Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: jimmakos1050 στις 01/09/2011 3:15 μμ.

Spinter μαζι σου σε αυτα που λες ομως υπαρχει ενα ΑΛΛΑ απο εδω εως την Αγγλια και στο αναφερω παρακατω.Πουθενα δεν αναφερεται οτι πρεπει να βαζουμε αποκλειστικα και μονο 100ρα στο μανουαλ ουτε στις τεχνικες προδιαγραφες της μηχανης.Οποτε για μενα πρεπει η Τ να αναφερει στην Ελλαδα και στα σημεια πωλησης της καθως και στα διαφορα διαφημιστικα της οτι μαγκες ή θα παρετε τον Τιγρη με μειωμενη αποδοση ή θα βαζετε 100ρα.
Απο κει και περα ειναι παραπλανηση του κοσμου γτ εγω και πιστευω και πολλοι αλλοι θελουν οταν αγοραζουν κατι να ανταποκρινεται σ αυτο που υποτιθεται οτι κανει και οχι να θελει ειδκιη περιποιηση για να μην σκορπαει.
Εχω και ενα ερωτημα να απευθυνω στους κυριους της Τ.Εστω οτι μπορω να βαζω 100ρα απο δω και περα αλλα 2 χρονια εβαζα την και καλα σκατα βενζινα απο τον Λακη που εχει το πρατηριο στη γωνια του σπιτιου μου.Αυτοι θα με καλυψουν αν παθει κατι το μοτορι ή θα πουν αααααααα κυριε εβαζες 2 χρονια σκατα βενζινη οποτε πουλεν?
Να μην αναφερουμε καν το γεγονος οτι αλλα μηχανακια ακομα και της ιδιας εταιρειας δεν βγαζουν κανενα προβλημα στα σωθικα τους με την ιδια βενζινη.Αυτοι προφανως βαζουν εξαρχης 100ρα ή το τριπλ ή ξερω γω οποιοδηποτε μηχανακι ειναι τοσο αθραυστο που δεν μασαει μια.ΘΕωρητικα ολες οι μηχανες υψηλης αποδοσης στη χωρα μας επρεπε να παρουν τα πιστονια στο χερι

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 3:24 μμ.

Εγω δεν έχω πρόβλημα με αυτά που λές (πλήν πως κινητήρας από κινητήρας διαφέρει). Γιατί απαντάς σε εμένα? Διαφωνείς με τίποτα απο αυτά που είπα εγώ?

Το ζήτημα από αυτό το σημείο και πέρα είναι νομικό (για τους έχοντες εγγύηση). Πάντως φοβάμαι πως δύσκολα θα έβγαζε κανείς άκρη μια και η εταιρεία σου λέει 'εγω σου βάζω το 'σωστό' πρόγραμμα για τις παλιοβενζίνες'. Αν σου έλεγε μόνο 'βάζε 100άρα' θα ήταν άλλο ζήτημα. Το σενάριο που αναφέρεις βεβαίως είναι προβληματικό.

Κατα τα άλλα ο καθείς πράττει και καταλαβαίνει ότι θέλει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 01/09/2011 3:56 μμ.

Οι Αγγλοι λενε ασυναρτησίες και τα μαγειρευουν κατα το δοκουν για να αποποιηθουν των τεραστιων ευθυνων τους. Οποιος προσπαθει να τους δικαιολογησει εστω και κατα 1% απλα επεσε στη φακα τους.
1. Οταν λενε extensive investigation ή research οπως το ειπα εγω εννοουν, για να μην ξεχασουμε και τα Αγγλικα- Ελληνικα που ξερουμε, ερευνα. Εκτεταμενη ερευνα σημαινει ελεγχουμε εκτεταμενα και ερευνουμε σε βαθος χρονου το προιον που μας ενδιαφερει. Και εστω οτι το εκαναν, που δεν το πιστευω. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ? Πιστευετε οτι θα τις παρουσιασουν ποτε?

2. Εαν η βενζινες ειναι μαπα και τα πιστονια των αλλων εταιρειων ειναι αλώβητα δε συνεπαγεται οτι τα δικα τους ειναιαν μη τι αλλο υπερευαισθητα? Ποιος πρεπει να αναλαβει την ευθυνη για αυτο?

3. Ποιος μας εγγυαται οτι ετσι που τα παρουσιαζουν υπερ τους , αποδιδοντας την ευθυνη αλλου (σε μας και τους βενζιναδες) οι εμπορικοι αντιπροσωποι δε θα το εκμεταλλευτουνε ωστε να ακομη και εντος εγγυησης να μη δεχονται δωρεαν αντικατασταση?

4. πως μπορει κανεις να αποδειξει οτι εστω και αν ακολουθησει τις οδηγιες και βαζει μονο 100αρα, η 100αρα θαναι ανοδευτη? Μηπως πρεπει να μεταναστευσουμε στη γηραια Αλβιωνα για να μη χρεωθουμε τη βλαβη?

ΣΑΝΙΔΑ ΚΑΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ !
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: jimmakos1050 στις 01/09/2011 4:01 μμ.

Sprinter δεν απαντησα σε σενα ειδικα απλα ανεφερα οτι σ αυτα που ελεγες μπορει να ισχυουν και να εκαναν καποια ερευνα και συμφωνω μαζι σου.Στα υπολοιπα μιλουσα γενικα.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 4:03 μμ.

οχι κύριε redfoot investigation δεν είναι ακριβώς το ίδιο με research, ασχέτως αν και τα δύο μεταφράζονται χαλαρά σαν έρευνα, προφανώς είναι λίγα τα Αγγλικά που ξέρεις, αλλά δε θα σε μάθω εγώ, μάθε μόνος σου. Αν μεταφράσεις το investigation σαν διερεύνηση και το research σαν έρευνα ίσως καταλάβεις το subtle difference το οποίο χρωματίζεται όμως και contextually. Κατάλαβες?



Για τα υπόλοιπα, απλώς επαναλαμβάνεις τα προφανή και χιλιοειπωμενα, αλλά υπό μορφή παράκρουσης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 01/09/2011 4:18 μμ.

Δικιο έχει και ο Sprinter και ο Kοκκινοποδαρος απο την μερια μου....εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως στον Γιουτσο (οπως θετε μεταφραστε το ) δεν εχουν κανει κρακ τοοοοοσες και τοσες εταιρειες σε πιστονια και κυλινδρους και δη τα πολυσκισμενα απο τους καφετεριακηδες Supersport ολων των εργοστασιων Ιαπωνικης και Ευρωπαικης καταγωγης και κανουν κρακ ενος sport touring μηχανης και συγκεκριμενα για ενα και μονο μοντελο της εταιρειας,για μαλ@κες ψαχνουν?

Δηλαδη το Daytona 675 θα επρεπε να ηταν με ωρες λειτουργιας το πιστονι του με τις δηθεν σκ@τοβετζινες.Δεν λεω οτι εχουμε αριστη πΧοιοτητα στα Ελληνικα πρατηρια αλλα οχι να σου βαραει και πιστονια ετσι στα κουτουρου χωρις κανενα δειγμα....αν ηταν τοσο σκ@τοβετζινες πρωτα απ'όλα θα το καταλαβαινε οποιοσδηποτε απο το μπερδεμα-μπουκωμα και ντουμανι που θα εβγαζε πισω η εξατμιση αλλα οχι να κανει κρακ-κρουκ το πιστονι μονο απο την χρηση των σκ@τοβετζινων.

Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου.

Στην Αγγλια αυτο μπορει να περναγε στο ντουκου...εδω ομως δεν νομιζω Τακη,Μητσο,Κιτσο κτλ κτλ....
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 01/09/2011 4:25 μμ.

Sprinter"οχι κύριε redfoot investigation δεν είναι το ίδιο με research, ασχέτως αν και τα δύο μεταφράζονται χαλαρά σαν έρευνα, προφανώς είναι λίγα τα Αγγλικά που ξέρεις, αλλά δε θα σε μάθω εγώ, μάθε μόνος σου.

Για τα υπόλοιπα, απλώς επαναλαμβάνεις τα προφανή και χιλιοειπωμενα, αλλά υπό μορφή παράκρουσης."



Υποκλινομαι στον ανωτερο γνωστη της Αγγλικης
για πες μας ποια ειναι η διαφορα των δυο,στην περιπτωση μας , επι της ουσίας , οχι να παιζουμε με τις λεξεις, ετσι? Επιτρεπεται και η χρηση λεξικου,
http://dictionary.reference.com/
Για να σε βοηθησω λιγο και να μη χρειαστει να ξυνεις το κεφαλι σου μεσημεριατικα, research και investigation παρουσιαζονται ως συνωνυμα.
Οσο για τα οσα χιλιοειπωμενα , ειναι τοσο προφανη που δεν απαντας συγκεκριμενα σε κανενα. Ποσο απλο και βολικο να πεταμε φουμαρα my friend
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 4:57 μμ.

Αν χρειάζεσαι τη χρήση λεξικού για αυτές τις λέξεις, και μάλιστα επιπέδο net , τότε απλώς επιβεβαιωνεις τα λόγια μου.

Τη διαφορά στην έννοια, και στην προκειμένη περίπτωση, στην έδωσα παραπάνω. Περισσότερα Αγγλικά δε θα κάτσω να σε μάθω. Αν εσύ θες να λές police research ή scientific investigation leading to great discoveries, be my guest..

Αν εσύ λοιπόν θες να δώσεις στο προκείμενο Investigation την έννοια της (επιστημονικής) έρευνας (σιγά μη βγάζανε και PhD) για να πείς πως λένε μαλακίες, εγώ οφέίλω να σου πω πως απλώς λαικίζεις παπαρολογώντας (ως συνήθως ΙΜΟ).

Οσα για τα υπόλοιπα που γράφεις που ακριβώς πρέπει να απαντήσω? Για πε? Στα χιλιοειπωμένα που τα λέμε 4 χρόνια τώρα ή στα προφανή που ήδη ειπωθηκαν από όλους πιο πάνω?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 5:14 μμ.

TRIUMPHAKIAS"εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως στον Γιουτσο (οπως θετε μεταφραστε το ) δεν εχουν κανει κρακ τοοοοοσες και τοσες εταιρειες σε πιστονια και κυλινδρους και δη τα πολυσκισμενα απο τους καφετεριακηδες Supersport ολων των εργοστασιων Ιαπωνικης και Ευρωπαικης καταγωγης και κανουν κρακ ενος sport touring μηχανης και συγκεκριμενα για ενα και μονο μοντελο της εταιρειας,για μαλ@κες ψαχνουν?

"


Εαν είχες κάτσει να ενημερωθείς τι σημαίνει προανάφλεξη ή τουλάχιστον είχες διαβάσει κανα δύο από τα ποστ μου για το συγκεκριμένο θέμα θα είχες καταλάβει. Κινητήρας από κινητήρας διαφέρει (μαζί με τον προγραμματισμό του και τις ανάγκες για μειωμένους ρύπους).

Και για 1000στή φορά λέω πως δεν αφορά μόνο τα Tiger αφορά όλους τους 1050 μόνο από το 2007 και ένθεν. Ολοι αυτοί σπάνε.

Α και apropos σπάγανε και κάτι BMW ακριβώς για τους ίδιους λόγους αλλά προλάβανε αλλάξανε τον προγραμματισμό και τα κουκούλωσαν πριν γίνει θέμα..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 5:43 μμ.

Και για να ξαναμαυτασυνοψίσω πάλι τα τεχνικά του θέματος.

1. Ο 1050 φαίνεται πως είναι επιρρεπής σε θέματα προανάφλεξης. Κόντρα με όσα πολλοι πιστεύουν αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το λόγο συμπίεσης

2. Καποια στιγμή το 2007 έγιναν αλλαγές. Αγνωστο ακριβώς γιατί (πιθανόν για λόγους πιο αποδοτικής παραγωγής αλλά και για λόγους ρύπων μια και έχουν ξανασχεδιασμέν θάλαμο κάυσης) και για ποια μοντέλα, πάντως φαίνετια πως μάλλον σε όλους τους 1050 μπήκαν χυτά πιστόνια. Τα χυτα πιστόνια, πάλι κόντρα σε ότι πιστέυουν οι πολλοί δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τα σφυρήλατα γενικώς, είναι όμως α. άλλης τεχνολογίας έχουν β. πλεονεκτήματα βάρους και αντίστασης σε μεταβολές σχήματος λόγω θερμοκρασίας και μπορούν να κατασκευαστούν efficiently μόνο σε μεγάλες εγκαταστάσεις και μεγάλους αριθμούς και γ. έχουν το μειονέκτημα της ευαισθησίας σε προανάφλεξη. (http://www.motorcycleproject.com/motorc ... stons.html)

Ταυτόχρονα μάλλον γίναν αλλαγές και στην αναλογία μείγματος κάνοντας το μείγμα κάπως φτωχότερο για λόγους συμμόρφωσης στην νομοθεσία ρύπων. Ο κινητήρας είναι παλιάς σχεδίασης και μάλλον οι αλλαγές χρειάστικε να είναι αρκετά δραστικές.

Τα δύο παραπάνω πιθανότατα σχετίζονταν και δεν ήταν ανεξάρτητες αλλαγές.

Πάμε τώρα:

ο προγραμματισμός που έγινε (δηλαδή χρονισμός και μείγμα) ήταν όπως πάντα θέμα συμβιβασμού επιδόσεων, υγείας και μακροζωίας του κινητήρα και συμμόρφωσης με την νομοθεσία ρύπων. Πιθανόν οριακά, για σωστές βενζίνες ο χρονισμός έγινε σωστά.

Ομως μια και ο συνδιασμός σχεδιασμού κινητήρα, υλικού πιστονιού, θαλαμου καύσης και προγραμματισμού του χρονισμού και του μείγματος έφερνε τον κινητήρα πολύ κοντα σε οριακές καταστάσεις, άρχισαν να σπάνε πιστόνια μετά από αρκετή χρήση βενζινών με χαρακτηριστικά αντίστασης στην προανάφλεξη χειρότερα από τα στανταρντ.

Εξου και το πρόβλημα. Η τεχνική λύση: 1. Μη συμμόρφωση με τη νομοθεσία για ρύπους - δε μπορεί να το κάνει επισήμως ο κατασκευαστής 2. Αλλαγή σχεδιασμού ή τμήμάτων του κινητήρα - δεν το κάνει γιατι το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο διεθνώς και η λύση είναι πολυ ακριβή 3. Αλλαγή του χρονισμού πρός το συντηρικότερο - που είναι αυτο που κάνουν τα προγράμματα για βενζίνη 91RON 4. χρήση καλύτερης βενζίνης - 100άρας


Συνοψίζοντας: Ενας παλαιάς σχεδίασης κινητήρας, πιθανώς οριακός ώς πρός την τάση για προανάφληεξη, γίνεται ακόμα πιο οριακός λόγω αλλαγών πιθανώς οφειλόμενων (και) σε νομοθεσία για ρύπους με αποτέλεσμα την μεγάλη ευαισθησίας σε κακιές βενζίνες.

Αυτά.

Και πρίν προλάβει κανένας να πεί παπαριά, τεχνική - ιστορική εξήγηση και αναδρομή κάνω, δε πάω να δικαιολογήσω τίποτα ούτε μιλάω για εγγυήσεις, συμπεριφορες, νομικά κλπ κλπ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:51, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: tharis στις 01/09/2011 7:06 μμ.

Αυτη η συγκριση παντως με το αν σπανε τα αλλα μηχανακια στην Ελλαδα ή οχι ειναι τελειως ακυρη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Barbadinos στις 01/09/2011 7:13 μμ.

Sprinter"Και για να ξαναμαυτασυνοψίσω πάλι τα τεχνικά του θέματος.

1. Ο 1050 φαίνεται πως είναι επιρρεπής σε θέματα προανάφλεξης. Κόντρα με όσα πολλοι πιστεύουν αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το λόγο συμπίεσης

2. Καποια στιγμή το 2007 έγιναν αλλαγές. Αγνωστο ακριβώς γιατί (πιθανόν για λόγους πιο αποδοτικής παραγωγής αλλά και για λόγους ρύπων μια και έχουν ξανασχεδιασμέν θάλαμο κάυσης) και για ποια μοντέλα, πάντως φαίνετια πως μάλλον σε όλους τους 1050 μπήκαν χυτά πιστόνια. Τα χυτα πιστόνια, πάλι κόντρα σε ότι πιστέυουν οι πολλοί δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τα σφυρήλατα γενικώς, είναι όμως α. άλλης τεχνολογίας έχουν β. πλεονεκτήματα βάρους και αντίστασης σε μεταβολές σχήματος λόγω θερμοκρασίας και μπορούν να κατασκευαστούν efficiently μόνο σε μεγάλες εγκαταστάσεις και μεγάλους αριθμούς και γ. έχουν το μειονέκτημα της ευαισθησίας σε προανάφλεξη. (http://www.motorcycleproject.com/motorc ... stons.html)

Ταυτόχρονα μάλλον γίναν αλλαγές και στην αναλογία μείγματος κάνοντας το μείγμα κάπως φτωχότερο για λόγους συμμόρφωσης στην νομοθεσία ρύπων. Ο κινητήρας είναι παλιάς σχεδίασης και μάλλον οι αλλαγές χρειάστικε να είναι αρκετά δραστικές.

Τα δύο παραπάνω πιθανότατα σχετίζονταν και δεν ήταν ανεξάρτητες αλλαγές.

Πάμε τώρα:

ο προγραμματισμός που έγινε (δηλαδή χρονισμός και μείγμα) ήταν όπως πάντα θέμα συμβιβασμού επιδόσεων, υγείας και μακροζωίας του κινητήρα και συμμόρφωσης με την νομοθεσία ρύπων. Πιθανόν οριακά, για σωστές βενζίνες ο χρονισμός έγινε σωστά.

Ομως μια και ο συνδιασμός σχεδιασμού κινητήρα, υλικού πιστονιού, θαλαμου καύσης και προγραμματισμού του χρονισμού και του μείγματος έφερνε τον κινητήρα πολύ κοντα σε οριακές καταστάσεις, άρχισαν να σπάνε πιστόνια μετά από αρκετή χρήση βενζινών με χαρακτηριστικά αντίστασης στην προανάφλεξη χειρότερα από τα στανταρντ.

Εξου και το πρόβλημα. Η τεχνική λύση: 1. Μη συμμόρφωση με τη νομοθεσία για ρύπους - δε μπορεί να το κάνει επισήμως ο κατασκευαστής 2. Αλλαγή σχεδιασμού ή τμήμάτων του κινητήρα - δεν το κάνει γιατι το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο διεθνώς και η λύση είναι πολυ ακριβή 3. Αλλαγή του χρονισμού πρός το συντηρικότερο - που είναι αυτο που κάνουν τα προγράμματα για βενζίνη 91RON 4. χρήση καλύτερης βενζίνης - 100άρας


Συνοψίζοντας: Ενας παλαιάς σχεδίασης κινητήρας, πιθανώς οριακός ώς πρός την τάση για προανάφληεξη, γίνεται ακόμα πιο οριακός λόγω αλλαγών πιθανώς οφειλόμενων (και) σε νομοθεσία για ρύπους με αποτέλεσμα την μεγάλη ευαισθησίας σε κακιές βενζίνες.

