Triumph Adventure 1200

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Native στις 23/03/2012 9:18 μμ.

Το οδήγησα τωρα το απόγευμα, αρκετα συμπαθητικο.

- Το ηλεκτρονικο γκάζι δειχνει καλα την παρουσια του διοτι ειναι πιο μαλακο και στρωτο απο το 1050. Βασικα δινει την αισθηση οτι εχει λιγοτερη δυναμη απο το 1050.
- Το traction λειτουργει επισης πολυ ομαλα κανα 2 φορες που μπηκε λογω κακης προσφυσης.
- Το ABS δεν με τρέλανε...
- Πολυ μικρη κατανάλωση, με 140 σε ευθεια στην Αττικη οδο έγραφε 5,6lt/100.
- Καλη καλύψη απο τον αερα
- Το cruise control έχει πλάκα! Του ρυθμίζεις χιλιόμετρα και πάει μόνο του
- Παρολο οτι φοράει 150 λάστιχο πίσω, στρίβει πολύ καλα.
- Ισως δεν μου άρεσε που το τιμόνι ειναι λιγο μακρυά, ακομα και για μένα που εχωμακρυα χερια και υψος ενιωθα οτι το σώμα μου έπαιρνε μια κλίση προς τα μπρόστα για να φτάσω σωστά...
- Είναι βαρύ, και ψιλο-φαίνονται τα κιλά του, αλλα φυσικά οχι τοσο εν κινήσει.

Αυτια, ξεχασα κάτι?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: vendetta στις 24/03/2012 7:38 πμ.

Καλημερα.
Αυτο σχετικα με την θέση οδήγησης λιγο με προβληματίζει καθώς εγω θέλω απόλυτα όρθια θέση οδήγησης.
Στο abs τι δεν σου άρεσε?

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Native στις 24/03/2012 10:13 πμ.

Τις προαλλες οδηγησα και το versys 1000 που είχε εκπληκτικό ABS, επισης έχω και εμπειρια απο παλαιότερης γενιας abs που δεν ηταν τόσο καλά. Του explorer μου φάνηκε οτι δεν ηταν και τοσο καλο. Δηλαδη είχε πιο αργο παλμό και ουσιαστικα έτσι διανυεις μεγαλυτερη απόσταση. Μπορει να κανω και λάθος πάντως, μην ξεχνας το οδηγησα μονο 30 λεπτά....

Τωρα για το τιμόνι, νομίζω μια δοκιμη θα σε πείσει.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: vendetta στις 24/03/2012 11:31 πμ.

Χμ ελπίζω να μην ειναι σαν του vstrom το abs...
Τα πόδια κάνουν μεγάλη γωνία στα μαρσπιε?η ειναι μικρή η γωνία

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Native στις 24/03/2012 12:18 μμ.

Αυτη την λεπτομέρεια δεν την θυμάμαι....Θυμάμαι πάντως οτι τον χειμώνα δεν θα κρυώσουν ποτε τα γονατά σου λογω του ψυγείου που σε συνδιασμο με το σχημα απο του τεπόζιτου, φερνει ολη την ζέστη στα πόδια...Αυτο μηπως είναι κακό το καλοκαίρι????
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: vendetta στις 25/03/2012 8:32 μμ.

Το οδήγησε κανένας άλλος το μηχάνημα?

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: xaotikos στις 31/03/2012 6:35 μμ.

Το οδήγησα σήμερα....
Αρχοντικό Εργαλείο και ταξιδιάρικο!!!

- Πολύ άνετη θέση οδήγησης. Έχω ύψος 1.80 και τα πόδια/χέρια μου κούμπωναν πολύ καλά.
- Μου άρεσε το traction control που στην φουλ ρύθμιση δεν κουνούσε ρούπι!
- Το γκάζι ήταν σίγουρα πιο ήπιο/άμεσο από το 1050 αλλά μου δεν φάνηκε μεγάλη διαφορά στην απόδοση.
- Από την πρώτη βόλτα σου δίνει μια σιγουριά και να το τρέξεις και να το πλαγιάσεις. Δεν φαίνεται το βάρος του.
- Το abs δεν το προσπάθησα πολύ αλλά το μπροστινό φρένο μου φάνηκε άγκυρα. Δεν με προβλημάτισε.

Στα μείον ίσως δει κάποιος πως δεν έχει αλλαγή χαρτογράφησης και αναρτήσεων (ducati style) και ίσως ότι έχει μαλακές αναρτήσεις (προσωπικά εμένα αυτή την αίσθηση μου έδωσε). Επίσης ψηλή ζελατίνα, χούφτες, κάγκελα, προβολάκια που τα θεωρώ must have σε τέτοιο μηχανάκι σου ανεβάζουν αρκετά το κόστος!

Ρε σε τι μπελάδες μας έβαλεεεεεεε

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: kemmotar στις 31/03/2012 8:03 μμ.

ετσι την ιδια αποψη σχηματισα και γω για τα εξτρα, παει το εργαλειο στα 16,5κ με οτι αναφερεις στο περιπου...
επισης μια παρατηρηση, ισως επειδη ειναι νεο μοντελο, ισως επειδη ειναι μεγαλυτερο, οποτε και καποια εξτρα εχουν μεγαλυτερες διαστασεις πχ καγκελα-arrow προβολακια... για τα ιδια πραγματα σε σχεση με το 800αρι, ειναι εμφανως ακριβοτερα.
τουλαχιστον στην εφαρμογη "φτιαξε την δικη σου triumph" ετσι τα εβγαζε ο configurator
επειδη εχω το ιδιο υψος, με το 1.80 θεωρεις πως θελει την μεγαλυτερη ζελατινα? ή σε καλυπτε επαρκως η μαμα?

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: acratosa στις 31/03/2012 9:06 μμ.

Πήγα σήμερα Αλιμο και το δοκίμασα (Καλαμακιου-Αλιμου-Βουλιαγμένης- Παραλιακή και πισω)
(έχω εμπειρία 2 ετών από το 1050, και ύψος 1.84-1.85). Συμπεράσματα:
-Ο κινητήρας απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Τι να πρωτοπω; Ροπή παντού, τρομερή δύναμη, γραμμικότητα και ειδικά μετα τα μισα της διαδρομής του γκαζιού, σκέτος οργασμος. Ο άξονας (εχω απλά εμπειρια συνεπιβατη σε GS) λειτουργει ομαλα κ δεν προβλήματίζει τον άπειρο. -Ο ήχος του σοκάρει!! Δεν το περιμενα, καταπληκτικός!
-Θέση οδήγησης άνετη, για το ύψος μου δεν αντιμετωπισα προβλημα κ νομιζω οτι αγκαλιάζω ομορφα το -ξεχωριστης σχεδιασης- ντεπόζιτο.
-Αναρτηση μαλακή & αψεγαδιαστη, αν κ γενικά μου αρεσει η πιο σφιχτη ρυθμιση. Σταθερό, εμπνέει ασφαλεια στο πλάγιασμα (αν κ μπήκε το Traction control σε κάτι απότομα ανοίγματα γκαζιου στην έξοδο στροφής, με αποτέλσμα να "ψαρεψει" λίγο το μπροστά, αλλά αυτό οφείλεται σε μενα νομιζω..)
-Απόλυτη κάλυψη από αέρα με τη μεγαλη ζελατίνα.
-Ταχύτητες κ συμπλεκτης μαλακά..σα βουτυρο!! Τρομερό συναίσθημα, ειδικά έχοντας μια κάποια περιεργη εμπειρία από το "δυστροπο" κιβωτιο του 1050 με τους μέτριας ποιότητας δίσκους.
-Αν οντως ισχυει η τοσο χαμηλή καταναλωση, τοτε μιλαμε για αποκάλυψη!!Και με τη χαμηλή τιμή (σε συγκριση με το GS klp), τοτε μιλάμε για μεγαλες πιθανοτητες εμπορικής επιτυχιας..Εγώ γλυκάθηκα ηδη..

υγ.Με τις 2χ 35λιτρες βαλίτσες, λύθηκε ένα τεράστιο προβ μεταφορικής ικανότητας, που εχω αντιμετωπισει εγκλωβισμένος στις βαλίτσες του 1050 SE...

Γενική εικόνα: Σαν να πήραν ενα GS Και το άφησαν να περάσει μια βραδια πάθους με το Speed Triple!! Το αποτέλεσμα -για μένα τουλάχιστον, που δεν έχω πολλες δίτροχες παραστάσεις- ηταν κορυφαίο!Εκστασιάστηκα με τον κινητήρα, δεν το κρύβω!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Glober στις 01/04/2012 1:04 πμ.

acratosa"Πήγα σήμερα Αλιμο και το δοκίμασα (Καλαμακιου-Αλιμου-Βουλιαγμένης- Παραλιακή και πισω)
(έχω εμπειρία 2 ετών από το 1050, και ύψος 1.84-1.85). Συμπεράσματα:
-Ο κινητήρας απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Τι να πρωτοπω; Ροπή παντού, τρομερή δύναμη, γραμμικότητα και ειδικά μετα τα μισα της διαδρομής του γκαζιού, σκέτος οργασμος. Ο άξονας (εχω απλά εμπειρια συνεπιβατη σε GS) λειτουργει ομαλα κ δεν προβλήματίζει τον άπειρο. -Ο ήχος του σοκάρει!! Δεν το περιμενα, καταπληκτικός!
-Θέση οδήγησης άνετη, για το ύψος μου δεν αντιμετωπισα προβλημα κ νομιζω οτι αγκαλιάζω ομορφα το -ξεχωριστης σχεδιασης- ντεπόζιτο.
-Αναρτηση μαλακή & αψεγαδιαστη, αν κ γενικά μου αρεσει η πιο σφιχτη ρυθμιση. Σταθερό, εμπνέει ασφαλεια στο πλάγιασμα (αν κ μπήκε το Traction control σε κάτι απότομα ανοίγματα γκαζιου στην έξοδο στροφής, με αποτέλσμα να "ψαρεψει" λίγο το μπροστά, αλλά αυτό οφείλεται σε μενα νομιζω..)
-Απόλυτη κάλυψη από αέρα με τη μεγαλη ζελατίνα.
-Ταχύτητες κ συμπλεκτης μαλακά..σα βουτυρο!! Τρομερό συναίσθημα, ειδικά έχοντας μια κάποια περιεργη εμπειρία από το "δυστροπο" κιβωτιο του 1050 με τους μέτριας ποιότητας δίσκους.
-Αν οντως ισχυει η τοσο χαμηλή καταναλωση, τοτε μιλαμε για αποκάλυψη!!Και με τη χαμηλή τιμή (σε συγκριση με το GS klp), τοτε μιλάμε για μεγαλες πιθανοτητες εμπορικής επιτυχιας..Εγώ γλυκάθηκα ηδη..

υγ.Με τις 2χ 35λιτρες βαλίτσες, λύθηκε ένα τεράστιο προβ μεταφορικής ικανότητας, που εχω αντιμετωπισει εγκλωβισμένος στις βαλίτσες του 1050 SE...

Γενική εικόνα: Σαν να πήραν ενα GS Και το άφησαν να περάσει μια βραδια πάθους με το Speed Triple!! Το αποτέλεσμα -για μένα τουλάχιστον, που δεν έχω πολλες δίτροχες παραστάσεις- ηταν κορυφαίο!Εκστασιάστηκα με τον κινητήρα, δεν το κρύβω!"


Αντρέα νομίζω υπονοείς οτι σου άρεσε....

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: acratosa στις 01/04/2012 1:20 πμ.

Βουλομενο γραμμα διαβαζεις..χιχιχ... Οντως!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: kemmotar στις 01/04/2012 1:43 πμ.

ρε φωτιες που αναβεις... στην κινηση το ειδες βαρυ? σαφεστατα δεν ειναι μηχανακι πολης αλλα στην κινηση της βουλιαγμενης αλιμου κλπ με φαναρια πως το ειδες... ολοι αναφερουν πως ειναι βαρυ ακουνητο αλλα μολις κινηθει γινεται ελαφρυ και ευκολο στον χειρισμο.

θα παω να κλεισω test drive απο βδομαδα...

και κατι τελευταιο...
αναφερθηκε για την χαμηλη καταναλωση, γινεται να το δινουν χαμηλοτερη ή εστω παραπλησια καταναλωση με το 800αρι?

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: PTiger800 στις 01/04/2012 9:03 μμ.

kemmotar"γινεται να το δινουν χαμηλοτερη ή εστω παραπλησια καταναλωση με το 800αρι?"


Τι να πω ρε παιδιά; Η Τ αποφάσισε να μην ακολουθεί την αρχή διατήρησης της ενέργειας μου φαίνεται...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: xaotikos στις 01/04/2012 10:08 μμ.

kemmotar"ετσι την ιδια αποψη σχηματισα και γω για τα εξτρα, παει το εργαλειο στα 16,5κ με οτι αναφερεις στο περιπου...
επισης μια παρατηρηση, ισως επειδη ειναι νεο μοντελο, ισως επειδη ειναι μεγαλυτερο, οποτε και καποια εξτρα εχουν μεγαλυτερες διαστασεις πχ καγκελα-arrow προβολακια... για τα ιδια πραγματα σε σχεση με το 800αρι, ειναι εμφανως ακριβοτερα.
τουλαχιστον στην εφαρμογη "φτιαξε την δικη σου triumph" ετσι τα εβγαζε ο configurator
επειδη εχω το ιδιο υψος, με το 1.80 θεωρεις πως θελει την μεγαλυτερη ζελατινα? ή σε καλυπτε επαρκως η μαμα?"

Το δοκίμασα στον Άλιμο και με την μεγάλη ζελατίνα είσαι άρχοντας. Τζαμαρία κανονική

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: georgevts στις 01/04/2012 11:22 μμ.

Το οδήγησα στην Μιχαλακοπούλου (ευχαριστώ Αναστασία και Φαίη) και πραγματικά είναι , για την κατηγορία του, πολύ καλό. Ωραίο πάτημα, μοτέρ με δύναμη από χαμηλά που πνίγεται από το traction control, το οποίο βέβαια απενεργοποιείται.
Βέβαια από το ST3R μου σε αυτό και ειδικά με την μεγάλη ζελατίνα είναι λίγο πλοίο...