Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 30/09/2011 1:01 πμ.

Ελλάδα ζούμε ναι, αλλά όχι κι έτσι.

Αν είχες πρόβλημα, στα έχει αλλάξει 100%
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 30/09/2011 1:13 πμ.

οκ
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 30/09/2011 1:51 πμ.

Polymhxanos"Έχω δει κατά καιρούς, πιστόνια σπασμένα από πειράκια και κακή προανάφλεξη. Τα πιστόνια αυτά είναι κατά κανόνα σπασμένα στην μέση της κορώνας, δλδ έχουν μια τρύπα στην μέση τους. Ή ακόμα χειρότερα έχει γίνει όλο το πιστόνι τρίματα. Προφανώς όταν ένα πιστόνι τρυπήσει ή διαλυθεί, το μοτέρ παύει να λειτουργεί ή λειτουργεί με απερίγραπτα κακό τρόπο και ψεκάζει ΣΥΝΕΦΑ καπνού.

Στα χαλασμένα πιστόνια 1050 που έχω δει, σε όλα μα όλα, η βλάβη ήταν ότι είχαν καταρεύσει τα τοιχώματα-αυλάκια μέσα στο πιστόνι, που συγκρατούν τα ελατήρια. ΔΕΝ νομίζω ότι είναι βλάβη από πειράκια αυτή. Αυτή είναι βλάβη από κακής ποιότητας πιστόνι, κακή επεξεργασία, μεγάλες ανοχές εκ κατασκευής μεταξύ ελατηρίου-αυλακιών του κ.ο.κ. Προφανώς όταν καταρεύσει το αυλάκι του ελατήριου, δεν σταματάει να λειτουργεί το μοτέρ, υπάρχει δε περίπτωση σχεδόν και να μην καταλάβει κάποιος την διαφορά, απλά καίει λάδι.

Αν δεν έχω διαβάσει λάθος, το δεύτερο έχει συμβεί στους πιο πολλούς που έπαθαν βλάβη, έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν διαβάζει κάποιος εξουσιοδοτημένος Τ. και μπορεί να πει ότι έχει δει πιστόνια τρύπια σε 1050, αλλά με τα δικά μου δεδομένα, ΔΕΝ έχω δει κάτι που να δείχνει πειράκια.

Κοινώς μην τα δένετε τα περί 100ρας και κακών βενζινών, είναι κατά την γνώμη μου διορθώσεις των συμπτωμάτων και όχι της ασθένειας."


Τρίχες κ . Πολυξεράκια,μα εντελώς τρίχες δηλαδή, η θραύση του πρώτου ελατηρίου και ο θρυματισμός του πλαινού του πιστονιού είναι χαρακτηριστικός της προανάφλεξης όπως τα αέρια πάνε να ξεφύγουν από το πλάι και σκαμπιλίζει το πιστόνι. Και αυτό που λές είναι αλλά εξαρτάται από τον σχεδιασμό του θαλάμου Αδιάβαστος είσαι, ρώτα κανέναν που τουρμπίζει αμάξια να σου πεί.

Βαριέμαι να ψάξω και στο νετ, ψάξε και θα βρείς


ΥΓ Αντε για να μη κουράζεσαι
http://mg-tri-jag.net/tech6.htm
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 30/09/2011 1:56 πμ.

Δεν επιμένω και δεν λέω και κατηγορηματικά πράγματα, λέω τι έχει τύχει να δω εγώ. Που σαφώς είναι μικρό δείγμα και μπορεί να λέω και πράγματα λάθος. Btw αυτά που έχω δει εγώ ήταν το μεσσαίο τοίχωμα χαλασμένο, ανάμεσα δλδ σε πρώτο και δεύτερο ελατήριο συμπίεσης.

Πάντως, οι ''κακές βενζίνες'' είναι παραμύθια έτσι κι αλλοιώς...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 30/09/2011 2:01 πμ.

Polymhxanos"Δεν επιμένω και δεν λέω και κατηγορηματικά πράγματα, λέω τι έχει τύχει να δω εγώ. Που σαφώς είναι μικρό δείγμα και μπορεί να λέω και πράγματα λάθος. Btw αυτά που έχω δει εγώ ήταν το μεσσαίο τοίχωμα χαλασμένο, ανάμεσα δλδ σε πρώτο και δεύτερο ελατήριο συμπίεσης.

Πάντως, οι ''κακές βενζίνες'' είναι παραμύθια έτσι κι αλλοιώς..."


Μα κατηγορηματικότατα τα λές, για διάβασε ξανά τα πόστ σου... 'ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ' κλπ κλπ..

