Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: panangel στις 24/12/2014 2:44 πμ.

johnygalan"Σου αλλάξανε τρεις μίζες δωρεάν? Σε ποια αντιπροσωπεία έγινε αυτό για πες μας?"

Μια ειναι και ειναι σοβαρη γιατι δεν ρωτατε τους μηχανικους που ειναι εξουσιωδοτημενοι στον πειραια και στον αλιμο.

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: johnygalan στις 24/12/2014 3:06 μμ.

Πρώτων μην απαντάς σε ερώτηση με ερώτηση είναι εξυπνάδα

Δεύτερων αν αυτό
panangel"και για να ξερετε εχουν παραδεχτει το προβλημα και εχουμε εγγυηση εφ'ορου ζωης ."
σου το είπαν επίσημα τότε καλό είναι να το ξέρουν όλοι εδώ μέσα


Υ.Γ. Υπάρχει και ενότητα για νέους χρήστες, καλό είναι να πεις πρώτα μια καλησπέρα.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: comando στις 30/12/2014 3:52 μμ.

johnygalan"Πρώτων μην απαντάς σε ερώτηση με ερώτηση είναι εξυπνάδα

Δεύτερων αν αυτό
panangel"και για να ξερετε εχουν παραδεχτει το προβλημα και εχουμε εγγυηση εφ'ορου ζωης ."
σου το είπαν επίσημα τότε καλό είναι να το ξέρουν όλοι εδώ μέσα


Υ.Γ. Υπάρχει και ενότητα για νέους χρήστες, καλό είναι να πεις πρώτα μια καλησπέρα."




εαν οντος εχουν παραδεχτει το προβλημα και το αλλαζουν δωρεαν ειναι εξαιρετικο, αν και το θεωρω λιγο δυσκολο!!!!


Βρηκαμε λυση, καινουργια μπαταρια βαλαμε σιγουρα παιρνει πιο γρηγορα και πιο ζωηρα μπροστα!!!! Δεν εχει παρουσιαστει προβλημα μεχρι ωρας, και ελπιζω να μην παρουσιαστει ποτε

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: spyros1050 στις 27/10/2016 11:05 μμ.

Ρε παιδια τελικα μαθαμε ποια ειναι η ζημια;?; οταν ζεστενεται δεν περνει με τπτ μετα απο 15 λεπτα ολα καλα !!!η μπαταρια ειναι καινουργια ..γτ αλλοι λενε καρβουνακια αλλοι λενε μπαταρια καποιος που να πηγε σε μαστορα και να τ ελυσε το προβλημα υπαρχει;; ακουσα και ολας εδω μεσα οτι η μιζα μας εχει εγγυηση εφορου ζωης υσχυει κατι τετοιο ρε παιδια κανενας δεν μπορει να βοηθησει;?

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Drakas στις 07/11/2016 12:49 μμ.

Καλησπέρα και απο εμένα.
Το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου "Street Triple" μοντ. 10
Μόλις ζεσταθεί μίζα τέλος. Δεν γυρνάει και 9/10 φορές ακούω το τακ του ρελέ. 1/10 δεν το άκουσα.
Το έχω στον μηχανικό όπου μέτρησε την μπαταρία η οποία λέει είχε ψοφήσει και πως τώρα παίρνει μπροστά ωστόσο χρειάζεται καρβουνάκια μίζας. Η μαμά Triumph δεν δίνει ξεχωριστά τα καρβουνάκια λέει οπότε ολόκληρη μίζα 460€ (αστείο και μόνο στο άκουσμα) πάλι καλά που δεν έσπασε καμία καρίνα να μου πούν ότι την δίνουν κομπλέ με μηχανή...
Τώρα είμαστε σε ψάξιμο για καρβουνάκια από αλλού που να ταιριάζουν, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα?
Διάβασα παραπάνω κάτι για τον Βαλοδήμο πήρα τηλέφωνο και μού είπαν πως μπορώ να πάω την μίζα και να την φτιάξουν εκεί με κόστος που ξεκινά άπο 5-6€.
Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Ευχαριστώ.

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Drakas στις 08/11/2016 3:35 μμ.

Drakas"Καλησπέρα και απο εμένα.
Το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου "Street Triple" μοντ. 10
Μόλις ζεσταθεί μίζα τέλος. Δεν γυρνάει και 9/10 φορές ακούω το τακ του ρελέ. 1/10 δεν το άκουσα.
Το έχω στον μηχανικό όπου μέτρησε την μπαταρία η οποία λέει είχε ψοφήσει και πως τώρα παίρνει μπροστά ωστόσο χρειάζεται καρβουνάκια μίζας. Η μαμά Triumph δεν δίνει ξεχωριστά τα καρβουνάκια λέει οπότε ολόκληρη μίζα 460€ (αστείο και μόνο στο άκουσμα) πάλι καλά που δεν έσπασε καμία καρίνα να μου πούν ότι την δίνουν κομπλέ με μηχανή...
Τώρα είμαστε σε ψάξιμο για καρβουνάκια από αλλού που να ταιριάζουν, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα?
Διάβασα παραπάνω κάτι για τον Βαλοδήμο πήρα τηλέφωνο και μού είπαν πως μπορώ να πάω την μίζα και να την φτιάξουν εκεί με κόστος που ξεκινά άπο 5-6€.
Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Ευχαριστώ."



Λοιπόν...
Αφού ο μάστορας δεν βρήκε άκρη με κάποιον για να πάρουμε μόνο τα καρβουνάκια καθάρισε τα ήδη τοποθετημένα.
Ωστόσο λέει πως η μπαταρία δεν φορτίζει σωστά οπότε φοβάται ότι είναι πηνία...
Ξέρετε κάτι για αγορά η περιέλιξη?

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Drakas στις 08/11/2016 5:33 μμ.

Drakas"
Drakas"Καλησπέρα και απο εμένα.
Το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου "Street Triple" μοντ. 10
Μόλις ζεσταθεί μίζα τέλος. Δεν γυρνάει και 9/10 φορές ακούω το τακ του ρελέ. 1/10 δεν το άκουσα.
Το έχω στον μηχανικό όπου μέτρησε την μπαταρία η οποία λέει είχε ψοφήσει και πως τώρα παίρνει μπροστά ωστόσο χρειάζεται καρβουνάκια μίζας. Η μαμά Triumph δεν δίνει ξεχωριστά τα καρβουνάκια λέει οπότε ολόκληρη μίζα 460€ (αστείο και μόνο στο άκουσμα) πάλι καλά που δεν έσπασε καμία καρίνα να μου πούν ότι την δίνουν κομπλέ με μηχανή...
Τώρα είμαστε σε ψάξιμο για καρβουνάκια από αλλού που να ταιριάζουν, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα?
Διάβασα παραπάνω κάτι για τον Βαλοδήμο πήρα τηλέφωνο και μού είπαν πως μπορώ να πάω την μίζα και να την φτιάξουν εκεί με κόστος που ξεκινά άπο 5-6€.
Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Ευχαριστώ."



Λοιπόν...
Αφού ο μάστορας δεν βρήκε άκρη με κάποιον για να πάρουμε μόνο τα καρβουνάκια καθάρισε τα ήδη τοποθετημένα.
Ωστόσο λέει πως η μπαταρία δεν φορτίζει σωστά οπότε φοβάται ότι είναι πηνία...
Ξέρετε κάτι για αγορά η περιέλιξη?"

Update...
Το πήρα απο τον μάστορα πήρε μπρος στο τρίτο γύρισμα της μίζας το οδήγησα κοντά στα 10 τετράγωνα το έσβησα και όταν πήγα να το ανάψω πάλι τίποτα. Αυτή την φορά η μίζα στροφάρει όμως δεν παίρνει με τίποτα...Πηνία η κάνας αισθητήρας?

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Drakas στις 25/11/2016 11:24 πμ.

