Νέος Τίγρης 800

Νέος Τίγρης 800  

  Από: basiloungas στις 14/10/2014 12:03 μμ.

Καλημέρες forum

Σήμερα κατά πάσα πιθανότητα θα τσιμπήσω τον τίγρη τον λευκό.
Πραγματικά ανυπομονώ, το μηχανάκι δεν παίζεται!

Θέλω όμως να ρωτήσω το εξής:
Μήπως να περιμένω 3-4 μήνες (δεν την παλεύω λέμε) και να πάρω το 2015 με το TC και την μειωμένη κατανάλωση?
Βέβαια θα χάσω την προσφορά που παίζει το συγκεκριμένο (μειωμένη τιμή + έξτρα, κοντά στα 1500€).

Ποια είναι η άποψή σας?

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: galileos στις 14/10/2014 12:48 μμ.

Αλλαγές δεν θα έχει σοβαρές! Η κατανάλωση θα έχει μειωθεί με αλλαγή προγράμματος το πιθανότερο.

Τα προβληματάκια του θα τα έχει, περισσότερες πληροφορίες στην αναζήτηση του forum, αλλά αφού θα είσαι εντός εγγύησης δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι!

Με το καλό να την αποκτήσεις και καλά χιλιόμετρα!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: voyager1970 στις 14/10/2014 1:08 μμ.

Φίλε basiloungas,

Καλός ήλθες στην παρέα.

Το να πάρεις την καινούρια έκδοση (2015) με T/C και την μειωμένη κατανάλωση, είναι κάτι που θέλει καλό "ζύγισμα".

1ον) Το T/C το χρειάζεσαι κυρίως σε ολισθηρό οδόστρωμα, σε στροφιλίκια που μπορεί να σε καρατήσει εάν το παρακάνεις το γκάζι (φαινόμενο υπερστροφής). Αλλά σε χωμάτινη διαδρομή δεν σε βοηθάει καθόλου και καλό είναι να μπορείς να το απενεργοποιείς ή να έχει ρύθμιση για περιορισμένη λειτουργία.

Ομως, απο προσωπική μου πείρα το T/C είναι αναγκαίο σε μοτοσυκλέτες κυρίως με "αρκουδόγκαζο".... για 100+++ ίππους στην ρόδα! Τα Tiger 800 είναι στους 82-ίππους στην ρόδα και κατά την ταπεινή μου άποψη σπάνια θα το χρειαστής.

2ον) Η μειωμένη κατανάλωση (15%) μέσα σε ένα χρόνο. Εχουμε λοιπόν:
- Mοντέλο 2014: 20000χλμ με μέση κατανάλωση 15χλμ/λίτρο και τιμή καυσίμου 1,6€/λίτρο = 2133€ / έτος)
- Mοντέλο 2015: 20000χλμ με μέση κατανάλωση 17,25/λίτρο και τιμή καυσίμου 1,6€/λίτρο = 1855€ / έτος)
Μιλάμε για κέρδος 278€ το έτος!

Για το ABS δεν το συζητώ. Είναι απαραίτητο να υπάρχει και αχρείαστο νά είναι!

Εάν κάνουν προσφορά με μειωμένη τιμή + έξτρα (σου προτείνω το διπλό στάντ και τα κάγκελα του μοτέρ οποσδήποτε)ζύγισε τα και προχώρα! Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. Ομως η τελική επιλογή είναι δική σου!

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: CK1 στις 14/10/2014 2:29 μμ.

Σύμφωνοι, αυτά που θα κερδίσει από την χαμηλότερη κατανάλωση δεν είναι πολλά. Σκέψου όμως ότι αν το πάρει τώρα σε 3 μήνες θα είναι αυτομάτως ένα μοντέλο πίσω με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξία του (και ας μην έχει ουσιαστικές διαφορές το νέο μοντέλο).

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: nfeel στις 14/10/2014 5:32 μμ.

Είναι το δίλλημα που αντιμετωπίζουν όλοι όσοι θέλουν να αγοράσουν μηχανάκι σε μεταβατικό χρονικό σημείο,από ένα μοντέλο στο νέο κ ανανεωμένο.Φίλος πήρε tiger 1050 το '11 με 9000 κούτα και το επόμενο είχε γύρω στα 11.800.

Τώρα για να ξεστοκάρουνε έχουν βάλει τρελές προσφορές.Γνώμη μου είναι να περιμένεις και να τα ζυγίσεις όταν βγεί το νέο.Θα πάρει πάνω από 3 μήνες σίγουρα να κυκλοφορήσει πάντως..προς Μάρτη το βλέπω να το έχουμε.

Στη θέση σου θα περίμενα κ άλλο,ο συνδιασμίος χειμώνα(ξεραίλα στις αγορές μοτο) και η κυκλοφορία νέου μοντέλου,σίγουρα θα δώσουν τόπο σε δυνατές προσφορές

Mε το καλό ότι κ αν πάρεις

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: voyager1970 στις 14/10/2014 5:35 μμ.

Φίλε Χάρη,

Συμφωνώ σε αυτό που αναφέρεσαι. Το καινούριο μουντέλο του 2015 ουσιαστικά είναι 2ης γενιας, ενώ το 2014 είναι 1ης γενιάς (με εκκίνηση παραγωγής το 2011).
Θεωριτικά η μεταπωλητική αξία του καινούριου θα είναι μεγαλύτερη.

Ομως τώρα πια είμαστε στην Ελλάδα της κρίσης. Αυτό έχει αλλάξει ριζικά τις αγορές και ειδικότερα των μεταχειρισμένων οχημάτων.

Επομένως, ο καθένας κρίνει με τις δικές του ανάγκες, προτεραιότητες και αποφασίζει ανάλογα!

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: johnygalan στις 14/10/2014 11:14 μμ.

Παρε του '14 και γρηγορα μαλιστα!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: CK1 στις 14/10/2014 11:27 μμ.

voyager1970"Φίλε Χάρη,

Συμφωνώ σε αυτό που αναφέρεσαι. Το καινούριο μουντέλο του 2015 ουσιαστικά είναι 2ης γενιας, ενώ το 2014 είναι 1ης γενιάς (με εκκίνηση παραγωγής το 2011).
Θεωριτικά η μεταπωλητική αξία του καινούριου θα είναι μεγαλύτερη.

Ομως τώρα πια είμαστε στην Ελλάδα της κρίσης. Αυτό έχει αλλάξει ριζικά τις αγορές και ειδικότερα των μεταχειρισμένων οχημάτων.

Επομένως, ο καθένας κρίνει με τις δικές του ανάγκες, προτεραιότητες και αποφασίζει ανάλογα!"


Γιώργο συμφωνώ με τα λεγόμενα σου. Απλά το ανέφερα ως παράμετρο στην προσπάθεια να μετρήσουμε το τι θα κερδίσει λόγω της καλύτερης κατανάλωσης του νέου μοντέλου έναντι της καλής προσφοράς του νυν μοντέλου. Εξάλλου και εγώ ποτέ δεν αγόρασα κάτι πχ αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα κτλ με βάση το πόσο καλά και εύκολα θα το πουλήσω στο μέλλον.

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: basiloungas στις 15/10/2014 1:31 πμ.

Φίλοι συνforumίτες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα insights σας.

Φίλε galileos το forum το έχω ψιλοξεψαχνίσει, οπότε τα έχω δει τα θεματάκια του, με το κύριο της μίζας και όπως λέτε και εδώ, και μου επιβεβαίωσε και ο έμπορος την αλλάζουν και μετά το πέρας εγγύησης.

Φίλε voyager, το TC θα το ήθελα αλλά...
Τώρα για την βενζίνη, το ποσό είναι μεγάλο αλλά βάζεις ίσως πολλά χιλιόμετρα ανά έτος. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι σκοπεύω να το ξεμου σω στο τριήμερο, και άρα θα τα μαζέψει τα χιλιομετράκια του.
ABS συμφωνώ και όυτως ή άλλως και αυτός το φοράει οπότε είμαστε κομπλέ.

Όσον αφορά για την μελλοντική μεταπωλητική αξία, έχετε δίκιο ότι είναι ο τελευταίος της γενιάς του, αλλά για τα επόμενα 2-3 χρόνια ποιός τρελαμένος θα πάρει του 15 και θα το πουλήσει αμέσως???
Οπότε φαντάζομαι άμα βγάλω λεφτάρες μέσα σε αυτά τα χρόνια, θα μπορέσω να το πουλήσω σε σχετικά καλή τιμή. (και να πάρω κανα multistrada full extra με ιταλίδα πίσω)

Και από ότι μου φαίνεται επιχειρηματολογώ για να πείσω τον εαυτό μου, ο οποίος είναι ήδη πεπεισμένος.
Μιλάμε το έκανα test ride (βασικά το XC SE έκανα βόλτα) και τα είδα όλα.

Αύριο πρωί πρωί, σε λίγες ώρες δηλαδή, σκάω κασέρι.
Το θέμα τώρα είναι το τι παζάρι θα του κάνω. (Χαιρετώ τον κ. Κώστα αν μας διαβάζει!)

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: CK1 στις 15/10/2014 9:05 πμ.

Άντε με το καλό...

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: PTiger800 στις 15/10/2014 11:28 πμ.

voyager1970"Μιλάμε για κέρδος 278€ το έτος!"


και ίσως ούτε τόσα. 20000km ανά έτος είναι περισσότερα από το μέσο όρο. Επίσης αν κάνεις 20000km/έτος τι μεταπωλητική αξία να ψαχνεις μετά;
Τέλος άντε και 278€ να το δεχτώ. Μόνο 5 χρόνια θα κάνεις για να αποσβέσεις τα δώρα που έχασες στις προσφορές.

Από την άλλη, καινούριο πράμα... Και εγώ το 11 που πήρα το δικό μου, ούτε προσφορές ούτε τίποτα δεν είχε. Πάλι καλά που έβαλαν τις πινακίδες...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: voyager1970 στις 15/10/2014 11:30 πμ.

basiloungas" Οπότε φαντάζομαι άμα βγάλω λεφτάρες μέσα σε αυτά τα χρόνια, θα μπορέσω να το πουλήσω σε σχετικά καλή τιμή. (και να πάρω κανα multistrada full extra με ιταλίδα πίσω) "


Φίλε basiloungas,

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ το Μultistrada 1200, γιατί δεν κοιτάς για μεταχειρισμένο που θα σου έρθει σχεδόν σαν ένα καινούριο Tiger800XC;
Για δες εδω μια ευκαιριάρα:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5505615/

Οταν πάρεις το multistrada, καλό είναι να έχεις και ένα μοτο εφεδρικό... θα το χρειαστείς!

Re: Νέος Τίγρης 800  

  Από: jou στις 15/10/2014 5:40 μμ.

Απο εμένα καλώς ήρθες και ότι σεε φωτίσει ο Θεός
δύσκολο το δίλημα