Triumph Adventure 1200

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: dimchrist στις 25/11/2011 3:55 μμ.

Native"Πως γινεται να έχει την μέγιστη ροπη και ιπποδύναμη στις ιδιες στροφες???

Λάθος έχουνε κάνει?

http://assets1.triumphmotorcycles.com/a ... rer-en.pdf

edit: Προφανώς έχουνε κάνει λάθος διοτι οπως φαινεται σε φωτο έχει κοφτη στις 10000, οποτε, εχουνε κάνει λαθος στην ιπποδυναμη."

Προφανώς έχουνε κάνει λάθος. Στις 6.400 rpm είναι μόνο η ροπή και στις 9.300 rpm βγαίνει η μέγιστη ισχύς
http://www.triumphmotorcycles.gr/motorc ... lorer/7946

Triple Way

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: jimmakos1050 στις 25/11/2011 4:21 μμ.

mixalakis"Έχει καταντήσει αηδία αυτή η μανία με το να χαρακτηρίζονται όλα τα μηχανάκια αντιγραφές των BMW. Φυσικό είναι να μοιάζουν με τα πιο επιτυχημένα μοντέλα και ούτε είναι κανένας διατεθειμένος να ξανανακαλύψει τον τροχό.

Όσο για το αν και κατά πόσο όποιο μηχανάκι έχει άξονα και μύτη φτερό είναι αντιγραφή της BMW, μάλλον η BMW είναι ο αντιγραφέας.

Επί της ουσίας το μηχανάκι έχει όλες τις προδιαγραφές να είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον. Δυστυχώς το ίδιο πίστευα και για το 800σάρι, αλλά η τιμή του μας απογοήτευσε.
Θεωρώ απίθανο να κάνει κάτω από 15.000€ με όλα αυτά που θα έχει."

Δηλαδης δε σε μοιαζει με το GS?το μικρο τιγρακι δεν μοιαζει με το μικρο bmw?
Κοιταξε το νεο Τ απο το τεποζιτο και πισω.Ολα μοιαζουν με το γερμανικο αλοιθωρο.
Δεν ειπα οτι το ρυγχος μπορστα ειναι πατεντα της Bmw αλλα αυτη το ξαναφερε στο προσκηνιο.Αλλα γτ το ακολουθουν αλλοι οπως η Τ?Περιμενα κατι διαφορετικο και στο μικρο τιγρακι αλλα και στο νεο 1200 απο αποψη σχεδιασης.Αλλα μιλαω για τα δικα μου γουστα και για το δικο μου ματι.Προφανως και οτι και να σχεδιαζαν θα μοιαζε με κατι που ηδη υπαρχει γτ τι αλλο να βγαλουν εξαλλου αλλα λιγη περισσοτερη φαντασια δεν βλαπτει...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: psilo_paidi στις 25/11/2011 5 μμ.

Τι ειναι αυτα που λετε δεν ειναι ιδιο με το τζιες.......

πανομοιότυπο ειναι!!!
εκραζα κραζω και 8α κραζω οτιδηποτε ειναι 300 κιλα και διαφημιζεται να διασχιζει χαραδρες και ερημους.... τι εξπλορερ και αντβεντιουρ ρε...
Ακομα με africa twin γραφουν ταξιδιωτικα στα φορουμ....
Σοβαρα ταξιδια εννοω οχι 3ημερο στη βενετια απο πατρα-ανκονα!!!
οποτε εχουμε και λεμε βλαχοτζιες σουπερ τενεκε και τωρα εχπλορερ!
Το παρακαρω ναουμ πινω καφεδακι τωρα το κοιταω πολυ τερας το εργαλειο ναουμ
φιλικα παντα

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: john doufexis στις 25/11/2011 5:17 μμ.

Καλησπερα σε ολους

Ενταξει ειναι εμφανες οτι η Τ εχει ξεσηκωσει σε σχεδιασμο τοθσ γερμανους, ενταξει μην κρυβομαστε, προσωπικα εμενα μ αρεσει γτ ειμαι κατοχος του 800 κ παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα κ σαφως απροβληματιστος !!!
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η αποβολη μειδιασμα του 800 απ τους περισοτερους εδω μεσα με σχολια λες κ ειναι το αποβλητο της Τ. Τι για τιμη τι για εμφανιση τι για ζαντες τι για φαναρια τι για κοντερ κινητιρα αλογα ροπες κ τα ρεστα !!!! το γελιο ειναι πως γινεται να υπαρχει μια γενικη αποδοχη στις αλλες χωρες Ευρωπη Αμερικη μεσα στις 3 πιο μοσχοπουλημενες μηχανες κ εδω παρ ολο που καθε μερα βλεπω κ περισοτερα τιγρακια να κυκλοφορουν στους δρομους ? ενω ειναι ολα τα παραπανω ? Κ κατι τελευταιο το 1200 δεν ειναι για ολες τις τσεπες οπως δεν ειναι κ 1050. Ο νοων νοειτω !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: mixalakis στις 27/11/2011 2:28 μμ.

jimmakos1050"
mixalakis"Έχει καταντήσει αηδία αυτή η μανία με το να χαρακτηρίζονται όλα τα μηχανάκια αντιγραφές των BMW. Φυσικό είναι να μοιάζουν με τα πιο επιτυχημένα μοντέλα και ούτε είναι κανένας διατεθειμένος να ξανανακαλύψει τον τροχό.

Όσο για το αν και κατά πόσο όποιο μηχανάκι έχει άξονα και μύτη φτερό είναι αντιγραφή της BMW, μάλλον η BMW είναι ο αντιγραφέας.

Επί της ουσίας το μηχανάκι έχει όλες τις προδιαγραφές να είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον. Δυστυχώς το ίδιο πίστευα και για το 800σάρι, αλλά η τιμή του μας απογοήτευσε.
Θεωρώ απίθανο να κάνει κάτω από 15.000€ με όλα αυτά που θα έχει."

Δηλαδης δε σε μοιαζει με το GS?το μικρο τιγρακι δεν μοιαζει με το μικρο bmw?
Κοιταξε το νεο Τ απο το τεποζιτο και πισω.Ολα μοιαζουν με το γερμανικο αλοιθωρο.
Δεν ειπα οτι το ρυγχος μπορστα ειναι πατεντα της Bmw αλλα αυτη το ξαναφερε στο προσκηνιο.Αλλα γτ το ακολουθουν αλλοι οπως η Τ?Περιμενα κατι διαφορετικο και στο μικρο τιγρακι αλλα και στο νεο 1200 απο αποψη σχεδιασης.Αλλα μιλαω για τα δικα μου γουστα και για το δικο μου ματι.Προφανως και οτι και να σχεδιαζαν θα μοιαζε με κατι που ηδη υπαρχει γτ τι αλλο να βγαλουν εξαλλου αλλα λιγη περισσοτερη φαντασια δεν βλαπτει..."


Ναι μοιάζει! Λογικό είναι να μοιάζει με αυτόν που θέλει να αντιμετωπίσει και είναι και τόσο επιτυχημένος.
Άλλο αυτό και άλλο να είναι αντιγραφή.
Με τρικύλινδρο κινητήρα και 135 άλογα, είναι νομίζω διαφορετικής φιλοσοφίας από το gs.

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: jimmakos1050 στις 28/11/2011 4:53 μμ.

Δεν ειπα καπου για αντιγραφη.Ομως σε καποια κομματια ειναι σχεδον ιδια.Προφανως και μηχανικα ειναι αλλου για αλλου αλλα ο 3κ ειναι ο κινητηρας της Τ,αυτος την σημαδευει οποτε τι να εβαζαν πανω?
Αλλα γτ τον ανεβασαν στα 1200,γτ το εκαναν να μοιαζει με την Μερκελ και γτ ετσι το πλασαρουν στα διαφημιστικα?
Γτ αυτο θελουν να κτυπησουν και οχι πχ το Μουλτι.
Αλλα ρε παιδακι μου κανε κατι διαφορετικο σε στυλ.Σαν τον μεγκατρον με αναβολικα ειναι.

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: john doufexis στις 29/11/2011 12:09 μμ.

Παρακαλειται η Τ να σταματησει την εκδοση νεων μοντελων κ να πορευθει μονο με το 1050 !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Native στις 29/11/2011 12:51 μμ.

All-New Engine

Class-leading with 137PS, this all-new 1215cc three-cylinder engine produces 121Nm of torque for effortless overtaking and a thrilling spread of power throughout the range. Built 'from the ground up', components specifically designed and manufactured to produce superb torque on demand' include the ignition timing, inlet and exhaust port shape, as well as the combustion chamber

Ρε σείς, αυτοι κάνουν διαφήμιση για τον θάλαμο καύσης....λέτε να μην σπάει πιστόνια αυτό???

Α ρε γιαούρτι που έχουνε φυσήξει...μονο αυτοι ξέρουν...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: jimmakos1050 στις 29/11/2011 2:58 μμ.

john doufexis"Παρακαλειται η Τ να σταματησει την εκδοση νεων μοντελων κ να πορευθει μονο με το 1050 !!!"

1050 και ξερο ψωμι ναουμ!!!Αλλη κλαση ρε παιδακι μου.Γκαζωνεις και σκεφτεσαι οκτανια,θαλαμους καυσης,πιστονια,χιτονια και τα ρεστα.Δεν φτανει που σε λιγο θα παρουμε πτυχιο μηχανικου μιλατε κιολας.Αχαριστοι!!!
Ελα πες το ζηλευεις που δεν εχεις αγωνια αν σκορπισει το δικο σου

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: john doufexis στις 29/11/2011 4:11 μμ.

jimmakos1050"
john doufexis"Παρακαλειται η Τ να σταματησει την εκδοση νεων μοντελων κ να πορευθει μονο με το 1050 !!!"

1050 και ξερο ψωμι ναουμ!!!Αλλη κλαση ρε παιδακι μου.Γκαζωνεις και σκεφτεσαι οκτανια,θαλαμους καυσης,πιστονια,χιτονια και τα ρεστα.Δεν φτανει που σε λιγο θα παρουμε πτυχιο μηχανικου μιλατε κιολας.Αχαριστοι!!!
Ελα πες το ζηλευεις που δεν εχεις αγωνια αν σκορπισει το δικο σου "



Η ελλειψη αδρεναλινης κ φυσικης καταστασης απ το σπρωξιμο πραγματικα ειναι κατι που μου εχει λειψει απ οταν ειχα το LC8, κ φυσικα αισθανομαι λιγος κ ας μου επιτραπει φλωρος μετα την επιλογη του διτροχου μου !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: jimmakos1050 στις 29/11/2011 4:57 μμ.

ρε συ εισαι ο ηρωας μου!!!!Και Καθε Τριτη Μαστορα και Τριουμφ μετα???
Πωωωω μιλαμε για εντονη ζωη ναουμ!!!!
Υποκλινομαι!!!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Sprinter στις 19/12/2011 5:46 μμ.

Μάθαμε τίποτα άλλο για τον κινητήρα? Περιέργως (?) έχει την ίδια ακριβώς διαδρομή με τον 1050 (71.4mm). Βρε μπας κι είναι απλώς ενας 1050 με ρεκτιφιέ και ηλεκτρονικά?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: doohan στις 19/12/2011 6:37 μμ.

Για τον κινητήρα δεν μάθαμε τίποτα.... μάθαμε όμως οτι ζεις και υπάρχεις μετά από αυτό το post.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: mixalakis στις 19/12/2011 10:59 μμ.

doohan"Για τον κινητήρα δεν μάθαμε τίποτα.... μάθαμε όμως οτι ζεις και υπάρχεις μετά από αυτό το post..... "

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: dimchrist στις 28/02/2012 11:46 πμ.

Έγινε και το πρώτο τεστ!

http://bikeit.gr/dokimes/onoff/444-doki ... 00ash.html


Triple Way