[quote="Drakas":2jpkdr2i]
Drakas"
Drakas"Καλησπέρα και απο εμένα.
Το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου "Street Triple" μοντ. 10
Μόλις ζεσταθεί μίζα τέλος. Δεν γυρνάει και 9/10 φορές ακούω το τακ του ρελέ. 1/10 δεν το άκουσα.
Το έχω στον μηχανικό όπου μέτρησε την μπαταρία η οποία λέει είχε ψοφήσει και πως τώρα παίρνει μπροστά ωστόσο χρειάζεται καρβουνάκια μίζας. Η μαμά Triumph δεν δίνει ξεχωριστά τα καρβουνάκια λέει οπότε ολόκληρη μίζα 460€ (αστείο και μόνο στο άκουσμα) πάλι καλά που δεν έσπασε καμία καρίνα να μου πούν ότι την δίνουν κομπλέ με μηχανή...
Τώρα είμαστε σε ψάξιμο για καρβουνάκια από αλλού που να ταιριάζουν, μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα?
Διάβασα παραπάνω κάτι για τον Βαλοδήμο πήρα τηλέφωνο και μού είπαν πως μπορώ να πάω την μίζα και να την φτιάξουν εκεί με κόστος που ξεκινά άπο 5-6€.
Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Ευχαριστώ."



Λοιπόν...
Αφού ο μάστορας δεν βρήκε άκρη με κάποιον για να πάρουμε μόνο τα καρβουνάκια καθάρισε τα ήδη τοποθετημένα.
Ωστόσο λέει πως η μπαταρία δεν φορτίζει σωστά οπότε φοβάται ότι είναι πηνία...
Ξέρετε κάτι για αγορά η περιέλιξη?"

Update...
Το πήρα απο τον μάστορα πήρε μπρος στο τρίτο γύρισμα της μίζας το οδήγησα κοντά στα 10 τετράγωνα το έσβησα και όταν πήγα να το ανάψω πάλι τίποτα. Αυτή την φορά η μίζα στροφάρει όμως δεν παίρνει με τίποτα...Πηνία η κάνας αισθητήρας?[/quote:2jpkdr2i]

Update No2...
Εξαιτίας της πεσμένης μπαταρίας έκαψε μια φάση στα πηνία...Έγινε περιέλιξη τοποθετήθηκαν όλα και βγάζει 14 ρεύμα.
Ωστόσο μόλις ζεσταθεί ξανά μανά τα ίδια οπότε πάμε για μίζα. (Η μίζα έριξε την μπαταρία που έκαψε τα πηνία).

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Doulke στις 14/09/2017 8:01 μμ.

Ξεκίνησε και μενα να το κανει αυτο και με είπαν απο τα συνεργεία οτι είναι μίζα.

Καινούργια δεν παίζει για κανένα λόγο οπότε απο ότι κατάλαβα οι περισσότεροι πάνε σε ολόκληρες μεταχειρισμένες.

Την μίζα την έχει φτιάξει κανείς? Μήπως είναι κάτι που γίνεται χωρίς ολόκληρη αλλαγή,π.χ καρβουνάκια,καρβουνάκια απο σουζούκι?? που ίδα κάπου καποι ρελέ κάτι ή είναι σίγουρο οτι θέλει καινούργια?

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: grgasteus στις 16/09/2017 9:59 μμ.

Αφου όταν ζεσταθεί δεν πέρνει μπροστά... μήπως είναι θέμα hardware παιδιά; γρανάζια, να σφηνωνουν οι άξονες στα ρουλεμάν ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχουν τα κάρβουνακια τέτοια συμπεριφορά γενικότερα σε μίζα. Η triumph τι λέει ότι φταίει συγκεκριμένα στη μίζα;

Sent from my LG-H818 using Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: Doulke στις 21/09/2017 6:03 μμ.

H triumph λέει απλα καινούργια μίζα,ετσι και αλλιώς καρβουνάκια δεν έχει σαν ανταλλακτικό.

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: pikos στις 01/11/2018 10:37 μμ.

Παίδες υπάρχει βελτιωμένη λύση,
STARTER MOTOR 61-704 απο ricks motorsport electrics.

Στην Ελλάδα μπορείτε να την βρείτε στο inter-moto

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: alexnoize στις 17/04/2019 11:50 πμ.

φίλε μου και εμένα το 955 ίδιο πρόβλημα και πήγα στον ηλεκτρολόγο και βάλαμε άλλη μπαταρία, σε 2 με 3 μέρες μου είπε να περάσω να την ξαναδούμε μηπως κάνει υπερφόρτωση της μπαταρίας και γίνεται αυτή η δεισλυτουργία , ο μηχανικός μου είπε αν το ξανακάνει να το πάω να δει φύσσες και τα σχετικά και στο σέρβις θα ξανακάνουμε καθαρισμο το σύστημα ψεκασμού..

Re: Με ζεσταμένο μηχανάκι μίζα γιόκ..  

  Από: kostisd123 στις 24/01/2020 8:52 μμ.

Καλησπέρα παιδιά νέο μέλος στο φόρουμ.Θα ήθελα πραγματικά βοήθεια γιατί έχω τρελαθεί με το θέμα. Κάτοχος  street triple 675 του 2008. Αντιμετωπιζω το πρόβλημα του τίτλου αυτού του νήματος.. Όταν ο κινητήρας ΖΕΣΤΑΘΕΙ εδώ και ένα χρονο η ΜΊΖΑ ΓΥΡΝΑΕΙ αλλά δεν κάνει το μπραφ για να πάρει μπροστά.. Αρχικά θεώρησα ότι ήταν τυχαίο, όταν αργότερα το πρόβλημα έγινε πιο έντονο πήγα στον μηχανικό μου, βέβαια μπροστά του δεν το έκανε, μετά από κάποιες μέρες επέστρεψα γιατί είχα ξελιγωσει την μπαταρία αφού μιζαρε σαν δαιμονισμένη αλλά μπροστά δεν έλεγε να πάρει ..Θεώρησε λοιπόν(ο μάστορας) αφού όλα λειτουργούσαν μια χαρά και αφού αλλάξαμε μπαταρία πως ήταν το πικ απ(ματάκι του βολάν) ύστερα και  από  τις μετρήσεις  που έκανε όλα ήταν κανονικά.Αφού το αλλάξαμε μαζί με κάρβουνακια από σουζουκι  μετά από 3 μέρες τα ίδια.Το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο όταν είναι ζέστη η μηχανή, η ΜΙΖΑ ΓΥΡΝΑΕΙ για πολύ ώρα αλλά δεν παίρνει,κρυα είναι τσακμακι. Για κάποιο καιρό λοιπόν αναγκάστηκα πραγματικά να σβήνω και να ξέρω ότι θα πρέπει να βάλω μπρος μετά από κάνα 20λεπτο για να φύγω χωρίς να κάνει τερτίπια Το φθινόπωρο είχε έρθει ο καιρός για μεγάλο σέρβις ρύθμιση κλπ.. οπότε και το αφήνω στον μάστορα ώστε να κάνουμε και άλλα μάζεματα αλλά να λυθεί επιτέλους το θέμα. Καθαρίσαμε μπεκ, αλλάξαμε πάλι κάρβουνακια είχαν βγει οφφ, μπαταρία, βάλαμε άλλη αντλία βενζίνης δοκιμαστηκα. Στην αρχή λοιπόν άκουγα να παίρνει μπρος τσακμακι και ζέστη λέω τέλος όλα καλά, μετά από μια εβδομάδα πάλι τα ίδια.. Όταν το μπριζωνουμε δεν βγάζει καμία βλάβη όλα λειτουργούν ρολόι εκτός όταν είναι ζέστη.. Πρέπει μάλλον να πάω σε μίζα(460€) γιατί διάβασα και το θέμα με τα Tiger800 το οποίο είχε αναφερθεί από τον μάστορα μου αλλά όχι για το δικό μου μοντέλο καθώς έχω το τριπλάκι και επίσης η μίζα γυρνάει.Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε την μίζα στο triple και να του έβγαλε σύντομα πάλι πρόβλημα όπως το tiger800, να πάω ίσως σε μια αμερικανική που αναφέρετε;;;Να κοιτάξω και κάτι ακόμη, κάποια ίδεα; Είναι κρίμα να πάω σε μίζα και να μην λυθεί το πρόβλημα δεν τα βρίσκει στο δρόμο κάνεις τα λεφτά.. Να αναφέρω πως τα προβλήματα που μου έχει βγάλει έως τώρα  η μηχανή 2ο χέρι κάτοχος από το 2015 είναι ανορθωτή και πηνία. Ανορθωτή αλλάξαμε πηνία έκανα περιελιξη.μοντελο πια 12 χρόνων προφανώς είναι πράγματα ακόμα και αυτά που θα βγάλουν βλάβη θεωρώ.. Κάθε σχόλιο καλοδεχουμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση..