Υποψήφιο νέο μέλος .

Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: faraway στις 18/07/2013 3:15 μμ.

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες .

Κάποιοι μπορεί να με ξέρετε από τη συμμετοχή μου σε άλλα φόρουμ , οπότε καλώς σας βρήκα και με βρήκατε και εδώ , και κάποιοι όχι , που είστε και τυχεροί μιας και δεν χάνετε και τίποτα .

Πρόλογος

Επί της ουσίας δεν έχω triumph και δεν είμαι και βέβαιος αν θα αποκτήσω , αν και υπάρχουν πολλές πιθανότητες .

Είχα ένα caponord το οποίο ένας συμπαθής μπάρμπας πριν 3 μήνες στη λίμνη Κρεμαστών μου το έκανε σε 2 ή 3 μέρη ( δεν θυμάμαι ακριβώς ) και αφού έστειλε και μένα σε 2 νοσοκομεία για 20 μέρες κατάφερε μετά από πολλά χρόνια να με αφήσει χωρίς μοτοσυκλέτα .

Ο καιρός περνάει , τα κόκαλα έδεσαν , οι πόνοι εξαφανίστηκαν ....και έρχεται και ο καιρός ( μέσα στους επόμενους μήνες δλδ ) να εισπράξω την αποζημίωση μου .
Και δω ξεκινούν τα δύσκολα .

Κυρίος θέμα

Τα υποψήφια μηχανάκια πολλά . Το τιγράκη μου κάνει κλικ . Μου κάνει κλικ και λόγο τιμής και λόγο απλότητας στη κατασκευή του . Ούτε ride by wire , ούτε 3 χάρτες , oύτε tc ...ktl,ktl , με full όμως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις , με ένα ελαστικό κινητήρα διαμάντη για τα ελληνικά ορεινά , με μονόμπρατσο ( πανέμορφο ) και με το tune ecu που μου έχει μείνει παρακαταθήκη από την εποχή του caponord .

Το πρόβλημα τώρα θα μου πει κάποιος , πιο είναι ?? Είναι ότι στις αναζητήσεις που κάνω το τελευταίο καιρό περί τίγρη πέφτω συνέχεια πάνω στο γνωστό πρόβλημα . Όσο και να θες να μην σε επηρεάσει κάτι τέτοιο , στο τέλος δεν γίνεται ....και αναρωτιέσαι "που πας να μπλέξεις ?"

Τελικά τι ισχύει ρε παιδιά με αυτό το θέμα ? Το έλυσαν ποτέ ή φούμαρα ? Ακούω πως και σε μοντέλα 2011 παρουσιάζεται ακόμα . Γιατί να μην παρουσιάζεται και στο νέο ?
Εν τέλει είναι ένα ρίσκο που πρέπει να το αποδεχτεί ο κάθε υποψήφιος αγοραστής ή είναι φαντάσματα του παρελθώντως που στοίχειωσαν τα φόρουμ δεξιά και αριστερά ?

Όλες οι πληροφορίες δεκτές !!


Επίλογος

Μπορεί αυτό το πόστ να είναι το πρώτο εκατοντάδων που θα γράψω τα επόμενα χρόνια ή ένα από τα λίγα που θα γράψω τις επόμενες μέρες .
Όπως και να χει περιμένω με αγωνία τις τοποθετήσεις σας και τις συμβουλές σας , ως γνώστες και σας ευχαριστώ και εκ των προτέρων .
Και αν δεν πάρω triumph τελικά , καλή καρδιά που λένε !!

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: PTiger800 στις 18/07/2013 3:48 μμ.

Κατ' αρχήν καλως ήλθες στο φόρουμ.

Αν το φόρουμ ήταν έντυπο, θα είχαν ξοδευτή τόνοι μελανιού για το θεμα των πιστονιών. Εξ ου και υπάρχει ανοιγμένο στα "τεχνικά θέματα" αν δεν απατωμαι, σχετικό topic για τα Πιστόνια, με στατιστικά και με απ' όλα. Άρα, από 'δω μην το ρωτάς. Πήγαινε εκεί.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: faraway στις 18/07/2013 4:07 μμ.

To είδα το θέμα , είναι αυτό εδώ pistonia-gia-tiger-no2-t3756.html , και τα στατιστικά του είναι ενδιαφέρων . Κατά τη γνώμη μου δεν είναι πολλά τα μηχανάκια , με αυτά τα νούμερα .

Βέβαια διαβάζοντας αυτό το θέμα όλο μαζί και άλλα δεκάδες σε άλλα φόρουμς εσωτερικού και εξωτερικού σε πιάνει μια απελπισία . Αν μείνω σε αυτά που έχουν γραφτεί στο εν λόγο θέμα , πάει το ηθικό μου τσακίστηκε .

Εκεί που μπερδεύομαι και δεν βγάζω άκρη από αυτά που διαβάζω , είναι στο αν υπάρχουν χρονιές παραγωγής που το πρόβλημα όντως αντιμετωπίστηκε μια και καλή ( πχ 2011 ή 2012 μοντέλα ) ή ακόμα και τώρα όλα είναι υποψήφια για να το βγάλουν , άρα συνεπώς και το Tiger sport ( που με ενδιαφέρει ) .

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: PTiger800 στις 18/07/2013 4:21 μμ.

Δεν ξέρω να αντιμετωπίστηκε.
Μάλλον είναι υποψήφια.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: Costas στις 18/07/2013 4:30 μμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Κατ αρχάς περαστηκά για το συμβάν, ελπίζω να είναι όλα εντάξει πλέον.

Πιστεύω πως το σημαντικό είναι οτι (απ όσο γνωρίζω) οι περιπτώσεις με τα πιστόνια καλύφθηκαν από την εταιρία και δεν πλήρωσε κανείς από την τσέπη του. Αν η μηχανή σου αρέσει η γνώμη μου είναι να μην κολλήσεις εκεί.


Οτι χρειαστείς είμαστε εδώ

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: faraway στις 18/07/2013 4:44 μμ.

Costa ,

σε ευχαριστώ .

Η μηχανή μου αρέσει , και πολύ μάλιστα . Για να καταλάβεις , απορρίπτω "θηρία" άλλα για αυτήν , επειδή θεωρώ πως είναι η καταλληλότερη για μένα .

Αλλά για να είμαι αληθείς , δύσκολα θα μπω στο κόπο αν αυτό το πρόβλημα δεν έχει εξαφανιστεί οριστικά για δύο βασικούς λόγους .

1) Είμαι επαρχία και αν τυχόν συμβεί είναι γολγοθάς για μένα η μεταφορά στην αντιπροσωπεία στη Πάτρα ( που είναι η πλησιέστερη )

2) και βασικότερο , δεν θέλω να ζω υπό το φόβο και υπό την υποψία και ειδικά με μία μοτοσυκλέτα την οποία εγώ προορίζω για tourer μεγάλων αποστάσεων .

Προτιμώ δλδ να δώσω 2000€ παραπάνω και να πάρω το νέο caponord 1200 ( 2000€ παραπάνω γιατί το tiger sport με τα καλούδια που θέλω μαζί βγαίνει 13000€ τελική τιμή ) και να παίζω τα καντήλια μου με την aprilia που γνωριζόμαστε και από το παρελθόν ....παρά να βρίζομαι με ξένους ανθρώπους


Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ( και ακόμα δλδ το περιμένω ) να άκουγα πως πάνε αυτά τα θέματα , και λύθηκαν ...κτλ,κτλ

Με ξαφνιάζουν οι απαντήσεις σας αλλά με βοηθούν κιόλας να ζυγίσω καλύτερα τα πράγματα .

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: Aris. στις 19/07/2013 8:36 μμ.

Καλως ηρθες!


Μη κοιτας ποτε μαρκα για να παρεις μηχανη , ουτε αν και τι προβληματα εχει βγαλει ....
Παρε αυτην που τη βλεπεις και σου την σηκωνει .... την διαθεση για καβαλημα!




Eφοσων ειναι μεσα στο ευρος της τσεπης σου ενοειται ε...!

Δυσκολοι καιροι ... πολυ δυσκολοι!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Υποψήφιο νέο μέλος .  

  Από: Γιωργος στις 29/08/2013 10:55 μμ.

καλως τον. εγω μαλλον δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω την γνωμη μου αν πρεπει να παρεις την μηχανη αυτη ή άλλη γιατι παντα αγοραζα με το συναισθημα αυτη μου έκανε "κατι" οταν την καβαλαγα.