Triumph Adventure 1200

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: pap43-d2 στις 16/10/2011 3:17 μμ.

Ο χωμάτινος χαρακτήρας της μοτοσικλέτας είναι εμφανής

Το νέο on-off της Triumph έχει συλληφθεί ξανά στο παρελθόν από το φωτογραφικό φακό, αλλά η συγκεκριμένη φωτογραφία φανερώνει περισσότερα στοιχεία.

Πρώτα από όλα, όπως φαίνεται, το πλαίσιο της μοτοσικλέτας είναι σωληνωτό και εκτεθειμένο, όπως στην περίπτωση του Tiger 800. Επιπλέον η σέλα για αναβάτη και συνεπιβάτη εμφανίζεται μεγάλη, φανερώνοντας την προσοχή που έδειξαν οι Βρετανοί στον τομέα της άνεσης.

Για τον κινητήρα δεν έχουμε κάποιο νέο στοιχείο, ωστόσο, η συγκεκριμένη φωτογραφία φανερώνει κάποια νέα στοιχεία για την πίσω ανάρτηση. Εκεί διακρίνεται ένα μονόμπρατσο ψαλίδι με άξονα, το οποίο θυμίζει το σύστημα Paralever της BMW.

Θυμίζουμε ότι το mega on-off της Triumph, το οποίο θα ονομάζεται Adventurer ή Explorer (εδώ οι απόψεις διίστανται), αναμένεται να χρησιμοποιεί τρικύλινδρο κινητήρα με τη χωρητικότητα να ανέρχεται μεταξύ 1.150 και 1.180 κ.εκ. και την ισχύ του να πλησιάζει τους 140 περίπου ίππους (λιγότερους από όσους θα μπορούσε να αποδώσει το μοτέρ) ώστε να γίνει η ισχύς πιο χρησιμοποιήσιμη, ενώ ακούγεται ότι θα αποδίδει την κορυφαία ροπή της κατηγορίας.

Το νέο μοντέλο της Triumph θα ενδυναμώσει τη βρετανική εταιρεία στον τομέα των mega on-off, ωστόσο, δεν προορίζεται να αντικαταστήσει τον μέχρι τώρα εκπρόσωπο της εταιρείας στην κατηγορία, το Tiger 1050. Όπως έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν, το μεγάλο Tiger αναμένεται να ανανεωθεί ριζικά για το 2012 και να αποκτήσει περισσότερο ασφάλτινο και sport χαρακτήρα, αφήνοντας ανοιχτό το πεδίο για το νέο Adventurer (ή Explorer).

Πηγή: mototriti.gr
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/10/2011 5:47 μμ.

pap43-d2"[...]
Το νέο μοντέλο της Triumph θα ενδυναμώσει τη βρετανική εταιρεία στον τομέα των mega on-off, ωστόσο, δεν προορίζεται να αντικαταστήσει τον μέχρι τώρα εκπρόσωπο της εταιρείας στην κατηγορία, το Tiger 1050.[...]
Πηγή: mototriti.gr"


Ον οφ το 1050...

Μετα αναρωτιούνται τα περιοδικά γιατι δεν τα αγοράζει κανενας

Θα μου πεις, εδω αναφέρουν ως ονοφ το Honda Crossrunner
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Barbadinos στις 16/10/2011 9:17 μμ.

"Cpt.εγραψε"

" Μετα αναρωτιουνται τα περιοδικα γιατι δεν τα αγοραζει κανεις¨

Περιοδικα;; υπαρχει τετοιο πραγμα;
Αναρωτιουνται;;; Ποιοι;;;

Σε λιγο καιρο θα κυκλοφορουν σε φωτοτυπιες ( ασπρομαυρες )

Οπως εστρωσαν θα κοιμηθουν....Το ιδιο ισχυει για ολους μας βεβαια
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: psilo_paidi στις 17/10/2011 3:57 πμ.

αντιγραφη bmw... απατο θα παει οπως και το σουπερ τενεκε

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: redfoot στις 17/10/2011 8:03 πμ.

Δεν ειναι απαραιτητο..
οι Αγγλοι ειναι ικανοι για μεγαλες ευχαριστες εκπληξεις
αλλωστε κ το 800 ως αντιγραφο της BMW χαρακτηρίστηκε και τωρα κουρευει (τηρουμενων των αναλογιων)..
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Glober στις 22/10/2011 11 πμ.

Η αλήθεια είναι οτι φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά προσωπικά νομίζω οτι προτιμώ το τιγράκι μου...

Τούτο εδώ μου θυμίζει κάτι μεταξυ GS και Varadero (Varadero μου το θυμίζουν τα φώτα, GS όλα τα υπόλοιπα) και για κάποιον απροσδιόριστο λόγο αυτό με ξενερώνει...

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: mixalakis στις 24/10/2011 10:44 πμ.

Επειδή ο καπετάνιος προτιμά να ποστάρει τα καυτά νέα αλλού, το μεταφέρω εγώ εδώ.

Έτοιμο λοιπόν το Explorer 1200!!!!!

http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/Triumph-Tiger-Explorer-1200-+-2-akomi-nea-Triumph-gia-to-2012.html

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Sprinter στις 24/10/2011 12:03 μμ.

Τίποτα συγκεκριμένο για τον κινητήρα πέραν από το ότι είναι 3κυλ, περίπου 1200 κυβικά και κάπου 130 άλογα έχουμε ακούσει?

Πρόκειται για νέο κινητήρα που θα φορεθεί πιθανότατα και σε άλλες μηχανές αρα έχει την σημασία του πέραν της συγκεκριμένης υλοποίησης στο 'explorer'.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/10/2011 12:38 μμ.

Όπου "αλλες μηχανες" εννοούμε το Trophy?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Sprinter στις 24/10/2011 12:48 μμ.

Οπου 'άλλες μηχανές' εγώ φαντάζομαι πως θα είναι πολλές γιατί ο 1200 θα αντικαταστήσει τον 1050 τελικώς.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: john doufexis στις 24/10/2011 12:57 μμ.

εμενα παντως μ αρεσει, αν κ με χαλαει λιγο η μεταδωση στον αξονα, βεβαια αυτα ειναι ψιλα γραμματα γτ πλεον οι εποχες δεν ειναι ουτε μανετα να παρεις,
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: guraki στις 24/10/2011 1:12 μμ.

Με 17αρες ζαντες θα το βγαλει...???Εμενα αυτο με νοιαζει!Απο adventure εχει πηξει η αγορα!

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: georgevts στις 24/10/2011 3:08 μμ.

Ωραίο είναι μα πολύ ωραίο το Speed triple R !

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: mixalakis στις 24/10/2011 5:35 μμ.

Sprinter"Οπου 'άλλες μηχανές' εγώ φαντάζομαι πως θα είναι πολλές γιατί ο 1200 θα αντικαταστήσει τον 1050 τελικώς."


Δηλαδή θα βγει και το tiger το υπάρχον με τον 1200;

Re: Triumph Adventure 1200  

  Από: Sprinter στις 24/10/2011 5:51 μμ.

Τι είμαι προφήτης?

Για να φαντασθείς πως θα φύγει ο 1050 δε χρειάζεται πολύ φαντασία, για να ξέρεις τι θα γίνει με το tiger και κάθε άλλο μοντέλο χρειάζεται να είσαι προφήτης ή insider.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε