Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών

Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: koukounaros στις 22/03/2014 12:08 μμ.

Καλημέρα σε όλη την παρέα του Forum, Είμαι σε φάση να κατασκευάσω μανιτάρια τροχών απο αλουμίνιο με επεξεργασία σε τόρνο και φρέζα. Οποιος έχει δεί κανένα όμορφο που θα ταίριαζε στα μηχανάκια μας ή έχει καμία ιδέα ευπρόσδεκτη ( P.S. Οι τιμές που ζητάνε για αγορά μανιταριών είναι απαράδεκτες απο εκεί και μου ήρθε η ιδέα) Ηδη το πρώτο Project με stand bobins πήγε πάρα πολύ καλά!!!!! Θα πέσουν και φωτός

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: Polymhxanos στις 26/03/2014 1:19 πμ.

Fascinating!

(που έλεγε και ένας ΣΥΓΓΕΝΗΣ μου )

Γιατί όχι από σκληρό τεφλόν αντί για αλουμίνιο; Τέτοιο βάζουν στα μανιτάρια συνήθως.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: koukounaros στις 26/03/2014 11:21 πμ.

Το αλουμίνιο άν το περάσεις με βούρτσα βγάζει πολύ ωραίο χρώμα ( βλέπε μανιταρια rizzoma) και απο εκεί μου ήρθε η ιδέα. νομίζω οτι θα πήγαινε καλύτερα στα μηχανάκια μας. απλά στο σχέδιο έχω κολλήσει λίγο. Μάλλον προς αυτό της rizoma προσανατολίζομαι απλά θα ήθελα να φτιάξω κάτι μοναδικό

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: Polymhxanos στις 26/03/2014 11:26 πμ.

Χμμμμ...

Ναι μεν αλλά το αλουμίνο υποθέτω κοστίζει πολύ περισσότερο.

Για τι κόστη μιλάμε; Υποθέτω έχεις τόρνο, οπότε θα πάρεις μπλοκ αλουμίνιο και θα τα ξύσεις να γίνουν μανιτάρια.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: koukounaros στις 26/03/2014 12:32 μμ.

Οντως κοστίζει πολύ περισσότερο. Το παίρνεις με το κιλό οπότε ένασ κύλινδρος για να φτιάξεις μανιτάρια που θα είναι τουλάχιστον 3-4 πόντοι πάχος άντε να σου πάει κανένα δεκάρικο λογικά. τιμή κιλού άν θυμάμαι καλα είναι γύρω στα 8. το θέμα είναι να βρώ μικρά μεγέθη γιατί τα πουλάνε σε 3μετρες βέργες και θα βγεί πολύ που δέν το χρειάζομαι.

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: voyager1970 στις 26/03/2014 6:42 μμ.

Φιλε Γιάννη

Τα προστατευτικά μανιτάρια είναι για προστασία μόνο!

Το αλουμίνιο είναι πολύ πιο ανθεκτικό υλικό απο το τεφλόν που είναι το κύριο υλικό σε ο μη γένοιτο επαφή με το οδόστρομα, ώστε να απορροφήσει την ενέργεια της κρούσης με το έδαφος!

Οπότε με το αλουμίνιο ενδέχεται να γίνει μεγαλύτερη ζημία από πλευράς στρέβλωσης ψαλιδιού ή πιρουνιού ή πλαισίου. :

Είχα δει παρόμοια περίπτωση πριν αρκετά χρόνια σε GSXR1000Κ5 με ιδιοκατασκευής αλουμινένια μανιτάρια. Το μηχανάκι έπεσε και σύρθηκε για αρκετά μέτρα, και ενώ γλύτωσε καπάκια κινητήρα και πλαστικα φέρινγκ, του έκανε ζημία στο πλαίσιο και πήγε για καλίμπρα (στον Παπουτσά)!

Άλλωστε, δεν ειναι τυχαίο που όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιουν το τεφλον!

Re: Ιδέες για κατασκευή μανιταριών τροχών  

  Από: koukounaros στις 26/03/2014 9:41 μμ.

Αυτήν την παράμετρο δέν την είχα υπολογίσει..... όντως σε μία πτώση το αλουμίνιο δέν θα παραμορφωθεί όσο το τεφλόν οπότε θα ασκηθούν μεγαλύτερες πιέσεις στο στο ψαλίδι... το θέμα είναι ότι και η ριζίμα έχει βγάλει απο αλουμίνιο και σκέφτηκα οτι για να το βγάλουν κάτι θα ξέρουν. Απο τεφλόν είναι κατα πολύ οικονομικότερο και ευκολότερο στην επεξεργασία οπότε μάλλον αφου είναι και πιο σωστό θα πάω προς τα εκέι.
Απλά το αλουμίνιο έχει καλύτερο ποπτικό αποτέλεσμα!!