Αυτά.

Και πρίν προλάβει κανένας να πεί παπαριά, τεχνική - ιστορική εξήγηση και αναδρομή κάνω, δε πάω να δικαιολογήσω τίποτα ούτε μιλάω για εγγυήσεις, συμπεριφορες, νομικά κλπ κλπ"



1. Αρτιο, απλο και κατανοητο.
2. Αν,λεω αν βαλουμε σφυρηλατα τι κερδιζουμε , τι χανουμε
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: tharis στις 01/09/2011 7:15 μμ.

Barbadinos"
Αν,λεω αν βαλουμε σφυρηλατα τι κερδιζουμε , τι χανουμε "


Χανεις τα λεφτα για να τα βαλεις και ελπιζεις οτι δε θα σπασουν..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: sprint900 στις 01/09/2011 10:10 μμ.

Sprinter"Και για να ξαναμαυτασυνοψίσω πάλι τα τεχνικά του θέματος.

1. Ο 1050 φαίνεται πως είναι επιρρεπής σε θέματα προανάφλεξης. Κόντρα με όσα πολλοι πιστεύουν αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το λόγο συμπίεσης

2. Καποια στιγμή το 2007 έγιναν αλλαγές. Αγνωστο ακριβώς γιατί (πιθανόν για λόγους πιο αποδοτικής παραγωγής αλλά και για λόγους ρύπων μια και έχουν ξανασχεδιασμέν θάλαμο κάυσης) και για ποια μοντέλα, πάντως φαίνετια πως μάλλον σε όλους τους 1050 μπήκαν χυτά πιστόνια. Τα χυτα πιστόνια, πάλι κόντρα σε ότι πιστέυουν οι πολλοί δεν είναι χειρότερα ή καλύτερα από τα σφυρήλατα γενικώς, είναι όμως α. άλλης τεχνολογίας έχουν β. πλεονεκτήματα βάρους και αντίστασης σε μεταβολές σχήματος λόγω θερμοκρασίας και μπορούν να κατασκευαστούν efficiently μόνο σε μεγάλες εγκαταστάσεις και μεγάλους αριθμούς και γ. έχουν το μειονέκτημα της ευαισθησίας σε προανάφλεξη. (http://www.motorcycleproject.com/motorc ... stons.html)

Ταυτόχρονα μάλλον γίναν αλλαγές και στην αναλογία μείγματος κάνοντας το μείγμα κάπως φτωχότερο για λόγους συμμόρφωσης στην νομοθεσία ρύπων. Ο κινητήρας είναι παλιάς σχεδίασης και μάλλον οι αλλαγές χρειάστικε να είναι αρκετά δραστικές.

Τα δύο παραπάνω πιθανότατα σχετίζονταν και δεν ήταν ανεξάρτητες αλλαγές.

Πάμε τώρα:

ο προγραμματισμός που έγινε (δηλαδή χρονισμός και μείγμα) ήταν όπως πάντα θέμα συμβιβασμού επιδόσεων, υγείας και μακροζωίας του κινητήρα και συμμόρφωσης με την νομοθεσία ρύπων. Πιθανόν οριακά, για σωστές βενζίνες ο χρονισμός έγινε σωστά.

Ομως μια και ο συνδιασμός σχεδιασμού κινητήρα, υλικού πιστονιού, θαλαμου καύσης και προγραμματισμού του χρονισμού και του μείγματος έφερνε τον κινητήρα πολύ κοντα σε οριακές καταστάσεις, άρχισαν να σπάνε πιστόνια μετά από αρκετή χρήση βενζινών με χαρακτηριστικά αντίστασης στην προανάφλεξη χειρότερα από τα στανταρντ.

Εξου και το πρόβλημα. Η τεχνική λύση: 1. Μη συμμόρφωση με τη νομοθεσία για ρύπους - δε μπορεί να το κάνει επισήμως ο κατασκευαστής 2. Αλλαγή σχεδιασμού ή τμήμάτων του κινητήρα - δεν το κάνει γιατι το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο διεθνώς και η λύση είναι πολυ ακριβή 3. Αλλαγή του χρονισμού πρός το συντηρικότερο - που είναι αυτο που κάνουν τα προγράμματα για βενζίνη 91RON 4. χρήση καλύτερης βενζίνης - 100άρας


Συνοψίζοντας: Ενας παλαιάς σχεδίασης κινητήρας, πιθανώς οριακός ώς πρός την τάση για προανάφληεξη, γίνεται ακόμα πιο οριακός λόγω αλλαγών πιθανώς οφειλόμενων (και) σε νομοθεσία για ρύπους με αποτέλεσμα την μεγάλη ευαισθησίας σε κακιές βενζίνες.

Αυτά.

Και πρίν προλάβει κανένας να πεί παπαριά, τεχνική - ιστορική εξήγηση και αναδρομή κάνω, δε πάω να δικαιολογήσω τίποτα ούτε μιλάω για εγγυήσεις, συμπεριφορες, νομικά κλπ κλπ"


Άψογος ο κύριος Sprinter , τα λες πάρα πολύ σωστά φίλε .

Έχω μόνο μια πολύ μικρή ερώτηση , αυτοί που πάθανε την ζημιά δεν άκουγαν τα πειράκια στην μηχανή τους όταν την ζόριζαν με λίγες στροφές σε ανηφόρα συνήθως ;;;

Δεν τους έκανε εντύπωση ο θόρυβος ;;;

Συμπληρώνω , δεν χτυπάνε φυσικά τίποτα πειράκια , ο ήχος που κάνει το πρώιμα αναφλεγμένο μίγμα στο πιστόνι που ακόμα ανεβαίνει μοιάζει με αυτόν που κάνουν όταν χτυπάνε πειρακια , από εκει και η ονομασία .

Μεταξύ μας όμως εγώ που λατρεύω το παλιό και αθάνατο sprint μου πήγε η καρδιά στην θέση της και τα καινούργια είναι καλά μηχανάκια δεν φταίνε αυτά για τα χάλια της Ελλάδας στης βενζίνες , πάντοτε όμως από παλιά άκουγα το μακριά από τα επίσημα σέρβις της triumph .

Άκουγα δεν έχω δικιά μου εμπειρία . Πάντως ακόμα και το παλιό μου sprint με την πολύ μικρή συμπίεση του 10,5 μου έκανε αυτανάφλεξη από χαλιά μάλλον βενζίνη νοθευμένη με πετρέλαιο, λιγότερο γκάζι και όχι ζόρισμα η λύση , αν επιμείνεις το έσπασες σίγουρα , ακόμα και καπάκια σπάνε .

Πάντως είναι αμαρτία να μην έχει μια τόσο σύγχρονη και ακριβή μηχανή αισθητήρες προανάφλεξης .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 02/09/2011 6:25 πμ.

Sprint900 ,

στην ερώτησή σου για τα πειράκια, έχω ξαναγράψει πως στην πραγματικότητα το 'knocking' είναι παρόμοιο αλλά διαφορετικό πρόβλημα από την προανάφλεξη αλλα είναι και σχετιζόμενα θέματα και το ενα μπορεί να οδηγήσει στο άλλο. Για περισσότερα επειδή βαριέμαι εδώ, αλλά η ουσία είναι πως δεν χρειάζεται να 'ακούς' 'πειράκια' για να υπάρχει πρόβλημα άλλωστε το να ακούς τα πειράκια με κράνος και τον θόρυβο του κινητήρα δεν είναι πάντα εφικτό. Στο αμάξι είναι εύκολο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_knocking
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε