!!! Μάλον δεν θα συμφωνίσει μαζί σου!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: john doufexis στις 21/07/2014 10:19 πμ.

voyager1970"Φίλε john doufexis,

Ωραία και απλά τα λές, αλλά το δικό μου Tigerακι είναι πιά εκτός εγγύησης (Μάρτιος του 2011).

Το ότι ήταν εν καλή θελήσει και μου έδωσαν μια καινούρια, δεν σημένει πως και την επόμενη φορά, ή εφ όρου ζωής θα μου δίνουν τσάμπα την μίζα!!!

Όσο για την περιγραφή σου "πας αντιπροσςπεια, γεια σας θελω την μιζα.....περιμενεις συνηθως απο 1 μερα εως 10 μερες συνολο, (οχι εργασιμες), στην περνανε σε 1 ωρα φευγεις"!!!!! Ε ρε φίλε, δεν είναι ακριβώς έτσι!!!

Και το σχόλιο σου: "δεν ειναι κ τοσο τρελο προβλημα"!
Πες το στο παλικάρι που θα πάει κάποιο ταξιδάκι/ διακοπές και θα τον "αφήσει" η μίζα!!! Μάλον δεν θα συμφωνίσει μαζί σου! "

φιλτατε voyager κ εγω εκτος εγγυησης ειμαι αλλα η μιζα εχει 2 χρονια σαν ανταλλακτικο απο μονο του απ την στιγμη που θα περαστει στο μηχανακι, μη το ξεχναμε αυτο...
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 21/07/2014 1:25 μμ.

Φίλε john doufexis,

Η εγγύηση στην Triumph για ανταλλακτικό (μηχανικό εξάρτημα) είναι μόνο ένας (1)-χρόνος (απο την ημερομηνία τοποθέτησης) και η εργασία θα πρέπει να γίνει απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Μπορείς να το επαληθεύσεις αυτό με την Ηλιοφίλ!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: john doufexis στις 22/07/2014 10:11 πμ.

καλε απο ποτε αλλαξε αυτο ? μεχρι τον μαρτιο που αλλαξα εγω ηταν 2 χρονια !!! οπως κ να χει εμενα 2 εγραψαν 2 θα παρω ΤΕΛΟΣ !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Ecobill στις 11/09/2014 10:02 πμ.

1η αλλαγή μίζας στα 30.000χλμ ακριβώς με την λήξη της εγγύησης των 2 χρόνων .
Ξανά το ίδιο τώρα στα 52.000χλμ στα 3,5 χρόνια

Τα συμπτώματα ακριβώς τα ίδια....


Τι να πεις.. Χρόνο παρά χρόνο θα θέλουμε μίζα δλδ???