Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 29/08/2011 6:25 μμ.

Αν το ανακοινωθεν ισχυει τοτε πολυ φοβαμαι οτι οι Αγγλοι εκαναν τους υπολογισμους τους και κατεληξαν οτι η χασουρα απο την αντικατασταση πιστονιων εντος-εκτος εγγυησης ειναι πιο ζημιογονα απο τις πτωσεις των πωλησεων που ουτως ή αλλως στην Ελλάδα είναι χλωμες.. οποτε Βαγγελη νομιζω οτι η φωνη σου θα ειναι φωνη βοώντος εν τη ερημω . Βεβαια , για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, αυτο που εγω αναρωτιεμαι περα απο την απαραδεκτη τους κινηση και την απορια μου γιατι να συμβαινει μονο με τα δικα τους μηχανακια, ειναι γιατι να συμβαινει μονο στην Ελλαδα σε αυτο το συγκριτικα αυξημενο ποσοστο. Εαν εχουν δικιο τοτε πιθανοτατα ισχυει ο συνδυασμος επιρρεπή πιστόνια + κακό καυσιμο που ενοχοποιείται για τις βλαβες.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: galileos στις 29/08/2011 6:33 μμ.

redf"Αν το ανακοινωθεν ισχυει "


Όπως είπα και παραπάνω το ανέσυρα από την ιστοσελίδα http://www.triumphonline.net/TriumphOnl ... Board.aspx (username: grtests, password:1234546),

στοιχεία τα οποία βρήκα εδώ: http://www.triumph.co.uk/greece/4782.aspx.

Ελπίζω να είναι επίσημο ανακοινωθέν για να ξέρουμε πως θα βαδίζουμε από εδώ και εμπρός
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: atanaz στις 30/08/2011 2:58 μμ.

αυτη η ανακοινωση αφορά ολα τα triumph ή μόνο το tiger 1050

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: orange στις 31/08/2011 4:23 μμ.

θα μπορούσε κάποιος να γράψει στον μαλάκα που τον λένε και Smart στο επώνυμο και να μας εξηγήσει γιατί χαλάνε τα πιστόνια από "κακής" ποιότητας βενζίνη; Και μάλιστα λιγότερων RON όπως ισχυρίζεται;

Θα μπορούσε επίσης ο ίδιος μαλάκας να μας εκθέσει τις πηγές του και την έρευνα που έκανε για "κακής" ποιότητας βενζίνη;

Επίσης ο ίδιος "τρι"μάλαξ (από το triple!!) θα μπορούσε να μας εξηγήσει γιατί συμβαίνει μόνο στα πιστόνια των Tiger? Και γιατί δεν συμβαίνει στα πιστόνια των 1050 speed triple και Sprint ST που υποτίθεται έχουν τον "ίδιο" κινητήρα και μάλλον κι αυτοί οι έρμοι βάζουν την ίδια "κακής" ποιότητας βενζίνη;

Και μιας και μας τα εξηγήσει όλα αυτά... δεν μας λέει γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και σε υπόλοιπες φίρμες που υποτίθεται ότι έχουν "κακή" φήμη για βλάβες;

Εμμέσως πλην σαφώς λέει ότι η Triumph φτιάχνει "κακά" μηχανάκια και όταν χαλάνε μέσα σε δύο χρόνια δεν τα καλύπτει με εγγύηση. Για να δούμε τι θα πουν και τα δικαστήρια...

Τά χω πάρει κι ας μην έχω Tiger.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 31/08/2011 4:48 μμ.

range"

Τά χω πάρει κι ας μην έχω Tiger."


Same here.....δηλαδη εμεις με τα SS οποιαδηποτε μαρκας θα επρεπε να αλλαζουμε τα πιστονια μετα απο καθε επισκεψη στην πιστα η σε καποιες ωρες λειτουργιας οπως στα αγωνιστικα motard,χωματινα κτλ. απο τις σκ@τοβενζινες?

Ρε δε πα να μαμηθουν λεω γω.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: patapios στις 31/08/2011 7:03 μμ.

2 λεξεις εχω μονο να πω...


Α'Ι'ΝΤΕ Α'Ι'ΝΤΕ.... μαλακες

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Costas στις 31/08/2011 8:40 μμ.

