Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)

Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 27/05/2013 4:54 μμ.

Καλησπέρα

σε όλους του Ευρωπαίους. Και αυτό το λέω γιατί εγώ ακόμα έχω Ιαπωνικό Μηχανάκι.
Το εν λόγω μηχανάκι είναι ένα Honda Hornet 600 2008 ABS λευκού χρώματος, το οποίο σε λίγο καιρό (μέχρι να μαζευτεί το κατάλληλο οικονομικό ποσό) θα ήθελα να αντικατασταθεί με ένα Daytona 675.
Οπότε αυτός είναι και ο λόγος που έγινα μέλος.
Έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μηχανάκι, καιρός να τα ανακαλύψω.
Αν έχετε να πείτε κάτι που πρέπει να προσέξω, στην κοντινή σε χρονικό διάστημα, αναζητισή μου για το Daytona 675, τότε περιμένω να ακούσω...
Επίσης αν υπάρχει κάποιος που και αυτός ετοιμάζεται να δώσει το Daytona 675 σε μικρό χρονικό διάστημα, καλό θα ήταν να το κουβεντιάσουμε...
Χάρηκα πολύ για την "γνωριμία" ...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: PTiger800 στις 27/05/2013 5:50 μμ.

Καλωσήλθες Ευρωπαίε (έστω και αν μόνο εν τω πνεύματι προς το παρόν!)

Όσον αφορά τις απορίες σου για το Daytona, νομίζω ότι ένα ψάξιμο στο Forum θα σε κατατοπίσει αρκετά ως προς το τι να προσέξεις. Κατά τα άλλα, έστω και Γιαπωνέζο θα χαρούμε να σε δούμε και από κοντά...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: nfot στις 27/05/2013 10:02 μμ.

Αν μπορεις οικονομικα, να προτιμησεις μοντελο Facelift 2009+.
Να ξερεις οτι ΙΣΩΣ να τσιμπαει κανα ml λαδι, αλλα δε σημαινει κατι το ιδιαιτερο αυτο. Συμβαινει καμια φορα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 28/05/2013 9:27 πμ.

[Αν μπορεις οικονομικα, να προτιμησεις μοντελο Facelift 2009+.
Να ξερεις οτι ΙΣΩΣ να τσιμπαει κανα ml λαδι, αλλα δε σημαινει κατι το ιδιαιτερο αυτο. Συμβαινει καμια φορα.]

Ψάχνω για μοντέλο μετά του 2009 και ειδικά σε χρώμα κόκκινο, αλλά δεν παίζει και τπτ να σου πω την αλήθεια. Από εκεί και πέρα έχω παρατηρήσει το εξής, οτί υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποία πουλάνε 675 και λένε πως είναι μοντέλο το 09 , αλλά και μεταγενέστερο, αλλά στην πραγματικότητα είναι πριν 09 μοντέλο. Ένα πράγμα που το καταλαβαίνω είναι και από τα όργανα.
Όσο για το λαδάκι που λές, τυχαίνει σε όλα τα μοντέλα? Υπάρχει καμία συμαντική αλλαγή στο μοντέλο του 09 και μετά?
Σε ευχαριστώ πολυ ...

PTiger800 σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: dimchrist στις 28/05/2013 10:20 πμ.

Καλως ήρθες.
Δεν πρέπει να ανυσηχείς για κάτι.
Αν θες προτίμησε μηχανάκι με άδεια του 2010 γιατί μόνο τα δεκάρια έχουν 3 χρόνια εγγύηση.
Δεν είναι και πολλά τα οκτάρια που πουληθηκαν μέσα στο εννέα.
Εξωτερικά τα μετά το εννέα έξωτερικά εχουν διαφοριτκά φώτα-μούτρο.
Μη μου πεις ότι σε πείραξε που ενδεχομένος να καίει και λίγο λαδάκι... Από Honda μας έρχεσαι... Το CBR 1000RR -τα μετά του οκτώ- αν μπορούσε θα το λέγανε φριτέζα.

Triple Way

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 28/05/2013 11:53 πμ.

Καλησπέρα dimchrist και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Δεν με πείραξε καθόλου το αν καίει λίγο λαδάκι, απλά όσο ζεις μαθαίνεις και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι κάνει το 1000 άρι της ΧΟΝΤΑ . Αυτό που ξέρω, και αυτό είναι γτ το έχω, είναι ότι το χορνετάκι δεν καίει καθόλου λάδι.
Πραγματικά θέλω πάρα πολύ να πάρω μηχανάκι μετά του 2009 αλλά είναι πολλά τα λεφτά. Δηλαδή κάτω από 7,500 ευρόπουλα δεν βρίσκεις μοντέλο του 2009.
Εμένα η τρέλα μου ήταν το 675 R, το προηγούμενο βέβαια και όχι το 2013, αλλα την τιμή του κρατάει πολύ πάνω.
Όπως κατάλαβες εγώ ετοιμάζομαι να δώσω τον Ιάπωνα ( σε όσους Ιάπωνες το έχω πει, μου λένε ότι είμαι τρελός) να δώσω και κάποια λεφτά,όχι πολλά, και να πάρω το 675. Οπότε μάλλον δεν έχω πολλές επιλογές για μοντέλα του 2009 και έπειτα.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: dimchrist στις 28/05/2013 12:11 μμ.

Απλά να ξέρεις πως είναι μηχανάκι πίστας. Εκεί θα δεις τη χάρη του.
Με το καλό να το πάρεις.

Triple Way

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: krysta στις 28/05/2013 12:23 μμ.


καλώς ήρθες και με το καλό να το πάρεις!
"diobo'...!"

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 28/05/2013 1:15 μμ.

Σε ευχαριστώ krysta να είσαι καλά.

dimchrist αναμένω την στιγμή. Μέσα σε αυτή την βδομάδα θα βάλλω αγγελία το δικό μ. Θα το ανεβάσω και εδώ, μήπως και υπάρξη κάποιος που το θέλει ή μπορεί ακόμα να γίνει και ανταλλαγή.

Μέχρι στιγμής ξεσκονίζω το φόρουμ για να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα για την επόμενη μου "γυναίκα".
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: dimchrist στις 28/05/2013 1:47 μμ.

Από όσο ξέρω από το φόρουμ δίνεται αυτό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3697452/


και ένα αρκετά φθηνό (σε σχέση με τα υπόλοιπα) φαίνεται αυτό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1814741/
Πήγαινε δες αν είναι "καθαρό" και χωρίς κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα και αποφάσισε τι θα κάνεις.

Triple Way

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 28/05/2013 3:09 μμ.

dimchrist Σε ευχαριστώ πραγματικά που ασχολείσαι και μπαίνεις στην διαδικασία.
Το πρώτο που μου πόσταρες είναι μοντέλο πριν του 2009, άσχετα που εκείνος το έχει αγοράσει το 2011. Σίγουρα φαίνεται στην πένα και έχει αρκετά έξτρα.
Όσο για το δεύτερο το κοιτάζω εδώ και καιρό. Είναι πάρα πολύ καιρό στην αγγελία. Περίπου πάνω από 6 μήνες, μην πω οτι κοντεύει 9 μήνες. Με φοβίζει να σου πω τα πολλά "πειραγματάκια" που έχουν γίνει.
Σε ευχαριστώ και πάλι.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: dimchrist στις 28/05/2013 4:17 μμ.

Και τα δύο είναι του μετά του 2009.
Το κόκκινο έχει αλλάξει κοντέρ. Δεν ξέρω τον λόγο. Καλό είναι να τον ρωτήσεις. Να δεις και πόσα είναι τα σωστά χλμ.
Για το μαύρο δεν έχει κάνει κάτι εσωτερικά στο μηχανάκι. Μόνο Bazzaz έχει βάλει.
Αν σε χαλάει βάλτο αγγελία. Καινούριο έχει κανά 700άρι σίγουρα γιατί από ότι βλέπω είναι η φουλ έκδοση με χάρτες, traction & shifter. Οπότε π.χ. 400 ευρώ τα έχεις.

Triple Way

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 28/05/2013 4:39 μμ.

dimchrist thnks σου έχω στειλει και πμ , όποτε μπορείς δες και όποτε μπορείς επίσης απάντα.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: nfot στις 30/05/2013 1:15 πμ.

Τα μοντελα 09+ εχουν μαυρες δαγκανες φρενων, μονομπλοκ σε αντιθεση με τις χρυσαφι τη αρχικης εκδοσης. Μια αλλαγη που βλεπεις ευκολα και αμεσα.

Οσοι σου τη λενε που θα αφησεις τον Ιαπωνα για την Αγγλιδουλα, ειναι μακραν νυχτωμενοι. Καλο χρυσο το CBR 600 RR, ας πουμε, αλλα αχρωμο, αοσμο, αγευστο.

Και σε οσους με ρωτανε τι βρισκω στο Daytona, τους απανταω "αντρικα".
Ειναι σα να εχεις 2 γυναικες, που ας πουμε οτι σου αρεσουν και οι δυο. Πας και με τις δυο κρεββατι (χωριστα ε; οχι μαζι)
Με τη μια κανεις οτι τραβαει η ψυχη σου, αλλα στο τελος μενεις με μια .... αδιαφορια. Νταξ, καλα ηταν μωρε...
Με την αλλη επισης κανεις οτι θες, ισως λιγο πιο δυσκολα, πιο ναζιαρικα, αλλα το κανεις και στο τελος σηκωνεσαι με ενα χαμογελο και θες κι αλλο.
Ε, το Daytona ειναι στη δευτερη κατηγορια.

My two cents, που λενε και οι Αμερικανοι.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Καλησπέρα σε όλους τους (Ευρωπαίους)  

  Από: pragias στις 30/05/2013 11:34 πμ.

nfot Μου αρέσει όπως το έθεσες.... σε ευχαριστώ πολύ.... έχει έρθει και εμένα η ώρα για να μπλέξω με μία "γύναικα" όπως η δεύτερη που ανέφερες.....
πως το λένε, θέλω να σηκώνομαι με το χαμόγελο και να λέω ότι θέλω και άλλο....
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!