Ωχου βαρέθηκα, καλα κάνω και δε μπαίνω εδώ μέσα
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: vassat στις 30/09/2011 10:05 πμ.

Sprinter"
Ωχου βαρέθηκα, καλα κάνω και δε μπαίνω εδώ μέσα"


Να ξεβαρεθείς θα έλεγα!!!
/ ΒΣ

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 30/09/2011 10:37 πμ.

Μην αρχίσω να μιλάω πάλι...

Νομίζω ο Κωστας (nafpaktios) είναι ζωντανό παράδειγμα οτι όλα αυτα με τις βενζίνες δεν ισχύουν.

Τώρα,
Φταίνε τα χιτώνια? Να βάλουν nicasil. Φταίνε οι ανοχές? Να τις ξαναμετρήσουν και να παραγγέιλουν νέα πιστόνια. Φταίει ο θάλαμος κάυσης. Πάλι νέα πιστονια με καινουργια πατούρα και περιφερειάκο τοίχωμα για προστασία των έλατηρίων.

Τέσπα, τώρα μάλλον είναι αργα βέβαια για όλα αυτα μέτα απο 5 χρονια κυκλοφορίας του κινητήρα και γί'αυτο ψάχνουν για λύσεις του κώλου και σου ξεφουρνίζουν ενα πρόγραμμα κομμένο απο αβανς που σίγουρα δεν είναι η πλήρης θεραπεία, με το οποιο σου κόβουν και 10 άλογα απ οτι λέτε και θέλουν να εισαι και ησυχός οτι ολα ειναι οκ τώρα.

Προχτές ήρθε ενας φίλος και του έβαλα πάλι το κανονικο πρόγραμμα για την Arrow (95RON) και μολις εφτασε σπίτι του με πηρε και μου είπε οτι το μηχανάκι του απλα μεταμορφώθηκε.

Κάντε τις επιλογές σας και πιστέψτε οποιον θέλετε.

Ενδεικτικά θα πω οτι έβαζα πάντα απλη αμόλυβδη, είχα φτιάγμενο προγραμμα με μεγαλύτερο αβανς απο το αντιστοιχο 95RON και τα πιστονια μου σπάσαν στις 40000Km. Ο κώστας έβαζε μονο 100αρα με το κανονικο πρόγραμμα και τα πηρε στο χερι στις 22000. Μήπως κοροιδευόμαστε λοιπόν?

Απ οτι φαινεται πάντως, τους 1050 τους πειράζει γενικως η βενζίνη οπότε μην βάζετε καθόλου και θα λυθεί το πρόβλημα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 30/09/2011 1:44 μμ.

Εχει δικιο ο Sprinter...Τα ιδια αναποδα καθε φορα!Στο εξωτερικο γιατι δεν σπανε???τα ιδια πιστονια δεν φορανε???Εκει εξω οι ασχετοι βαρβαροι θεωρουν τον 1050 απο τους πλεον bulletproof που λενε στο χωριο μου!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 30/09/2011 1:48 μμ.

Α να συμπληρωσω πως ο επισημος εδω στην Πατρα εχει φτιαξει 3 μηχανακια απο πιστονια απο το 2006 που κυκλοφορει το μοντελο!Και δεν εχει πουλησει λιγα Tiger....

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 30/09/2011 2:19 μμ.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λεμε η δεν θες να καταλαβεις. Ο αλλος σου λεει οτι εβαζε μονο 100αρα. Εσυ τον χαβά σου.

Ουτε με ενδιαφερει ποσα σπάσαν έξω, αν και στο ξαναείπα οτι εχουν σπάσει αρκετα. Κι αν στατιστικά ειναι λιγότερα, μια καλη δικαιολογια ειναι οτι χρησιμοποιουν τα μηχανακια τους λιγοτερο λογω κλίματος.

Και το μηχανάκι δεν βαραει πειράκια, ουτε με το 95αρι προγραμμα ουτε με την απλη βενζίνη. Αν βάραγε θα ακουγόταν. Μονον σε πολυ χαμηλες στροφες και αμα το ζορισεις πολυ ακουγονται, όπως σε ολους τους κινητήρες.

Ο μηχανικος που λες μπορει να εχει φτιάξει μονο 3 και τα υπολοιπα να εχουν ραγισμενα πιστονια και να μην το ξερουν.
Πιστευεις οτι ολοι ασχολουνται οπως εμεις? Καποιος μπορει να μην το εχει προσεξει καν οτι τσιμπαει λιγα λαδια(γιατι δεν ειναι παντα πολλα) και να το θεωρει φυσιολογικό.

Τεσπα τι καθομαι και απανταω, παλι τα δικά σου θα γράψεις. Το ειπα και παραπάνω, πιστευετε οτι θελετε, είμαι σιγουρος οτι πάλι κατι καινουργιο θα βγουν να πουν σε λίγο καιρο, διοτι και με το 91RON πρόγραμμα πάλι θα σπάνε τα πιστόνια.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 30/09/2011 2:34 μμ.

καπου πρεπει να πιστεψουμε! καπου πρεπει να καταληξουμε!!εχουμε γκαυλιαρικα και ακριβα μοτορια δεν παλευεται το ψυχολογικο down που πηραμε. ολη την ωρα..κατι ακουσα...κατι ενιωσα..σαν τιποτα μηχανικα υποχονδριοι κυκλοφορουμε
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 30/09/2011 2:54 μμ.

βρε αδερφε φυσικα και θα γραψω παλι τα δικα μου.Εσυ δηλαδη τι κανεις τοσο καιρο?Τα δικα σου δεν γραφεις?Το θεμα δεν ειναι να βαζεις 100αρα αλλα ποιοτικη βενζινη.Απλα με την κατοσταρα λες..του πουστη δεν θα ειναι 95+ οκτανια...??(Εκτιμηση που μπορει να ειναι τελειως λαθος...) και μπορει να μην ειναι ουτε 95.Και στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου αρκετα.Αλλα τι καθομαι και απανταω...εσυ τον χαβα σου!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 30/09/2011 3 μμ.

Δεν είπε κανεις να μην ευχαριστηθητε το μηχανακι σας, το οποιο ειναι πραγματικα οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμη στην κατηγορια.

Κι εγω με το που αλλαξα πιστονια, εβαλα προγραμμα με λιγοτερο αβανς, πολυ πριν βγάλει η Τ τα ειδικα μειωμένα προγραμματα για να νιώθω καλυτερα γιατι ειναι και ψυχολογικό το θέμα. Απλα αναρωτιέται κάνεις...τελικα αυτο εφταιγε? Απο οτι δειχνουν τα στοιχεια μαλλον οχι. Αυτα λεω και εξηγω

Απο κει και πέρα καποια πράγματα πρεπει συζητάμε. Καθένας λεεί οτι θέλει, οτι του λεει ο μαστορας του, οτι του αρεσει να ακουει. Ποια ειναι η αντικειμενικότητα? Χτες φταιγαν τα λαδια, προχτες η Ελληνες που ειναι γκαζιάρηδες και περυσι η παρτιδα απο τα πιστονια. Σημερα φταιει η βενζίνη. Αυριο?

Ημαρτον ρε παιδια...

Τεσπα, ανακυκλώνουμε συνέχεια τις ιδιες κουβεντες. Οποτε το κλείνω
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 30/09/2011 3:06 μμ.

Παντως αν μου χτυπησει πιστονια με την περιποιηση και την προσοχη που του δειχνω(Παντα καλο ζεσταμα,προσεχω απο που βαζω βενζινη,συχνη αλλαγη λαδιων και ποτε σχεδον κοκκινα στις στροφες) θα βγω πρωτος και θα πω ειμαι μαλακας!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nafpaktios στις 30/09/2011 5:49 μμ.

guraki"Παντως αν μου χτυπησει πιστονια με την περιποιηση και την προσοχη που του δειχνω(Παντα καλο ζεσταμα,προσεχω απο που βαζω βενζινη,συχνη αλλαγη λαδιων και ποτε σχεδον κοκκινα στις στροφες) θα βγω πρωτος και θα πω ειμαι μαλακας!!!"

Φιλε και εγω το προσεχω σαν τα ματια μου και στο ζεσταμα και στα λαδια του,τα νερα του τα παντα και αμα εβλεπες τα πιστονια του οταν τα εβγαλαν θα δακρυζες!Δεν ειχα προβληματα με την αντιπροσωπια αφου μου τα αλαξαν χωρις πολλα πολλα,το προβλημα μου ηταν το ψυχολογικο να δεις το μηχανακι σου φετες και να μην το εχεις ξεχρεωσει ακομα με 22000χμ!Πανε να μπαλωσουν το προβλημα με ημιμετρα χωρις βρουν μια λυση και να κανουν μια ανακληση να τελιωνουμε!Τι να σου πουν και οι αντιπροσωποι και αυτοι οπως τους βαρανε χορευουν!Αληθεια παντως πως προσεχεις απο που βαζεις βενζινη θα ηθελα να το μαθω!Ευχομαι να μην του αλλαξεις ουτε βιδα παντως φιλε!
If it works don't fix it!!!