Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: vagtyrp στις 02/03/2011 8:40 πμ.

δημητρη μίλα με τον πωλητή αλλά πάντα μέσω ebay, λογικά θα σου απαντήσει αμέσως και θα σου ζητήσει να τα στείλεις πίσω. επειδή σπάσανε στη μεταφορά τα έξοδα πρέπει να καλυφθούν από αυτόν άσχετα αν εσύ θα τα πληρώσεις για να τα στείλεις πίσω. αν δεις ότι τα μασάει, κάνεις ακριβώς αυτά που γράφεις στο πόστ σου. μπορεί να ταλαιπωρηθείς λιγάκι αλλά στο τέλος θα κάνεις τη δουλειά σου. επιπλέον κοίτα το site που παράγγειλες αρχικά να δεις αν λέει τίποτα περι μη κάλυψης ζημιάς κατά τη μεταφορά, πράγμα που δεν το νομίζω.

ότι κάνεις πάντως κάντο γρήγορα γιατί σίγουρα θα είναι χρονοβόρα διαδικασία......

εμένα για 35 ευρώ παραπάνω που με χρέωσε για έξοδα αποστολής στην ελλάδα ενώ το παρέλαβε φίλος μου από αγγλία και το έφερε αεροπορικώς ο ίδιος, έκανα 1 μήνα να τα πάρω πίσω, αν και η επικοινωνία κράτησε μία μέρα μόνο.....

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: dimchrist στις 02/03/2011 10:11 πμ.

Τον κούρδισα αρκετά με το μήνυμα μου και δεν είναι διατεθημένος να κάνει κάτι...

"i told you i was reluctant to send to you because of the risk of damage, i sent the item exactly as i described it. did you sign for the item?? if so before you signed you should of inspected it. you can dispute all you like but i will not accept being lied to!! "

Φυσικά και δεν μου είχε πει τίποτα για το ρίσκο που νόμιζε ότι υπάρχει.
Το μόνο που είχα κάνει είναι να του στείλω μήνυμα αν στέλνει στην Ελλάδα και μου απάντησε μόνο για την χρέωση των μεταφορικών. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Αλλά και πάλι αν μου έλεγα περί ρίσκου αυτό δεν θα τον δικαιολογούσε.

Η αποστολή έγινε με parcel force [europriority]. Μπήκε στη σελίδα τους και βλέπω ότι για αποζημίωση πρέπει να γίνει "make a claim" από τον πωλητή.
http://www.parcelforce.com/portal/pw/co ... d=25900691
"All claims must be made by the sender. If you are the recipient, please contact the sender to make the claim."

Οπότε του έστειλα μήνυμα πως πρέπει να προβεί αυτός σε ενέργειες με την parcelforce.
Αλλά από την προηγούμενη απάντηση του δε βλέπω μέλλον.
Και ρωτάω ποιες είναι οι επόμενες ενέργειες και πόσο να τον περιμένω?

Έμπλεξα ρε π@υστη μου!

Triple Way

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: denthnpalevw στις 02/03/2011 11:50 πμ.

claim στο paypal αρχικα και ελπιζω να μην του εχεις αφησει feedback ακομα.

βγαλ' το μια φωτο και στειλ' την στο τυπα. Κανε του και ενα quote με την συνομιλια σας οτι πουθενα δεν αναφέρθηκε ο κινδυνος και μετα περιμενεις απο το paypal.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: dimchrist στις 02/03/2011 1:15 μμ.

feedback αφήνω στο τέλος αν το θυμηθώ...

Το θέμα μας είναι αλλού.
Το paypal δε νομίζω να πρέπει να το ενοχλήσω ακόμα. Έλεγα πρώτα να δημιουργήσω ένα issue στο ebay.

Κάτι ακόμα... Αυτό που λέει για την παραλαβή ισχύει? Δηλαδή όταν έρχεται ένα δέμα για να είσαι καλυμμένος λες στο κούριερ να περιμένει κάθε φόρα μέχρι να το ελέγξεις αν όντως είναι σε καλή κατάσταση και μετά υπογράφεις???
Μου φαίνεται απίθανο αυτό το σενάριο καθώς ο κουριεράς μόνο μπουνιές που δε θα παίξει μαζί σου αν τον αφήσεις να περιμένει τον καθένα. Άσε που τις περισσότερες φορές λόγω δουλειάς αλλος παραλαμβάνει τα δέματά μου.

Triple Way

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: denthnpalevw στις 03/03/2011 8:11 πμ.

αυτο με το courrier ειναι σωστο. κανονικα θα πρεπε να ελεγχουμε τι παραλαμβανουμε. κανε και το issue στο ebay και βλεπεις. ποσα ξοδεψες για το αντικειμενο? αν και το μονο σιγουρο ειναι το paypal που θα βγαλει ακρη σιγουρα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: dimchrist στις 04/03/2011 6:05 μμ.

Δηλαδή τι του λές αν κάτι δε σου αρέσει... πάρ'το πίσω???

denthnpalevw"ποσα ξοδεψες για το αντικειμενο?"

Έδωσα 95 ευρώ για πίσω μονόσελο.
denthnpalevw"αν και το μονο σιγουρο ειναι το paypal που θα βγαλει ακρη σιγουρα."

Έλεγα να κάνω issue μόνο στο ebay....

Triple Way

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: Glober στις 11/05/2011 4:58 μμ.

Πολύ καλος και ακριβής ο οδηγός...

Επι τη ευκαιρία:

ARHS" Οι ακυρώσεις καταγράφονται και καλό θα είναι όταν χτυπάμε κάποιο είδος να μην το ακυρώνουμε. Αλλιώς φτιάχνετε έναν πλαστό λογαριασμό και ξανά-χτυπάτε το είδος σε μεγαλύτερη τιμή από ότι το είχατε χτυπήσει με τον πραγματικό σας λογαριασμό."


Αυτά τα κόλπα δεν στα μαθαίνουν στο σχολείο...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: creaw στις 29/03/2012 7:24 μμ.

πολυ χρησιμο!

Re: Σύντομο εγχειρίδιο αγορών στο Ε-BAY  

  Από: AlYann στις 12/03/2022 4:41 μμ.

Πολύ κατατοπιστικό - ευχαριστούμε.
2 απορίες:
1. Γιατί πληρώνουμε ΦΠΑ σε είδη από Ε.Ε ενώ υποτίθεται ότι η τιμή του πωλητή περιέχει ΦΠΑ της χώρας του; Από όσο γνωρίζω απαγορεύεται διπλή εφαρμογή ΦΠΑ εντός Ε.Ε...
2. Από Ηνωμένο Βασίλειο ισχύει ότι δεν πληρώνουμε δασμούς και τέλη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΜΑΓΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