Έχω να σας κάνω μια πρόταση. Αφού έτσι κι αλλιώς ποστάρετε, γιατί δεν ανοίγετε ένα thread στα αγγλικά που θα γράφει ο καθένας τα comments του; Αν θέλετε να σας διαβάσουν τα σωστά άτομα καλό θα ήταν να γίνει στα αγγλικά. Αν ανοίξει τέτοιο thread μπορεί να μπει και ένα λινκ στην αρχική σελίδα για να το βρούνε πιο εύκολα.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: tharis στις 31/08/2011 8:44 μμ.

Δηλαδη καπως ετσι ?

" towards (2 words) i 'll say ..
.. hei heii assholes !!
"


. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: nfot στις 31/08/2011 9:11 μμ.

Παντως για την ποιοτητα των βενζινων στην Ελλαδα, δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ειναι τοσο χαλια.
Μιλαω παντα με την προϋποθεση οτι δεν υπαρχει νοθεια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: jimmakos1050 στις 01/09/2011 1:17 πμ.

Δηλαδηςςςςςςςς....Ηλιθιοι Ελληνες σκαστε τα φραγκα σας και παρτε τον Τιγρη.Επειτα εχετε 3 επιλογες...
Η θα βαζετε 100ρα βενζινη κοινως σας σκιζουμε τον σφικτηρα του πρωκτου
Η θα βαλετε το προγραμμα ΡΟΝαλντινιο και σας κανουμε το μηχανακι κοτοπουλο για να μην χαλασει ποτε του
Η βαλτε την βενζινη που θετε αλλα μετα θα κανουμε τον κινεζο αν κατσει στραβη (παιζει μαλιστα και σκισιμο σφικτηρα παλι αλλα συμμετεχει εγχρωμος πορνοσταρ)
Κριμα γτ η εταιρεια εχει και αλλα αξιολογα μηχανακια που μ αρεσουν (street triple,daytona) αλλα το ενδεχομενο ανταλλαγης ή αγορας νεου Τ,τουλαχιστον στο δικο μου το μυαλο εχει διαγραφτει.
Μπορει να μ αρεσει ο τιγρης και να με καλυπτει σ αυτα που θελω αλλα δεν ειναι αντιμετωπιση εταιρειας αυτη σε πελατη που εχει δωσει ενα σεβαστο ποσο για μηχανακι.Αγορασα ενα προιον που εχει καποιες προδιαγραφες και δεν δεχομαι να σκορπαει και να με κοροιδευουν οτι για να μην σκορπισει θα πρεπει να κανω κατι που ειναι προαιρετικο σε ολο τον υπολοιπο κοσμο ή να χαμηλωσω τη δυναμη του μοτερ για να μην εχω προβλημα.
Μας εχετε γραμμενους κυριοι αλλα πλεον θα σας εχουμε και εμεις.Μπορει να ειμαστε ενα πολυ μικρο κομματι πιτας στην αγορα γενικα σαν χωρα αλλα ηλιθιοι δεν ειμαστε.
Προτεινω στα μυαλα που σκεφτηκαν και εγραψαν το κομματι αυτο να αφησουν κατα μερος τα μηχανακια και να ασχοληθουν με σχεδιασμο σουτιεν και σωβρακων της ομωνυμης εταιρειας.

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 01/09/2011 8:51 πμ.

ωραιοτατα τα λες..
Πραγματικά είναι απαραδεκτοι οι ανθρωποι. Και μπορεί οι Εγγλέζοι εκ φυσεως να συγκρατουν τα συναισθηματα τους (hanging on in quiet desperation is the English way ,οπως πολυ ευστοχα είπαν καποτε οι Pink Floyd) αλλα εμας μας πλημμυρίζει η οργή οταν ειμαστε αναγκασμενοι να υφιστάμεθα την αδικία και την πονηριά τους. Κατασκευαζουν ενα πλήρες μηχανάκι, ομορφο, δυνατό, ταξιδιάρικο, ξεχωριστό και επειτα υποχρεώνουν τον κάτοχο να επιλεξει την οδό του ηλεκτροσόκ (ναχει ενα μηχανακι φυτό) ή να βρίσκεται σε καθεστώς μόνιμης ανασφάλειας (θα παραδωσουν πνευμα ή όχι τα πιστόνια ) και μάλιστα αφήνοντας τον ακάλυπτο σε περιπτωση βλαβης, χωρίς να φταίει. Και μάλιστα χωρίς να παρουσιάζουν αποδείξεις για τις ερευνες που δηθεν εκαναν. Ετσι δεν τιμουν ουτε τον εαυτό τους, ούτε την εταιρεία τους ούτε τον πελάτη που κατέθεσε τις οικονομίες του στα ταμεία τους. Κι εγώ αν σκεφτόμουν αμυδρά την περίπτωση αντικατάστασης ή αλλαγης σε Τίγρη τώρα πλέον τον εχω απορρίψει μετα βδελυγμίας. Το κακό είναι οτι οι αξιολογες εναλλακτικές προτάσεις μειονεκτουν σε σχεση αποδοσης-τιμής-ομορφιάς αλλα οπως το βλεπω αποτελούν μονόδρομο πλεον.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Cpt. Haddock στις 01/09/2011 9:32 πμ.

Υπόψιν οτι αποκλείεται η Triumph να έκανε δειγματοληψία και ερευνα ελληνικής βενζίνης, αυτό περί ποιότητας ειμαι σίγουρος οτι τους το σφυριξαν απο εδώ σαν "καλή δικαιολογία"
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: redfoot στις 01/09/2011 10:09 πμ.

KAI μαλιστα οχι απλη ερευνα αλλα εκτεταμενη (extensive research) !! ω ρε σανιδα που τους χρειαζεται
the road is made clear when viewed from above..

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Glober στις 01/09/2011 11:49 πμ.

Όσον αφορά το εντός εγγύησης μηχανάκια δεν νομίζω οτι μπορούν να αποποιηθούν της ευθύνης τους σε επισκευή εκτός αν έχουν συγκεκριμένες και βάσιμες αποδείξεις οτι κάποιο μηχανάκι χρησιμοποιεί βενζίνη χαμηλών οκτανίων.

Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να αποδειχτεί οπότε δεν θεωρώ οτι θα έχουμε πρόβλημα με τα εντός εγγύησης.

Τώρα όσον αφορά τα εκτός εγγύησης...

Re: Ενημέρωση από Triumph (αφορά τα πιστόνια)  

  Από: Sprinter στις 01/09/2011 12:05 μμ.

Cpt. Haddock"Υπόψιν οτι αποκλείεται η Triumph να έκανε δειγματοληψία και ερευνα ελληνικής βενζίνης, αυτό περί ποιότητας ειμαι σίγουρος οτι τους το σφυριξαν απο εδώ σαν "καλή δικαιολογία""


1ον Που το ξέρεις πως δε μαζεψαν δειγματοληπτικά βενζίνες και δεν τις έστειλαν σε ενα εργαστήριο στην Αγγλία. Το αποκλείεται δηλ. πως το συνάγεις?

2ον Δεν μιλάνε για extensive research που λέει ο παραπάνω αλλά για extensive investigation. Αυτό μπορεί κάλλιστα να αφορά την διαπίστωση πως οι βλάβες οφείλονται σε χαμηλά οκτάνια.

3ον Πολλές βλάβες λόγω χαμηλών οκτανίων στην Ελλάδα / λίγες στο εξωτερικό, 1+1 = 2, η βενζίνα στην Ελλάδα είναι σκατά. Δε θέλει πολύ μυαλό, εδώ εγώ ο άσχετος εδώ και πολύ καιρό είχα πεί πως οι βλάβες πιθανόν να οφείλοντια σε αυτό και είχα συστήσει την χρήση 100άρας. Κάνεις και το 1ο παραπάνω και σιγουρεύεσαι.

BTW Στην Αμερική οι μονάδες μέτρησης είναι διαφορετικές. Οταν διαβάζετε για 89 στην Αμερική η ισοδυναμία (στο βαθμό που αυτό μπορεί να ειπωθεί μια και η ιστορία με την βαθμονόμηση είναι πολύ πολύπλοκη και θέμα εγκυκλοπαίδειας) είναι με 95 στην Ευρώπη.

Και πάλι BTW το πρόβλημα κτυπάει όλους τους 1050 από το 2007 και ένθεν. Το έχουμε πεί πολλάκις.

Αυτό τα 2 τελευταία αφορούν διάφορα που γράφονται σε διπλανό φόρουμ από ανθρώπους που συμμετέχουν και εδώ.

ΥΓ Δε πάω να δικαιολογήσω τίποτα, πάω να βάλω μερικά πράγματα στη θέση τους. Οι 1050 στην μορφή που έχουν από το 2007 μέχρι τώρα (γιατί 2005-2006 δεν έχουν πρόβλημα) είναι προφανώς πολύ ευαίσθητοι στην ποιότητα της βενζίνης. Και αυτό το έχουμε πεί πολλάκις έδω μέσα. Οι Εγγλέζοι, κακώς κατα την γνώμη μου, αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν το κόστος που αυτό τους δημιουργούσε με αυτόν τον τρόπο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε