Μικροπτωση και αλλα.....

Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 11/08/2013 9:29 μμ.

Λοιπον, 6 μηνες εχω ενα τιγρη 800αρη μεταχειρισμενο και προσφατα μου εβγαλε το γνωστο θεμα με τον αξονα στον επιλογεα ταχυτητων, ολα οκ φτιαχτηκε.
Χθες που λετε, ενω ειμαι 200 μετρα απο τον προορισμο μου και βγαινω απο εθνικη Πατρων-Πυργου με 30-35 χλμ , τρωω μια σουπα απο το πουθενα λογω χαλικιων που δεν φαινοντουσαν και πεφτω. Καταλαβαινω οτι εχω μια γρατσουνια στο γονατο περιπου και τιποτε αλλο. Σηκωνω τη μηχανη και βλεπω αυτο......Τελος μου κοπηκαν τα ποδια και διαλυθηκε η ψυχολογια μου. Δεν με ενδιεφερε αν εχει αλλες ζημιες πλεον η μηχανη (που δεν ειχε εκτος κλασσικα το καγκελο που γδαρθηκε).

http://img23.imageshack.us/img23/157/w8zx.jpg

Το ερωτημα ειναι τι κανω τωρα? Παιρνει επισκευη αυτο?
Ετυχα και σε 15αυγουστο και ολα ειναι σχεδον κλειστα γμτ.

Αααα και το αλλο σας το πα? Στο γυρισμο σημερα, στην Ακρατα λεω να σταματησω να πιω ενα καφε, το θεμα με τον επιλογεα ταχυτητων παλι εμφανιστηκεεε.....1 μηνας ακριβως απο την αντικατασταση του....τρατζικ...

Ο,τι νεοτερο εχω θα ενημερωσω γιατι πιστευω οτι ειμαι ο 1ος στην Ελλαδα που το παθαινει αυτο. Ιδωμεν..

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: PTiger800 στις 11/08/2013 9:45 μμ.

Είναι η γνωστή μαλακία με τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη κολλημένα στο πλαίσιο...
Αν παίρνει επισκευή τώρα, θα σε γελάσω... Σε εξουσιοδοτημένο δεν θα παίρνει. Σε κάποιο άλλο συνεργείο ίσως να παίρνει κόλληση το μαρσπιέ αν δεν έχει "πάρει" και το πλαίσιο...
Σε κάποιο ξένο site είχα πετύχει και κάποιον που έκανε πατέντα και έκανε βιδωτά τα μαρσπιέ.

Η μαλακία με τον επιλογέα δεν έχει συμβεί μόνο σε εσένα δύο φορές. Εμένα, αφού μου άλλαξαν το ελατήριο του επιλογέα έσπασε το αξονάκι και χρειαζόταν αλλαγή. Αυτό ήταν και πιο χρονοβόρο.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 11/08/2013 9:54 μμ.

δλδ να αρχισω να σκεφτομαι οτι παει για πεταμα λες? η για καινουριο σκελετο που παει κανα 2500+?
Η αληθεια ειναι οτι απο οτι ειδα εχει αρπαξει λιγο ο σωληνας εκει, ασε που εχει γινει οβαλ...τι να πω...


Τα εχω διαβασει ολα τα ξενα φορουμ παρεπιπτοντως και χαλιεμαι ακομα περισσοτερο με αυτα που διαβαζω..

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: PTiger800 στις 11/08/2013 10:01 μμ.

Τι να σου πω...
Φώτο σαν τη δική σου βρήκα και σε άλλα ξένα site. Αυτό με την "πατέντα" των βιδωτών μαρσπιέ δεν τα κατάφερα να το βρω. Θα ψάξω κι άλλο.
Τώρα αν είναι για πέταμα ή όχι δεν μπορώ να στο πω. Θα πρέπει να στο πει συνεργείο. Ζημιά στο πλαίσιο πάντως είναι χοντρή, όπως και να το κάνουμε.
Έχει ξαναγραφτεί βέβαια ότι το συγκολλητό υποπλαίσιο σε συνδυασμό με τα συγκολλητά μαρσπιέ του συνεπιβάτη είναι όντως μία μαλακία που έγινε για εξοικονόμηση κόστους κατασκευής. Γνωστή μαλακία, την κουβαλάνε και τα μικρά GS. Η δε Triumph σε όλα τα άλλα μηχανάκια της έχει βιδωτό υποπλαίσιο. Μόνο στο δικό μας θυμήθηκε να κάνει την μαλακία της...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 11/08/2013 10:03 μμ.

Οπως τα ειπες ειναι ακριβως... θα ρωτησω εξουσιοδοτημενο και κανα καλο συγκολλητη μπας και το σωσουμε εστω με κοψιμο του υποπλαισιου, ισιωμα, επισκευη και κολλημα παλι. Στην τελικη ρε γμτ ατσαλι απλο ειναι γιατι να μην παιρνει κολλημα κλπ?

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: Ecobill στις 12/08/2013 8:49 πμ.

Παίρνει επισκευή ...σε μη εξουσιοδοτημένο γιατί κανένας δεν αναλαμβάνει τέτοια πράγματα μιας και οι πτώσεις και τα επακόλουθα αυτών , είναι εκτός εγγύησης...

Δυστυχώς είναι από τα πράγματα που είχαν επισημανθεί μόλις είχε πρωτοκυκλοφορήσει....δλδ οι σχέσεις μεταξύ πλαισίου και υποπλαισίου σε περίπτωση πτωσης..

Κατά την γνώμη μου μην προχωρήσεις σε αλλαγή σκελετού αλλά σε επισκευή


ΥΓ
Καγκελάκια είχες???

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: Aris. στις 12/08/2013 10:19 πμ.

Τωρα αυτο ατσαλι δεν το λες.. ουτε αλουμινιο το λες .. Μπασταρδεμενη χημεια ειναι, τεσπα....
Στανταρ το πας σε μαγαζι που εχει καλιμπρα να στο τσεκαρει και μετα το κολλας. Μην περασεις καν απο εξουσιοδοτημενο αν δεν εχει καλιμπρα...
Τωρα για το κοστος δεν εχω ιδεα .. Πιστευω το "μεγαλο" κοστος θα ειναι σε οτι σου ζητησει η καλιμπρα, το κολλημα δεν ειναι τιποτα...
Μη σκας ... shit happens.
θα προτιμουσες να σωσεις το πλαισιο τσαλακωνοντας απο κατω το ποδι σου ?
Εσυ καλα... ολα καλα!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 12/08/2013 1:06 μμ.

Απο εβδομαδα αφου τακτοποιησω το θεμα με τις ταχυτητες θα αρχισω να ψαχνω για καλιμπρα κλπ να παρω γνωμες.

Ecobill, ειχα μπροστα καγκελα της Givi και σωσανε πολυ πραμα αν και βρηκανε χαμηλα σε ενα σημειο μονο. Εχω διαβασει σε ξενα φορουμ οτι τα πισω καγκελα για βαλιτσες μειωνουν κατα πολυ τον κινδυνο να παθεις κατι τετοιο αλλα δεν τον εξαφανιζουν. Παιζει αμα ειχα να μην επαιρνε τοσο πολυ ισως.

Αρη μαλλον αυτο θα κανω, καλιμπρα και κολλημα. Ευτυχως που το δεξι ποδι προλαβα και το σηκωσα γιατι οπως λες θα μου το ειχε τσαλακωσει, τη γλυτωσα με ενα μικρο καψιμο/γρατσουνιες.

Για καθε βημα επισκευης που θα κανω θα σας ενημερωνω παιδια γιατι οπως φαινεται ισως ειμαι ο πρωτος παθων στην Ελλαδα και καλο ειναι να ξερουμε τι γινεται σε τετοια ζημια που δεν ειναι τοσο απιθανη τελικα οπως νομιζα. Εννοειται οτι τα μαρσπιε θα κοπουν και θα γινουν βιδωτα, δεν τα ξανακολλαω.

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 12/08/2013 1:40 μμ.

Περισσοτερες φωτο...







Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: john doufexis στις 12/08/2013 5:07 μμ.

καγγελααααααααααααα......... !!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: bonnie στις 12/08/2013 5:23 μμ.

για καλυμπρα δες εδω, εγγυηση. http://www.papoutsas-frames.com/index.html

ευτυχως δεν επαθες εσυ τιποτα.
σε εξουσιοδοτημενο δεν θα βρεις ακρη, οπως σου ειπαν κ τα παιδια, δεν χανεις βεβαια τιποτα να ρωτησεις.
αλλιως, πας στον Σακη για επαγγελματικη αποψη, κ λιγο πιο κατω προς κυψελη μερια, ειναι κ η καλυμπρα που ανεφερα παραπανω.
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: Mojorisin στις 14/08/2013 1:14 μμ.

jimmatas"Περισσοτερες φωτο...







"
Φίλε jimmatas είχες σπάνια και δυνατή ατυχία!!Ωστόσο μην τρελαίνεσαι,αν το κόψιμο είναι <<καθαρό>> όπως λέμε,ίσως να είχε αστοχία υλικού το μέταλλο ή να είχε πόρο το κόλλημα,αν είχε,ίσως να μην χρειαστεί καλύμπρα γιατί δεν θα βρήκε τόση αντίσταση το μέταλλο που ήταν ενωμένο ώστε να το στρεβλώσει.ΙΣΩΣ όμως!!Τώρα για το κόλλημα και βέβαια κολλιέται!ΜΕ TIG κατά πάσα πιθανότητα είτε είναι αλουμίνιο είτε είναι ατσάλι!Για το κόλλημα ρώτα σε συνεργία customizing για τσοπεράδες αν όχι που το θεωρώ απίθανο ψάξε μήπως έχεις κανένα γνωστό του γνωστού που να εργάζεται σε κάποια τεχνική εταιρία ή σε κάποιο ναυπηγείο,υπάρχουν εξαιρετικοί ηλεκτροσυγκολλητές εκεί!!Αν δεν βγάλεις άκρη και εκεί έχω έναν φίλο που δουλεύει σε κότερα (μένω στο Πέραμα αν σε βολεύει και αναφέρομαι μόνο στο κόλλημα και όχι στην καλύμπρα,αν χρειαστεί) ίσως να μπορεί να γίνει δουλειά αν τα βρείτε στα λεφτά με τον εργολάβο του γιατί λόγο κότερων τσιμπάει λίγο!!!Αν χρειαστείς στείλε μου μήνυμα!Εύχομαι να είναι η τελευταία σου και να είσαι πάντα όρθιος!!!Καλά ξεμπερδέματα!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: sprint900 στις 15/08/2013 12:13 μμ.

Όπως σου λέει η bonnie καλύμπρα που υπάρχει και οι σχετική γνώση για τέτοιες επισκευές , αμα φτιαχτεί σωστά θα είναι σαν να μην έχει συμβεί ποτέ .
Και φυσικά το μασπιέ ξανα κόλλημα αλλα σωστά , είναι πολύ ρίσκο εάν δεν υπάρχει τεχνικό υπόβαθρο να το κάνεις βιδωτό , ούτως η άλλως πρέπει να κολλήσεις την βάση του βιδωτού .
Φυσικά και θα κοστίσει βεβαία αλλα όχι όσο το καινούργιο πλαίσιο γιατί στο σημείο που θα κολληθεί πρέπει το πλαίσιο να μην έχει εξαρτήματα να μετρηθεί και να βαφτεί σωστά μετά .
Το θέμα είναι , ότι πρέπει να γίνει σωστά η επισκευή αλλα να είναι και αόρατη για να μην φαίνεται μετά , δύσκολο αλλα γίνετε .
Καλή τύχη και κουράγιο .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: jimmatas στις 30/09/2013 4:15 μμ.

Λοιπον περασα σημερα απο τον Π στη Μιχαλακοπουλου , τελος της εβδομαδας το παραλαμβανω το μηχανημα, το αφησα και για σερβις 20.000 χλμ. Το αποτελεσμα ειναι αυτο στις φωτο και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος πολυ. Ο καλιμπρας απο οτι μου ειπε ζοριστηκε αρκετα να το επαναφερει και οταν το ειχα δει αμεσως μετα μπορω να πω οτι δε μου πολυ αρεσε καθως ητανε χοντροκομμενο σαν εμφανιση. Αλλα! Ο φανοποιος που πηγε και εφτιαξε βαφη κλπ εκανε φοβερη δουλεια, στοκαρε, ετριψε κλπ και αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα.
Ηθελε λυσιμο το μισο μηχανακι γιαυτο και καθυστερησε τοσο η επισκευη αλλα (πιστευω!) τελος καλο ολα καλα!







Re: Μικροπτωση και αλλα.....  

  Από: orange στις 30/09/2013 4:31 μμ.

ωραίααααα.

και τώρα; Τι μπορεί να κάνει κανείς για να αποφύγει όλη αυτή την ιστορία; Το σπασμένο υποπλαίσιο δηλαδή.

(αν θέλεις μας δίνεις και μία τάξη μεγέθους για το κόστος της επισκευής;)