ΚΤΕΟ και Daytona

ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: nfot στις 11/03/2013 7:32 μμ.

Σημερα πηγα το "ΜΑΜΑ" Daytona μου για ΚΤΕΟ. Με εκπληξη ακουσα οτι μου ψιλοεκαναν χαρη που το περασαν, λογω θορυβου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επαναλαμβανω οτι ειναι σε εργοστασιακη κατασταση. Ουτε καν φιλτρο δεν εχω αλλαξει. Το μετρησαν 97+db στις 6.300 σ.α.λ., ενω στην αδεια αναφερει 94.

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη διαδικασια μετρησης θορυβου; Ο χειριστης, το εβαλε στο μισο μετρο το πολυ και υπο 45 μοιρες γωνια, περιπου.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: Art-I-Sun στις 11/03/2013 7:46 μμ.

Η οποιαδήποτε μέτρηση ήχου σε οποιαδήποτε πηγή ήχου, γίνεται πάντα στην απόσταση αναφοράς του 1μ. Το μισό μέτρο είναι λάθος. Ο διπλασιασμός της απόστασης υποδιπλασιάζει τα dB. Αν στο μισό μέτρο ήταν 97dB τότε στο 1 μέτρο(δηλαδή στην διπλάσια απόσταση) θα έπρεπε να είναι 91dB, αφού ο υποδιπλασιασμός της ηχητικής πίεσης ισούται με μείωση 6dB... Επειδή όμως η μέτρηση έγινε πολύ κοντά στην πηγή (εγγύς πεδίο) η θεωρία λέει ότι η ηχητική πίεση μειώνεται μόνο 3dB για κάθε διπλασιασμό της απόστασης, οπότε στην δική σου περίπτωση θα ήταν 94dB. Άρα με λίγα λόγια αν ο τύπος στο μέτραγε σε απόσταση ακριβώς 1 μέτρο το πιο πιθανό είναι ότι θα έβγαζε όντως 94dB.

(Η θεωρία λέει ότι για κάθε διπλασιασμό της απόστασης από την ηχητική πηγή (ηχείο), η άμεση ηχητική πίεση (ένταση) ελαττώνεται κατά 6 dB.
Αυτό ισχύει για όλες τις αποστάσεις εκτός από τις πολύ κοντινές που λέγονται: Εγγύς Πεδίο.
Μέσα στο Εγγύς Πεδίο, διπλασιάζοντας την απόσταση, η ένταση πέφτει μόνον 3dB όχι 6.
Το Εγγύς Πεδίο είναι χονδρικά τριπλάσιο της διάστασης ενός μεγαφώνου. )
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: kazanakius στις 11/03/2013 9:47 μμ.

Ωχ! Να μην πάω με την Arrow να το περάσω εγω δηλαδή ε?? Θα με δείρουν κιόλας?

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: Polymhxanos στις 11/03/2013 10:59 μμ.

nf"Σημερα πηγα το "ΜΑΜΑ" Daytona μου για ΚΤΕΟ. Με εκπληξη ακουσα οτι μου ψιλοεκαναν χαρη που το περασαν, λογω θορυβου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επαναλαμβανω οτι ειναι σε εργοστασιακη κατασταση. Ουτε καν φιλτρο δεν εχω αλλαξει. Το μετρησαν 97+db στις 6.300 σ.α.λ., ενω στην αδεια αναφερει 94.

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη διαδικασια μετρησης θορυβου; Ο χειριστης, το εβαλε στο μισο μετρο το πολυ και υπο 45 μοιρες γωνια, περιπου."


Πες μας και σε ποιο κτεο έγινε αυτό, να ξέρουμε να το αποφύγουμε...

Γενικά το τι τραγελαφικά έχουν γίνει στα κτεο τον τελευταίο καιρό... Και από την μεριά των ιδιοκτητών και από την μεριά των υπαλλήλων του κτεο..
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: nfot στις 11/03/2013 11:03 μμ.

Ειμαι Βολο, μην ξεχνατε. Στο ιδιο ΚΤΕΟ, φιλο με Τιγρη 1050 τον ταλαιπωρησαν, τον φεραν για επανελεγχο και τελικα τον περασαν "αερα πατερα".
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: sinister στις 12/03/2013 1:30 μμ.

09 μοντελο κ περασε κτεο????
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: kyrkyriakos στις 12/03/2013 1:37 μμ.

sinister"09 μοντελο κ περασε κτεο???? "

προκύπτει υποχρέωση με τα τον 4ο χρόνο

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: sinister στις 12/03/2013 8:53 μμ.

για τους εκτος αττικης? γιατι πέρυσι στην αθηνα νομιζω μου ειχαν πει περναγαν τα μηχανακια του 1998 νομιζω.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: NikosV στις 12/03/2013 9:29 μμ.

Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: NikosV στις 12/03/2013 9:32 μμ.

NikosV"Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

"

για την ακριβεια εγω που εχω πινακιδα αθηναικη και διευθ. αθηναικη και ζω στα χανια .. πρεπει να εχω περασει κτεο .. οπως και εχω κανει ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: kostas1975 στις 12/03/2013 9:35 μμ.

NikosV"Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

"
καλησπερα παιδες!πηρα τηλ στο κτεο παλληνης και μου ειπανε οτι φετος περνανε κτεο τα μηχανακια με αδεια μεχρι 31-12-2006.τα μοτερια με αδεια 2007 του χρονου(για αττικη παντα)

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: NikosV στις 12/03/2013 10:06 μμ.

kostas1975"
NikosV"Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

"
καλησπερα παιδες!πηρα τηλ στο κτεο παλληνης και μου ειπανε οτι φετος περνανε κτεο τα μηχανακια με αδεια μεχρι 31-12-2006.τα μοτερια με αδεια 2007 του χρονου(για αττικη παντα)"

δηλ. σου ειπε το κτεο οτι αν σε σταματησει ο μπαστουλινος θα του πεις οτι "το κτεο της παλληνης μου ειπε να περασω του χρονου" ??
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: tharis στις 12/03/2013 10:14 μμ.

Κι εγω τωρα που περασα το αμαξι ειδα οτι στην τετραετια περνανε και οι μηχανες οπως και τα αυτοκινητα.

35ευρω ηταν ο ελεγχος για μεγαλη μηχανη.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: kyrkyriakos στις 12/03/2013 10:43 μμ.

haris"

35ευρω ηταν ο ελεγχος για μεγαλη μηχανη."

Στις Σέρρες πληρώνουμε 35 για μοτοσυκλέτες μέχρι 125cc και για τις ποιό μεγάλες 40€ στα autovision και πιστέψτε με το γνωρίζω καλά,5 έχω!

Re: ΚΤΕΟ και Daytona  

  Από: nfot στις 12/03/2013 10:49 μμ.

Στο Βολο, ΕΝΑ και μονο ενα, ιδιωτικο ΚΤΕΟ, χρεωνει 19 γιουρια, ειτε καρο ειτε μοτο
Ειναι στα δικαστηρια με τα αλλα ΚΤΕΟ, αλλα μεχρι να βγει αποφαση...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.