Προτάσεις Αγορας!!! TRIUMPH

Προτάσεις Αγορας!!! TRIUMPH  

  Από: BANOS στις 27/03/2014 10 πμ.

Γεια σε ολους!!!

Νεος στο Φορουμ και μπαίνω κατευθείαν στο θεμα!!!
Κάτοχος ενως SYM MAXSYM 400i ABS και σε αναζήτηση για νεο Μοτορι...

Μετα απο αρκετες γνώμες και επιλογές κατέληξα προς Τιγρι μερια

Απεκλησα F800GS/Fazer 800/NC750XC DCT/CBF 600/ Versys κτλπ...

Μετα απο αρκετο διάβασα εδωσ το Φορουμ αλλα και σε ξενα Σιτ ειδα οτι το Αγαπηενο μου 1050
δεν ειναι και τοσο αξιόπιστο οπως πιστευω, βεβαια απο την αλλη μου γεννήθηκε μια νεα αγαπη με το 800 XC
που μοιάζει με το Μεγαλο αδελφο EXPLORER και συν οτι στην εποχες μας πιστευω οτι θα ειναι και η χρυση τομη...

Απο οτι διαβαζω ειναι οικονομικο σε καυσικα και φορολογικού λογο 800κ.εκ και μου αρεσει...

Απο εδω και περα ερχεστε εσεις σαν βοηθει σε της πολητειμες συμβουλες σας...
Να κανω την μεταβαση στο 800XC???

Κυριος θελω να μου πειτε αν ειναι αξιοπιστο η κατοχη και σε τη τιμη μπορω ισως να το βρω μεταχειρα!!!

Αυτα, Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Re: Προτάσεις Αγορας!!! TRIUMPH  

  Από: orange στις 27/03/2014 10:12 πμ.

γεια σου!

οικονομικό σε καυσικα δεν ξέρω αν είναι. Μάλλον όχι. Αντίθετα θα έλεγα ότι είναι τα πιο ενεργοβόρα στην κατηγορία τους (εξαίρεση τα adventure της ΚΤΜ).

Αλλά είναι τόσες οι φορές που έχει υποβληθεί ερώτημα σχετικά με τα Tiger 1050 ή 800XC που αν αφιερώσεις 3,5 λεπτά σε αναζήτηση στο forum θα βρεις όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου κι ακόμα παραπέρα π.χ. αν θα δυσκολευτώ από σκούτερ σε μηχανή ή αν είναι ψηλό ή αν είναι βαρύ ή αν έχει πολύ γκάζι ή αν μπορώ να ταξιδέψω ή αν μπορώ να κινούμαι εύκολα στην πόλη ή αν θα βρω περισσότερες γκόμενες (μπαρδόν κυρίες μου) ή αν αξίζει για Trackday ή αν μπορώ να μπω σε ρεματιές ή αν πρέπει να πάρω το XC ή το απλό ή αν πρέπει να πάρω το καινούριο 1050 sport ή αν τα service του είναι ακριβά και πόσο κάνουν τα λάδια του ή αν υπάρχει κάποια σχέση με τα εσώρουχα Triumph κλπ κλπ κλπ.

Καλές αγορές και καλώς ήρθες!

Re: Προτάσεις Αγορας!!! TRIUMPH  

  Από: koukounaros στις 27/03/2014 12:50 μμ.

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα. Για το μοντέλο που ψάχνεις δέν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δέν έχω καμία εμπειρία στο tiger. Το μόνο που ξέρω απο βόλτες είναι ότι έχει πολυ καλή δύναμη και σε επαρχιακό δρόμο που το έχω πετύχει οδηγείται παρα πολυ ικανοποιητικά. Τα υπόλοιπα θα στα λύσουν τα παιδιά που το έχουν στην κατοχή τους, και πάλι καλως ήρθες!!!!

Re: Προτάσεις Αγορας!!! TRIUMPH  

  Από: SpirosXC στις 30/03/2014 12:33 μμ.

Είμαι κάτοχος του xc 2,5 χρόνια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την μηχανή απο όποια πλευρά κι αν το δείς. Απο θέμα οικονομίας (βενζίνη-service κλπ) η άποψή μου είναι οτι όταν αποφασίζεις να πάρεις μια μηχανή σχετικά μεγάλου κυβισμού είσαι και προετοιμασμένος να λουστείς κάποια πράγματα. Όχι βέβαια τραγικά...! Αλλιώς παίρνεις ένα yamaha xt 600 και καθαρίζεις. Επομένως είναι τι ζητάς. Αυτά στα λέω επειδή ο κολλητός μου έχει ένα v-strom και σε φάση ταξίδι πάνω-κάτω ίδιες βενζίνες βάζουμε και στα service ίδια χρήματα δίνουμε...! Μόνο στο σήμα γλυτώνει επειδή είναι 650 cc. Και φυσικά οι 2 μηχανές δεν έχουν καμμία σχέση...! Απο προβλήματα μόνο στην μίζα βγάζουν ένα θέμα (καίγεται το πηνίο) την οποία την αντικαθιστά η αντιπροσωπεία χωρίς κόστος και βάζουν (απ'οτι λένε) βελτιωμένη ιαπωνέζικη. Σε όσα έχει γίνει αυτή η αντικατάσταση δεν έχουν ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα.ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ πρόβλημα δεν έχουν βγάλει. Κάτι ανακλήσεις έχουν γίνει αλλά όχι για σοβαρά θέματα. Αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον. Μέσα στην πόλη είναι άριστο.Είναι πολύ ευέλικτο γενικά. Απο εκεί και πέρα είναι αν σου αρέσει εμφανισιακά και αν το βολευτείς. Είναι κάπως ψηλό αλλά όχι υπερβολικά. Εγώ είμαι 1.72 ας πούμε και δεν έχω θέμα, γιατι είναι στενό κάτω και αφήνει τα πόδια να πατήσουν (μύτες... ) Τα 1050 είχαν θέμα με τα πιστόνια αλλά απ'ότι ξέρω μέχρι τα 2008 μοντέλα. Ας απαντήσουν και οι κάτοχοι που σίγουρα θα γνωρίζουν καλύτερα. Πάντως το 800 xc φιλαράκι φυσάει. Τόσο, που έχω θέμα με το γόνατο εδώ και 1 χρόνο (χιαστούς, μηνίσκους) και δυσκολεύομαι να το οδηγήσω (γιατι πατάω μύτες όπως σου είπα και πέφτει το βάρος πάνω), αλλά αν και το σκέφτομαι πολλές φορές δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω...! Αυτά απο εμένα...!